Przedmiotem opracowania jest rozwój ludności Łodzi oraz przemiany jej struktur demograficzno-społecznych i przestrzennych od powstania miasta do czasów współczesnych (...) Szczególną uwagę zwrócono na tendencję rozwojową, kierunki i tempo zmian. Analizą objęto pięć okresów: 1) do 1820 r., 2) lata 1820-1918, 3) lata 1918-1945, 4) lata 1945-1989 oraz 5) po 1989 r. (...). Podstawowym celem pracy jest ustalenie prawidłowości rządzących dynamiką, strukturą i zmiennością przestrzenną ludności Łodzi, w warunkach specyficznych dla danych okresów. Istotnym zadaniem badawczym jest też wyjaśnienie kierunków dotychczasowego rozwoju demograficznego i zmian w strukturze ludności miasta, a także ustalenie ich ważniejszych konsekwencji.
Ze Wstępu
Autorka, uwzględniając zróżnicowane przyczyny pojawienia się problemu starzejących się zasobów ludzkich organizacji, postawiła pytanie: „jak można efektywnie zarządzać wiekiem z punktu widzenia kluczowych interesariuszy, jakimi są dojrzali pracownicy i same organizacje”. Odpowiedź na nie stała się celem rozprawy. (…) wartość zamiaru badawczego jest duża, na miarę rozprawy habilitacyjnej, o nie do przecenienia wartościach aplikacyjnych.
Sformułowany przez Autorkę cel opracowania wymagał szerokich studiów literatury przedmiotu polskiej i obcej, analizy zrealizowanych projektów tematycznych, przemyślanych badań empirycznych i na tej podstawie – autorskiej koncepcji zarządzania pracownikami w różnych grupach wyróżnionych ze względu na wiek w organizacji.
Sposób dojścia do celu, szczególnie jego fragment empiryczny, powstał z wykorzystaniem różnych metod i technik badawczych jakościowych i ilościowych i jest szczególnie mocną stroną rozprawy. (…)
Jest pozycją wyróżniającą się zarówno pod względem podejmowanej problematyki, jak i zastosowanej metodologii badawczej. Wypełnia lukę w wiedzy i wskazuje obszary koniecznej refleksji.
Z recenzji dr hab. Alicji Miś, prof. Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie
Według zamierzenia redaktorów publikacja Prze(d)sqdy poświęcona została „prze(d)sądom, strategiom poznawczym, stereotypom oraz możliwościom ich przekraczania w procesie odbioru tekstów kultury”. Redaktorzy tomu zaznaczają otwartość na różnorodne dziedziny i podejścia badawcze oraz interdyscyplinarny dialog. Prezentowany zbiór tekstów charakteryzuje się dużą różnorodnością tematyczną i podejściem do analizowanych problemów, co pozwala dostrzec wielość rozmaitych odczytań tekstów kulturowych: literackich, filmowych, fotograficznych, komiksowych. Atutem tej publikacji jest więc nie tyle spójna linia wywodu czy jednolite założenia metodologiczne, co raczej polifonia analizowanych tekstów kulturowych, stanowisk i podejść badawczych.
Z recenzji Prof. UAM dr hab. Grażyny Gajewskiej
Do rąk Czytelnika oddajemy książkę prezentującą wnioski z badań prowadzonych w czterech firmach działających na rynku polskim. Badania realizowane były w ramach projektu badawczego zatytułowanego Społeczne i organizacyjne uwarunkowania konstruowania procedur Zarządzania Zasobami Ludzkimi we współczesnych organizacjach biznesowych w latach 2010-2012 i finansowanego ze środków Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Narodowego Centrum Nauki (w ramach umowy nr N N116 192836).
