Pierwsza publikacja z serii adresowanej do radiologów oraz osób przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego z radiologii klinicznej. Powinna stanowić doskonałą pomoc w codziennej praktyce lekarskiej.
Pierwszy tom dotyczy diagnostyki obrazowej narządów klatki piersiowej. Zawiera informacje ogólne, jak omówienie metod badania narządów klatki piersiowej, wiadomości z zakresu anatomii radiologicznej, oraz część szczegółową, w której omówiono poszczególne jednostki. Każda jednostka chorobowa omówiona jest według określonego schematu: dane kliniczne, metody obrazowania z uwzględnieniem skuteczności stosowanych metod i diagnostyki różnicowej, zwrócenie uwagi na najczęściej popełniane błędy. Każdy temat jest bogato ilustrowany.
Seria wydawana jest pod patronatem Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego
Książka zawiera kompendialny, nowoczesny zestaw informacji z zakresu psychiatrii klinicznej, skupiony wokół problemów rozpoznawania i leczenia zaburzeń psychicznych.
Jest to pozycja adresowana głównie do pierwszego kontaktu, studentów medycyny przygotowujących się do egzaminu, ale także psychologów czy personelu pielęgniarskiego.
Do polskiego wydania wprowadzono wiele uzupełnień; dotyczą one głównie leków psychotropowych, załączono również zalecenia Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii dotyczące stosowania klozapiny oraz leków przeciwpsychotycznych drugiej generacji, co wzbogaci zakres zawartych w książce informacji.
Autorzy są farmaceutami pasjonującymi się homeopatią. Ich książka, będąca sumą praktycznego doświadczenia autorów, została napisana z myślą o farmaceutach, którym ma ułatwić szybkie udzielenie skutecznych porad w aptece. Część pierwsza książki - poświęcona leczeniu - jest napisana w formie porad schematów, które są wzbogacone o tabelki podsumowujące. Taki układ pozwala na szybkie znalezienie właściwych leków homeopatycznych na podstawie wyboru jednego lub kilku objawów lub też nazwy choroby. Część drugą stanowią krótkie wskazania lecznicze najczęściej stosowanych leków z homeopatycznej materia medica, będące cenną pomocą dla lekarzy i farmaceutów.
W książce szczegółowo omówiono sposoby rozwiązywania problemów zdrowotnych i pielęgnacyjnych u pacjentów z różnymi schorzeniami przewlekłymi, niesamodzielnymi w wieku dojrzałym oraz w podeszłym wieku. Pierwsza część książki zawiera krótkie wprowadzenie z zakresu podstawowych pojęć dotyczących: opieki i pielęgnacji, modelu sprawowania opieki, zespołu terapeutycznego, potrzeb człowieka chorego oraz zakażeń szpitalnych. W drugiej części szczegółowo omówiono zasady pielęgnowania w różnych sytuacjach chorobowych oraz związanych z niesprawnością.
Książka adresowana jest przede wszystkim do osób kształcących się w zawodzie opiekun medyczny. Może być również przydatna dla pracowników socjalnych, asystentów osób przewlekle chorych oraz rodzinie.
W książce w sposób kompleksowy przedstawiono problem niedożywienia, pojawiający się u przewlekle chorych w okresie hospitalizacji i po jego zakończeniu. Autorka omawia przyczyny niedożywienie oraz sposoby jego rozpoznania, a także sposoby leczenia poprzez stosowanie odpowiedniej diety. W publikacji czytelnicy znajdą charakterystykę diet specjalnych i przemysłowych.
Książka adresowana jest do lekarzy oraz do wszystkich osób uczestniczących w opiece nad przewlekle chorym w czasie i po hospitalizacji.
Kompendium wiedzy z zakresu badania fizykalnego dziecka i osoby dorosłej opracowane przez pielęgniarki z wieloletnim doświadczeniem klinicznym i dydaktycznym.
W książce przedstawiono zagadnienia dotyczące nauczania badania podmiotowego i przedmiotowego z uwzględnieniem odrębności fizjologicznych związanych z wiekiem.
Dla łatwiejszego przyswojenia wiedzy poszczególne techniki badań będą zestawione w tabelach i dokładnie zilustrowane. Podręcznik będzie poprzedzony rozdziałem, który uwzględni uwarunkowania kulturowe, społeczne i zdrowotne w ocenie stanu zdrowia. Każdy rozdział badania szczegółowego będzie się kończył przykładem dokumentacji wyników.
Książka adresowana zarówno do studentów pielęgniarstwa, położnictwa, będzie również przydatna w codziennej pracy pielęgniarce i położnej.
Autorzy przedstawiają metody opieki nad pacjentem leczonym chirurgicznie, niezbędne w codziennej pracy zawodowej. Podręcznik ma przejrzysty, logiczny układ rozdziałów, w których wyodrębniono słowa kluczowe, ułatwiające korzystanie z jego treści. Kolejno omówiono jednostki chorobowe, diagnostykę, metody operacyjnego leczenia, możliwości powikłań oraz działania pielęgnacyjne, które należy podjąć bezpośrednio po zabiegu i w czasie rekonwalescencji.
