Lubisz zwierzęta, quizy, dowcipy i ciekawostki? Jeśli tak, ten sekretnik jest dla ciebie. Oprócz stron, na których możesz notować ważne rzeczy, znajdziesz tu kolorowanki, sporo rozrywki oraz ciekawostki i porady, jak dbać o zwierzęta domowe.Zapraszamy do zabawy i miłego spędzania czasu. To książka w sam raz dla każdej dziewczynki!
Kompendium wiedzy o pająkach i innych pajęczakach. Przedstawia ponad 400 europejskich gatunków tych zwierząt. Opisy zawierają wiele informacji o zachowaniu pająków, rozmnażaniu, konstrukcji sieci łownych i łapaniu zdobyczy.W przewodniku zamieszczono:• Opisy wszystkich żyjących u nas pospolitych pająków i licznych gatunków rzadkich.• Ponad 850 zdjęć i 200 rysunków przedstawiających opisane pająki, detale ich budowy, sposoby łapania ofiar i akty kopulacji.• Klucz do bezbłędnego określania, do której rodziny należy pająk.• Sposób na szybkie i łatwe rozpoznawanie gatunków spotykanych w domu i ogrodzie.• Dodatek o krocionogach.
W 2018 r. Europejska Federacja Lekarzy Weterynarii (FVE) razem z Europejską Federacją Stowarzyszeń Lekarzy Weterynarii Zwierząt Towarzyszących (FECAVA) opublikowały stanowisko w sprawie hodowli psów oraz wpływu selektywnej hodowli na ich zdrowie i dobrostan. W dokumencie tym określono również zadania i obowiązki lekarzy weterynarii oraz europejskich organizacji skupiających przedstawicieli tej grupy zawodowej, dotyczące m.in.: promowania i/lub ułatwiania ustawicznego dokształcania się w zakresie problemów zdrowotnych i dobrostanu poszczególnych ras, ustanowienia - wraz z krajowymi i międzynarodowymi organizacjami hodowlanymi i/lub uniwersytetami oraz innymi zainteresowanymi stronami - odpowiednich programów badań przesiewowych (przed dopuszczeniem do rozrodu).Wypełniając powyższe zadania, Polskie Stowarzyszenie Lekarzy Weterynarii Małych Zwierząt (PSLWMZ) jako pierwsze w Europie przygotowało doskonały podręcznik dotyczący problemów zdrowotnych psów ras brachycefalicznych. Jego autorzy tworzą interdyscyplinarne grono specjalistów, zarówno praktykujących lekarzy weterynarii, jak i naukowców. Dzięki temu problemy występujące u psów brachycefalicznych zostały przedstawione w sposób wyczerpujący i wielowymiarowy (począwszy od genezy omawianych ras, przyczyn ich popularności i genetycznych uwarunkowań brachycefalii, poprzez ich zdrowie, rozmnażanie, dobrostan oraz problemy kynologiczne, aż po zagadnienia prawne związane z hodowlą i sprzedażą szczeniąt).Wachlarz omówionych zagadnień sprawia, że Problemy zdrowotne psów ras brachycefalicznych to podręcznik kompleksowy, który wyróżnia ogromna przydatność praktyczna dla szerokiego grona odbiorców (lekarzy weterynarii, hodowców, właścicieli psów oraz nauczycieli akademickich).Książka została podzielona na 20 rozdziałów, w których w sposób syntetyczny omówiono poszczególne problemy zdrowotne występujące u psów brachycefalicznych. Autorzy podręcznika korzystali z najnowszych opracowań i badań, a także z własnego bogatego doświadczenia klinicznego. Bezspornymi atutami praktycznymi tego podręcznika są przegląd metod i testów diagnostycznych, które można wykorzystać podczas selekcji osobników do dalszej hodowli, a także wzór zunifikowanego formularza badania klinicznego szczeniąt przed sprzedażą.W mojej ocenie książka Problemy zdrowotne psów ras brachycefalicznych jest bardzo wartościowym narzędziem edukacyjnym, które z pewnością przyczyni się do poprawy zdrowia i dobrostanu omawianych ras. Prof. dr hab. Stanisław Winiarczyk, wiceprezydent Europejskiej Federacji Lekarzy Weterynarii, wiceprezes Krajowej Rady Lekarsko-Weterynaryjnej, wieloletni kierownik specjalizacji ,,Choroby psów i kotów"", specjalista chorób psów i kotów
Seria Moje kochane zwierzaki łączy w sobie zabawę i naukę. Znalazło się tu mnóstwo informacji i ciekawostek o różnych gatunkach zwierząt: psach, kotach, konikach oraz zwierzakach domowych. Do tego mnóstwo zdjęć i naklejek ze zwierzakami!