W badaniach wykorzystaliśmy zarówno jakościowe, jak i ilościowe techniki badawcze, co pozwoliło na pokazanie Czytelnikowi procesów zachodzących w firmach, zilustrowanych wypowiedziami pracowników, a także ogólne, ilościowe zestawienie wykorzystywanych narzędzi ZZL. Zespół badawczy pod kierownictwem prof. zw. dr. hab. Krzysztofa T. Koneckiego, składający się z pracowników Katedry Socjologii Organizacji i Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego (www.soc-org.edu.pl) analizował m.in. wykorzystywane przez firmy narzędzia odnoszące się do rekrutacji i selekcji pracowników, szkoleń pracowniczych, coachingu, mentoringu, ocen pracowniczych, wynagradzania, motywowania, projektowania karier. Badania te są kontynuacją tradycji Katedry, założonej przez Profesora Jana Szczepańskiego i prowadzącej od początku badania z zakresu socjologii przemysłu.
Publikacja nie ogranicza się do teoretycznych wniosków. Prezentujemy w niej cztery studia przypadków firm działających na polskim rynku, które są ciekawą ilustracją zmian zachodzących w tych organizacjach pod wpływem zdarzeń i procesów wewnętrznych oraz zewnętrznych. Prezentowany z perspektywy socjologii zarządzania obraz społeczno-kulturowych uwarunkowań ZZL obejmuje takie zagadnienia jak podstawowe założenia polityki personalnej, kultura i władza organizacyjna oraz proceduralizacja i wdrażanie narzędzi ZZL.
Książkę kierujemy do osób zajmujących się teoretycznymi aspektami polityki personalnej przedsiębiorstw, nauczycieli, którzy wykorzystują w swojej pracy analizę przypadków, a także do praktyków, szukających nowych narzędzi i pomysłów oraz niekonwencjonalnego spojrzenia na narzędzia ZZL i procedury stosowane w swoich organizacjach.
Redaktorzy
Monografia zatytułowana Wartość rynkowa, struktura kapitału i efektywność przedsiębiorstwa pod red. Nataszy Duraj zawiera opracowania powstałe w różnych ośrodkach akademickich w Polsce. Jej zasadniczym celem jest przedstawienie teoretyczno-empirycznych wyników badan naukowych prowadzonych nad szeroko rozumianymi problemami kształtowania wyników finansowych, wartości rynkowej, struktury kapitału i efektywności przedsiębiorstwa. Problemy te zaliczyć należy do kwestii o kluczowym znaczeniu me tylko dla samych przedsiębiorstw, lecz także gospodarki i społeczeństwa.
Monografia zatytułowana Przedsiębiorczość, strategie i metody zarządzania przedsiębiorstwem pod red. Nataszy Duraj i Aleksandry Pieloch-Babiarz dotyczy kluczowych problemów związanych zarówno z rozwojem przedsiębiorczości, jak również strategiami i metodami wykorzystywanymi w zarządzaniu przedsiębiorstwem. W monografii zawarto wyniki badań autorów z różnych ośrodków naukowych, które odnoszą się do analizy szeregu czynników wpływających na kreowanie przedsiębiorczości, a także diagnozy strategii i metod stosowanych w zarządzaniu współczesnymi przedsiębiorstwami, funkcjonującymi w warunkach zmiennego i niestabilnego otoczenia.
Prezentowane w książce problemy teoretyczne i wyniki najnowszych badań dotyczą szczególnie ważnych i wzajemnie na siebie oddziałujących obszarów życia człowieka, jakimi są praca i rodzina. Praca stanowi o podstawach ekonomicznych, dobrobycie rodziny. Rodzina jest najważniejszym źródłem wsparcia dla człowieka, gwarantującym mu również rozwój zawodowy.
Jakość wypełniania ról rodzinnych i zawodowych podlega wpływom: polityczno-ekonomicznym, przemysłowym, legislacyjnym, edukacyjnym, związanym z funkcjonowaniem organizacji i procesami zarządzania, co wymaga angażowania specjalistów różnych nauk.
Monografia jest adresowana do wszystkich osób zainteresowanych problematyką rodziny i pracy, a w szczególności do: doradców zawodowych, psychologów, socjologów, pedagogów, ekonomistów, specjalistów organizacji i zarządzania oraz studentów wspomnianych specjalności. Treści tu zawarte mogą być przydatne również dla pracodawców i pracowników borykających się z problemami w pracy i z pracą, rozwojem kariery zawodowej, ale też z godzeniem obowiązków pracy z rodzinnymi. Priorytetem jest dążenie do zrównoważonego stylu życia, co stanowi nie tylko o efektywnym wypełnianiu wielu ról, lecz także o zadowoleniu z pracy i szczęściu rodzinnym.
