Jeździectwo to wspaniały rodzaj rekreacji, sportu i pasji. Warto zdać sobie sprawę z faktu, że nigdy nie jest za późno na tę przygodę. Dyscyplina staje się z roku na rok bardziej popularna i coraz młodsi adepci przychodzą do szkół jeździectwa, by obcować z końmi i w ich towarzystwie odnajdywać przyjemność, relaks i możliwość aktywności fizycznej. Zwierzęta te są równie ważnym jak człowiek podmiotem jeździectwa, nie tylko narzędziem do osiągania sukcesów.
The golden age of coaching came between 1815 and 1840 as great road improvements occurred allowing trams, carts and buggies to be towed by horses comfortably. As companies vied for market share, one man stood out above the rest. William Turton made his money as a Hay and Corn Merchant but is better known as a founder and long-time chairman of Leeds Tramways Company and with the Busby brothers, founder and director of horse tramways in ten of the largest cities of northern England. It is an exciting mixture of biography, social history and city politics.
Your tour guide will show you how different artists can look at one thing - like a horse - and have totally different visions. These different visions create ART. And this is a book that canters through the whole of art history, explaining the puzzling and imaginative thing we call 'art'.
With reproductions of over thirty iconic pieces of artwork - from Pablo Picasso to Edouard Manet, René Magritte, Susan Rothenberg, Jackson Pollock, and many more. This is an exhibition you won't want to miss!
Based on a newly-discovered manuscript and sketches from Dr. Seuss, and brought to life by acclaimed illustrator Andrew Joyner, this is a thoroughly Seussian exploration of 'art'.
With cameo appearances from beloved Dr. Seuss characters, such as the Cat in the Hat, this playful picture book is totally unique. Ideal for home or classroom use, this book will inspire Seuss fans, artists, and horse lovers - of all ages.
Marzysz o tym, żeby dosiąść pięknego gniadosza albo kasztanka i pognać z wiatrem w zawody? Piękne marzenia! I możliwe do zrealizowania: nie tak trudno przecież zapisać się do szkółki jeździeckiej. Aby marzenia się spełniły, pamiętaj, że koń to wspaniałe, mądre zwierzę, które zasługuje na to, by wiedzieć o nim jak najwięcej. Ta książka ci w tym pomoże! Znajdziesz w niej odpowiedzi na wiele pytań i wątpliwości:Jakie są pierwsze kroki w jeździectwie,Jak trzeba obchodzić się z koniem i dbać o niego w stajni i w terenie,Jak stopniowo doskonalić własne umiejętności,Jak pracować z koniem,Jak sobie radzić z nieposłuszeństwem koni,Jak zdobywać kolejne odznaki jeździeckie.Napisany na podstawie długiej praktyki, z dogłębną znajomością rzeczy Poradnik młodego jeźdźca wszedł do klasyki literatury jeździeckiej. Opracowany przez autorkę na nowo, zaktualizowany i poszerzony, jest zarówno atrakcyjną lekturą, jak i wszechstronnym przewodnikiem po wiecznie aktualnych tematach: postępowaniu z końmi i nauce jazdy konnej.Od kilku lat istnieje w naszym kraju system zdobywania odznak jeździeckich Polskiego Związku Jeździeckiego. Wszyscy adepci hipiki, którzy zamierzają w przyszłości startować w zawodach, być może zostać kiedyś instruktorem czy sędzią jeździeckim, muszą rozpocząć od egzaminu na Brązową Odznakę Jeździecką.Aby pomyślnie zdać obowiązujący na nią egzamin, trzeba wykazać się umiejętnościami praktycznymi i wiedzą teoretyczną. Większość zdających ogranicza się do przeczytania istniejącego zestawu pytań i odpowiedzi. Bardziej ambitni sięgają po choć jedną pozycję z dostępnej literatury. Ten poradnik to właśnie książka, którą powinni przeczytać wszyscy przygotowujący się do pierwszego jeździeckiego egzaminu.Wojciech Mickunas
Jak porusza się jeździec to bardzo ciekawe spojrzenie na biomechanikę jeźdźca oparte na najnowszych odkryciach naukowych. Ekspert w dziedzinie ruchu, Eckart Meyners, wyjaśnia, co dzieje się w ciele człowieka podczas jazdy konnej, i omawia złożoność tego procesu, w tym aspekty psychologiczne.Autor wskazuje drogę do osiągnięcia przez jeźdźca samodzielności i pewności w zakresie ruchów. Wyjaśnia podstawowe uwarunkowania anatomiczne i fizjologiczne jeźdźca, prezentując ich związek z procesami ruchowymi zachodzącymi w czasie jazdy konnej. Podkreśla również, że to, co dzieje się w ciele jeźdźca, powinno umożliwić wykonywanie zadań w rozluźnieniu.W książce znajdują się również porady dotyczące powszechnych problemów pojawiających się podczas oddziaływania pomocami oraz związanych z wyposażeniem jeźdźca, które może go ograniczać lub wspierać. Przedstawione w książce propozycje ćwiczeń powięziowych wykonywanych zarówno na ziemi, jak i na koniu pomagają poprawić postawę, kondycję i ruchomość ciała jeźdźca.
