W niniejszej monografii podjęto temat modeli mikro-symulacyjnych jako interdyscyplinarnych i wielowymiarowych narzędzi służących prognozowaniu i symulowaniu sytuacji makrosystemów poprzez agregację wartości cech dla obiektów indywidualnych. Opracowanie swoim zakresem merytorycznym objęło zagadnienia dotyczące teorii i aplikacji ekonomiczno-społecznych modeli mikrosymulacyjnych. Dokonano w nim syntetycznego i całościowego zestawienia dotychczasowej wiedzy teoretycznej w zakresie mikrotesymulacji i modeli mikrosymulacyjnych. Wskazano etapy konstrukcji modeli, ich rodzaje oraz wymagania. Przeprowadzono także przegląd istniejących modeli ekonomiczno-społecznych, zwracając uwagę na ich zalety, wady, możliwości praktyczne i ograniczenia.
Na świecie modele mikrosymulacyjne, szczególnie w badaniach gospodarczych i socjologicznych, zyskują coraz więcej zwolenników, jednakże w Polsce nie są jeszcze powszechnie znane
i stosowane. Opracowanie to może okazać się przydatne w promowaniu metodyki mikrosymulacyjnej oraz zachęcić badaczy do konstrukcji spersonalizowanych narzędzi analiz symulacyjnych, jakimi są modele mikrosymulacyjne.
Po książkę warto sięgnąć przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze dlatego, że pokazuje ona efektywność i przydatność analiz wizualnych w rozumieniu życia społecznego, ich użyteczność w uprawianiu, zwłaszcza współczesnej, socjologii. Po drugie dlatego, że jest ona doskonałym kompendium wiedzy na temat propagandy wizualnej, pokazuje jej historyczne przykłady i współczesne rozwinięcia, a także to, jak bardzo ten rodzaj komunikatów przenika codzienność, jak jest on wszechobecny i to w każdym z możliwych do pomyślenia aspektów życia społecznego. Po trzecie dlatego, że czytelnik znajdzie w książce wiele trudnych do pozyskania informacji na temat ikonicznych przedstawień wojny obecnych w zachodniej kulturze wizualnej, słabo dotąd rozpoznane przykłady kampanii propagandowych z przeszłości, a także wiele niezwykle trafnych interpretacji współczesnych przekazów o charakterze perswazyjnym.
Osią pracy jest napięcie między konwencjonalną teorią antropologiczną a przeżyciem, zwłaszcza przeżyciem granicznym choroby, śmierci i cierpienia. Marcin Kafar zdecydowanie odrzuca utrwalony sposób pisania o tych kwestiach, sprowadzający się najczęściej do rejestracji i interpretacji ‘rytuałów’ im towarzyszących, społecznych wyobrażeń czy obrazów medialnych. Ze szlachetną premedytacją stawia przed czytelnikiem ‘nagą’ prawdę przeżycia, jej banalność, marginesowość, jej wstyd i efekt poniżenia. Tej książce daleko jest do standardowej akademickiej letniości. Autor wadzi się bowiem z naszą mentalnością, z naszym najgłębszym ‘ja’, dokonując swoją pracą znaczącej transgresji etycznej.
Publikacja jest opracowaniem, którego głównym celem jest określenie tendencji zmian dotyczących zawierania małżeństw i posiadania dzieci w Polsce. Autorka, przedstawiając nowy model formowania się i rozpadu małżeństw i idące z nimi w parze przeobrażenia w sferze zachowań prokreacyjnych, podejmuje próbę wskazania uwarunkowań zmian oraz wyjaśnienia ich przestrzennego zróżnicowania w naszym kraju.
Praca stanowi swoistą odpowiedź na realne problemy demograficzne, które od lat narastają w Polsce. Wpisuje się ona w niekwestionowany dorobek geografii ludności i stanowi potwierdzenie nie tylko teoretycznej, ale i praktycznej przydatności geografii i studiów ludnościowych. W udany sposób łączy metodologię ilościową i jakościową, refleksję natury ogólnej z badaniami w skali lokalnej. Wnioski stawiane przez autorkę, poparte rzetelnym materiałem statystycznym powinny stanowić istotny głos w debacie o demograficznej przyszłości Polski.