Przekazywana czytelnikowi książka jest drugą z kolei publikacją z dwuczęściowego cyklu poświęconego instytucjom wydawniczym, których działalność przyczyniała się do rozwoju oświaty, edukacji i kultury. Mieszczą się w niej treści zawierające wyniki badań prowadzonych w tej dziedzinie nad ofertą księgarską w XX i w pierwszych latach XXI wieku.
Zainicjowanie badań nad wkładem instytucji wydawniczych w okresie dwudziestolecia międzywojennego, Polski Ludowej i Trzeciej Rzeczypospolitej na rzecz oświaty i edukacji ma generalnie na celu przybliżenie, a niekiedy odkrycie edytorów zajmujących się tą problematyką, wyodrębnienie zarówno typów publikacji, jak i podejmowanej w nich szczegółowej tematyki oraz ukazanie miejsca tego typu wytworów w całokształcie prac firm edytorskich.
Oddawana do rąk czytelnika publikacja jest pierwszą z dwóch książek poświęconych instytucjom wydawniczym, których działalność w znaczący sposób wspierała funkcjonowanie rodzimej oświaty i edukacji. Zawiera ona treści dotyczące inicjatyw edytorskich w tej dziedzinie podejmowanych na ziemiach polskich w XIX i pierwszych latach XX wieku.
Zamysłem redaktorów tej monografii było podjęcie poszukiwań historyczno-pedagogicznych zmierzających do zaprezentowania dorobku stanowiącego ofertę wydawniczą dla pracowników systemu oświaty, uczniów i ich rodziców, a także opiekunów. I nie chodzi tu tylko o wydawnictwa powszechnie znane, utrzymujące się na rynku niekiedy przez dziesiątki lat, ale również o odkrycie dokonań tych mniejszych, lokalnych, o których nikt lub prawie nikt dzisiaj już nie pamięta.
Przyjęta interpretatywna perspektywa teoretyczna oraz zastosowana strategia metodologiczna umożliwiła nie tylko rekonstrukcję wzorów interakcji, ale także znaczeń związanych z podejmowanymi przez podopiecznych działaniami i strategiami (…). Autor dąży do indukcyjnego wykrycia wzorów interakcji pojawiających się w zebranych danych - nie uległ łatwej (w przypadku badanej problematyki) pokusie epatowania czytelnika jakimiś „egzotycznymi” czy „szokującymi” ciekawostkami. Dobrze świadczy o jego kompetencjach badawczych dążenie do wykrycia reguł rządzących badanym obszarem zjawisk. Praca Piotra Chomczyńskiego jest zarazem argumentem na rzecz przydatności interakcjonistycznej perspektywy teoretycznej, w świetle której ludzie zamieszkujący opisywane przez badacza światy jawią się jako osoby „z krwi i kości”, podejmujące aktywne działania w ramach ograniczeń, na jakie natrafiają. Pokaźny fragment pracy poświęcony jest socjologicznej analizie emocji i sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami przez wychowanków instytucji korekcyjnych. Jest to problematyka relatywnie nowa na polskim gruncie. Wprowadzenie kategorii emocji znacznie wzbogaca prezentowany przez autora obraz zjawisk i pozwala przekonująco uporządkować sporą część danych. Analiza interakcji, strategii interakcyjnych oraz sposobów radzenia sobie z negatywnymi emocjami związana jest z próbą uchwycenia aspektu strukturalnego: statusów i zbioru ról możliwych do przyjęcia przez wychowanków badanych instytucji. Koncentracja na działaniach i interakcjach wychowanków nie spowodowała jednak zawężenia pola eksploracji do działań w obrębie murów placówki. Zaletą prezentowanych analiz jest prześledzenie ścieżek oddziaływań na kształt zachowań mających początek w szerszych kontekstach społecznych. Z recenzji dr. hab. Marka Gorzko, prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego
Antologii tekstów poświęconych problematyce kobiecej z przełomu XIX i XX wieku, za tytuł posłużyło pytanie, które nigdy nie straci na aktualności: „Czego chce współczesna kobieta?” - artykuł, w którym próbowano rozstrzygnąć to zagadnienie ukazał się w „Kurierze Łódzkim” z 1908 r. W artykule tym kobiety zażądały prawa do pracy, rozporządzania swoim majątkiem, wolności, równości, szacunku. Podkreślano w nim, że kobiety są twórcami kultury i bez nich nie dokonają się przemiany cywilizacyjne, a Polska nie odzyska niepodległości.
