Koszula i krawat
Obrazki wyłaniające się dorosłości
- ISBN: 9788380954779
- EAN: 9788380954779
- Oprawa: oprawa: broszurowa
- Wydawca: Impuls
- Format: 16x23,5 cm
- Język: polski
- Liczba stron: 176
- Rok wydania: 2018
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Średnia ocena: 5,00 (1)
-
24,22złCena detaliczna: 32,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 24,22 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
O czym jest ta książka?
O poszukiwaniach drogi, którą chcieliśmy odkryć dla dorosłych osób z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, aby mogły budować swoje miejsce w otwartym społeczeństwie, a także o spotkaniu, które się zbliża i które jest nieuchronne. Żeby mogło do niego dojść, trzeba zburzyć mity i stereotypy tkwiące w naszych umysłach i z trudem dające się wykorzeniać. Autorzy wychodzą z założenia, że problematyczność podmiotowości niepełnosprawnych intelektualnie dotyczy prawdopodobnie warunków możliwości bycia razem normalnych i nienormalnych we wspólnej przestrzeni. To „razem” odnosi się przede wszystkim do nienarzucania niepełnosprawnym tylko swojego sposobu widzenia świata, a także realnego spojrzenia na ich możliwości bycia w tym świecie.
Publikacja pokazuje ludzi z głębszą niepełnosprawnością intelektualną w codziennych i niecodziennych sytuacjach, z ich mocniejszymi i słabszymi stronami. Czytelnikowi należy się wyjaśnienie: dlaczego, pomimo wyraźnie holistycznego (fenomenologicznego) ujmowania problematyki podjętej w opracowaniu, używamy ciągle określeń: „głębsza niepełnosprawność intelektualna” czy „umiarkowana niepełnosprawność intelektualna” (która wraz ze znaczną niepełnosprawnością umysłową składa się właśnie na głębszą, w świetle medycznych i klinicznych opisów opartych na pomiarze możliwości intelektualnych osoby). Chcemy pokazać, że w kręgu naszych zainteresowań leży tematyka związana z budowaniem samostanowienia właśnie wśród tych, wobec których ciągle nie potrafimy się odnaleźć w społecznej rzeczywistości. Jest to grupa niejednorodna pod względem możliwości rozwoju intelektualnego i emocjonalnego czy podjęcia wyzwań stawianych członkom społeczeństwa. Do naszego projektu wybraliśmy osoby, z którymi można się było porozumieć za pomocą mowy, i takie, które potrafiły same się obsługiwać, dbać o higienę osobistą, ale przede wszystkim komunikowały, że są dorosłe i chcą być samodzielne. W świetle dostępnej dokumentacji ich intelektualne i społeczne funkcjonowanie odpowiadało umiarkowanemu poziomowi niepełnosprawności umysłowej.
✖ Opinia niepotwierdzona zakupem
Oficyna Wydawnicza "Impuls", ocena: 5/5
2018-08-29
Z recenzji wydawniczej: "Publikacja ukazuje trudną drogę osób niepełnosprawnych intelektualnie do samodzielnego i odpowiedzialnego życia ‒ na miarę ich możliwości. Uzmysławia, jak ważne jest mądre towarzyszenie im w drodze, na której […] próbują tworzyć swoją dorosłość. […] Prezentuje projekt badawczy dotyczący prób samodzielnego życia podejmowanych przez osoby dorosłe z głębszą niepełnosprawnością intelektualną, ich radzenia sobie z wyzwaniami […], a także prób pomagania innym w ramach wolontariatu. Dzięki temu stanowi cenny podręcznik dla rodzin i specjalistów pracujących z takimi osobami. Autorzy bardzo szczegółowo przedstawili osoby uczestniczące w projekcie, ich zachowanie, sposób komunikowania się, przeżywane emocje, podejmowane zadania i metody ich realizowania, wynikłe trudności oraz ich przyczyny. Projekt ten okazał się przykładem dobrych praktyk, a wysiłek terapeutów, instruktorów oraz samych dorosłych z niepełnosprawnością intelektualną został wynagrodzony w postaci: większego poznania siebie, nabycia umiejętności potrzebnych do samodzielnego życia, poprawy jakości życia […], a także sprawdzenia swoich kompetencji zawodowych oraz satysfakcji z pracy w przypadku terapeutów i opiekunów. Książka napawa optymizmem i wiarą w możliwości osób niepełnosprawnych, w ich wrażliwość, chęć godnego i niezależnego życia. Ukazuje też wiele możliwości spotkania i wspólnego życia osób niepełnosprawnych i osób o prawidłowym rozwoju intelektualnym".
Oficyna Wydawnicza Impuls http://impulsoficyna.com.pl/recenzje/koszula-i-krawat,2006.html