W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Warszawa ma wspaniałą historię, ale ma też swoje legendy, pełne tajemniczości, czasem grozy, ale i humoru... Któż nie słyszał opowieści o Warsie i Sawie, od których pochodzi nazwa naszej stolicy Warszawa? Któż nie wie, dlaczego w herbie nadwiślańskiego grodu widnieje syrena? Zapewne nieraz też słyszeliście też o sypiącej bogactwami złotej kaczce z lochów zamku na Tamce i groźnym smoku Bazyliszku?Znacie? To posłuchajcie... starych warszawskich legend na nowo opowiedzianych współczesną polszczyzną i pięknie zilustrowanych.
Kto pierwszy upiekł rogale świętomarcińskie? W jaki sposób zapoczątkowana przed wiekami tradycja przetrwała do czasów współczesnych? Odpowiedzi na te i na inne pytaia dotyczące rogali znajdzie czytelnik w książeczce Elizy Piotrowskiej. Napisana wierszem i wspaniale zilustrowana legenda adresowana jest do dzieci w wieku przedszkolnym oraz pierwszych klas szkoły podstawowej. Dowcipnie przedstawia historię rogali świętomarcińskich, a także dzieje św. Marcina, jednego z patronów miasta, oraz przepis na wypiek tytułowego smakołyku. Zapraszamy do lektury, bo ""To opowieść smakowita, kto jest głodny, niechaj czyta!""
Mity greckie dla dzieci przybliżają najmłodszym czytelnikom świat greckich bogów, herosów, nimf, przedziwnych stworzeń i potworów. Dzięki tej książce dzieci mają szansę odbyć fascynującą podróż do starożytnych czasów, poznać panteon bogów greckich, zwiedzić Olimp, poznać historię Heraklesa, Tezeusza, śledzić tułaczkę Odyseusza. Napisana w przystępny sposób książka została wzbogacona licznymi ciekawostkami i informacjami o bogach, bohaterach, ich perypetiach oraz o związkach frazeologicznych związanych z mitologią.
To najlepsze na rynku opracowanie mitów dla dzieci! Zawiera wszystkie informacje na temat mitologii wymagane w szkole. Wydana na kredowym papierze, z pięknymi ilustracjami zachęci każde dziecko do czytania!
Serdecznie polecamy!
Mity greckie dla dzieci przybliżają najmłodszym czytelnikom świat greckich bogów, herosów, nimf, przedziwnych stworzeń i potworów i jako jedyne są zgodne z podstawą programową. Dzięki tej książce dzieci mają szansę odbyć fascynującą podróż do starożytnych czasów, poznać panteon bogów greckich, zwiedzić Olimp, poznać historię Heraklesa, Tezeusza, śledzić tułaczkę Odyseusza. Napisana w przystępny sposób książka została wzbogacona licznymi ciekawostkami i informacjami o bogach, bohaterach, ich perypetiach oraz o związkach frazeologicznych związanych z mitologią.
To niesamowicie wciągająca lektura, która zawiera wszystkie informacje na temat mitologii wymagane w szkole. Wydana na kredowym papierze, z pięknymi ilustracjami zachęci każde dziecko do czytania! Wspaniała, twarda oprawa jest bardzo trwała i świetnie prezentuje się na półce.
Serdecznie polecamy!
Herosi ze starogermańskich opowieści zabijali potwory, pokonywali wrogów, zdobywali skarby i piękne kobiety. Żyli w świecie wielorękich olbrzymów, podstępnych karłów, gigantycznych węży, bezlitosnych wiedźm, widzących przyszłość wieszczów. Losem wszystkich tych niezwykłych istot rządziło przeznaczenie tkane przez Norny, prządki zdarzeń. Zapraszamy do mrocznego świata herosów germańskich. Artur Szrejter przedstawia wypełnione walką, magią i miłością życie najsławniejszego bohatera z rodu Wölsungów – Sigurda, zabójcy smoka Fafnira. Autor wszechstronnie omawia dzieje tego herosa i wykazuje, że jego postać stworzono w odległej epoce, po czym konsekwentnie ją przekształcano, aby ideowo odzwierciedlała następujące w ciągu wieków przemiany społeczne i religijne ludów skandynawskich. Z drugiej strony także sam wyidealizowany wizerunek Sigurda wywierał wielki wpływ na postępowanie dążących do zdobycia sławy i bogactw wojowników Północy. Książka zawiera także nowe tłumaczenie Sagi o Wölsungach. Zostało ono tak przygotowane, aby ukazać bogactwo germańskich wyobrażeń na temat etosu wojny i wojownika, tajemnic ludzi parających się magią, a także roli, jaką w mitach pełnili bohaterowie, królowie, bogowie, zapomniane boginie czy zepchnięte do pozaludzkiego świata olbrzymy i potwory. ARTUR SZREJTER – z wykształcenia archeolog, z zawodu redaktor oraz popularyzator nauki. W swoich książkach i artykułach koncentruje się na wierzeniach i dziejach dawnych Germanów (Mitologia germańska, Demonologia germańska, Bestiariusz germański, Herosi mitów germańskich tom I) oraz Słowian (Wielka wyprawa księcia Racibora, Pod pogańskim sztandarem).