Wszystko wiem! to seria dla dzieci w wieku 6-8 lat. Najlepszą formą poznawania świata i budowania podstaw wiedzy dla dziecka w tym wieku jest zabawa. Dlatego proponujemy kreatywne książeczki edukacyjne o zróżnicowanej tematyce, która zainteresuje zarówno dziewczynki, jak i chłopców. Każda z książek nie tylko prezentuje bardzo ciekawe informacje, ale także zaprasza dziecko do aktywnej zabawy oraz skłania do myślenia, ponieważ zawiera ćwiczenia, polecenia, łamigłówki oraz ogromną liczbę naklejek. Naklejki służą do umieszczenia w konkretnych miejscach w książce według instrukcji, która znajdują się w treści zadań. Każda książka jest też niezwykle atrakcyjna graficznie. Bawi oraz uczy kreatywności, samodzielnego rozwiązywania zadań, pozwala poczuć smak satysfakcji ze zdobywania wiedzy.
Skąd pochodzą konie criollo? Czym się wyróżnia koń brabancki? W jakich dyscyplinach najlepiej sprawdzają się kuce dales i dlaczego szwedzki koń gorącokrwisty odnosi tyle sukcesów w międzynarodowych konkursach?
W tej bogato ilustrowanej książce przedstawiono sto trzydzieści ras koni, w tym konie gorącokrwiste (np. hanowery, holsztyny), kuce i konie małe (m.in. exmoor, new forest) zimnokrwiste (shire, suffolk punch), pełnej krwi angielskiej (folbluty) i czystej krwi arabskiej (araby) oraz kłusaki (Orłowa, döle). Osobny rozdział poświęcono rasom nietypowym i zagrożonym wyginięciem (np. koń Przewalskiego, falabella). Dzięki tej pozycji poznasz nie tylko wzorzec danej rasy - wielkość, maść, budowę, wagę, przeznaczenie i charakter konia - lecz także jej historię. W książce podano również adresy internetowe związków i klubów poszczególnych ras.
Pozycja doskonała dla każdego miłośnika koni.