W poszukiwaniu wyjątkowości i prawdziwego domu...
Mruczek czuł się szczęśliwy w schronisku przy ulicy Pięknej tu się urodził i dorastał. Rozmowa z Puszkiem wszystko jednak zmieniła... Nagle klatka stała się dla niego ciasna, pusta i zimna. Kocie serduszko zapłonęło marzeniem o rodzinie.
Czy mały burasek może zachwycać tak samo jak potężny tygrys? Jaka siła tkwi w odwadze i determinacji? I jak to jest, gdy zawsze czeka na ciebie ktoś, kto cię kocha?
Wzruszająca opowieść o życiu porzuconych zwierząt, potrzebie miłości i bycia dla kogoś najważniejszym. A także ważna lekcja odpowiedzialności za bliskich, również tych czworonożnych!
Wydawnictwo EMG rozpoczyna nową serię „Ktoś, nie coś”. Otwierać ją będzie książka „NIE!”, której autorka, Agnieszka Orłowska – dyrektorka organizacyjna Międzynarodowy Festiwal Kryminału oraz Bruno Schulz. Festiwal – na co dzień jest psią behawiorystką.
Naglący i ważny problem ułomnej ludzkiej relacji z braćmi mniejszymi stał się przyczynkiem do rozpoczęcia serii. Książka „NIE!” będzie mieć premierę 28 czerwca, a 24 lipca podczas Festiwalu Góry Literatury odbędzie się spotkanie z autorką.
Tak pisze o książce Radek Rak: „Agnieszka Orłowska napisała książkę bardzo psią. To pies jest bowiem u niej na pierwszym miejscu i wszystko, czego się z książki dowiadujemy, pisane jest z psiej perspektywy. Unikając szkodliwego uczłowieczania, autorka pozwala mu być tym, kim
naprawdę jest. Czyli właśnie psem. Korzysta przy tym z najnowszej wiedzy behawiorystycznej i łączy ją z własnymi doświadczeniami. Orłowska, nie szczędząc anegdot z życia własnych czworonożnych towarzyszy, z czułością i humorem ukazuje świat zwierzęcych potrzeb, odbiegający od naszych wyobrażeń i oczekiwań. Książka daleka jest przy tym od suchego
teoretyzowania, a każdy opiekun znajdzie w niej dla siebie wiele praktycznych porad i technik (tak, działają, sprawdzałem). A przede wszystkim – wbrew przewrotnemu tytułowi – uzmysławia nam, ludziom, dlaczego nie warto mówić psu «nie!»”.
„Jako opiekunowie psów przeważnie skupiamy się na tym, by kontrolować naszych podopiecznych, a przede wszystkim eliminować ich niepożądane zachowania. Niestety nasze działania sprowadzają się zwykle do tłumienia lub karania. Agnieszka Orłowska pokazuje, że zaspokajając potrzeby psa, w tym niezwykle ważną potrzebę bezpiecznej więzi z człowiekiem, możemy – bez używania przemocy – cieszyć się nieskrępowaną naturą naszych czworonożnych przyjaciół, sprawując jednocześnie kontrolę nad ich reakcjami. Nie sposób przecenić pionierskich działań Autorki dla kształtowania nowoczesnych metod szkoleniowych w Polsce, opartych na
szacunku do psów i zrozumieniu ich natury. Bardzo się cieszę, że dzięki tej książce filozofia i metodyka pracy Agnieszki staną się lepiej znane.” – pisze z kolei Andrzej Kinteh-Kłosiński.
