W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Mity - od powstania germańskiego świata aż po jego zagładę - zostały przedstawione obrazowo, w formie epickich opowieści. Znajdujemy tu także SŁOWNIK POSTACI, czyli analizę wszystkich postaci mitycznych. Całość tworzy czytelną wizję porządku germańskiego świata i relacji w nim między domenami ludzi, bogów i demonów.
Szewczyk Dratewka musi wykonać trzy trudne zadania, aby uwolnić pannę zamkniętą w wieży przez złą czarownicę. Pomagają mu w tym zaprzyjaźnione zwierzęta.
Kolorowe ilustracje, poręczny format i duża czcionka - książka idealna do samodzielnego czytania!
Gilgamesz to starożytny poemat, opowiadający historie sumeryjskiego króla, który zapragnął nieśmiertelności. Za sprawą bogów na ziemi pojawia się dziki człowiek, który ma skarcić próżnego władcę. Ale mężczyźni zaprzyjaźniają się i ruszają w świat. Z każdej przygody wychodzą zwycięsko, stając się coraz bardziej pewni siebie i aroganccy. Wreszcie rozeźleni bogowie zrzucają dzikiego człowieka w zaświaty, zaś pogrążonemu w rozpaczy królowi nigdy nie będzie dane rozszyfrować sekretu nieśmiertelności.
Powieść o świecie utraconego piękna i harmonii, codziennego obcowania z bogami, cudownymi mocami i niezwykłymi opowieściami. Autorka zabiera czytelnika w magiczną podróż pełną słońca, błękitu morza, górskich szczytów, zapachu cedrów, ale przede wszystkim mitów i symboli, do rzeczywistości, w której swoje korzenie mają powszechnie znane mity greckie, wciąż silnie zakorzenione w naszej kulturze. Ten świat kiedyś istniał, stworzyli go Minojczycy, a później został zapomniany, mimo że jego ślady do dziś odnajdujemy na wyspach greckich, a przede wszystkim na Krecie, licznie odwiedzanej przez turystów. Pisząc historię Lorein i Arawana, autorka oddaje hołd tej prastarej pierwszej cywilizacji europejskiej. Zadaje przy tym ważne pytanie: jak potoczyłyby się dzieje naszej cywilizacji, gdyby przypadek nie odebrał Minojczykom szansy na współtworzenie losów świata? Inne równie istotne pytania, wciąż aktualne dla każdego z nas ? o przeznaczenie i ślepy traf, wybór i konieczność, znajdzie Czytelnik na kartach tej ujmującej historii, której nikt, jak dotąd, w literaturze nie opowiedział.
Najnowsza książka Andrzeja Grzyba jest zbiorem baśniowych opowieści publikowanych już wcześniej i zupełnie nowych. Autor zaprasza nas do wykreowanego przez siebie świata, w którym natura przenika się z niezwykłymi wyobrażeniami, przeczuciami i wspomnieniami z dzieciństwa, gdzie prawda przeplata się z legendą, a w legendzie można doszukać się prawdy.
Świat śląskich baśni to magiczna kraina, w której żyją bożątka, utopce, nocznice, jaroszki a w kopalni króluje duch górniczych podziemi Skarbnik. Mieszkają tu pogodni, dzielni i pełni fantazji ludzie, tacy jak górnik Bulandra, kowalczyk Karlik czy wojak Zeflik, którzy potrafią pokonać zło i okpić samego diabła. Poznajemy króla Kręcigrocha III i smutne losy wróżki Meluzyny, przygody Zuzanki i innych dziewcząt. Autor opowiada o dziejach tych baśniowych postaci, posługując się barwnym, soczystym, pełnym humoru i dowcipu, czasem wręcz rubasznym językiem.
Magiczny świat diabłów to zrujnowane zamczyska, lochy, szlacheckie dwory, wiejskie chaty, moczary... Czarty polskie bardzo różnią się od swych cudzoziemskich kolegów. Wolą pić gorzałkę, leniuchować i psocić niż składać raporty Lucyferowi z liczby pozyskanych dla piekła dusz ludzkich. Poznajemy różne typy tych niezwykłych istot - diabły szlacheckie, mieszczańskie i chłopskie. Można spotkać między nimi czarty mądre, bogate i dostojne, oraz głupie i biedne. Diabły polskie wprawdzie starają się szkodzić ludziom, ale sprytem i odwagą można je zapędzić w kozi róg, oszukać i zmusić, aby służyły człowiekowi. Nie krzywdzą niewinnych i biednych ludzi, ale z zapałem prześladują tych, którzy sobie na to w pełni zasłużyli.
