W tej kategorii polecamy książki o ekologii: ochrona środowiska, człowiek a środowisko naturalne, albumy przyrodnicze. Ekologicznie, czyli jak żyć zgodnie z ekologią? Jak chronić przyrodę? Odnawialne źródła energii a ekologia, globalne ocieplenie, ekologistyka, katastrofa klimatyczna, klimat,
odpowiedzi na te i inne pytania znajdziesz w naszych lekturach, które proponujemy w tej kategorii.
Głod to uczucie, ktore towarzyszy człowiekowi od zawsze. Głodem mozna zastraszac, łamac i unicestwiac. Obecnie na Ziemi zyje niemal 8 miliardow ludzi. Według szacunkow ONZ w 2020 roku liczba niedozywionych wynosiła około 800 milionow. W tym samym czasie zmarnowalismy 1/3 wyprodukowanej zywnosci.W jaki sposob mozemy zapewnic zywnosc tak ogromnej rzeszy ludzi, nie niszczac planety? Jak poradzic sobie z marnotrawstwem w bogatych krajach i jednoczesnie dostarczyc jedzenie mieszkancom biedniejszych rejonow swiata?Anthony Warner czujnie i wnikliwie pochyla sie nad wspołczesnym podejsciem do zmian klimatu, zywnosci ekologicznej i przetworzonej, weganizmu oraz spozywania miesa. Analizuje problemy wynikajace ze sposobu produkcji i dystrybucji zywnosci, a takze z naszych przyzwyczajen konsumenckich. We wszystkich tych obszarach najsłabszym ogniwem okazuje sie czynnik ludzki: niegospodarnosc, korupcja, polityka, uleganie trendom. Nawet lansowany powszechnie zdrowy styl zycia, czyli wszystko, co jest eko, bio i wege, ma drugie mroczne dno i warto sie zastanowic, na ile jest wzorcem racjonalnego postepowania, a na ile ekosciema, na ktora dalismy sie nabrac?Autor nie zostawia nas jednak w poczuciu beznadziejnosci. Wskazuje konkretne kroki, jakie mozemy podjac, by uczynic swiat lepszym dla nas i dla kolejnych pokolen. Zacheca do zmian w codziennym jadłospisie, racjonalnego podejscia do odzywiania oraz patrzenia na rece aktywistom i politykom. Wszystko po to, abysmy za 30 lat wciaz mieli co jesc.
Odpady komunalne stanowią coraz większy problem zarówno ekologiczny, dotyczący ich negatywnego oddziaływania na wszelkie elementy środowiska przyrodniczego, jak i gospodarczy, związany ze zbiórką, transportem oraz unieszkodliwianiem. Najważniejsze zadania w gospodarowaniu odpadami, wynikające z konieczności ochrony środowiska, sprowadzają się do minimalizacji powstawania odpadów. Ochrona środowiska naturalnego staje się priorytetowym zadaniem, przed jakim przychodzi nam stanąć na początku trzeciego tysiąclecia.
Trzydzieści trzy ofiary śmiertelne, ponad dwa i pół tysiąca spalonych domów, ponad miliard martwych i trzy miliardy poszkodowanych zwierząt. Ponad osiemnaście milionów hektarów buszu i obszarów rolniczych strawionych przez ogień. Straty oszacowano na co najmniej sto miliardów dolarów. Liczby budzą przerażenie, a przecież to, co nadejdzie a nadejdzie na pewno będzie jeszcze bardziej dramatyczne.Tak wygląda katastrofa klimatyczna. Szymon Drobniak na własne oczy obserwował tragiczne skutki czarnego lata w Australii. Jako naukowiec widzi to, czego laicy jeszcze nie dostrzegają. Jako poeta z wielką wrażliwością opowiada o tym, jak ginie świat, który znamy. I ostrzega, że gwałtowne przemiany po tragicznym sezonie pożarów, które dotknęły ludzi i wyjątkowy świat australijskiej fauny i flory, wkrótce będą codziennością w wielu miejscach na świecie.