Najszlachetniejsza dyscyplina sportu, rekreacja, pomysł na aktywne spędzanie czasu albo sposób na życie jeździć konno można na wiele sposobów. Warto, żeby każdy choć raz spróbował, bo to także nauka empatii i współpracy z żywym stworzeniem, które tak jak człowiek może mieć lepsze i gorsze dni. Jako mama młodej amazonki obserwuję, jak wspaniale ta pasja rozwija moje dziecko. Kiedy Marysia w siodle galopuje i skacze przez przeszkody czuję radość. Gdy widzę, jak troszczy się o konie jestem dumna. Cieszę się, że na polskim rynku pojawiła się obszerna i napisana przystępnym językiem publikacja o jeździe konno, bo mnie samej brakowało takiej książki, gdy pełna obaw po raz pierwszy prowadziłam moją córkę do stajni. Karolina Ferenstein-Kraśko zaraża dobrą energią, a książkę czyta się jednym tchem!Martyna WojciechowskaJeździectwo to najpiękniejszy sport świata. Wie o tym każdy, kto kiedykolwiek siedział w siodle. Karolina od lat przyczynia się do propagowania tego sportu, zaraża swoją pasją i miłością do koni setki osób. Mam nadzieję, że dzięki tej książce dotrze do milionów jeszcze nieświadomych. Czytajcie i szybko do stajni!Borys SzycBogate kompendium wiedzy o jeździe konnej skierowane do młodych adeptów tego sportu i ich rodziców, którym towarzyszy niepokój o bezpieczeństwo dzieci. Osobiste doświadczenie wybitnej zawodniczki pozwala nie tylko klarownie opisać zasady jazdy konnej, ale także zrozumieć, dlaczego tak wielu z nas poświęca tej pasji całe życie.Marek TrelaNowe, rozszerzone wydanieKonie. Pasja od pokoleń to pierwszy na polskim rynku poradnik dla tych wszystkich, którzy chcieliby rozpocząć swoją przygodę z jeździectwem.W jakim wieku można nauczyć się jeździć konno? Jak wybrać dobrego trenera? Ile czasu potrzeba, by nauczyć się dobrze jeździć? I czy warto? Odpowiedź na ostatnie pytanie jest prosta: warto, bo jazda konna buduje kondycję fizyczną, wpływa na zdrowy styl życia, kształtuje charakter, a nawet zdolności przywódcze. To fitness, medytacja i terapia w jednym.Ta książka jest również historią rodziny, którą od wielu lat wyróżnia miłość do koni i jeździectwa. W Gałkowie rośnie już czwarte pokolenie, które nie wyobraża sobie życia bez tej namiętności i wolności, którą daje. Karolina Ferenstein-Kraśko szczerze opisuje rodzinne dziedzictwo chwile chwały, jak i cenę, jaką czasami trzeba za nie zapłacić.Karolina Ferenstein-Kraśko zaczęła jeździć w wieku 5 lat. W swojej karierze sportowej triumfowała w ponad stu konkursach, jako pierwsza kobieta w historii polskiego jeździectwa zdobyła medal Pucharu Polski. Wieloletnia reprezentantka naszego kraju na arenie międzynarodowej, m.in. na Mistrzostwach Świata w Zangersheide w Belgii. Trenerka jeździectwa, komentatorka sportowa, bizneswoman (prowadzi firmę eventową K&F Group). Właścicielka Stadniny Koni Ferensteinów w Gałkowie. Żona dziennikarza Piotra Kraśki, matka Konstantego, Aleksandra i Laury.
W tej kolorowej książce pełnej wiadomości i fotografii znajdziemy wszystko, czego trzeba początkującym miłośnikom koni i jazdy konnej. Niezbędne informacje o tych wspaniałych zwierzętach, ich charakterze, potrzebach, zwyczajach i pielęgnacji, przeplatane są zaskakującymi ciekawostkami.Wyjątkowo miłą niespodzianką w książce jest miejsce, gdzie można umieścić własne zapiski czy wkleić fotografie ulubionych koni to sprawi, że ten pierwszy podręcznik będzie bardzo osobistym zbiorem wiedzy, doświadczeń i wspomnień.Książka zainteresuje dzieci w wieku od 7 lat, ale posłuży także starszym miłośnikom koni, którzy chcą zagłębić się w ich tajemniczy, fascynujący świat. To znakomity prezent na początek jeździeckiej drogi!Patronat medialny: ""Świat Koni"" - Ogólnopolski magazyn hippiczny
Przesłanką do stworzenia opracowania Hodowla koni arabskich w Polsce. Klacze stadne i ich przychówek 1992-2006 była setna rocznica utworzenia działu arabskiego w państwowej stadninie koni w Janowie Podlaskim. Książka ma charakter bazy danych rodowodowych i zawiera informacje z lat 1992-2006 dotyczące 1544 klaczy stadnych, 319 reproduktorów i 5961 ich potomków. Tematyką oraz klarownym układem treści nawiązuje do wydawanych w latach 1932-1992 tomów Polskiej księgi stadnej koni arabskich czystej krwi (PASB). Jest adresowana do naukowców oraz hodowców i miłośników koni arabskich, dla których może stanowić cenne źródło informacji o współczesnej polskiej hodowli.