Figura Trickstera (wesołka, przechery) to jedna z najbardziej rozpoznawalnych postaci folkloru, mitologii i religii na całym świecie, ściśle powiązana z wyobrażeniem ambiwalentnej boskości. Książka Paula Radina, wybitnego antopologa amerykańskiego urodzonego w Łodzi, należy do fundamentalnych lektur na ten temat. Napisana w 1956 roku, opiera się przede wszystkim na starannych studiach korpusu mitów Indian Winnebagów
JASON MA PROBLEM. Kiedy budzi się w autobusie pełnym nastolatków jadących na szkolną wycieczkę, nie pamięta niczego. Wszystko wskazuje na to, że ma dziewczynę, Piper, i najlepszego przyjaciela, Leona. Są uczniami Szkoły Dziczy, szkoły z internatem dla ?złych dzieciaków?. Co Jason zrobił, że skończył w takiej szkole? I gdzie właściwie jest? Jason nie wie nawet, kim jest. Wie tylko, że to wszystko wygląda bardzo źle.
PIPER MA SWOJĄ TAJEMNICĘ. Jej ojciec, słynny aktor filmowy, przed trzema dniami gdzieś zaginął, a ona miała sen, w którym tata ma jakieś poważne kłopoty. Piper nie potrafi odkryć znaczenia tego snu, nie rozumie też, dlaczego jej chłopak, Jason, nagle jej nie poznaje. Podczas szkolnej wycieczki wybucha dziwna burza, podczas której atakują ich straszne potwory. Piper, Jason i Leo zostają przeniesieni do miejsca zwanego Obozem Herosów. Piper czuje, że musi za wszelką cenę znaleźć odpowiedź na dręczące ją pytania.
LEO MA NIEZWYKŁE ZDOLNOŚCI TECHNICZNE. Kiedy w Obozie Herosów przydzielają mu domek pełen narzędzi i części maszyn, czuje się jak w domu. Ale dzieją się tam również dziwne rzeczy. Wszyscy mówią o ciążącej na domku klątwie i o jakimś chłopaku, który zaginął. Mało tego, jego współtowarzysze twierdzą, że wszyscy ? łącznie z nim ? są dziećmi jakichś bogów. Czy ma to coś wspólnego z utratą pamięci przez Jasona albo z tym, że Leo wciąż widzi jakieś duchy?
Powitajcie nowych bohaterów i starych znajomych z Obozu Herosów w pierwszym tomie nowej serii ?Olimpijscy Herosi?. Jej autor, twórca wielu bestsellerów Rick Riordan, naładował tę książkę niespodziewanymi zwrotami akcji, zagadkami i humorem, tworząc wielką opowieść o niesamowitych przygodach. Kiedy ją przeczytacie, będziecie niecierpliwie wyczekiwać następnego tomu.
Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych?przywiarki ślónskieLeksykon i antologia śląskiej demonologii ludowej
Czy demonologia śląska zasługuje na wyodrębnienie, na specjalne potraktowanie?. Czy różni się od demonologii polskiej w ogóle i od demonologii, nazwijmy je, regionalnych? Z pewnością tak! Cechą wyróżniającą jest ogromna liczba i różnorodność opowieści wierzeniowych o demonach wodnych – utopkach, o demonach podziemnych, w szczególności kopalnianych, o upiorach grobowych – strzygach i strzygoniach. W wierzeniach ludności Śląska bogato reprezentowane są również demony specyficzne, własne, rodzime.
Czy po tradycyjnej śląskiej demonologii ludowej cokolwiek przetrwało do obecnych czasów? Odpowiedź brzmi jednoznacznie i pozytywnie. Reminiscencje podań wierzeniowych, swobodnie przekształcanych wprawdzie, nadal stanowią inspiracje dla wielu ludzi. Są tematami deklamacji, inscenizacji, wypracowań i odżywają wreszcie na łamach literatury, w prozie i w poezji.