Michael E. Mann, klimatolog i uznany autorytet w tej dziedzinie, demaskuje niewygodną prawdę: koncerny paliw kopalnych, prowadząc kampanię dezinformacyjną, obarczyły nas wszystkich odpowiedzialnością za ratowanie Ziemi. Zobowiązują zwykłych ludzi do ekologicznych zachowań, a same nadal prowadzą szkodliwe dla środowiska interesy, zarabiając miliardy! Mann nie poprzestaje na tej diagnozie, lecz pokazuje, jak wybrnąć z zaistniałej sytuacji. Kreśli klarowny plan działania, identyfikując poszczególne zagrożenia: trucicieli przemysłowych, powiązanych z nimi finansowo polityków, fasadowe organizacje, a także celebrytów, którzy włączyli się w kampanię dezinformacyjną.
Penguin Readers is an ELT graded reader series for learners of English as a foreign language. With carefully adapted text, new illustrations and language learning exercises, the print edition also includes instructions to access supporting material online.
Titles include popular classics, exciting contemporary fiction, and thought-provoking non-fiction, introducing language learners to bestselling authors and compelling content.
The eight levels of Penguin Readers follow the Common European Framework of Reference for language learning (CEFR). Exercises at the back of each Reader help language learners to practise grammar, vocabulary, and key exam skills. Before, during and after-reading questions test readers' story comprehension and develop vocabulary.
How to Give Up Plastic, a Level 5 Reader, is B1 in the CEFR framework. The text is made up of sentences with up to four clauses, introducing present perfect continuous, past perfect, reported speech and second conditional. It is well supported by illustrations, which appear regularly.
Around 12.7 million tonnes of plastic are entering the ocean every year. By 2050 there could be more plastic in the ocean than fish by weight. But YOU can make a difference. This book will help you to use less plastic in your homes and communities.
Visit the Penguin Readers website
Exclusively with the print edition, readers can unlock online resources including a digital book, audio edition, lesson plans and answer keys.
Książka prezentuje dwa nowe pojęcia: zaangażowanie w naukę i klimat w szkole, czym jest i co się na nie składa. Jakie czynniki wpływają na to, że uczniowie angażują się w naukę? Co składa się na klimat w szkole i dlaczego jest on kluczowy dla angażowania się uczniów w naukę? Na te pytania chciałby znać odpowiedź każdy nauczyciel i rodzic oraz pracownik zajmujący się podnoszeniem kompetencji uczniów, tj. psycholodzy i pedagodzy. Zaletą książki są zaprezentowane autorskie badania nad tą tematyką i wyniki porównawcze różnych szkół. Publikacja skierowana jest do szerokiej grupy odbiorców związanych z pracą w edukacji oraz rodziców dzieci w wieku szkolnym (nauczyciele, pracownicy oświatowi, psycholodzy, pedagodzy, studenci psychologii i pedagogiki, rodzice).
