Książki o zwierzętach i roślinach w domu - pielęgnacja roślin i zwierząt, rośliny ogrodowe, rośliny domowe, zwierzęta domowe, poradniki. Żywienie i dietetyka psów, kotów, pierwsza pomoc dla psów, opowieści w których czworonożni bohaterowie znajdują upragniony dom, tęsknią, zakochują się Piękne kolorowe atlasy, albymy, przewodniki zawierające opisy i ilustracje roślin uporządkowane alfabetycznie według nazw gatunkowych, opisane są najważniejsze cechy roślin. Dzięki naszej bogatej ofercie książek szybko dokonacie Państwo wyboru roślin najbardziej pasujących do waszego ogrodu.
Książka ta ma na celu służyć pomocą głównie plantatorom towarowej uprawy leszczyny, ale także pomocą dla amatorów, uprawiających ten gatunek jako hobby, ozdobę, zwłaszcza odmiany czerwonolistne, a także dla korzyści odżywczo-dietetycznych.
Początki kariery corgi przypadają na przełom XIX i XX wieku. Wówczas te małe walijskie pieski zaczęły pojawiać się na wystawach rolniczych w Londynie. Dziś welsh corgi cardigan i pembroke są znane na całym świecie, a ich liczne hodowle sprawiają, że grono miłośników tych psów stale się powiększa.
Pielęgnowanie i utrzymanie, żywienie, leczenie, zimowanie, zakup tego zwierzęcia.Wskazówki dotyczące otrzymania przychówku, a także niezbędne informacje co do zapobiegania i leczenia chorób pomogą rozmnażać i utrzymać populację żółwi ozdobnych.
Brzoskwinie, morele i nektaryny należą do najsmakowitszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych owoców. Pewną nowością w naszych warunkach jest nektaryna, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że jej wymagania klimatyczne, glebowe i siedliskowe oraz sposób uprawy nie różnią się niczym szczególnym od brzoskwini. Ze względu na dużą atrakcyjność owoców warto zainteresować się uprawą również tego gatunku.Ryzyko uprawy brzoskwini, moreli i nektaryny jest duże, ale nie aż tak bardzo, by nie warto było spróbować. Sądzę, że będziemy nadal sadzić w naszych ogrodach przydomowych i działkowych te drzewa i czekać na własne, smakowite owoce.
Ten poradnik napisany został przez hodowczynię Niemieckiego Związku Hodowców Małych Psów( autorka). Problemy autorka wyjaśnia w sposób kompetentny i nawiązujący do rozwiązań praktycznych.Odpowiada na pytania:- na co trzeba zwracać uwagę przy wyborze szczenięcia?- jak należy utrzymywać i doglądać yorka, zgodnie z jego naturalnymi potrzebami?- jak postępować, gdy pies zachoruje?- jak wychowuje się yorka?- na czym polega jego prawidłowe żywienie?
Bakteriozy, stanowiące ważną grupę chorób roślin, nie doczekały się dotychczas w polskim piśmiennictwie naukowym odrębnego opracowania, uwzględniającego aktualny stan wiedzy w tej dziedzinie. Podręczniki wydane przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne blisko 40 lat temu - Bakteryjne choroby roślin"" W. Izrailskiego (ttum. z rosyjskiego) i Bakteriozy roślin"" W.J. Dowsona (tłum. z angielskiego) zawierają informacje już w dużej mierze nieaktualne, nieodpowiadające wymaganiom współczesnej fitopatologii. Prowadzone badania znacznie powiększyły listę bakterii chorobotwórczych dla roślin, pozwoliły na poznanie epidemiologii i szkodliwości powodowanych przez nie chorób, jak również poznanie nowych aspektów epidemiologii i możliwości zwalczania wcześniej wykrytych bakteryjnych chorób roślin. Książka Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych"" zawiera opisy 37 chorób występujących na roślinach sadowniczych, ozdobnych i warzywnych w Polsce lub stanowiących dla nich potencjalne zagrożenie. Sprawcy 10 spośród opisanych chorób to organizmy podlegające obowiązkowi zwalczania (obiekty kwarantannowe). Większość przedstawionych chorób nie była dotychczas opisana w żadnym polskim podręczniku. Opis poszczególnych jednostek chorobowych obejmuje następujące części: występowanie, objawy, etiologia, rozwój choroby, ochrona roślin. Szczegółowość opisu wynika ze znaczenia gospodarczego choroby, stopnia jej poznania, zasięgu występowania i ilości informacji dostępnych w literaturze. Część szczegółową poprzedza wprowadzenie, w którym przedstawiono ogólne informacje o bakteriach jako czynnikach chorobotwórczych dla roślin oraz o epidemiologii i zwalczaniu bakterioz roślinnych. Na końcu książki zamieszczono alfabetyczny spis pełnych nazw opisanych tu bakterii oraz angielskich i polskich nazw chorób przez nie powodowanych. Fotografie przedstawiające objawy chorób ułatwiają ich rozpoznawanie. Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych i studentów akademii rolniczych, kierunków: ochrona roślin, produkcja ogrodnicza, hodowla roślin i nasiennictwo oraz kształtowanie terenów zieleni. Będzie także pomocą dla producentów i przedstawicieli różnych służb związanych z produkcją ogrodniczą, zwłaszcza pracowników inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa. Mamy nadzieję, że będzie pożyteczna dla wszystkich zainteresowanych.