Prezentowana książka stanowi owoc wieloletnich doświadczeń autora związanych z praktyką wykorzystywania oprogramowania CAQDA w pracy badawczej i dydaktycznej . Zawiera szereg użytecznych informacji dotyczących stosowania programów NVivo oraz Atlas.ti w realizacji projektów badawczych opartych na metodologii teorii ugruntowanej. Ze względu na uniwersalny charakter prezentowanych narzędzi komputerowych, a także z uwagi na szczegółowy opis kolejnych funkcji obu programów proponowana pozycja może stać się nieocenioną pomocą dla wielu badaczy reprezentujących różne szkoły metodologiczne w ramach szeroko rozumianych jakościowych metod badawczych. Publikacja jest skierowana zarówno do przedstawicieli środowiska naukowego, jak i do instytucji publicznych oraz praktyków realizujących w swojej pracy badania jakościowe na użytek komercyjny.
(…) stanowi książkę ważną i potrzebną, zaś zawarte w niej prace wnoszą szereg nowych ustaleń do stanu badań nad kulturą czytelniczą dzieci i młodzieży, wskazując także nowotarskie metody badawcze nad czytelnictwem najmłodszych oraz proponując nowe formy pracy z dziecięcym i nastoletnim użytkownikiem bibliotek.
Z recenzji prof. dr hab. Bronisławy Woźniczki-Paruzel
Badanie nastoletnich chłopców w miejscu zamieszkania, przeprowadzane przez badacza-sąsiada towarzyszącego im w codzienności, było pogłębiającym się wglądem w kolejne wymiary ich rzeczywistości. Było to badanie, które wykorzystując oryginalność mojego usytuowania w świecie Badanych – wewnątrz opisywanych zdarzeń – jak i zaangażowaną, społeczno-pedagogiczną postawę badawczą, dotarło do odpodmiotowej rekonstrukcji sposobu teoretyzowania podmiotów na temat współtworzonych przez nich zjawisk, które we wstępnej fazie badania były jedynie delikatnie, intuicyjnie przeze mnie odczuwalne. Przedkładana praca nie jest więc efektem badania faktów, ale faktów w kontekście, które uchwycone zostały przez uczestniczącego badacza, rozumiejącego naukową wiarygodność, jako odwoływanie się do sposobów doświadczania świata przez Badanych. Dzięki takiej perspektywie udało mi się, mam wrażenie, wyrazić stanowiska moich Badanych w sprawach, w odniesieniu do których zwyczajowo wypowiadali się inni – zewnętrzni eksperci. z Wprowadzenia
Celem niniejszej pracy jest ukazanie problematyki związanej z funkcjonowaniem rezydencji biskupich w czasach nowożytnych, zaś materiałem umożliwiającym badania są siedziby biskupów włocławskich. Założeniem pracy była analiza przedstawionych obiektów - zamków, pałaców i dworów biskupich - zarówno pod względem architektonicznym, jak i funkcjonalnym. Ze względu na stan zachowania znaczącą częścią okazał się drugi aspekt analizy. Po większości omawianych obiektów nie pozostał w terenie nawet ślad, w wielu wypadkach jedynym materiałem, na którym można było oprzeć rozważania, są zachowane do dziś inwentarze gospodarcze, w kilku zaledwie obiektach pomocne okazywały się wyniki badań terenowych. Praca powstała głównie na podstawie źródeł pisanych, czasami istniała też możliwość odwołania się do opracowań dotyczących interesującego mnie tematu. Praca ma za zadanie ukazanie z jednej strony różnorodności budownictwa rezydencjonalnego biskupów włocławskich, a z drugiej jest próbą odpowiedzi na pytanie, czy istniały jakieś stałe elementy właściwe dla siedzib, których właścicielami byli dostojnicy duchowni.
Celem pracy „Małżeństwo: początek i koniec” jest spojrzenie na małżeństwo – zarówno na jego początek, jak i koniec – z perspektywy demograficznej. Obiektem zainteresowania niniejszego studium jest zatem sprawdzenie, jak w powojennej Polsce zmieniało się podejście do formowania i rozpadu związku małżeńskiego poprzez analizę „twardych” danych liczbowych, mówiących o częstości występowania najważniejszych zdarzeń demograficznych w sferze małżeńskości, takich jak zawieranie związku małżeńskiego, rozwody, separacje, owdowienia. Przeprowadzona w pracy analiza wskazuje na zachodzący proces zmian podejścia tak do formowania, jak i rozpadu małżeństw. Zmniejszająca się atrakcyjność małżeństwa jako instytucji społecznej współwystępuje z coraz częstszym odwoływaniem się do nietradycyjnych form zakończenia związku – rozwodu i separacji. Zmiany te zachodziły w całym, powojennym okresie, aczkolwiek poszczególne podokresy odznaczały się różnym tempem zmian. Największą dynamiką odznaczały się w tym przypadku lata 1960. oraz okres ostatniego ćwierćwiecza. Patrząc z perspektywy ostatnich dwóch dekad, można powiedzieć, iż widoczne wcześniej przemiany podejścia do małżeństwa uległy jedynie przyspieszeniu, choć jednocześnie bez wątpienia pojawiły się na masową skalę niedopuszczalne wcześniej możliwości odwołania się do alternatywnych form życia małżeńskiego-rodzinnego, związane z brakiem formalizowania łączącej dwie dorosłe osoby intymnej więzi.