Książka pt. ""Glacjał i peryglacjał Europy Środkowej"" dedykowana jest prof. dr hab. Marii Łanczont - wybitnej badaczce zagadnień peryglacjalnych, w tym zwłaszcza korelacji stratygraficznej lessów pogranicza polsko-ukraińskiego. W pierwszej części publikacji przedstawiono jej osiągnięcia naukowe. Drugą część stanowi zbiór kilkudziesięciu oryginalnych prac, prezentujących najważniejsze wyniki interdyscyplinarnych badań naukowych prowadzonych na obszarze Europy Środkowej. Krajowe i międzynarodowe zespoły badawcze przedstawiły najnowsze odkrycia dotyczące paleogeografii i stratygrafii czwartorzędu Polski i Ukrainy oraz geoarcheologii.Książka jest szczególnym podziękowaniem dla Pani Profesor za wieloletni trud koordynacji interdyscyplinarnych badań i współtworzenie międzynarodowe-go forum naukowego w Europie Środkowej.Z recenzji dr. hab. Przemysława Mroczka
Książka dla każdego, komu zależy na losie zwierząt!W ciągu ponad czterdziestu pięciu lat od wydania legendarnej książki zatytułowanej Wyzwolenie zwierząt jej autor, Peter Singer, stał się ikoną światowego ruchu zmagającego się z ogromem cierpień, jakie człowiek zgotował innym czującym istotom. Upływ dekad przyniósł obrońcom zwierząt niewątpliwe sukcesy. Dziś wyłaniają się jednak nowe problemy związane z rozwojem bioetyki, ewolucją aktywizmu prozwierzęcego, prawnym zabezpieczeniem dobra zwierząt oraz postępami nauki w badaniach nad życiem psychicznym wielu gatunków.W obronie zwierząt to zbiór tekstów filozofów i aktywistów od lat zaangażowanych w walkę o przemianę świadomości zarówno wśród intelektualistów, jak i wszystkich przejętych problemem cywilizacyjnego okrucieństwa wobec zwierząt.Przegląd nowych prądów w filozofii, nauce i działalności na rzecz zwierząt. Eseje teoretyczne doskonale kreślą ogólny zarys problemu, a teksty z dziedziny walki o prawa zwierząt są wciągające i niezwykle rozsądne. J.M. Coetzee
Simona Kossak szamanka zwierząt, która poświęciła całe swoje życie badaniom nad przyrodą. Przez ponad 30 lat mieszkała w leśniczówce w sercu Puszczy Białowieskiej często dzieląc swój dom z dzikimi zwierzętami.Simona Kossak jest jedną z bohaterek serii książek dla dzieci Oni zmienili świat, która poprzez przybliżenie sylwetek niezwykłych osób i ich dokonań, ma rozbudzić w najmłodszych ich ciekawość świata i zachęcić je do podążania własną oryginalną drogą.Seria prezentuje postaci, które żyły w różnym czasie i w różnych okolicznościach. Wszystkie jednak łączyły szczególne cechy odwaga w myśleniu i rozmach w planowaniu. W efekcie szerzyły one niesamowite idee, a także doprowadzały do realizacji fantastycznych projektów.Nietuzinkowe charaktery! Arcytrudne projekty! Niezwykłe pomysły! Ponadprzeciętna odwaga!Bohaterami książek z serii Oni zmienili świat są:Krystyna Skarbek polska kobieta-szpieg z czasów II wojny światowej;Mieczysław Bekker inżynier, twórca pojazdu księżycowego z misji Apollo;Ernest Malinowski konstruktor i budowniczy Centralnej Kolei Transandyjskiej;Simona Kossak ekolożka zafascynowana światem roślin i zwierząt Puszczy Białowieskiej.
Warszawa jest położona na pokładach wody uwięzionej blisko dwieście metrów pod powierzchnią ziemi, między skałami pochodzącymi z okresu oligocenu. W latach dziewiędziesiątych na terenie miasta powstało blisko sto ujęć wody oligoceńskiej, które stanowiły istotny element infrastuktury miejskiej. Obecnie praktyka korzystania z wody oligoceńskiej podupada, a wiele budynków z ujęciami jest zamykanych i popadają w ruine. Artystyczny duet Michaela Meier i Christoph Franz dokumentują przejściowy stan zanikania tego lokalnego fenomenu.