Książka jest zbiorem opowieści ukazujących losy kilku bohaterów mitycznych oraz wielu postaci historycznych żyjących w różnych epokach, od starożytności po współczesność. Są wśród nich przedstawiciele różnych środowisk: mieszczanie i arystokraci, uczennice seminarium nauczycielskiego i poeci, książęta i filozofowie. Znaczący wpływ na ich życie miały problemy z tożsamością płciową lub, mniejszościową orientacją seksualną, wyróżniającą spośród otoczenia.
Motywem przewodnim książki, przedstawionym we wstępie i pojawiającym się w kolejnych rozdziałach, jest rola, jaką historia i pamięć odgrywają w życiu jednostek i społeczeństw, w kształtowaniu tożsamości. Innym ważnym wątkiem, rozwiniętym w zakończeniu, jest potrzeba współpracy przedstawicieli różnych sfer aktywności badawczej i twórczej, naukowców i artystów, mającej na celu współtworzenie spójnego obrazu rzeczywistości, umożliwiającej harmonijny rozwój naszej cywilizacji.
Publikowane w niniejszej antologii teksty powstawały w latach osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, tworząc panoramę mitycznych postaci i opowieści przekształcanych przez twórczą wyobraźnię Levina. Pisarz, poeta i krytyk teatralny Haim Nagid nazywał je dramatami mitycznymi lub metafizycznymi, natomiast dla izraelskiej znawczyni teatru i dramatu Nurit Yaari są one spektaklami losu. Badacze izraelskiego teatru Ahuva Belkin i Gad Kaynar z kolei wpisują twórczość Levina, obok Nissima Aloniego czy Josefa Bar-Josefa, w nurt dramatów uniwersalno-egzystencjalistycznych, ponieważ dotykają one kwestii samotności i lęku. (...)
Mit oraz baśń w zbiorze tekstów nazywanych mitycznymi czy metafizycznymi stają się dla Levina kolejnym narzędziem, inspirującym tworzywem w procesie ustanawiania własnej, fikcyjnej rzeczywistości.
Rzeczywistość ta doskonale eksploruje bogactwo antyku, w szczególności grozę i okrucieństwo mitycznych opowieści oraz komediową dosadność. Mit splata się z realnością w ostatniej scenie szpitalnej, w której Levin wraz ze swoimi fikcyjnymi, konającymi bohaterami w sposób karykaturalny, ale i niezwykle intymny mierzy się ze strachem przed przemijaniem.
Z wstępu Justyny Biernat do Wielkiej Nierządnicy..., pt.: „Ocean wytchnienia. Dramaturgia Hanocha Levina”.
ZAWARTOŚĆ PUBLIKACJI:
1.Wstęp:
Ocean wytchnienia. Dramaturgia Hanocha Levina - Justyna Biernat
2. Wybrane sztuki:
Wszyscy chcą żyć
Wielka Nierządnica z Babilonu
Utracone Trojanki
Lokaje
Cesarz Gok
Chudy Żołnierz
Płaksy
Ichś Fiszer
Król Artur to legendarny celtycki władca Brytów z przełomu V i VI wieku. Bohater licznych legend, dzieł literackich i filmów. Za radą czarownika Merlina Artur założył Bractwo Okrągłego Stołu do walki ze złem. Ożenił się z Ginewrą, został koronowany w wieku 15 lat. Zbudował potężny zamek Camelot. Legenda o królu Arturze i Rycerzach Okrągłego Stołu jest jednym z najpowszechniejszych mitów kultury europejskiej. Król Artur miał być bardzo sprawiedliwym władcą, który wprowadził prawo w Brytanii. Jego rycerze poszukiwali świętego Graala. Graala mógł odnaleźć tylko najbardziej prawy spośród ludzi.