Jak opowiadać o koniach w XXI wieku, kiedy przyroda zaczyna mieć dość ludzi niewdzięcznych intruzów, którzy wciąż nie chcą zrozumieć, że brak poszanowania dla środowiska i innych istot doprowadzi w końcu do tego, że sami nie będą mieli co jeść i gdzie mieszkać? Koń czuje i myśli, tylko trochę inaczej niż człowiek. Inaczej, bo jest roślinożercą i co innego jest mu niezbędne do przetrwania. Ale potrafi się po swojemu cieszyć, smucić i cierpieć, ma wyśmienitą pamięć, specyficzne poczucie humoru i czasem paskudny charakter. Największe końskie nieszczęście polega na tym, że to piękne zwierzę jest całkowicie od nas zależne. Z tym już nic się nie da zrobić, można jednak pomyśleć, jak ulżyć koniowi w przymusowej niewoli. Na dobry początek przestać go traktować jak przyrząd sportowy, bezduszny środek lokomocji w trudnym terenie albo ruchomą ozdobę podwórka. Zrozumieć, co do nas mówi, jak się porozumiewa ze swoimi towarzyszami i o czym duma w samotnościTak swoją opowieść o koniach rozpoczyna Dorota Kozińska, która z pasją popularyzuje wiedzę o psychologii koniowatych oraz ich relacjach z człowiekiem. W książce przeczytamy o końskich tajemnicach, wzajemnych relacjach człowieka i konia, bogactwie ras i sposobach spędzania wolnego czasu razem z koniem, a także wielu innych zagadnieniach związanych ze światem koni. Te niezwykle ciekawe opowieści zilustrowane zostały są licznymi fotografiami.
Album prezentuje poszczególne rasy koni z całym ich wdziękiem, gracją i żywiołowością. Rzetelne opisy zostały wzbogacone niezwykłymi fotografiami pokazującymi majestat tych stworzeń.
Radiologia kliniczna koni to nowoczesny i praktyczny podręcznik opracowany przez grupę światowej sławy specjalistów.
Szczegółowo omówiono w nim wszelkie zagadnienia związane z tradycyjną i cyfrową diagnostyką radiograficzną, m.in.:
techniki uzyskiwania radiogramów,
interpretacje radiogramów,
anatomię prawidłową,
nieprawidłowości rozpoznawane u osobników dojrzałych i młodych,
najnowsze metody leczenia i rokowanie.
Przedstawione treści uzupełnia ponad 700 wysokiej jakości ilustracji i przydatnych schematów, a także praktyczne wskazówki pozwalające na wykonanie jak najlepszych zdjęć rentgenowskich interesujących obszarów.
Wartościowym dodatkiem do książki jest płyta DVD, na której zamieszczono ponad 200 rycin przedstawiających bardziej subtelne zmiany, postęp poszczególnych chorób i wiele różnych stanów patologicznych. Całość stanowi nieocenioną pomoc dla wszystkich lekarzy weterynarii, którzy zajmują się końmi, a także dla studentów medycyny weterynaryjnej, kowali, fizjoterapeutów, osteopatów, terapeutów manualnych i osób profesjonalnie zajmujących się sportem jeździeckim.
Radiologia kliniczna koni doskonale wypełnia lukę na polskim rynku wydawniczym. W książce tej dokładnie przedstawiono ogólne zasady radiologii, omówiono techniki badania i co najważniejsze – właściwą interpretację obrazów. Każdy rozdział szczegółowo prowadzi nas przez obrazy radiologiczne konkretnych układów i okolic ciała. Książka zawiera również zdjęcia rentgenowskie źrebiąt – to niezwykle ważne, gdyż interpretacja takich obrazów zawsze nastręcza lekarzom najwięcej trudności. Dużą pomoc stanowią także schematy badanej okolicy ciała. Wszystkie ryciny wnikliwie opisano, co znacząco ułatwia czytelnikowi interpretację wykonanych badań. Jakość prezentowanych obrazów, a w szczególności zdjęć klatki piersiowej, kręgosłupa i głowy, jest bardzo wysoka, a ich opisy w tekście pozwalają rozwiać większość wątpliwości, a co za tym idzie, postawić właściwe rozpoznanie. Moim zdaniem podręcznik ten jest niezwykle pomocnym, wręcz niezbędnym narzędziem pracy lekarza hipiatry.
dr n. wet. Andrzej Bereznowski, specjalista chorób koni
Książka, która - Czytelniku - trzymasz w rękach, pomoże Ci zrozumieć niezwykłe zwierzęta.Dowiesz się, jak umiejętnie pielęgnować i żywić konia, troszczyć o niego w chorobie oraz jak wygląda świat z wysokości siodła.To również wspaniały przewodnik dla miłośników różnych ras koni, bogato ilustrowany pięknymi fotografiami.Być może to pierwszy krok ku wielkiej przygodzie!