Intensywny rozwój cywilizacji powoduje, że współczesne społeczeństwa nie tylko wpływają na środowisko, ale także mają zdolność jego przekształcania w sposób zarówno pozytywny, jak i negatywny. Wszelkie działania, które są korzystne dla środowiska naturalnego, określa się, w potocznym języku, jako działania ekologiczne. W książce przedstawiono narzędzia prawne związane z ochroną środowiska i ekologią, cele i zadania, a także instrumenty polityki ekologicznej państwa. W celu właściwego zobrazowania problemów środowiska w podręczniku zostały wyjaśnione podstawowe pojęcia z zakresu chemii środowiska i ekologii. Szczególnie istotne wydają się omówienie zagadnień dotyczących zagrożeń środowiska oraz współczesne propozycje świata nauki i techniki na ich zmniejszenie. W rozdziale dotyczącym zagrożeń przedstawiono podstawowe pojęcia i definicje. Ukazane zostały również zagadnienia dotyczące zanieczyszczenia środowiska przez źródła zarówno naturalne, jak i antropogenicze, a także obszary zagrożeń ekologicznych. W dalszej części zaprezentowano wybrane propozycje zmniejszenia tych zagrożeń, a wśród nich np. zasady ,,zielonej chemii’’. Trzeba wyraźnie zaznaczyć, że wszelkie działania dotyczące ochrony środowiska i eliminacji jego zagrożeń to procesy długotrwałe, wymagające współpracy wielu podmiotów, stanowiące jedno z najistotniejszych zadań naszych czasów, ponieważ to od nich zależy jakość życia współczesnych i przyszłych pokoleń. Działania proekologiczne to nie tylko sformalizowana polityka krajowa i unijna, ale także określone działania edukacyjne. Dlatego w książce został poruszony również temat edukacji ekologicznej. Ukazano także bariery edukacyjne, a więc główne trudności w przekazywaniu wiedzy ekologicznej, do których należą powszechny brak podstawowej wiedzy ogólnoprzyrodniczej i nieznajomość funkcjonowania struktur przyrodniczych oraz konsumpcyjne nastawienie do tworów i zasobów przyrody. Znaczącą rolę w edukacji na rzecz ochrony przyrody i środowiska człowieka odgrywają instytucje państwowe i organizacje społeczne, wspierające i propagujące idee oraz postawy proekologiczne. Celem książki jest przekazanie studentom niezbędnej wiedzy oraz wskazanie na potrzeby działań ekologicznych i wdrażania zasad zrównoważonego i trwałego rozwoju we wszystkich aspektach działalności człowieka. Treści zostały przedstawione w sposób typowy dla publikacji podręcznikowych, a więc od informacji podstawowych po bardziej ogólne i skomplikowane. Natomiast pytania kontrolne umieszczone na końcu każdego rozdziału dają możliwość samodzielnego sprawdzenia wiedzy.
Podręcznik został przygotowany z myślą o osobach studiujących na kierunku studiów ,,zarządzanie i inżynieria produkcji’’, dlatego omawiane treści nie pokrywają się z systematycznym wykładem ekologii rozumianej jako nauka o zależnościach decydujących o liczebności i rozmieszczeniu organizmów. Wybrane i omówione zostały te obszary ekologii i nauki o ochronie środowiska, które, zdaniem Autorów, stanowią podstawową wiedzę, jaką powinien mieć każdy inżynier. Podręcznik jest też dobrym źródłem wiedzy dla wszystkich zainteresowanych zagadnieniami zawiązanymi z funkcjonowaniem środowiska i jego ochroną. Przyswojenie i zrozumienie zawartych w nim treści dają możliwość samodzielnego wyciągania wniosków z obserwacji rzeczywistości przyrodniczej oraz wyczulają na dbałość o środowisko naturalne. Przestudiowanie zawartego materiału powinno zachęcić do dalszego zgłębiania ekologii.
Over the past 75 years, a new canon has emerged. As humans have driven the living planet to the brink of collapse, visionary thinkers around the world have raised their voices to defend it. Their words have endured, becoming the classics that define the environmental movement today.
This book brings together some of his most profound and significant writings on the rich diversity of life on Earth, our place in it, and our obligation to conserve the planet's fragile ecosystems.
Over the past 75 years, a new canon has emerged. As humans have driven the living planet to the brink of collapse, visionary thinkers around the world have raised their voices to defend it. Their words have endured, becoming the classics that define the environmental movement today.
No One is Too Small to Make a Difference collects Greta Thunberg's history-making speeches, from addresses at climate rallies around the world to audiences at the UN, the World Economic Forum, and the British Parliament.
Over the past 75 years, a new canon has emerged. As humans have driven the living planet to the brink of collapse, visionary thinkers around the world have raised their voices to defend it. Their words have endured, becoming the classics that define the environmental movement today.
Provocative and playful, All Art is Ecological explores the strangeness of living in an age of mass extinction, and shows us that emotions and experience are the basis for a deep philosophical engagement with ecology.
