`Stan badań nad rolami mężczyzny w kulturze polskiej i europejskiej jest ciągle dalece niezadowalający. Książka `Mężczyzna w rodzinie i społeczeństwie - ewolucja ról w kulturze polskiej i europejskiej` to owoc rzetelnego naukowego wysiłku trzech generacji badaczy Polski, a także ze Słowenii i Słowacji. Ta nowatorska w swojej koncepcji publikacja stanowi niewątpliwie postęp w studiach nad rolą mężczyzny w dziejach, rozumieniem męskości, a badanie struktur `długiego trwania` w sferze rodziny, społeczeństwa, edukacji, religii, kultury i mentalności wpisuje ją w krąg studiów charakterystycznych dla szkoły historycznej Annalistów, wyznaczającej najwyższy standard światowej nauki historycznej.` Z recenzji prof. dr. hab. Kazimierza Puchowskiego
Gdy cichną weselne dzwony, nadchodzi proza życia Monika nie wierzy własnemu szczęściu. Wystawny ślub, którego zazdrości jej cała wieś, bogaty i przystojny mąż oraz wspaniałe życie w okazałej willi teściów na warszawskim Żoliborzu. Wielkie miasto otwiera przed dziewczyną nowe możliwości, ale kryje też wiele pokus. Coraz częściej ulega im Robert, który nawet w oczach żony przestaje być księciem z bajki. Młodych łączy jednak marzenie o dziecku. Gdy więc w wigilijny wieczór Monika ujawnia rodzinie wynik testu ciążowego, nic jeszcze nie zapowiada tragedii… „Pozytywka” to słodko-gorzka opowieść o marzeniach, które potrafią się spełniać w zaskakujący sposób. O samotności pośród ludzi, którzy nie potrafią ze sobą rozmawiać. Wreszcie o stracie, która wyzwala najgorsze instynkty, ale też wielką siłę.
Trzeci, ostatni tom świetnie przyjętej serii historycznej!
Jest rok 1940, fala nazizmu zalewa Europę. Polacy resztkami sił walczą z okupantem, a ich człowieczeństwo zostaje wystawione na próbę…
Braci Zaniewskich czeka daleka i niebezpieczna droga. Po odnalezieniu przyjaciela z armii Bronek postanawia przedostać się na Zachód, gdzie mają formować się polskie oddziały. Nie wszystko jednak idzie zgodnie z planem. Decyzja podjęta pod wpływem chwili zupełnie odmieni jego los. Tymczasem Staszek, rozdzielony z Marią, niechybnie zmierza prosto na spotkanie śmierci…
Po drugiej stronie barykady pewien oficer SS będzie musiał zdecydować, czy ważniejsza jest dla niego lojalność wobec kraju, czy wobec ludzi…
„Po prostu coś niesamowitego” – Anita Boharewicz, bookreviews.pl
„Wbija w fotel” – Olga Kowalska, WielkiBuk.com
„Gorąco polecam!” – Paweł Kukliński, lubimyczytac.pl
Podjęte przez autorów artykułów kwestie wpisują się w aktualne potrzeby poznawcze i aplikacyjne. Przedstawione w książce wyniki badań stwarzają możliwość lepszego zrozumienia kierunku i istoty ewolucji roli mężczyzny w życiu społecznym i rodzinnym, a tym samym podejmowanie odpowiednich decyzji w ramach polityki społecznej.
Z recenzji prof. dr hab. Adama Winiarza
Oto oficjalna, najpełniejsza, rzęsista, absolutnie-odmienna-od-czegokolwiek-dotąd autobiografia Pythonów.
Ponad czterdzieści lat temu pięciu Brytyjczyków – plus jeden kuriozalny Amerykanin – zmieniło zasady komedii telewizyjnej. Pewnego późnego wieczoru w 1969 roku LATAJĄCY CYRK MONTY PYTHONA, nieprzewidywalny, niespodziewany półgodzinny program, wypełniony skeczami, bredniami i filmami animowanymi, zadebiutował na antenie BBC. Od tego momentu świat już nie był taki jak przedtem. Skromne początki wykreowały w efekcie najbardziej znaczący nurt współczesnego kabaretu.
