Kapitał polskich migrantów
-
Autor: Małgorzata Grotte
- ISBN: 978-83-7561-240-0
- EAN: 9788375612400
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: MT Biznes
- Format: 16.5x23.5cm
- Język: polski
- Seria: INSTYTUT ZARZĄDZANIA WARTOŚCIĄ SGH
- Liczba stron: 234
- Rok wydania: 2012
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
43,35złCena detaliczna: 54,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 43,35 zł
W serii Instytutu Zarządzania Wartością Szkoły Głównej Handlowej i Wydawnictwa Poltext prezentowane są najnowsze wyniki badań nad wartością ekonomiczną. Jest ona rozpatrywana w szerokim kontekście naukowym, biznesowym, technologicznym, społecznym i globalnym.
Redaktorami naukowymi serii są prof. Andrzej Herman i dr Andrzej Szablewski.
Do badań nad znaczeniem efektów migracji zarobkowych dla sektora mikroprzedsiębiorstw w Polsce skłoniły autorkę z jednej strony wzrost międzynarodowej migracji zarobkowej Polaków notowany w ostatnim dziesięcioleciu i znacząca wartość transferów pieniężnych migrantów przesyłanych do Polski, a z drugiej – brak badań pokazujących wpływ kapitału polskich migrantów zarobkowych na tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw.
Autorka stara się odpowiedzieć na pytanie, w jakim stopniu i w jaki sposób różne formy kapitału polskich migrantów zarobkowych (kapitał finansowy, ludzki i społeczny) wpływają na rozwój zakładanych przez nich mikroprzedsiębiorstw. Podjęto próbę weryfikacji hipotezy, że kapitał migracyjny przyczynia się do rozwoju tych najmniejszych firm pod względem zarówno ilościowym, jak i jakościowym. Książka wypełnia lukę w dotychczasowych badaniach nad efektami migracji zarobkowej Polaków oraz stanowi wkład do wiedzy na temat źródeł innowacyjności i rozwoju polskich mikroprzedsiębiorstw.
OPINIE
Może powinniśmy się skupić na przyciąganiu do kraju „rodzynków”, a więc Polaków, którzy osiągnęli autentyczny sukces za granicą, w celu uruchomienia przez nich w kraju zaawansowanych technologicznie przedsięwzięć, o wysokim potencjale eksportowym? To z powodzeniem robi wiele krajów wschodzących, a zwłaszcza Chiny i Indie.
z recenzji dra hab. Jerzego Cieślika, Akademia Leona Koźmińskiego
(…) Praca jest liczącym się przyczynkiem do poszerzającej się wiedzy na temat polskiej zarobkowej migracji międzynarodowej, źródeł oswajania się z ryzykiem i przyswajania nowych wzorców organizacji pracy i kultury zarządzania.
z recenzji prof. dra hab. Jana Klimka, Szkoła Główna Handlowa w Warszawie