Apokalipsa nie nadciąga to wyjątkowo ważna książka. Odwołując się do rzetelnej nauki i własnego doświadczenia, Michael Shellenberger stara się wyplątać kwestię globalnego ocieplenia i jego skutków z oparów absurdu, ignorancji i stronniczości. Po to, by pokazać nam rzecz krzepiącą i inspirującą jeśli lękamy się o przyszłość naszej planet, kierujmy się rozumem. A przede wszystkim sercem.Richard Rhodes, zdobywca Nagrody Pulitzera, autor "Jak powstawała bomba atomowa" Dyskusje o problemach środowiskowych zdominowane są zwykle przez skrajności, przy czym obie strony w równym stopniu zaślepia ideologia i ignorancja. Michael Shellenberger w swojej książce stara się zachować równowagę i rozsądek i to czyni jej lekturę tak odświeżającą. Liczne i ważne problem środowiskowe są w niej zaprezentowane rzetelnie, czemu towarzyszy równie rzetelne wyjaśnienie, dlaczego ich obraz prezentowany opinii publicznej jest tak zniekształcony odpowiedzialność za to ponoszą i naukowcy, i organizacje zajmujące się ekologią. A za tym wszystkim często stoi wielki biznes. Shellenberger natomiast pisze przekonująco, jego argumentacja jest spójna i uzupełniona o odniesienia do poważnych źródeł. Powiedziałbym, że Apokalipsa nie nadciąga to najważniejsza książka o problemach środowiskowych, jaka dotąd została opublikowana.Tom Wigley, klimatolog, University of Adelaide, były starszy naukowiec w National Center for Atmospheric Research (NCAR) i członek American Association for the Advancement of Science (AAAS
W książce znajdziesz wszystkie informacje o drzewach rosnących w Polsce i w Europie Środkowej. Nauczysz się rozpoznawać drzewa, poznasz nazwy, zobaczysz jak wygląda ich kora, kiedy kwitną i jakie wydają owoce.
Dowiesz się:
skąd pochodzą rosnące u nas drzewa owocowe, parkowe, leśne które drzewa mają najdłuższą historię oraz wielu, wielu ciekawych i niespodziewanych informacji o drzewach.
Obserwacja i rozpoznawanie drzew może być fascynujące!
315 gatunków drzew i 55 gatunków krzewów rodzimych i przywiezionych w nasze strony z obcych kontynentów.
Cechy botaniczne wiernie oddane na precyzyjnych rysunkach ,
Klucz do oznaczania drzew
Dzięki książc zobaczysz piękne portrety drzew. Na zdjęciach wyglądają jak żywe!
Jest to mapa jednostronna w skali 1:55 000. Przedstawia ciekawy, a przy tym niezwykle popularny odcinek polskiego wybrzeża – od Ustki po Łebę. Zasięg mapy na południu wyznaczają: Słupsk i Potęgowo.
Jest to teren atrakcyjny nie tylko pod względem wypoczynkowym. Piękne plaże, w tym słynne klify w Dębinie, imponujące wydmy Słowińskiego Parku Narodowego, spuścizna po dawnych mieszkańcach prezentowana w skansenach i cała masa innych atrakcji, przyciągają w ten rejon nie tylko tłumy plażowiczów, ale i miłośników aktywnego wypoczynku połączonego ze zwiedzaniem. Bogata sieć szlaków turystycznych zachęca do aktywnego zwiedzania. Region ten upodobali sobie zwłaszcza rowerzyści.
Na mapie przedstawiono: gęstą sieć szlaków turystycznych, porty i przystanie statków białej floty, fortyfikacje nadmorskie, latarnie morskie i pozostałe atrakcje turystyczne. Jest także wybrana baza noclegowa i gastronomiczna. Z praktycznych ciekawostek - dodano numery wejść na plaże.
Przebieg szlaków, jak i pozostała infrastruktura turystyczna zostały gruntownie sprawdzone podczas weryfikacji terenowej. Szczególnej uwadze polecamy międzynarodową trasę rowerową Eurovelo 10 - na mapie zaznaczono jej dotychczasowy, przeznaczony do likwidacji przebieg, jak również ten planowany.