Bezrobocie równowagi jest złożoną koncepcją teoretyczną mającą swoje rozwinięcie w szkołach głównego nurtu ekonomii - szkole monetarystycznej i nowej szkole keynesowskiej. Wielkość bezrobocia równowagi jest bezpośrednio trudno mierzalna, dlatego powstaje problem oszacowania jego wielkości. Istnieje kilka sposobów obliczania poziomu bezrobocia równowagi, różniących siępodstawami teoretycznymi i wykorzystywanymi formułami matematycznymi. Stosowanie odmiennych metod pomiaru powoduje często dosyć rozbieżne wyniki. Dokładność tych szacunków ma istotne znaczenie dla polityki makroekonomicznej, a w szczególności polityki pieniężnej. Im wyższy jest poziom bezrobocia równowagi, tym wyższe są koszty społeczne prowadzenia polityki antyinflacyjnej.
W publikacji, którą oddajemy Czytelnikowi do rąk, poruszone zostały najważniejsze dylematy, jakie dziś wiążą się z szeroko rozumianym światem pracy. W swych rozważaniach autorzy, których teksty zamieściliśmy w książce, koncentrują się m.in. na zagadnieniach dotyczących różnych form partycypacji pracowniczej. Mimo że na gruncie dyskursu neoliberalnego za główny cel funkcjonowania przedsiębiorstwa uznano generowanie zysku, a wszelką aktywność prospołeczną traktowano jako zbędną, to okazuje się, że ta wizja działalności gospodarczej jest nazbyt uproszczona. Pojawia się coraz więcej dowodów, że istnieje koherencja między podmiotowym traktowaniem pracowników, włączaniem ich w decyzje podejmowane przez firmę a osiągnięciami przedsiębiorstwa. Sama partycypacja zaś pozostaje kolejną próbą realizacji w życiu społecznym wartości, które są głęboko zakorzenione w kulturze Zachodu. Dziś, zapewne w większym stopniu niż w przeszłości, owa próba może skończyć się powodzeniem. Istnienie coraz lepiej wykwalifikowanej kadry wpływa na poziom dystansu władzy w przedsiębiorstwach. Na rynku - zwłaszcza w krajach rozwiniętych - coraz częściej spotyka się firmy, w których struktura organizacyjna jest względnie płaska. To zaś sprzyja temu, aby głos pracowników w większym stopniu niż dotychczas brany był pod uwagę przy podejmowaniu decyzji gospodarczych.
What does the single life look like and does it have anything in common with what the media show? This question has caused much discussion on the Internet, in TV debates, in the press and on the radio. This book explores the issue of singles in big cities, their lifestyle and reasons for “flying solo”. Singles talk about their expectations towards their potential partners and their idea of a great love. They share their thoughts on relationships. They also talk about the importance of having a professional career in their life, their passions, and about the advantages and disadvantages of being single. The book presents the similarities and differences between the singles, and explains why some of them are called “all-ornothing” while others are called “accustomed” or “romantic”.
Almost everyone is intrigued why same people remain single. The author has tried to find reasons for this. One can see three reasons from the collected data: professional life, family background with good and bad role models, and personal experience. This research material is very rich, and was given deep consideration in line with the previously chosen groups of reasons. . . . The presented work is valuable and is an important input in the sociological debate on changes in social life. This analysis of life of singles . . . does not close the issue but rather gives food for thought.
From the review of prof. Anna Kwak, Warsaw University
You will finally learn whether “Sex and the city” was about you. And you will understand if you want to or have to be single. And then you will write a scenario of your own life. Single or... ;-) Julita Czernecka debunks the stereotype. Absorbing. Not only for singles or sociologists.