W książce omówiono zagadnienia dotyczące edukacji terapeutycznej, wzrostu i rozwoju dziecka, odżywiania, leczenia, budowy i funkcji narządów oraz patofizjologii. W każdym rozdziale przedstawiono zabiegi pielęgniarskie dotyczące konkretnego układu lub grupy zaburzeń, tabele farmakologiczne z klasyfikacją leków, wskazaniami i wybranymi środkami ostrożności odnośnie do ich stosowania oraz pytania kontrolne i odpowiedzi pozwalające sprawdzić postępy w nauce.
Cukrzyca to choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przyczyną tych zaburzeń jest defekt wydzielania insuliny i/lub jej działania, a efektem uszkodzenie i niewydolność różnych narządów oraz układów: oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropa-tia), układu nerwowego (neuropatia), kończyn dolnych (stopa cukrzycowa). ..Cukrzyca Zapobieganie i leczenie - fragment
Cukrzyca to choroba przewlekła, spowodowana zaburzeniami metabolizmu węglowodanów, tłuszczów i białek. Przyczyną tych zaburzeń jest defekt wydzielania insuliny i/lub jej działania, a efektem uszkodzenie i niewydolność różnych narządów oraz układów: oczu (retinopatia cukrzycowa), nerek (nefropa-tia), układu nerwowego (neuropatia), kończyn dolnych (stopa cukrzycowa). Wadliwa przemiana materii zwiększa ryzyko chorób serca, naczyń obwodowych i mózgowych. Powikłania cukrzycowe powodują pogorszenie jakości życia i skrócenie jego długości. Według WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) 50-60% chorych na cukrzycę typu 2 umiera przedwcześnie z powodu chorób sercowo-naczyniowych. Ryzyko zgonu u osób chorych jest 3-krotnie większe niż u osób zdrowych.
Na całym świecie obserwuje się dynamiczny wzrost liczby zachorowań na cukrzycę. W 1995 roku na cukrzycę chorowało 135 min osób, pięć lat później 171 min osób, a do 2030 roku liczba chorych wzrośnie do 366 min. W Polsce na cukrzycę choruje ponad 2 min osób.
Wzrasta głównie liczba osób chorych na cukrzycę typu 2, która stanowi 90% wszystkich przypadków tej choroby. Główna przyczyną zachorowań na cukrzycę typu 2 jest narastająca epidemia otyłości, niewłaściwa dieta oraz mała aktywność fizyczna. Badania obserwacyjne i kliniczne przeprowadzane w ostatnich latach wskazują, że zmiana stylu życia pozwala zmniejszyć ryzyko wystąpienia cukrzycy i powikłań z nią związanych, a zatem promowanie zdrowego sposobu żywienia i zwiększenie aktywności fizycznej należą do podstawowych metod profilaktyki i leczenia cukrzycy.
W niniejszym poradniku przedstawiono najważniejsze informacje dotyczące występowania, rozpoznawania, patogenezy i leczenia cukrzycy. Szczególną uwagę zwrócono na czynniki żywieniowe, które mają istotne znaczenie w zapobieganiu i leczeniu cukrzycy. Omówiono zasady leczenia dietetycznego. W publikacji zamieszczono przykładowe jadłospisy o różnej zawartości (1200,1500,1800) kilokalorii, co umożliwia wybór odpowiedniej diety chorym na cukrzycę z prawidłową masą ciała oraz z nadwagą lub otyłością.
Cukrzyca
Spis treści
Wstęp
Cukrzyca: definicja, rozpoznanie, konsekwencje zdrowotne, społeczne i ekonomiczne
Epidemiologia cukrzycy
Patogeneza i przyczyny cukrzycy
Czy można zapobiegać cukrzycy?
Podstawowe zasady leczenia cukrzycy
Zalecenia żywieniowe
Zamienniki cukru i żywność o obniżonej zawartości cukru
Zalecenia dotyczące aktywności fizycznej
Praktyczne wskazówki do realizacji zaleceń żywieniowych i charakterystyka przykładowych jadłospisów dla osób z cukrzycą typu 2 nieleczonych insuliną, bez mikroalbuminurii
Przykładowe jadłospisy dla osób z cukrzycą typu 2 nieleczonych insuliną, bez mikroalbuminurii
Piśmiennictwo
Bestsellerowy poradnik dotyczący okresu ciąży i porodu.
Narratorem książki jest przyszły dzidziuś, który w pełen humoru sposób opisuje swoje przyjście na świat. Atutami książki są niekonwencjonalne ujęcie tematu i oryginalność stylu. Zabawne, dowcipne ryciny, ilustrujące proces rozwoju płodu i narodzin dziecka, z dotychczas niespotykanego, wręcz zaskakującego punktu widzenia, podnoszą walory tej arcyciekawej lektury.