Opracowanie zawiera definicje wszystkich demonów śląskich dostępnych w literaturze wraz z wypisami.
Barbara i Adam Podgórscy
Antologia legend i podań stanowi lekturę, która prowadzi dzieci i młodzież w świat pradziadków, pozwala poznawać ich światopoglądy, sposoby myślenia i wierzenia. Jest także cennym zarysem monograficznym, wartościowym dokumentem świadczącym o bogactwie kulturowym ziemi głogóweckiej.
Andrzej Kałamarz
"Młodzi Herosi, macie wyjątkową okazję zajrzeć do ściśle tajnego Archiwum Herosów! Zebrane przez starszego skrybę Obozu Herosów, Ricka Riordana, te ściśle tajne akta zawierają relację z trzech najbardziej
niebezpiecznych przygód Percy?ego Jacksona, wywiady z waszymi ulubionymi bohaterami, mapę Obozu Herosów i wiele więcej."
Złotka i Gniewko mieszkali nad Odrą, a Utopiec w Odrze. Oni byli dobrzy, a on zły. Oni się kochali, a on znał tylko nienawiść. Czy miłość zwyciężyła zło?
Przeczytajcie tę opolską legendę, a dowiecie się wszystkiego!
Manfred Lurker (1928–1990) był znanym w świecie niemieckim badaczem symboli, inicjatorem ukazującej się do dziś serii rejestrującej bibliografię pism o symbolice i mitologii, a także założycielem kilku towarzystw naukowych badających tę dziedzinę.Manfred Lurker (1928–1990) był znanym w świecie niemieckim badaczem symboli, inicjatorem ukazującej się do dziś serii rejestrującej bibliografię pism o symbolice i mitologii, a także założycielem kilku towarzystw naukowych badających tę dziedzinę. Wśród książek i leksykonów Lurkera „Przesłanie symboli” jest najpóźniejsze (1990) i najbardziej syntetyczne. Jest to bogato ilustrowana historia semantyki podstawowych pojęć symbolicznych. Autor sytuuje symbol na tle innych porównywalnych zjawisk, tj. zjawisk, których znaczenie wykracza poza uchwytną rzeczywistość, jak mity, baśnie czy sny. Rozważa charakter symboli religijnych i symboliczną rolę gwiazd, księżyca i słońca, figur geometrycznych, liczb, barw, roślin, zwierząt, wody, wreszcie samego człowieka. Zgłębianie symboli służy poszukiwaniu poczucia sensu ludzkiego życia utraconego wskutek „choroby cywilizacyjnej”. Symbol pomaga odzyskać zagubioną więź z kosmosem. Kompendium Lurkera stanowi z tej perspektywy przejrzysty i przystępny wykład o nadzwyczaj bogatej i fascynującej treści.
Kultowa książka opisująca wierzenia, podania, legendy, obrzędy, zwyczaje i ceremonie związane ze zjawiskiem wilkołactwa. Autor, posługując się bogatym i zróżnicowanym materiałem źródłowym, poddaje historyczno-kulturowej analizie fenomen likantropii, odnajdując wspólne motywy powstałe wokół zjawiska wilkołactwa, od czasów antycznych, poprzez średniowiecze, do XX wieku. Szeroko i przystępnie pokazuje wierzenia w przemianę człowieka w dzikie zwierzę, zarówno w europejskiej kulturze ludowej, jak i w kulturach ludów azjatyckich, afrykańskich czy amerykańskich. Genezy zjawiska doszukuje się w występujących w pierwotnych wspólnotach plemiennych tajnych związkach młodych wojowników.
Leszek Paweł Słupecki – profesor zwyczajny, kierownik Zakładu Historii Średniowiecznej i Nordystyki na Uniwersytecie Rzeszowskim, związany z Instytutem Etnologii i Archeologii PAN. Jeden z najbardziej uznanych w Polsce specjalistów w zakresie dziejów wikingów i mitologii skandynawskiej. Autor m.in.: Wyrocznie i wróżby pogańskich Skandynawów, Slavonic pagan sanctuaries i Mitologia skandynawska w epoce wikingów.
Wydanie z opracowaniem
Co jest tematem utworu?