Zagranicą psy i konie nazywane są wytwornie, logicznie, inteligentnie. Nazw nie czerpie się li tylko z wokabularzy zagranicznych jak u nas, a jeżeli jest to już dlaczegoś konieczne, to się je umiejętnie przystosowuje do lokalnych brzmień.
Gdy się przegląda listę naszych koni wyścigowych, rzuca się w oczy fakt, że w tej dziedzinie nic się prawie nie zmienia. Powtarzają się te same imiona nieudane – swojskie i cudaczne – zagraniczne dziwolągi, a o ile ktoś ruszy własnym konceptem, to nazwie konia conajwyżej »Stasiem«, i wogóle poza rodzimym »Huncwotem«, »Łeb w łeb«, »Jeszcze raz«, »Sama jedna« – nic dotąd nowego i lepszego nie wynaleziono! [...]
Dlatego to wydajemy »podręczną encyklopedję«, niniejszą w której zebrał Jerzy Strzemię-Janowski około dziesięciu tysięcy alfabetycznie ułożonych imion koni – oddzielnie dla klaczy i ogierów – opatrując ten spis objaśnieniem, aby każdy posiadacz konia mógł sobie łatwo i bez nakładu czasu wyszukać coś, co odpowiada jego gustom i typowi danego konia.
P. Janowski starał się czerpać jak najwięcej nazw z mównictwa polskiego, z kalendarzy słowiańskich, ze Staropolskiego Słownika, z gwar Karłowicza, z Lindego, z polskiej geografii – chociaż nie omijał także nazw, określeń, imion, używanych poza granicami Polski.
Sądzę, że język nasz jest tak bogaty, że zadowoli najbardziej wymagających właścicieli stadnin. Przekonany jestem również, że najwyższy czas, abyśmy się wyrzekli snobistycznego popisywania się angielszczyzną czy francuzczyzną, która przeinacza się nie raz w prawdziwe dziwolągi u służby stajennej, wśród szeregowców i wśród tłumów gromadzących się na torze wyścigowym.
Ze wstępu wydawcy Jana Broszkiewicza
Niezwykłe przygody psów i koni, służących w rożnych formach mundurowych.
Podczas pracy nad książką „Niezwykłe przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach” poznałyśmy tyle niezwykłych psów i koni, że konieczne stało się wydanie tych historii w dwóch książkach. Dlatego też już dziś pokazujemy okładkę kolejnych historii o czworonożnych bohaterach. Wyjazdów do zwierzaków było sporo. Wszystkie spotkania będą opisane w książeczce. Będzie sporo ilustracji i zdjęć. Wszystko oczywiście wydane w serii kryminalistycznej dla dzieci i młodzieży przez Wydawnictwo Naukowe Silva Rerum.
Joanna Stojer-Polańska, Lena Polańska, Maja Polańska
Wydanie czarno-białe.
Książka popularyzuje wiedzę o psach i koniach służbowych, uczy zachowań bezpiecznych.
To pasjonująca książka dla dorosłych i młodych Czytelników ze wspaniałymi ilustracjami młodych rysowniczek, a także naszej nieocenionej graficzki i artystki Eli Krenz. Każda okładka jej autorstwa zawiera pewną zagadkę rysunkową do rozwiązania – tak jest i w tej pozycji.
Niesamowite przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach – w poszukiwaniu śladów kryminalistycznych, autorzy Joanna Stojer-Polańska, Maja Polańska, Lena Polańska – to kontynuacja serii kryminalistycznej dla dzieci. Pasjonujące opowieści o tym, jak to psy i konie służbowe pomogły w odnalezieniu sprawców i rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Także o tym, jak funkcjonariusze na czterech łapach pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa i jak bardzo są pomocni w służbach mundurowych.