Agnieszka Orłowska – instruktorka szkolenia psów, autorka artykułów na temat tych zwierząt, publikowanych w prasie codziennej i specjalistycznej, prelegentka seminariów i konferencji krajowych oraz międzynarodowych o tematyce kynologicznej, członek Polskiego Towarzystwa
Etologicznego, asystent kynologiczny Związku Kynologicznego w Polsce. Członek założyciel i przewodnicząca Stowarzyszenia Terapii Wspomagającej „ALTERI”, następnie członek zarządu i prezes Fundacji Alteri, szkolącej psy asystujące osobom z niepełnosprawnością ruchową.
Od 1989 roku organizuje i prowadzi szkolenia na podstawie autorskiego programu „Podstawy Pracy z Psem (PPP)”. Stworzyła pierwszy w Polsce kurs szkolenia psów metodą opartą na wzmocnieniu pozytywnym, skierowany do przyszłych trenerów i instruktorów. Jest też autorką i koordynatorką programu szkoleniowego „Przygotowanie do Prowadzenia Psa w Dogoterapii”
oraz kursów specjalistycznych dla weterynarzy (VET-SET) i hodowców (PET-SET).
Drugie wydanie poradnika, dotyczącego rasy psów west highland white terrier, zwanych popularnie westie. W książce omówiono m.in.: historię rasy, wzorzec, usposobienie, kryteria wyboru, pielęgnację, dietę, szkolenie, wystawy. Tekst uzupełnia 16 str. zdjęć barwnych.
100 faktów to seria prezentująca tematy z różnych dziedzin życia. Treść została podzielona na sto najciekawszych faktów i najbardziej zaskakujących ciekawostek na dany temat. Krótkie, łatwe, interesujące teksty opatrzone są wspaniałymi zdjęciami oraz ilustracjami.Tom Koty to idealny wybór dla wszystkich pasjonatów futrzaków, którzy chcą ugruntować swoją wiedzę lub ją zdobyć o tych zwierzętach. W książce znalazło się mnóstwo informacji, które pozwolą bliżej poznać koty. Autorka to technik weterynarii, behawiorystka zwierząt towarzyszących i koci zoodietetyk, od 20 lat dzieli swój świat z kotami. Autorka książek i projektów edukacyjnych dla dorosłych i dzieci, doradza dużym i małym opiekunom jak najlepiej dbać o swoje zwierzaki.
Bestseller New York TimesaŁatek to bezdomny, samotny pies, rozpaczliwie szukający dla siebie nowego domu.Chcąc znaleźć właściciela pisze listy do mieszkających w pobliżu osób, przekonując, jakim mógłby być dla nich wspaniałym towarzyszem i współdomownikiem. W tym celu mógłby nawet zaprzyjaźnić się z kotem!Czy znajdzie się ktoś, kto otworzy dla niego swoje serce i dom?Zabawna, wzruszająca, chwytająca za serce opowieść, zwłaszcza dla miłośników psów, zachęcająca do adopcji zwierząt.W książce zaprezentowano wiele stylów pisania listów, dzięki czemu może być ona dla dzieci pierwszą lekcją sztuki pisemnej komunikacji.Wskazówki na końcu książki informują, jak będąc nawet małym dzieckiem można pomóc w trudnej sytuacji bezdomnych zwierząt.
Puzon to klasyczna, piękna historia o przyjaźni, tęsknocie i tożsamości. Jej bohaterami są koty, wiewiórki, myszy, gołębie i mnóstwo innych zwierząt dzikich i domowych. Tłem są tutaj ludzie oraz miasto.Zapraszamy do opowieści pełnej przygód i zamyśleń, o wielkiej ucieczce i wspaniałym powrocie.Od autorki:Książka ta powstała po latach obserwowania rozmaitych kotów, dyskutowania z kotami, próbach wychowania kotów na grzeczne kotki (bez efektu), kochania kotów oraz przeganiania ich z poduszki.Pierwszy mój kot, Żaba, okazał się Żabkiem i nauczył mnie wiele, na przykład tego, żeby nie wydawać zbyt wczesnych osądów.Kolejne uczyły mnie równie pożytecznych prawd życiowych i bez nich niewątpliwie nie byłabym dziś tym, kim jestem.Historia tu opisana każe się wam zastanowić nad tym, co to znaczy, że jest się właśnie sobą samym i skąd to się w nas bierze. Kiedy wyruszycie w tę przygodę z Puzonem, poznacie wiele zwierząt dzikich, miejskich i domowych, a każde z nich jedyne w swoim rodzaju.Poznacie też kilka zakamarków Krakowa, ale z nieco innej niż ludzka perspektywy.Ach!, i jeszcze zobaczycie, co myślą gołębie.A przynajmniej, jak mi się wydaje.