Czyta: Wiktor Zborowski
SMOK ZE SMOCZEJ JAMY (The dragon from the dragon's den) to historia żarłocznego Smoka Wawelskiego i Szewczyka Dratewki spisana przez Wandę Chotomską uwielbianą przez dzieci autorkę kilkuset wierszy i bajek. Historię po mistrzowsku zilustrował Edward Lutczyn i tak powstała książka niezapomniana, a wręcz kultowa! Przypominamy ją w wersji polsko-angielskiej (w formie książki kartonikowej). Pozycja obowiązkowa w bibliotece każdego dziecka małego i dużego! W serii ukazała się też książka tych samych autorów pt. KURCZĘ BLADE. What a cheek! (wydanie polsko-angielskie).
Siódma klasa była dla Percy’ego Jacksona zaskakująco spokojna. W jego nowojorskiej szkole nie pojawił się żaden potwór. Ale kiedy niewinna gra w piłkę zamienia się w śmiertelną rozgrywkę z gangiem wstrętnych olbrzymów kanibali, sytuacja robi się… nieprzyjemna. A niespodziewane pojawienie się przyjaciółki Percy’ego Annabeth oznacza kolejne złe wieści: magiczne granice Obozu Herosów zostały zatrute przez tajemniczego wroga i jeśli nie znajdzie się lekarstwo, zniszczeniu ulegnie jedyna bezpieczna przystań herosów.
W kontynuacji niezwykle popularnego komiksu Złodziej pioruna Percy wraz z przyjaciółmi musi udać się na Morze Potworów, aby ocalić obóz. Ale najpierw odkryje zadziwiający sekret dotyczący jego rodziny – taki, który każe mu zadać sobie pytanie, czy bycie synem Posejdona to zaszczyt, czy tylko okrutny żart.
W adaptacji Roberta Vendittiego – ze wspaniałymi rysunkami Attili Futakiego i oszałamiającymi kolorami nowego w tym zespole Tamása Gáspára – bestsellerowa książka Ricka Riordana powraca jako komiks Morze Potworów.
Płomień olimpijski słabnie i dlatego słabną moce bogów. Skrzydlaty Pegaz wyrusza do świata ludzi, żeby znaleźć dziewczynkę, która nosi w sobie przekazywany z pokolenia na pokolenie „zapasowy” płomień olimpijski. Niestety, szalejąca burza krzyżuje jego plany. Trafiony piorunem, ląduje na dachu wieżowca, tuż nad mieszkaniem Emily...
Książka, której pierwszą część oddajemy do rąk Czytelnika, to jedyna jak dotąd na świecie antologia legend Mandżurów i innych ludów związanych z historyczną Mandżurią. Autor,
znany mandżurysta, wykonał ogromną pracę gromadząc dziesiątki rozproszonych po różnych, zwykle trudno dostępnych źródłach tekstów, tłumacząc je i opatrując niezbędnymi
komentarzami. Na podkreślenie zasługuje fakt, że dwa spośród zamieszczonych w niniejszym tomie tekstów nigdy dotąd nie były publikowane: autor odkrył je podczas kwerendy w Krakowskim Oddziale Polskiej Akademii Nauk.
Słownik niniejszy jest pierwszą publikacją w języku polskim omawiającą najważniejsze – zdaniem autorów – terminy i postacie mitologii hinduizmu, tzn. tej dominującej na obszarze Indii historycznych (Indie, Pakistan, Nepal, Cejlon) kultury (nie tylko religii w naszym dzisiejszym rozumieniu tego słowa), którą sami hindusi nazywają „odwieczną normą” (sanatanadharma). Istotną innowacją w porównaniu z innymi publikacjami tego typu są materiały mitologii lokalnej, przede wszystkim dwóch krain Indii o najbogatszej kulturze: Bengalu i Tamilnadu.
Mitologia indyjska, nie tylko hinduska, jest czymś całkowicie żywym, ściśle związanym z życiem codziennym: praktykami rytualnymi, pracami, troskami i radościami. Stanowi bardzo ważny element kultury współczesnej.
To zbiór 12 testów z mitologii greckiej. Są one skonstruowane zgodnie z założeniami Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (CKE) dotyczącymi nowej formuły sprawdzianu szóstoklasisty. Rozwiązywanie przedstawionych w tej książce testów służy nauce między innymi: czytania ze zrozumieniem, wykorzystania tekstu jako źródła informacji, korzystania z informacji zawartych w słowniku, logicznego wyciągania wniosków, formułowania wypowiedzi pisemnej poprawnej pod względem językowym i kształtowania jej formy odpowiednio do celu wypowiedzi. Testy zawierają:pytania zamknięte (test wyboru);zadania wymagające udzielenia krótkiej odpowiedzi z jej uzasadnieniem;ćwiczenia typu prawda fałsz lub tak nie;ćwiczenia rozwijające zasób słownictwa poprzez uzupełnianie tekstu z lukami;ćwiczenia w redagowaniu dłuższych i krótszych wypowiedzi pisemnych wymaganych w nowej formule sprawdzianu szóstoklasisty: zaproszenia, ogłoszenia, notatki oraz na przykład listu oficjalnego, opisu dzieła sztuki, kartki z pamiętnika, opowiadania z dialogiem.