MONTY PYTHON autobiografia według MONTY PYTHONA to wyjątkowa okazja, by z nadzwyczajnej perspektywy spojrzeć na – być może – najważniejszą trupę komediową naszych czasów. To także 400 stron zdjęć pochodzących w dużej mierze z prywatnych archiwów i opublikowanych po raz pierwszy w tej oto książce.
Jak założono Wrocław i jaka jest tajemnica Wielkiego Stawu? Gdzie we Wrocławiu diabły porywają pijaków? Czy w Nysie Kłodzkiej żyją wodniki, a na Łysym Garbie smok?
W tym fascynującym zbiorze legend i podań dolnośląskich znajdziecie historie najdawniejsze – o dzwonie biednego grzesznika, pławieniu czarownic i karzełku z wieży kościoła Św. Elżbiety. Dowiecie się, skąd się wzięła nazwa Milicza, co robił w Sudetach jeździec bez głowy i dlaczego książę Konrad lubił ścinawskie piwo.
Większość opowiadań zawartych w tym zbiorze to opowieści nawiązujące do wydarzeń i postaci historycznych zachowanych w pamięci ludu. Ludzka fantazja często ubarwiła te opowieści, wprowadzając do nich elementy niezwykłe, czarodziejskie stanowiące wyraz ludowej wyobraźni, elementy baśniowe, które nieraz trudno jest oddzielić od podań. Dlatego też zebrane tu opowieści określić można jako legendy, podania, a nawet baśnie.
Książkę polecamy wszystkim pragnącym odbyć wyprawę przez stulecia historii, od początków samego miasta, które urodziło się w postaci kilku lepianek i rodzin rybackich, przechodziło z rąk do rąk, podlegając to Czechom, to Polakom, a to Niemcom. A także wszystkim wybierającym się na wycieczkę na malowniczy Dolny Śląsk lub po prostu chcącym poznać pasjonującą historię...
Jak połączyć studia, pracę i marzącego o małżeństwie partnera? Co zrobić, kiedy dzwony weselne brzmią jak marsz pogrzebowy? Narzeczony Julii to ideał: kocha dziewczynę na zabój i ofiarowuje jej miłość do przysłowiowej grobowej deski, a ponadto jest spadkobiercą starego pałacyku. Materiał na scenariusz o księżniczce i rycerzu na białym koniu? Na wielkie love story z happy endem? Nie tym razem! W pałacyku narzeczonego Julia znajduje pamiętnik pensjonarki, który przenosi bohaterkę na dziewiętnastowieczny dwór księżnej Izabeli Czartoryskiej. Kryminalna zagadka relacjonowana przez autorkę pamiętnika coraz bardziej pochłania uwagę dziewczyny i rozbudza jej detektywistyczne zacięcie. Jak przystało na prawdziwą desperatkę, Julia rozwiązuje tajemnicę dworku żywiołowo i z humorem. Przy okazji sporządza swój osobisty przepis na szczęście.
„Dom po drugiej stronie lustra” to nie tylko oczywiste nawiązanie do słynnej „Alicji w Krainie Czarów”. Autorką powieści jest Vanessa Tait, prawnuczka pierwowzoru Alicji, czyli Alice Liddell, dla której Lewis Carroll napisał słynną powieść. W głównej roli występuje tu jednak nie Alicja, a Maria – typowa kobieta schyłku epoki wiktoriańskiej, która hołduje kodeksowi moralnemu, nie ma wielkich wymagań wobec świata, a praca nie przynosi jej satysfakcji.
Maria ma 28 lat i choć uchodzi za starą pannę, bardzo pragnie wyjść jeszcze za mąż. Życie tej prostej, niezbyt sympatycznej i nudnej guwernantki, która nie przepada za dziećmi, nabiera kolorów, kiedy podejmie pracę u nader dziwacznej rodziny dziekana Liddella. Jego elegancka, wesoła żona, osobliwy wielebny Dodgson i trzy dziewczynki – Ina, Edyta i Alicja Liddell przewrócą jej życie do góry nogami. Nagle kobieta trafia do świata wyższych sfer, o którym do tej pory mogła usłyszeć jedynie od plotkujących sąsiadek swojej matki.
Guwernantka kompletnie nie rozumie tego świata. To, co widzi, jest dla niej niepojęte. Nawet jeśli chciałaby stać się taka jak jej pracodawcy, doskonale zdaje sobie sprawę, że niełatwo będzie jej odmienić własne, pełne konwenansów i dewocyjnej religijności, życie.