Dzięki książce Podstawy szkolenia psa będziesz miał okazję zastosować METODY POZYTYWNEGO TRENINGU do zbudowania radosnej relacji ze swoim psem, który będzie chętnym partnerem w procesie szkolenia. Duch zaufania i współpracy powstały w wyniku tego szkolenia pozostanie na całe życie.Naucz psa PODSTAWOWYCH KOMEND, takich jak chodź, na miejsce czy zostaw. Dowiedz się, jak radzić sobie z codziennymi problemami, jak spacerować z psem, żeby się nie szarpał (strona 80), jak wyznaczyć psu granice, których przekraczać mu nie wolno (strona 72), jak nauczyć go szacunku do dzieci i innych członków rodziny (strony 30 i 32).Dowiedz się, jak radzić sobie z psim LĘKIEM I AGRESJĄ wykorzystując metody przeciwwarunkowania i pozytywnego przekierowania.KYRA SUNDANCE jest światowej sławy treserką, uczestniczką wielu widowisk z udziałem psów oraz autorką licznych bestselerów. W swoich książkach, wydanych w nakładzie ponad miliona egzemplarzy, prezentuje proste i skuteczne metody szkoleniowe. Zajmuje się zawodowo tresowaniem psów do filmów, jest prezesem organizacji Do More With Your Dog! oraz członkiem zarządu Trick Dog Expo.
NIGDY NIE JEST ZA PÓŹNO, BY NAUCZYĆ PSA DOBRYCH NAWYKÓWŻycie z psem w mieście może przypominać pokonywanie toru przeszkód! Robisz slalom między rowerzystami, dziećmi na hulajnogach, psami, które chcą się tylko przywitać, i rozrzuconymi na trawnikach resztkami jedzenia. Wszystko to w szaleńczym pędzie za czworonogiem, który nieustannie ciągnie na smyczy i ekscytuje się na widok innych zwierząt i przechodniów. A po powrocie do domu wyje, gdy tylko zostawiasz go samegoNie musi tak być!Doświadczone trenerki, Magdalena Horodyska i Katarzyna Migdał, prowadzące szkołę dla psów i blog Co pies na to?, w unikalnym poradniku dla miejskich psiarzy prosto i konkretnie uczą, jak wyrobić dobre nawyki u siebie i psa oraz stworzyć zgrany zespół ze swoim czworonogiem.Czy wiesz, żena każdy spacer warto zabrać ze sobą smakołyki i szarpak, żeby nagradzać psa za dobre zachowanie?klatka kennelowa może stać się ulubionym miejscem odpoczynku twojego czworonoga?czasem wystarczy prosty trik, by twój pies pokonał strach i w końcu wszedł do windy?spacer to lepszy pomysł niż wizyta na psim wybiegu?Praktyczne wskazówki i ćwiczenia pomogły wielu opiekunom zrozumieć psie potrzeby, wyznaczyć granice, a także czerpać większą przyjemność ze wspólnych spacerów i zabaw.Dzięki tej książce ty i twój pies odnajdziecie własne tempo w miejskim pędzie!
Mózg konia, mózg człowieka to książka, która rzuca nowe światło na wiedzę o tym, jak konie się uczą, myślą, postrzegają świat i funkcjonują, oraz wyjaśnia, jak pracować w zgodzie z końskim umysłem zamiast wbrew niemu. W tym pouczającym poradniku autorka Janet Jones, będąca zarówno naukowcem i doświadczoną trenerką, opisuje, jak pracują ludzkie i końskie mózgi. Prostym językiem wyjaśnia różnice i podobieństwa między sposobem widzenia świata przez ludzi i konie. Procesy i stany psychiczne - postrzeganie, skupianie uwagi, uczenie się, zaufanie czy strach - omawiane są zarówno z perspektywy człowieka, jak i konia. Wszystkie przedstawione w książce tezy ilustrowane są prawdziwymi historiami koni i ich opiekunów oraz prezentowane tak, by praktycznie pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów na ujeżdżalni lub w terenie. Każdy rodzaj jeździectwa uzależniony jest od wzajemnej komunikacji człowieka i konia. Kiedy poznamy, jak funkcjonują końskie mózgi, opanujemy bardziej zrozumiałe dla koni metody porozumiewania się. Dzięki temu: o poprawimy osiągnięcia koni, o oszczędzimy czas poświęcony na trening, o zbudujemy głębsze relacje z końmi, o stwierdzimy, że przenikliwą uprzejmością można osiągnąć więcej niż wymuszaniem, o łatwiej uporamy się z problemem złego zachowania koni, o ograniczymy ilość własnych błędów popełnianych podczas pracy z końmi. Książka Mózg konia, mózg człowieka oferuje rewolucyjne pomysły, z którymi powinien się zapoznać każdy, kto ma do czynienia z końmi.