Rozprawa jest – w najlepszym rozumieniu tego słowa – pracą demaskatorską. Potrzeba zastosowania takiego właśnie terminu wynika z faktu, iż powyższa charakterystyka obejmuje dwie istotne płaszczyzny (…). Po pierwsze myślę tu o płaszczyźnie poznawczej, ponieważ (...) pokazuje nam „bezmiar” stabuizowania w społecznej świadomości tej sfery życia, która jest związana z seksualnością, zachowaniami prokreacyjnymi, planowaniem rodziny, antykoncepcją. Druga płaszczyzna – ściśle związana z poprzednią – jest równie ważna, choć ma „tylko” walor metodologiczny. Dzieje się tak dzięki szczerości, uczciwości, wiarygodności badawczej Autorki, która pokazuje nam wszystkie ograniczenia metodologii i metod socjologicznych, wówczas gdy przedmiotem naszego zainteresowania są intensywnie uwikłane w normy kulturowe bardzo osobiste/personalne sfery funkcjonowania członków zbiorowości. Funkcje demaskatorskie są działaniami odkrywczymi. (…)
Jestem głęboko przekonana, iż rzetelność opisu i komentarze Autorki dotyczące sposobów dochodzenia do uzyskania materiału empirycznego na temat „aborcji” są samym w sobie badaniem poświęconym „społecznemu postrzeganiu aborcji”. (…)
Rozprawa, dzięki determinacji i włożonej pracy, dużej świadomości badawczej Autorki, w sposób niesłychanie dobitny demaskuje fakt, że sfera życia Polaków związana z seksualnością, prokreacją, reprodukcyjnymi prawami kobiet jest zdominowana przez politykę, kulturę patriarchalną i ich swoistą abnegację.
(fragmenty recenzji prof. dr hab. Anny Titkow)
Gdyby ktoś zapytał, o czym jest ta książka - bez wahania odpowiedziłbym: o wielopracy. Zjawisko wielopracy oglądane jest z perspektywy psychologicznej, chodzi tu bowiem o zrozumienie mechanizmów funkcjonowania człowieka w sytuacji zaangażowania w wiele rodzajów pracy jednocześnie. To niezmiernie ważny problem współczesnej psychologii pracy (...).
Z recenzji prof. dr hab. Zofii Ratajczak
Księgozbiory, dokumenty i drukarnie
o. Anzelm Janusz Szteinke OFM, Rękopisy doby staropolskiej prowincji małopolskiej
reformatów w Bibliotece Głównej Prowincji Franciszkanów-Reformatów w Krakowie
Magdalena Kuran, Dzieła historyczne w XVII-wiecznym księgozbiorze oo. reformatów krakowskiego klasztoru św. Kazimierza
Andrzej Wałkówski, Pochodzenie kancelaryjne dokumentów — sołtysa Piotra, Racibora Wojcechowicza oraz trzech przedstawicieli rodu Odrowążów dla klasztoru cystersów w Mogile
Grzegorz Trościński, Kancjonał radomskich bernardynów ze zbiorów Biblioteki Diecezjalnej w Sandomierzu. Z dziejów zasobu pieśni religijnych polskich franciszkanów obserwantów
Halina Rusińska-Giertych, Repertuar wydawniczy tłoczni zakonnych - na przykładzie Drukarni Jezuickiej we Lwowie
Dorota Szagun, Językowy wyraz pobożności w szesnastowiecznej regule Zakonu Świętej Klary. Cnota ubóstwa jako główny element aktu normatywnego
Anna Reglińska-Jemioł, Myśl teoretyczna o sztuce tańca w piśmiennictwie jezuickim XVII i XVIII
Małgorzata Mieszek, „Od miękkich niewieścich afektów daleki umysł”, czyli Jan Bielski wobec Stanisława Konarskiego
Zbudowanie przez Jana Gutenberga pierwszej w historii maszyny drukarskiej doprowadziło do rewolucji wydawniczej. W poszukiwaniu tekstów poczytnych, zatem łatwych do sprzedaży jako mających szeroki krąg odbiorców, drukarze częstokroć decydowali się na tłoczenie pojedyńczych ksiąg biblijnych lub całych jej korpusów.