Agnieszka Sztyler, head of editoriaI coverage, Elle Poland
Książka jest opracowaniem, którego głównym celem jest określenie tendencji zmian dotyczących zawierania małżeństw i posiadania dzieci w Polsce.
Autorka, przedstawiając nowy model formowania się i rozpadu małżeństw i idące z nimi w parze przeobrażenia w sferze zachowań prokreacyjnych, podejmuje próbę wskazania uwarunkowań zmian oraz wyjaśnienia ich przestrzennego zróżnicowania w naszym kraju.
Recenzowana praca nie poddaje się łatwym ocenom. (...) Autor porusza problematykę socjologiczną, filozoficzną, psychologiczną - podporządkowaną politologii (...). Tytułowe "zbawienie" oznacza dla niego spełnienie jednostek i grup społecznych w trzech wymiarach, czyli materialnym, emocjonalnym i intelektualnym (...). Z recenzji dr hab. prof. UJK Patrycji Jakóbczyk-Adamczyk
Pytania o dobre życie, o szczęście mają z założenia charakter egzystencjalny, nurtujący, a także retoryczny. Jednakże są na tyle istotne i ważkie dla człowieka, że nieustannie mu towarzyszą. Problem ten nabiera szczególnego znaczenia we współczesnych czasach. Poszukiwanie odpowiedzi o sens i kształt życia człowieka w ponowoczesnym świecie znajduje odzwierciedlenie we wzrastającym zainteresowaniu problematyką jakości życia. Można zaryzykować konstatację, iż kategoria jakości życia jest przejawem ducha epoki czy też ideą, której czas właśnie nadszedł. Stała się przecież w ostatnich dekadach przedmiotem zainteresowania nie tylko przedstawicieli świata nauki (filozofów, psychologów, socjologów, ekonomistów, lekarzy), ale także opinii publicznej i reprezentantów wielu instytucji. Ze względu na zakres analizowanych zjawisk uzyskane wyniki mogą okazać się inspirujące zarówno dla przedstawicieli świata nauki, jak i kreatorów życia społecznego, a także dla tych, którzy pragną osiągać więcej w kwestiach materialnych i niematerialnych. Innymi słowy, publikacja zainteresować może nie tylko badaczy zajmujących się omawianą tematyką, ale również tych, którzy podejmują inicjatywy na rzecz budowania kapitału społecznego i poprawy jakości życia. Może okazać się też przydatna w poszukiwaniu odpowiedzi na egzystencjalne i nurtujące pytania o jakość życia ludzkiego.
W prezentowanej pracy zawarto wyniki badań zorientowanych w dwóch obszarach.
Pierwszy z nich dotyczy dojrzałości przedsiębiorstw do inwestowania w kapitał ludzki w regionie. Drugi obszar, rola kapitału ludzkiego w budowaniu regionalnego rynku pracy, dotyczy wyzwań w zakresie adaptacyjności gospodarki regionu w kontekście szkolnictwa zawodowego do potrzeb nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki.
Fragment Wstępu
Kapitał ludzki to zasób występujący w każdym regionie, wszędzie tam, gdzie obecni są ludzie.
Pojęcie kapitału ludzkiego można rozpatrywać zarówno w wąskim, jak i w szerokim ujęciu. W książce przyjęto następującą perspektywę interpretacji: kapitał ludzki utożsamiany jest z wiedzą, poziomem wykształcenia i indywidualnymi kompetencjami człowieka dotyczącymi realizacji założonych zadań oraz celów społecznych.
Fragment Wstępu
Tematyka artykułów, szczególnie tych związanych z pedagogiką resocjalizacyjną, dotyka współczesnych mało eksplorowanych w literaturze tematów (np. macierzyństwo nieletnich, sprawiedliwość naprawcza), inne sięgają po opisy tradycyjnych, czasami wręcz historycznych rozwiązań (eksperyment w Szczypiornie). Całościowo monografia może zostać włączona do literatury uzupełniającej dla osób zajmujących się naukowo resocjalizacją i rehabilitacją.
Dr hab. Jacek Pyżalski
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?