Najnowszaksiążka Reinera i Ingrid Klimke to doskonała publikacja na temat treninguz wykorzystaniem koziołków, zwanych z włoskiego cavaletti. Zapełniaona lukę w polskojęzycznej bibliotece trenerskiej. Wielu trenerówi jeźdźców podczas szkolenia stosuje drągi i koziołki, odnoszę jednakwrażenie, że tylko kilku z nich tak naprawdę zna zasady i znaczenieich użycia. Niniejszy poradnik systematyzuje wiedzę w tym zakresiei dostarcza odpowiedzi na wiele pytań, m.in. czy kawaletki jeździ siępółsiadem czy ćwiczebnym.Wojciech MickunasDla mistrzyniolimpijskiej Ingrid Klimke praca na koziołkach jest kluczem do sukcesu zarównodla konia, jak i jeźdźca, niezależnie od ćwiczonej formy jazdy. Podczastreningu na koziołkach koń poprawia nie tylko chody, rytm, rozluźnieniei kadencję ruchu, ale także swoją kondycję. Jeździec natomiast utrwaladosiad i szlifuje swoje jeździeckie umiejętności. W niniejszymporadniku dwoje światowej klasy jeźdźców Reiner Klimke i jego córkaIngrid Klimke omawiają pracę na koziołkach na lonży, bez jeźdźca i podjeźdźcem. Swój wywód ilustrują licznymi zdjęciami i nowymi, cennymipropozycjami pracy ujeżdżeniowej oraz zaktualizowanymi schematami ustawieńprzeszkód na potrzeby gimnastyki skokowej.Dla wieluznawców tematu nazwisko Klimke jest równoznaczne z kompetentnymi wszechstronnym szkoleniem konia. Reiner Klimke jest najbardziejutytułowanym jeźdźcem ujeżdżeniowym wszechczasów, a jego córka Ingridkontynuuje rodzinną tradycję. Jest wielokrotną złotą medalistką olimpijską,mistrzynią Świata i Europy w WKKW (Wszechstronnym Konkursie KoniaWierzchowego), jedyną na świecie amazonką zawodową odnoszącą sukcesy na areniemiędzynarodowej zarówno w ujeżdżeniu, jak i we wszechstronnymkonkursie konia wierzchowego. Za nadzwyczajne osiągnięcia w roliszkoleniowca i jeźdźca otrzymała tytuł mistrzowski.
Poradnik dla opiekunów aktywnych i pracujących psów, praktyczne wskazówki pierwszej pomocy przedweterynaryjnej - sztuczne oddychanie, bandażowanie, także wyjaśnienia zachowań psa, które mogą być związane z chorobą lub brakami witamin.
Bezwarunkowa psia miłość czy strategia ewolucyjna? Najpiękniejsza więź na świecie czy biologiczne wyrachowanie? I kto w tym układzie odgrywa kluczową rolę?
Simon Garfield, miłośnik zwierząt i właściciel labradora o imieniu Ludo, z niemal psią ciekawością przygląda się wyjątkowej relacji łączącej człowieka z psem. Swoją opowieść zaczyna od starożytnych malowideł naskalnych, a kończy… w laboratorium, gdzie dokonano sekwencji psiego genomu. Podąża śladami czworonogów, które kiedyś u naszego boku polowały, a dziś pomagają nam rozbrajać bomby, wykrywać raka i robią dziesiątki innych użytecznych rzeczy. Poznajemy pierwszego australijskiego labradoodla, dalmatyńczyka udającego Hitlera oraz border collie, który potrafi zapamiętać imiona ponad tysiąca pluszowych zabawek.