Książka ukazuje się w rocznicę w 150-rocznicę wydania „Alicji w Krainie Czarów”.
Echa Kandałakszy pisał Przemysław Bystrzycki w latach 1995 – 1997 i nie wydał za życia. Powieść poświęcona jest pamięci ojca, Tadeusza Bystrzyckiego, uprowadzonego nocą 9/10 kwietnia 1940 roku przez NKWD i zamordowanego nocą 12/13 listopada tegoż roku w więzieniu NKWD w Kijowie. Jego los przez niemal 60 lat, do 1999 roku, pozostał nieznany.
`Wielkopolska w czasach nowożytnych była miejscem osiedlenia się zarówno dużych fal kolonistów, jak i indywidualnych migrantów z terenów Niemiec. Różne były przyczyny, dla których wybierano właśnie ten region. Zasadniczy wpływ miało z pewnością bezpośrednie sąsiedztwo geograficzne. Wskazać można jednak także wiele innych czynników `push` i `pull`, zarówno politycznych, jak i gospodarczych, społecznych, kulturowych, religijnych, modyfikujących strumień migracji.
Różnorodna obecność zwierząt w kulturze jest niemal tak samo odwieczna jak realne nasze z nimi współistnienie na ziemi. Dyktowanemu praktycznymi potrzebami poznawaniu ich postaci i zachowań towarzyszyły w świadomości zbiorowej procesy stereotypizacji i symbolizacji. Zwierzęta pojawiają się w kulturach religijnych, wcześnie stają się przedmiotem sztuki w rzeźbach, obrazach, opowieściach mitycznych, anegdotach i pieśniach, a potem w różnych formach literatury pisanej. W nich wszystkich odnaleźć można określone koncepcje antropologiczne, bo kiedy mówimy o zwierzętach, w istocie mówimy o sobie. Owe koncepcje są różne w różnych kulturach, wymarłych i funkcjonujących równocześnie. Fascynujące byłoby objęcie ich możliwie pełna refleksją porównawczą, tu jednak ograniczymy się do terenu europejskiej oraz jej antecedencji biblijnych i antycznych. Fragment wstępu
[Rozprawa ta] jest pierwszą tego typu monografią w Polsce i – o ile mi wiadomo – pierwszą na świecie tak wykoncypowaną i tak obszerną pracą na temat ekfrazy u współczesnych pisarzy duńskich. […] Badaczce udało się ukazać niezwykłą produktywność semantyczną współczesnych ekfraz, uchwycić ich funkcjonowanie na świecie (interpretujących siebie) znaków. Co więcej, przeprowadzone przez Autorkę analizy tekstów czterech duńskich pisarzy pozwoliły wyłonić różne poeto logiczne modele ekfrazy, z których – jak sama pisze – kondensuje się „generalna poetyka każdego z twórców”. Prof. UJ dr hab. Piotr Bukowski
Tematem książki są dwa dwudziestolecia - czas II Rzeczypospolitej [lata 1918-1939] i czas III Rzeczypospolitej [lata 1980-2009] - ich geopolityka, państwo, społeczeństwo - przedstawione w formie rozpisanego na głosy studium porównawczego. Książka jest pokłosiem konferencji naukowej poświęconej tym zagadnieniom, zorganizowanej w dniach 26 i 27 listopada 2009 roku, przez Zakład Najnowszej Historii Politycznej Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.
Demokracja to jedno z tych słów, które znacząc tak wiele, przestaje znaczyć cokolwiek. Współczesnie jest ono jednym z obligatoryjnych frazesów, który najbardziej nawet niedemokratycznym decyzjom ma zapewnić moralną i polityczną legitymizacją. Bywa więc używane do uzasadniania imperialnych podbojów,
lekceważenia mniejszości, przemocy. Rzadko który jednoznacznie niedemokratyczny polityk otwarcie odrzuca pojęcie demokracji czy równości. Z drugiej strony, niedookreślenie tego pojęcia sprawia często, że obciąża demokrację winą za grzechy, których nie popełniła.