Lata 1945-1956 odznaczają się w dziejach powojennej Polski niezwykłą dynamiką przemian społeczno-politycznych, mających swe bogate doświadczenie i dramatyczne odzwierciedlenie w działalności wydawnictw. (...) Okres ten w badaniach księgoznawczych nie został dotąd szczegółowo opracowany (...). Celem badawczym niniejszej pracy jest uzupełnienie i usystematyzowanie wiedzy na temat warunków i profilu wydawnictw łódzkich w zaznaczonym okresie. Jest to zadanie ze wszech miar ważne dla lokalnej bibliologii łódzkiej i innych ośrodków badawczych. W tym znaczeniu propozycja pani Magdaleny Rzadkowolskiej przysłuży się lepszemu poznaniu łódzkiego środowiska ludzi książki w ważnym okresie lat 1945-1956 oraz zrozumieniu zachodzących tam procesów wydawniczych.
Z recenzji dr. hab. prof. UP Andrzeja Dróżdża
Media i ich społeczna recepcja, czytanie jako czynność będąca przejawem praktyk społecznościowych, promocja sztuki słowa w dobie ekspansji kultury audiowizualnej - oto najważniejsze punkty odniesienia dla uczestnictwa w kulturze dzieci i młodzieży, które zostały podjęte w niniejszej książce.
Ze wstępu
Projekty oświatowe i koncepcje pedagogiczne
Szkolnictwo w kontekście zmian społecznych
Różne oblicza praktyki edukacyjnej
Wytyczne i wskazania w sprawie opieki nad dzieckiem
Młodzież wobec dylematów wyborów.
Publikacja uwzględnia fragmenty mojej rozprawy doktorskiej pt. Wykonywanie kary pozbawienia wolności w systemie programowanego oddziaływania. Rozprawę tę przygotowałam pod kierunkiem prof. dr hab. Stefana Lelentala, kierownika Katedry Prawa Karnego Uniwersytetu Łodzkiego, którą obroniłam 30 czerwca 2005 r.
Myślę, że praca trafi do wielu odbiorców zarówno tych, którzy zajmują się problematyką teoretyczną wykonywania kary pozbawienia wolności, jak i do grona praktyków stosujących rozwiązania prawne systemu programowanego oddziaływania.
fragment Wprowadzenia
Celem pracy jest opracowanie zintegrowanego modelu kompetencji pracowniczych wraz z opisaniem dynamiki wzajemnych interakcji, jakie zachodzą pomiędzy poszczególnymi elementami składowymi kompetencji. Publikacja prezentuje nowy wielowymiarowy model kompetencji pracowniczych oparty na triadzie wiedza – umiejętności – postawy, w której wiedza jest źródłem dla umiejętności. Metodologia pracy oparta została na koncepcji refleksyjnego praktyka.
Zgodnie z przyjętą metodą, podstawą do prowadzonej refleksji było projektowanie kolejnych wersji modelu kompetencji, które następnie weryfikowane były w oparciu o osobiste praktyczne doświadczenia autora, na które składa się siedemnastoletnie doświadczenie w prowadzeniu projektów doradztwa organizacyjnego w obszarze zarządzania personelem organizacji.
W projektowaniu zintegrowanego modelu kompetencji pracowniczych wykorzystana została także metoda analizy przypadków. Metodą objęte zostały 33 systemy kompetencyjne realnie stosowane w polskich firmach i w polskich oddziałach firm zagranicznych.
Na oryginalność opracowania składają się następujące czynniki:
– systematyzacja i analiza czynników kształtujących strukturę kompetencji pracowniczych oraz ich odniesienie do strategii konkurencyjności,
– identyfikacja i ocena systemów kompetencji funkcjonujących w wybranych organizacjach gospodarczych,
– propozycja zintegrowanego modelu uwzględniającego czynniki racjonalne i emocjonalne, ich strukturę i dynamikę oraz powiązania występujące pomiędzy wyróżnionymi elementami,
– ukazanie mechanizmów kształtowania składowych zintegrowanego modelu kompetencji ze szczególnym uwzględnieniem uwarunkowań kulturowych.