Książka, którą wziąłeś Szanowny Czytelniku do ręki i zaszczyciłeś uwagą, jest swego rodzaju ewenementem w dziedzinie literatury kwiaciarskiej. Materiały do jej opracowania nie pochodzą z żadnego instytutu, zakładu doświadczalnego, ogrodu botanicznego - odpowiednio wysokiej rangi czy o uznanym autorytecie. Napisana została od pierwszej po ostatnią stronę przez hobbistę, miłośnika kwiatów, wszystkich roślin ozdobnych i całej przyrody w ogóle. Za nikogo więcej w tej dziedzinie się nie uważam, lecz może ktoś taki właśnie zdobędzie zaufanie i wiarygodność czytelnika? „Skalniaki" nie są więc, być może, pozycją o wielkiej wartości naukowej, ale i adresuję ją przede wszystkim do hobbistów, działkowców, użytkowników ogródków przydomowych - tych, którym kwiaty nie są obojętne. Źródłem wszystkich zawartych w książce danych jest mój piętnastoarowy ogród, zagubiony wśród lasów Ziemi Lubuskiej. Każda z opisanych roślin uprawiana jest w nim wysiłkiem wyłącznie moich rąk i otoczona w pełni odwzajemnianym uczuciem.
Praktyczne porady, wskazówki oparte są na doświadczeniu wynikającym z 20-letniego okresu gromadzenia kolekcji, prowadzenia obserwacji i bezpośredniego obcowania z kwiatami. Opracowywałem dane z myślą o poradniku codziennego użytku, zawierającym podstawowe wiadomości o uprawie poszczególnych roślin oraz ich kolorowe podobizny ułatwiające rozpoznanie. Starałem się przedstawić je obiektywnie i rzetelnie, by i w Twoim ogrodzie rosły i kwitły równie pięknie. Celowo pominąłem najbardziej znane rośliny, o których wszystko zostało już napisane. Jeśli trafi się bardziej znany gatunek, to reprezentuje go rzadko spotykana odmiana. Jest to więc poradnik dla tych, którzy z kwiatowego abecadła przerobili już kilka pierwszych liter. Każdego roku przybywa w moim ogrodzie kilkadziesiąt nowych gatunków i odmian, więc tematów nie zabraknie. Ponieważ rośliny ogrodów skalnych to tylko część mojej kolekcji, planuję w niedalekiej przyszłości wydanie kolejnych opracowań, obejmujących inne grupy uprawianych roślin: wyższe byliny, paprocie, trawy, rośliny wodne i bagienne, rośliny bulwiaste i cebulowe, pnącza, krzewinki i krzewy. Cały cykl będzie odzwierciedleniem mojego ogrodu. Obecnie „zamieszkuje" go około półtora tysiąca gatunków i odmian roślin ozdobnych. Można by pozazdrościć takiej kolekcji, lecz ja ciągle myślę o roślinach, których jeszcze nie zdobyłem, a tych jest przecież znacznie więcej. Ciągłe poszukiwania coraz to rzadszych gatunków, niezwykłe nieraz nakłady, by stworzyć im jak najlepsze warunki -to wszystko sprawia, że to najpiękniejsze hobby nigdy się nie kończy i nie powszednieje. Jest poza tym zjawiskiem bardzo zaraźliwym, wciągającym bez reszty, a przy tym upiększającym nasze życie i otoczenie. Takiej „choroby" życzę każdemu. Tobie Czytelniku również.