Czas i miejsce akcji
Bohaterowie utworu
Krótkie streszczenie
Charakterystyka głównego bohatera - Odyseusz
Problematyka utworu
Bazyliszek, Smok Wawelski, Wars i Sawa - te postacie z polskich legend zna każdy. W swoich sztukach teatralnych Wanda Chotomska dodaje im nieco rumieńców i współczesnego wizerunku.
Dzięki piosenkom legendy zapadną w pamięć każdemu - widzowi i młodemu aktorowi ze szkolnego teatrzyku.
Kolejny, obok baśni chińskich i afrykańskich, zbiór baśni - tym razem z bliższego nam kręgu kulturowego. W dawnych czasach kultura Celtów była obecna na dużym obszarze świata. Ich zwyczaje i prawa nie zostały jednak przedstawione w formie pisemnej. Dlatego właśnie tylko z tych najdawniejszych opowieści przekazywanych z ust do ust możemy dowiedzieć się, kim byli nasi przodkowie żyjący w starożytności, jak żyli i jaka była ich wizja świata. Te pełne czaru opowieści o czerwonobrodym czarodzieju, warownych zamkach, księżniczkach, olbrzymach, koniach króla Conala czy tajemniczej przepaści Gowana mają w sobie coś, co od tych odległych czasów po dzień dzisiejszy łączy mieszkańców współczesnej Europy.
Wyjątkowej interpretacji towarzyszy głos Anny Seniuk.
Niniejsza książka przyjmuje kulturoznawcze i antropologiczne rozumienie eposu. Zwraca uwagę na najbardziej archaiczne źródła opowieści epickich, przedstawia ich rozmaite, często kontrowersyjne interpretacje, a także opisuje funkcje, jakie pełniły one w różnych kulturach w momencie powstania, kanonizacji i później, przez wieki nieraz burzliwych dziejów poszczególnych narodów. Czy przypadkiem postać mitycznego herosa nie wywodzi się z praktyk szamańskich albo rytuałów inicjacyjnych? Może prawdziwą treścią perskiego Szahname jest tajemnica cyklu kalendarzowego? Dlaczego najważniejsze opowieści dawnych Norwegów przechowały się na Islandii, a Duńczyków ? w Wielkiej Brytanii? Jak ma się Pierścień Nibelunga Richarda Wagnera do średniowiecznej wędrówki ludów? A epika powstająca w początkach historii USA do fińskich pieśni ludowych?
Poznając eposy w taki sposób, cofamy się do własnych korzeni, by odkryć fundamenty naszej cywilizacji, a także zbliżamy się do zrozumienia dziejów niekiedy bardzo egzotycznych kultur. Kolejne rozdziały książki można traktować jako podróż przez kontynenty i epoki, podczas której czasem zatrzymujemy się gdzieś na dłużej, a czasem zerkamy tylko przez uchylone drzwi do kolejnego świata, który być może uda nam się dokładniej zwiedzić przy innej okazji. Najwięcej miejsca poświęcono najsławniejszym eposom przetłumaczonym na język polski, nieco mniej tekstom zachowanym fragmentarycznie i przez to słabo znanym, przy czym obszerna literatura przedmiotu zachęca czytelnika do dalszych poszukiwań.
Dwa tomy świetnie spisanych legend to gratka nie lada. Mistrz Stan Bogdan zabiera Czytelników kolejny raz w gdańską krainę dziwów. Ma ułatwione zadanie, bowiem losy tysiącletniego Gdańska okazały się prześwietne. Na kartach historii miasto pojawiało się w kontekście największych wydarzeń. Tutaj biskup praski Wojciech, dzisiaj patron Polski, chrzcił tłumy, by niedługo potem zginąć śmiercią męczeńską. Tu rozpoczynały się wielkie wojny, w tym ta najstraszniejsza ? druga światowa. Tu zawalały się globalne systemy polityczne w tym najgroźniejszy ? komunizm. Tu powstawały wielkie ruchy społeczne, w tym ten najwspanialszy ? Solidarność. Rozkwit Gdańska to zasługa wielu kultur, które krzyżowały się dzięki handlowym szlakom, tworząc wielonarodowościowy tygiel?
Dzięki pisarskiej maestrii Mistrza Stana brutalne legendy powstałe hen, gdzieś w średniowieczu, jakoś tak wysubtelniały, wyłagodniały, a nawet nabrały współczesnego kolorytu ?
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?