Autor z pasją tropi bogactwo psiego świata, ujawnia sekrety najlepszych trenerów i odkrywa psychologiczne korzenie związku człowiek–pies. Związku równie wspaniałego, co skomplikowanego, niemal jak relacje między ludźmi.
Przezabawna, pełna fascynujących treści książka, przedstawiająca blaski i cienie bycia psem. - John Bradshaw, autor książki Zrozumieć psa
Garfield wręcz oczarowuje czytelnika swoim zachwytem nad psim światem. - „The Times”
Książka, która trafia w Państwa ręce, to niezwykle praktyczny przewodnik omawiający najważniejsze zasady żywienia psów i kotów, a także zawierający wskazówki dotyczące postępowania dietetycznego w chorobach, w których właściwa dieta odgrywa kluczową rolę terapeutyczną. Została napisana przez praktyka, dla praktyków i uwzględnia aktualny stan wiedzy dotyczącej żywienia i dietetyki psów i kotów.Co jest także istotne, wskazuje na te elementy zachowania psów i kotów, które mają ogromny wpływ na pobieranie przez zwierzę pokarmu i kształtowaniesię nawyków żywieniowych. Bez tego trudno niekiedy zrozumieć, że problemy w pobieraniu pokarmu wynikają z zaburzeń behawioralnych, a nie stricte dietetycznych.Gdybym miał jednym słowem scharakteryzować tę książkę określiłbym ją mianem zdroworozsądkowa, ponieważ zawarte w niej wskazówki uwzględniają praktyczne możliwości właścicieli prowadzenia dietoterapii i oparte są na wieloletnim doświadczeniu klinicznym Autorki. Widać to chociażby w części zawierającej przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.Jest to więc doskonały punkt wyjścia do rozpoczęcia przygody z żywieniem i dietetyką zwierząt w praktyce weterynaryjnej, która może, tak jak było to w przypadku Autorki, pozostać na całe życie zawodowe.Redaktor naukowy wydania polskiego
A photo tribute to our four-pawed friends
In celebration of the world’s favorite animal, we bring you over 400 photographs of or about dogs. With pictures from the 19th century to today, the collection includes works by Man Ray, Eric Fischl, Wolfgang Tillmans, Donna Ruskin, Fatima NeJame, Vincent Versace, and of course Elliott Erwitt and William Wegman. Together, their pictures, unique in style but united in canine affection, are testimony if ever there was one that dogs are not only best friends, but also pure photographic inspiration.
Forget #dogsofinstagram, this is real canine art, showing how the camera has been key witness to dogs in all their diversity, character, and friendship, from pensive pooch portraits to four-pawed action shots. As intellectually as it is visually stimulating, the book includes captivating essays tracing the presence of dogs in the history of photography and their relationship with humans across the decades.
Trim, Kot kartografa to opowieść o wspólnej żegludze człowieka, kapitana Royal Navy Matthew Flindersa i jego najlepszego, czworonożnego przyjaciela. W 1801 roku Flinders wyruszył jako dowódca okrętu ""Investigator"" z misją sporządzenia mapy linii brzegowej Terra Australis, kontynentu nazwanego przez niego później Australią. W tej i następnej podróży towarzyszył mu Trim, kot okrętowy z HMS ""Investigator"", który chętnie zakradał się do kajuty kapitana, gdy wokół nich szalały burze, i nie omieszkał sprytnie wykorzystać swojego statusu mieszkańca kwater przeznaczonych dla oficerów. Jednocześnie, jak to zwykle bywa z kotami żyjącymi na pokładzie, nie stronił od zabaw, uwijał się wśród olinowania, wspinając się po wyblinkach, oraz przyłączał do marynarzy, gdy refowali żagle. W latach 1803-1809 uwięziony na Mauritiusie Flindres sporządził bogato ilustrowany manuskrypt, opisujący wspólne przygody człowieka i kota. Do rąk czytelników trafia współczesne wydanie, opatrzone mapami, rycinami z epoki, nowymi ilustracjami oraz zdjęciami kota, który wcielił się w postać legendarnego Trima.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?