Orzech włoski zajmuje poczesne miejsce w historii polskiego sadownictwa. To piękne drzewo, pochodzące z rejonów południowo-wschodnich Europy, Kaukazu, Azji Mniejszej i Chin, od wieków zadomowiło się w naszym kraju. Jak wskazuje nazwa Juglans regla - orzech królewski, długo był uważany za najszlachetniejszy wśród drzew owocowych.
Zakładaniu sadu orzecha włoskiego sprzyjają niskie koszty, ze względu na mniejszą liczbę drzew na 1 ha niż innych gatunków. Nie ma też potrzeby stawiania rusztowań, a nawet odgradzania sadu, jeśli nie zachodzi obawa kradzieży drzewek, owoców i szkód wyrządzanych przez zwierzynę. Niskie są także koszty jego prowadzenia, w porównaniu z innymi uprawami sadowniczymi.
Mały ogród przydomowy czy działkowy jest marzeniem wielu z nas; namiastką rajskiego ogrodu, gdzie zmęczeni postępujqcq cywilizacją odnajdujemy radość i spokój w obcowaniu z przyrodą.Dla wielu ludzi działka czy ogród to nie tylko miejsce wypoczynku, ale również źródło zaopatrzenia rodziny w świeże owoce. Zwykle sadzimy po l -2 drzewa lub kilka krzewów owocowych różnych gatunków, tak dobierając odmiany porą dojrzewania, aby zapewnić użytkownikom ciągle świeże owoce - od późnej wiosny do późnej jesieni.Najważniejszą rolę w naszym klimacie odgrywają jabłonie. Są one najmniej zawodne w plonowaniu i przy odpowiednio dobranych odmianach zapewniają świeże owoce przez najdłuższy okres (od połowy lata do późnej jesieni), a ponadto jabłka odmian zimowych mogą być, w warunkach ogrodu czy działki, przechowywane najdłużej.Z drugiej strony jabłonie są najtrudniejszym gatunkiem sadowniczym do prowadzenia na działce. Podlegają one bowiem wielu trudnym do zwalczenia chorobom i szkodnikom, a przy ograniczonej możliwości stosowania na działce środków chemicznych, owoce są często porażane przez te choroby czy szkodniki i w efekcie mało atrakcyjne lub niemożliwe do spożycia.Nowoczesny sposób prowadzenia jabłoni na działce to odpowiedni dobór odmian odpornych na choroby i stosowanie takich metod ochrony, które byłyby łatwe do zastosowania, skuteczne i jednocześnie niegroźne dla użytkowników.Jak to zrobić - oto cel tego opracowania.
- podstawowe informacje dotyczące nazewnictwa roślin ozdobnych- stan i kierunki rozwoju ogrodnictwa ozdobnego w Polsce- główne kierunki prac naukowo - badawczych w zakresie ogrodnictwa ozdobnego w Polsce- typy roślinności w róznych strefach klimatycznych- szklarnie, tunele foliowe, pojemniki i tworzywa sztuczne w uprawie roślin ozdobnych- podłożą stosowane w uprawie roślin ozdobnych- rozmnażanie- zabiegi uprawowe i pielęgnacyjne w produkcji roślin ozdobnych- ogólne zasady nawożenia roślin ozdobnych- wpływ warunków zewnętrznych i hormonów roślinnych na wzrost i rozwój roslin ozdobnych- zastosowanie syntetycznychregulatorów w produkcji roślin ozdobnych- okresowość rozwoju- przerywanie stanu spoczynku i pędzenie roślin ozdobnych- zwalczanie chwastów w uprawie- czynniki wpływające na trwałość kwiatów ciętych- obrót kwiatami ciętymi i ich przechowywanie- podstawowe zasady dekorowania wnętrz kwiatami- rośliny jednoroczne wysiewane na miejsca stałe, rośliny jednoroczne uprawiane z rozsady, rośliny dwuletnie, rośliny wieloletnie nie zimujące w gruncie, byliny ogrodowe- metody uprawy hortensji, lilaków i róż- rośliny cebulowe, bulwiaste i kłączowe do pędzenia- rośliny szklarniowe uprawiane na kwiat cięty- kwitnące rośliny doniczkowe, rosliny doniczkowe o dekoracyjnych liściach- sukulenty- rośliny doniczkowe drzewiaste- rozmnażanie i uprawa palm
Książka ta skierowana jest przede wszystkim do hodowców ryb akwariowych, lekarzy weterynarii specjalizujących się w dziedzinie ichtiopatologii oraz wszystkich, którzy chcą pogłębić wiedzę z zakresu nauki o chorobach ryb.