Ubogi wędrowiec, który tak naprawdę jest wielkim cadykiem, znienawidzony skąpiec, który okazuje się świętym, wyrachowani handlarze niekoszernym mięsem, którzy zdołają się nawrócić, weselna zabawa, która kończy się w piekielnej otchłani… Przedstawiamy zbiór opowieści pełnych magii i tajemnicy. Poszczególne legendy opatrzone zostały komentarzami, które umiejscawiają je w tradycji żydowskich opowieści, a magiczną atmosferę dodatkowo budują surrealistyczne, kolażowe ilustracje. Legendy żydowskiego Krakowa – to zbiór pięknych opowieści o dziejach miejsc i ludzi, a zarazem praktyczny przewodnik, z którym warto przejść się nie tylko po krakowskim Kazimierzu, ale także Łobzowie i Podgórzu. Wszędzie tam, gdzie zachowały się ślady krakowskich Żydów i ich kultury.
Górnoślązacy są narodem, który długo stał w cieniu. Dopiero powoli odnajdują swoją odrębność i odważają się wyrażać własną wolę. Dlatego też lubią swoje legendy - dziś bardziej niż dawniej uważają je za wyraz swojej tożsamości.Ten zbiór 105 legend wyraźnie ukazuje, że Górny Śląsk jest skupiskiem niespożytych sił ludowych. Górnoślązak zamienił uprawę dziedziczonej rolniczej ziemi na inne zawody, ale pozostała w nim jednak miłość do swojej ojczyzny i legend. Dopóki będzie pamiętał o swoich legendach, dopóty zachowa swoją tożsamość i siłę życiową. Pani Legenda, uśmiechając się przyjaźnie, podała nam swoje zwierciadło, w którym wartko ibarwnie przetoczyły się obrazy z naszej górnośląskiej Ojczyzny. Widzieliśmy śląskie wzgórza oraz daleką nadodrzańską równinę; wielkie miasta oraz spokojne wioski schowane po lasach; rolnika, górnika oraz baśniowe postacie; widzieliśmy teraźniejszość i często odsuwaliśmy zasłonę przeszłości. Mimo tej wielości poruszanych spraw nie powstało zagmatwanie, ponieważ w tle stał obraz, który wszystkie okrutne postacie i zdarzenia połączył w jedną całość. Każda z opowiadanych tu legend jest tylko kreską lub plamką farby na tym wizerunku, który - na początku zamazany i ciemny - po przeczytaniu kolejnej strony staje się pełniejszy, jaśniejszy i cieplejszy w barwach, aż w końcu daje się wyraźnie rozpoznać. Jest to obraz Górnoślązaka.Górnoślązacy są narodem, który długo stał w cieniu. Dopiero powoli odnajdują swoją odrębność i odważają się wyrażać własną wolę. Dlatego też lubią swoje legendy - dziś bardziej niż dawniej uważają je za wyraz swojej tożsamości.Ten zbiór 105 legend wyraźnie ukazuje, że Górny Śląsk jest skupiskiem niespożytych sił ludowych. Górnoślązak zamienił uprawę dziedziczonej rolniczej ziemi na inne zawody, ale pozostała w nim jednak miłość do swojej ojczyzny i legend. Dopóki będzie pamiętał o swoich legendach, dopóty zachowa swoją tożsamość i siłę życiową.
"Iliada" Homera.
Homer (VIII w. p.n.e.)
Grecki epik, o którego życiu mamy newiele informacji. Niektórzy badacze twierdzą, że ktoś taki nigdy nie istniał, jednak przez zdecydowana większość uważany jest za autora "Iliady i "Odysei". Prawdopodobnie urodził się w Smyrnie w Azji Mniejszej. Według legendy - był ślepym wędrownym śpiewakiem, jednym z aojdów przekazujących ustnie tradycje z pokolenia na pokolenie. "Iliada" i Odyseja" opowiadają o wydarzeniach, które rozegrały się około pięciu wieków przed Homerem, bo wg greków Wojna Trojańska miała miejsce w 1184 roku p.n.e.
Czyta: Paweł Niczewski
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?