Na rewersie mapy znajduje się informator krajoznawczy z licznymi zdjęciami.
Pierwsi przybysze na Wielkie Równiny zobaczyli morze traw ciągnące się po horyzont. Żadnych drzew, wzniesień terenu, przecinającej prerię rzeki. Hodowcy bydła zastali tu wymarzone pastwiska dla swoich stad. Rdzenni mieszkańcy musieli ustąpić miejsca kowbojom. Potem przybyli farmerzy i zaczęła się wielka orka. Miliony akrów ogołocono z traw, by wysiać pszenicę. Na początku XX wieku wydawało się, że ziemia rodzi złoto. Jednak hossa nie trwała wiecznie. Najpierw przyszedł Wielki Kryzys, a z nim bankructwa banków i gwałtowny spadek cen pszenicy. Później rozpętało się piekło. Przez kolejne lata zamiast deszczu na domy i pola osadników spadały tony błota i piasku, który wciskał się w każdą szczelinę, niszczył uprawy, dostawał się do płuc. Wiatr wzbijał tumany pyłu z ziemi pozbawionej ochrony traw.Szalejące w latach trzydziestych XX wieku burze piaskowe uznano za jeden z najpoważniejszych kataklizmów pogodowych, była to też najstraszliwsza w skutkach katastrofa naturalna w dziejach Ameryki, spowodowana bezmyślną działalnością człowieka.Timothy Egan śledzi losy kilkunastu osób, ich rodzin i sąsiadów, ich zmagania, sukcesy, a potem desperacką walkę o przetrwanie. To opowieść o niezwykłej sile charakteru i wytrwałości w obliczu katastrofy ale też ostrzeżenie, że zwracając się przeciwko naturze, w końcu zawsze się przegrywa.
Większość z nas zna z pewnością wiele spośród otaczających nas drzew. Z pewnością jednak nie wszystkie. Dla tych, którzy chcieliby rozszerzyć swoja wiedzę i dla tych, którzy chcieliby rozszerzyć swoją wiedzę o drzewach w Polsce została przygotowana książka "Nasze drzewa". Zawiera opisy drzew z kolorowymi ilustracjami, informacje o warunkach w jakich rosną, a także opowieści i legendy związane z danym gatunkiem drzewa. Treść książki ubogaca poezją mówiąca o drzewach.
Nie trzeba jechać na koniec świata, żeby zadbać o Planetę. Podaj łapę, dołącz do EKOLOGICZNEJ FERAJNY i dowiedz się, jak się to robi! Pantera Adela i jej przyjaciele są sprytni, odważni i… mają bzika na punkcie ochrony środowiska. W książce Pantera Adela i ekoferajna Pawła F. Majki i Kasi Walentynowicz bohaterowie opowiadają o zwyczajach, dzięki którym każdy może przyczynić się do ochrony naszej planety. Kruk Karol, Jamnik Centymetr, Ośmiornica Pola, Siostry Jagoda i Malina oraz inni członkowie EKOFERAJNY mają swoje powiedzonka, zwyczaje i przywary. Niektórzy z nich są mrukliwi, inni lubią żartować, ale wszyscy bez wyjątku wiedzą, co pomaga Ziemi, a co szkodzi. Spotkanie z nimi to idealny sposób, by pokazać dzieciom, że:
• ekologia to też proste, codzienne czynności,
• każdy może działać na rzecz przyrody, nawet dziecko,
• ludzie są częścią świata i każdy jest odpowiedzialny za dobrostan planety.
Pięknie ilustrowana, pełna zabawnych rymowanek i żartów kartonowa książka w przystępny sposób wyjaśnia, co tak naprawdę jest istotą ekologicznego stylu życia i zachęca najmłodszych do praktykowania go na co dzień.
Dzięki grubszym stronom z kartonu, jest wytrzymała, a w odpowiednim momencie będzie można ją przekazać dalej, jak radzi ośmiornica Pola.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?