Pisząc tę książkę chciałem służyć pomocą zarówno początkującym, jak i doświadczonym miłośnikom ryb akwariowych.
Na podstawie własnych badań mogę stwierdzić, że najczęstszymi przyczynami zaburzeń w hodowli ryb akwariowych są nieodpowiednie właściwości fizykochemiczne wody, w której są one hodowane, obecność w niej substancji toksycznych oraz niewłaściwy skład pokarmu. Rzadziej obserwuje się u ryb akwariowych objawy chorobowe i śniecią spowodowane infekcją wirusową, bakteryjną, grzybiczą czy inwazją pasożytniczą.
Nieodpowiednie czynniki środowiska i żywienia powodują osłabienie kondycji i obniżenie odporności ryb, utratę zdolności do rozrodu oraz często doprowadzają do ich śmierci. Choroby niezakaźne mogą występować równocześnie z chorobami zakaźnymi. Na podstawie własnych praktycznych doświadczeń oraz wiedzy licznych badaczy chorób ryb akwariowych, w oferowanej Państwu książce opisałem najważniejsze problemy z zakresu patologii tropikalnych śródlądowych i morskich ryb akwariowych.
W rozdziale 17 opisane zostały zasady leczenia oraz działanie najbardziej znanych leków, bez uwzględnienia zmieniających się regulacji prawnych w zakresie ich obrotu i stosowania. Przed użyciem tych leków należy zapoznać się z aktualnymi przepisami w tym zakresie.
Jerzy Antychowicz
Zainteresowanie roślinami wrzosowatymi, zwłaszcza ozdobnymi, w naszym kraju jest znaczne i stale się zwiększa, dzięki dużej liczbie gatunków i odmian oraz możliwości rozmaitego zastosowania. Jeszcze do niedawna zdobiły one tradycyjnie ogrody, parki i inne obiekty znajdujące się na dworze. Obecnie coraz więcej omawianych roślin uprawianych w pojemnikach służy do dekoracji wnętrz o różnym przeznaczeniu oraz balkonów, tarasów, werand i ogrodów zakładanych na dachach budynków. Z wielu pozyskuje się również kwiaty i zieleń ciętą. Sporo naszych szkółek, zakładów ogrodniczych i laboratoriów in vitro wyspecjalizowało się w rozmnażaniu i produkcji towarowej roślin wrzosowatych. Znaczna część tych roślin jest eksportowana do państw Europy Zachodniej. Popyt na nie istnieje nadal, dlatego warto poświęcić im więcej uwagi, czego wyrazem jest niniejsza książka.
W tym bogato ilustrowanym poradniku Czytelnik znajdzie opisy ponad 200 gatunków o licznych odmian :- krzewów ozdobnych o dekoracyjnych liściach i kwiatach- pnączy- krzewów i krzewinek nie zrzucających liści na zimę- małych drzewa poza tym wiele praktycznych rad dotyczących zakupu, sadzenia i pielęgnowania opisanych roślin w ogrodzie
Zainteresowanie papryką słodką zarówno konsumentów, jak i producentów warzyw od wielu lat jest niezmiennie duże. Rosnący popyt na świeżą paprykę- w związku z coraz większym jej udziałem w naszym jadłospisie- sprawił, że uprawa tej rośliny stała się bardzo opłacalna. Warto wiedzieć, że pielęgnacja papryki uprawianej pod szkłem lub folią jest mniej pracochłonna niż należącego do tej samej rodziny botanicznej pomidora.Lektura na pewno przekona mniej doświadczonych producentów warzyw o słuszności podjęcia trudu uprawy papryki pod osłonami, a amatorów do założenia choćby niewielkiego tunelu dla papryki na działce.