Polecamy także:
W oczekiwaniu na dziecko
Pierwszy rok życia dziecka
Drugi i trzeci rok życia dziecka
Tematykę książki stanowi leczenie ran i owrzodzeń różnego pochodzenia, w tym występujących w zespole stopy cukrzycowej. W kolejnych rozdziałach omówiono specyficzne rodzaje ran, zarówno rany przewlekłe, jak i ciężkie. Ostatnia część zawiera informacje dotyczące leczenia pacjentów z ranami z uwzględnieniem podziału na opatrunki, narzędzia, leczenie farmakologiczne, chirurgiczne, fizjoterapeutyczne, chemiczne, aż po terapie naturalne i nowatorskie.Wartość dydaktyczna tego opracowania polega także na bogatej dokumentacji fotograficznej z opisem patologii lub postępowania.Książka będzie najbardziej przydatna młodym chirurgom. Zainteresuje również pielęgniarki i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.
Autor książki przystępnie, z wielkim taktem i humorem wprowadza młodego czytelnika w tajniki okresu dojrzewania. Opisuje zmiany fizyczne i psychiczne, jakim podlega organizm chłopca w okresie, gdy staje się mężczyzną. Przedstawia budowę oraz funkcjonowanie układu rozrodczego obu płci, jego higienę oraz zagadnienia związane z popędem seksualnym. Dużo uwagi poświęca rozwojowi emocjonalnemu nastolatków i miłości - w różnych jej aspektach.
Książka adresowana jest nie tylko do młodych kolegów szkolących się w ginekologii, ale również do samodzielnie praktykującego lekarza. Lekarz ogólny coraz rzadziej zajmuje się prowadzeniem ciąży i porodu, przybywa mu jednak obowiązków związanych ze zwalczaniem raka w ramach profilaktyki nowotworów. Dlatego szczególnie dokładnie omówiono nowotwory narządu rodnego i możliwości ich wczesnego wykrywania.
Wyczerpująco przedstawione zostały problemy endokrynologiczne. Z myślą zwłaszcza o studentach, którzy zwykle potrzebują pewnej pomocy mnemotechnicznej, staraliśmy się naśladować twórcy tego dzieła, co niestety zawsze jest osiągalne.
G. Strauss, E. Petri, Idar-Oberstein
Jest to najczęściej przenoszona choroba przez kleszcze na półkuli północnej. Powoduje ciężkie następstwa chorobowe, a od jej szybkiego rozpoznania zależy przebieg choroby. Autorka w sposób zwięzły i przystępny omawia zagadnienia z zakresu epidemiologii, diagnostyki, kliniki i leczenia boreliozy, uwzględniając najnowsze wytyczne towarzystw naukowych. To nowoczesne kompendium powinno pomóc lekarzom pierwszego kontaktu w szybkim rozpoznaniu i prawidłowym leczeniu tej choroby.
Autorzy to znani i cenieni specjaliści z różnych dziedzin medycyny i pielęgniarstwa.
Publikacja zawiera 6000 haseł ze wszystkich dziedzin medycyny i pielęgniarstwa, a także psychologii, socjologii i prawa. Treść haseł została dostosowana do potrzeb współczesnych pielęgniarek, które – współpracując w zespołach terapeutycznych - powinny rozumieć zasady postępowania wszystkich członków zespołu i posługiwać się tą samą terminologią. Poszczególne hasła formułowane są zwięźle i jasno, zawierają łacińskie i angielskie odpowiedniki terminów polskich.
Przedmiotem podręcznika jest współczesna wiedza na temat anatomii, fizjologii oraz chorób i urazów układu wzrokowego człowieka. W podręczniku autorka uwzględniła nowości podyktowane m.in. postępami w diagnostyce i leczeniu chorób z autoagresji, chorób nowotworowych, neuropatii nerwu wzrokowego (szczególnie jaskry), rozwojem technik operacyjnych i chirurgii szklistkowo-siatkówkowej oraz terapii zwyrodnień siatkówkowo-naczyniówkowych.
W publikacji - oprócz podstawowych informacji dotyczących wykonywania protez zębowych - omówiono metody leczenia, rehabilitację i profilaktykę stomatologiczną. Przedstawiono w niej także najnowsze osiągnięcia w dziedzinie technologii i materiałów protetycznych. Nie pominięto tak ważnych zagadnień, jak wszczepy stomatologiczne i protezy nakładowe.
Książka przekazuje zasady myślenia alergologicznego i propozycje zasad współpracy z alergologami, w nadziei, że przyczyni się ona w istotny sposób do usprawnienia fachowej obsługi osób cierpiących na choroby alergiczne.
Publikacja stanowi przegląd najważniejszych wiadomości z zakresu pielęgniarstwa w położnictwie i ginekologii.
W podręczniku omówiono zagadnienie płodności kobiety, fizjologiczny przebieg ciąży, porodu i połogu oraz opiekę nad kobietą w okresie okołoporodowym. Przedstawiono fizjopatologię oraz pielęgnowanie noworodka dojrzałego i urodzonego przedwcześnie. Wiele miejsca poświęcono powikłaniom ciąży, chorobom i operacjom ginekologicznym oraz opiece pielęgniarskiej w tych sytuacjach.
Książka adresowana jest do studentów pielęgniarstwa i położnictwa, będzie przydatna również dla pielęgniarek i położnych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?