Książka Zmiany zachowań ludzi w organizacji. Uwarunkowania i kierunki ewolucji jest wynikiem prac zespołu badawczego działającego w Katedrze Zarządzania na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Autorki w trakcie cyklicznych spotkań o charakterze seminariów naukowych poddawały analizie wybrane aspekty funkcjonowania jednostki w ramach organizacji. Zróżnicowane doświadczenie, odrębne obszary zainteresowań naukowych i zawodowych sprawiają, że zawarte w książce rozważania mają charakter diagnozy identyfikacyjnej łączącej różne perspektywy oraz wskazującej kierunki dalszych badań.
Recenzowana książka porusza bardzo aktualną problematykę, cieszącą się zainteresowaniem zarówno środowisk naukowych, jak i praktyków. Jej zaletą jest to, że porządkuje złożoną problematykę zachowań ludzi rozpatrywaną przez pryzmat wielu nauk. Jest udaną próbą przedstawienia różnych podejść dotyczących zachowania człowieka w zmieniającej się organizacji. (...) Jest to dojrzała praca, która skłania do refleksji nad wieloaspektowym charakterem zarządzania ludźmi w organizacji.
Książka może stanowić wartościową lekturę dla studentów zarządzania i nauk pokrewnych, dla kadry menedżerskiej (różnych szczebli) oraz dla tych, którzy chcą lepiej zrozumieć i poznać ludzkie zachowania i dzięki temu udoskonalić swoje umiejętności postępowania z ludźmi.
Z recenzji wydawniczej
dr hab. Elżbiety Jędrych, prof. PŁ
Zarówno problematyka rozwoju przedsiębiorstw sektora MSP jako jednocześnie stabilizatora i dźwigni gospodarki w skali makro, mezo i mikro, jak i tematyka dotycząca procesów gospodarczych zachodzących w obszarach zmarginalizowanych są bardzo istotne. Połączenie tych zagadnień i podjęcie próby przedstawienia zarządzania rozwojem małych i średnich przedsiębiorstw w regionach zmarginalizowanych w świetle dorobku literaturowego i badań jest szczególnie cenne, ale stanowi duże wyzwanie dla naukowca. (…) Wartością pracy jest wykorzystanie bogatej i aktualnej literatury zarówno krajowej, jak i zagranicznej. (…) monografia może być traktowana jako kompendium wiedzy dotyczącej podejmowanej problematyki. Autorka prezentuje wyniki badań o dużym zakresie przedmiotowym i przestrzennym. Badania te nadają pracy walor nowości i aktualności.
Z recenzji dr. hab. Janusza Kota, prof. Politechniki Świętokrzyskiej
Rozprawa ma istotne walory naukowe, jak i praktyczne. Dorobek polskiej literatury przedmiotu w zakresie badań małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) jest już znaczący. Jednakże rzadko uwzględnia specyficzne uwarunkowania ich funkcjonowania związane z lokalizacją. Ogólnemu przeświadczeniu, iż w regionach zmarginalizowanych występują trudniejsze uwarunkowania rozwoju i zarządzania w małych i średnich przedsiębiorstwach, nie wychodzi naprzeciw dogłębne naukowe rozpoznanie tej problematyki. Jednocześnie występuje daleko idąca zgodność poglądów co do kluczowej roli małych i średnich przedsiębiorstw w aktywizacji obszarów zmarginalizowanych. Wykorzystanie tego potencjału zależy w dużej mierze od lepszego zrozumienia i praktycznego wykorzystania znajomości specyfiki zarządzania w małych i średnich przedsiębiorstwach w szczególnych uwarunkowaniach regionów peryferyjnych czy zmarginalizowanych. (…)
Monografia dotyczy aktualnego i ważnego obszaru badawczego. Została przygotowana z wykorzystaniem bogatej literatury przedmiotu. (…) Wnosi istotny wkład w zmniejszenie luki poznawczej w zakresie funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw na obszarach zmarginalizowanych oraz może stanowić podstawę usprawniania procesów zarządzania takimi przedsiębiorstwami, a przede wszystkim polityki wsparcia sektora MSP.
Z recenzji dr. hab. Bogusława Plawgo, prof. Uniwersytetu w Białymstoku
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?