Piszemy też o tym, że ci funkcjonariusze nie otrzymują państwowej emerytury, choć zwierzęta służbowe solidnie sobie na to zapracowały! A dlaczego? Tego właśnie nie wie nikt, a już najmniej wszystkie kolejne rządy, zarówno po 1989 roku, jak te będące u władzy wcześniej… Opcja polityczna nie ma tu nic do rzeczy – tu akurat wszyscy byli, niestety, wyjątkowo zgodni w bezczynności wobec emerytowanych funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. Bardzo liczymy na to, że to się kiedyś zmieni…
Publikacja recenzowana, opiniowana przez pedagoga, zootechnika oraz biologa, przydatna w edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
To pasjonująca książka dla dorosłych i młodych Czytelników ze wspaniałymi ilustracjami młodych rysowniczek, a także naszej nieocenionej graficzki i artystki Eli Krenz. Każda okładka jej autorstwa zawiera pewną zagadkę rysunkową do rozwiązania tak jest i w tej pozycji.Niesamowite przygody funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach w poszukiwaniu śladów kryminalistycznych, autorzy Joanna Stojer-Polańska, Maja Polańska, Lena Polańska to kontynuacja serii kryminalistycznej dla dzieci. Pasjonujące opowieści o tym, jak to psy i konie służbowe pomogły w odnalezieniu sprawców i rozwiązaniu zagadki kryminalnej. Także o tym, jak funkcjonariusze na czterech łapach pomagają w zapewnieniu bezpieczeństwa i jak bardzo są pomocni w służbach mundurowych.Piszemy też o tym, że ci funkcjonariusze nie otrzymują państwowej emerytury, choć zwierzęta służbowe solidnie sobie na to zapracowały! A dlaczego? Tego właśnie nie wie nikt, a już najmniej wszystkie kolejne rządy, zarówno po 1989 roku, jak te będące u władzy wcześniej Opcja polityczna nie ma tu nic do rzeczy tu akurat wszyscy byli, niestety, wyjątkowo zgodni w bezczynności wobec emerytowanych funkcjonariuszy na czterech łapach i kopytach. Bardzo liczymy na to, że to się kiedyś zmieniPublikacja recenzowana, opiniowana przez pedagoga, zootechnika oraz biologa, przydatna w edukacji dla bezpieczeństwa dzieci i młodzieży.
Sięgając po „Zapomniane stadniny w Wachnówce na Kijowszczyźnie i w Suchowoli na Podlasiu” czytelnik ma okazję zapoznać się z niepublikowanymi dotychczas notatkami o przedwojennej stadninie w Suchowoli, sporządzonymi przez Stefana Marię Gromnickiego - kierownika stadniny przed wybuchem II wojny światowej. Ośrodek ten, dzięki właścicielom Zofii i Sewerynowi ks. Czetwertyńskim prężnie rozwijał się w okresie międzywojennym, osiągając znaczącą pozycję w regionie lubelskim i coraz większe uznanie w całej Polsce. Istotne uzupełnienie notatek stanowi opracowanie dr Agnieszki Gątarczyk opisujące dzieje stadniny w Suchowoli, powstałe w oparciu o liczne źródła archiwalne.
Książka przybliża również życiorys samego kierownika stadniny, wywodzącego się z kresowego ziemiaństwa Stefana Marii Gromnickiego. W wieku 17 lat, w ucieczce przed rewolucją, zmuszony przerwać dotychczasowy tryb życia i edukację, wraz z rodziną trafił do Odessy i formującego się tam wówczas 14 Pułku Ułanów Jazłowieckich. W szeregach pułku brał udział w kampanii ukraińskiej w Galicji wschodniej, a następnie w wojnie z bolszewikami. Po wojnie musiał znaleźć swoje miejsce w nowo odrodzonej Polsce.
W ramach wprowadzenia, czytelnik przenosi się do XIX-wiecznej Rosji. Okresu rozkwitu wyścigów konnych, w którym znaczny udział miały polskie hodowle. Zostaje zaproszony na największe tory wyścigowe by poznać osiągnięcia i zasługi tak wybitnych hodowców jak Ludwik hr. Krasiński czy Ludwik Grabowski, odkrywa on także niewielką stadninę w Wachnówce na Kijowszczyźnie, należącą do stryja Stefana – Kazimierza Gromnickiego.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?