Książka zawiera kompletny zakres wiadomości dotyczących liściastych gatunków krzewów ozdobnych, przydatnych do uprawy w Polsce. Oprócz gatunków podstawowych opisano także liczne mało rozpowszechnione, uprawiane do tej pory tylko w ogrodach botanicznych i arboretach, które wykazują pozytywną adaptację w naszych warunkach przyrodniczych.
Książka ta może służyć także jako podręcznik studentom Wydziałów Ogrodniczych Akademii Rolniczych w Polsce oraz wszystkim zainteresowanym krzewami ozdobnymi, np. projektantom ogrodów, specjalistom z zakresu urządzania i pielęgnacji terenów zieleni, szkółkarzom oraz producentom zamierzającym rozwinąć uprawy specjalistyczne.
Można się z niej dowiedzieć, między innymi, o wprowadzanych technologiach, obniżających wysokie koszty produkcji, a także o nowych rodzajach i gatunkach roślin, uprawianych na kwiat cięty, jak np. czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, tojady, ostróźki, molucelle.Rośliny ozdobne są najbardziej dynamicznie rozwijającym się działem ogrodnictwa i całego rolnictwa w Polsce. Kwiaciarze gospodarują obecnie na powierzchni nieprzekraczającej 0,05% uprawianych gruntów, ale zbierają plony wartości 20% całej krajowej produkcji roślinnej. Produkcja kwiaciarska pod osłonami zajmuje powierzchnię 850 ha, co daje nam siódmą pozycję wśród państw Unii Europejskiej. W szklarniach i tunelach foliowych dominują uprawy na kwiat cięty (65%). Pierwsze miejsce zajmują róże, następnie chryzantemy, gerbery, tulipany, anturium, frezje, goździki i lilie.Rocznie produkujemy 1,5 miliarda kwiatów ciętych, może nawet nieco więcej, ale to nie pokrywa w pełni naszych potrzeb rynkowych. Jeszcze sporo kwiatów importujemy, głównie z Holandii (około 150 milionów), m.in. róże, chryzantemy, goździki i storczyki.Ostatnio jednak produkcja kwiatów wyraźnie w Polsce wzrasta, a import maleje. Wprowadzamy nowe technologie obniżające wysokie koszty produkcji oraz nowe rodzaje i gatunki roślin ozdobnych uprawianych na kwiat cięty: czosnki, dziurawce, nawłocie, słoneczniki, to-jady, ostróżki i molucelle.W tym roku mija 21 lat od ukazania się w księgarniach pracy zbiorowej pt. Kwiaty cięte uprawiane pod szkłem i folią"", wydanej w Warszawie przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne. Nakład książki był bardzo duży - 100 000 egzemplarzy. Szybko jednak został wyczerpany i sześć lat później trzeba było powiększyć nakład o 20 000 egzemplarzy drugiego wydania.Dzisiaj oddajemy w ręce czytelników książkę o nieco innym tytule, ale o bardzo zbliżonym charakterze Kwiaty cięte uprawiane pod osłonami"", napisaną przez pracowników naukowych Katedry Roślin Ozdobnych i Katedry Metod Ochrony Roślin Akademii Rolniczej w Poznaniu.
Niezwykle bogata, licząca kilkaset odmian, jest oferta cyklamenu perskiego popularnie nazywanego fiołkiem alpejskim (Cyclamen persicum Mill.), który jako jedyny gatunek tego rodzaju stosowany jest do dekoracji wnętrz. Kwitnące cyklameny w doniczkach są w sprzedaży nieomal przez cały rok, choć najwięcej w okresie jesienno-zimowym. Kwiaty cięte cyklamenu również znajdują łatwo odbiorców ze względu na trwałość i niską cenę, zwłaszcza zimą.
Prawie żaden ogród nie jest jednolity pod względem siedliskowym, są w nim miejsca cieniste i słoneczne, osłonięte przed wiatrami i wystawione na ich podmuchy. Można wykorzystać te odmienności do tworzenia różnych zbiorowisk roślinnych na niewielkiej powierzchni... O pięknie nasadzenia bylinowego stanowi harmonia połączenia wysokich i niskich roślin, gatunków o pędach sztywnych i wyprostowanych z bylinami rozkładającymi się na boki, roślin o pokroju zwartym, krzaczastym i tych o pokroju luźnym, delikatnym, o liściach trawiastych, wąskich i liściach szerokich, o zieleni jasnej i ciemnej...
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?