Bolesław Prus
-
Autor: Iwona Kienzler
- Wydawca: Lira
- ISBN: 9788368577150
- EAN: 9788368577150
- Oprawa: oprawa: broszurowa
- Format: 149x219 mm
- Liczba stron: 372
- Rok wydania: 2026
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
34,95złCena detaliczna: 62,99 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 34,95 zł
Bolesław Prus sierota bez domu, szesnastoletni powstaniec balansujący na granicy życia i śmierci, fanatyk matematyki, który gardził powieściami, a jednak napisał Lalkę. Moralista i buntownik. Mit, a zarazem człowiek z krwi i kości.
Biografia pióra Iwony Kienzler pozbawia Aleksandra Głowackiego (tak brzmiało prawdziwie imię i nazwisko Bolesława Prusa) szkolnego patosu i pomnikowej powagi. Ukazuje go jako mężczyznę uwikłanego w namiętności i romanse, człowieka chorego, atakowanego przez krytyków i do końca życia zmagającego się z własnymi lękami.
Książka Prus. Ukryte życie pisarza to opowieść pełna faktów, hipotez i zaskakujących odkryć, która dowodzi, że życie autora Faraona było równie dramatyczne i niejednoznaczne jak losy jego bohaterów. To próba odpowiedzi na pytanie, ile Aleksandra Głowackiego było w Wokulskim, dlaczego Prus milczał o swoim życiu prywatnym i jak bardzo różniło się ono od wizerunku poczciwego pana z Nałęczowa.
Bolesław Prus pisarz, którego wszyscy znamy. Aleksander Głowacki człowiek, którego dopiero odkrywamy.