Wielka Encyklopedia Francuska w potocznym mniemaniu niezmiennie zachowuje rangę pierwszorzędnego osiągnięcia swej epoki i z tego powodu nie powinno się, jak to dotychczas czyniono, lekceważyć zawartych w niej poloników. W około siedemdziesięciu dwóch tysiącach definicji, blisko stu czterdziestu znakomitych autorów starało się ująć summę wiedzy ludzkości.
Niespełna setna część tych haseł traktuje o sprawach Rzeczypospolitej lub w jakiś sposób ich dotyka. Choć jest to obecność znacząca, nie potrafiono dotychczas ująć jej w karby metody pozwalającej złożyć układankę z setek pozornie słabo do siebie pasujących encyklopedycznych poloników. Skutecznym kluczem okazało się podejście chorograficzne.
Hazel, bohaterka książki, "dziecię tajemniczego krajobrazu i równocześnie jego interpretacja", to jedna z najlepiej zarysowanych postaci w twórczości pisarki. Jej związek z naturą, ukazany na tle zaskakującego połączenia panteizmu i folkloru, wywiera niezapomniane wrażenie. Tragizm zmieszany z komizmem, kontrasty charakterów, sugestywna indywidualizacja języka, cięta ironia, i wreszcie niechęć do wszelkiej hipokryzji i pruderii - z których znana była Mary Webb - stanowią o sile i atrakcyjności Otchłani ziemi.
Harem był w każdym muzułmańskim domu, lecz jeden z nich — harem padyszacha w pałacu Topkapy — wywoływał najwięcej emocji. Pełna przepychu, wręcz baśniowego bogactwa, a zarazem okrutnie wyrafinowana rzeczywistość przez wieki podniecała wyobraźnię nie tylko Europejczyków. Najpiękniejsze dziewczęta, ich okaleczeni strażnicy eunuchowie i jeden zdrowy mężczyzna — pan ich życia i śmierci, a zarazem władca potężnego imperium, żyli, podporządkowani okrutnym nieraz regułom namiętności i zbrodni. Zapraszamy do fascynującej podróży po świecie haremów, a przede wszystkim po owianym legendami słynnym haremie władców Imperium Osmańskiego, w którym nie brakowało również branek z ziem Rzeczypospolitej. Przewodnikami w tej podróży będą zarówno dawni dziejopisarze i podróżnicy, jak i współcześni historycy.
Ciągle jeszcze zadaję pytania, miast dawać mentorskie odpowiedzi i chciałbym właśnie, żeby ta książka dotyczyła pytań tych najprostszych i najważniejszych. Moje doświadczenie zaś ma posłużyć jako przykład, że poszukiwanie odpowiedzi na nie zajmuje myślącemu człowiekowi całe życie. Krzysztof Zanussi, wybitny reżyser, bez którego polskie kino nie osiągnęłoby tak wielkiego rozmachu artystycznego, przenosi swoje rozważania na grunt literatury. Słowem potrafi równie sugestywnie jak za pomocą obrazu filmowego wzbudzić w odbiorcy niepokój. Zadaje proste, ale spędzające sen z powiek pytania o możliwości, jakie przed człowiekiem stawia Los. Zastanawia się, na ile sposobów można przeżyć życie i czy któryś z nich jest etycznie słuszniejszy od innych. Uwodzi czytelnika pisząc jednocześnie o religii, dinozaurach i kolorowych skarpetkach. Strategie życia to frapująca opowieść o drodze niepokornego artysty, który nawet dziś idzie pod prąd.
Kraina Uważności to seria książeczek o potędze UWAŻNOŚCI dostępnej każdemu, niezależnie od wieku. To lektura dla najmłodszych, jednak mogą z niej czerpać również starsi czytelnicy. Każda z książeczek dotyka obszarów istotnych dla dzieci, daje możliwość nowego spojrzenia na siebie oraz otaczający świat, jednocześnie oferując bardzo przydatne narzędzia, które uruchamiają się już podczas czytania. Kraina Uważności to praktyczne umiejętności podane dzieciom w zabawny i przyjazny sposób.Lew Staszek i siła uważności jest podręcznikiem radzenia sobie ze złością, gniewem i rozczarowaniem. To równocześnie drogowskaz do spokojniejszego i radośniejszego życia. Dziecko, czytając lub słuchając tej opowieści, może odkryć, że emocje są czymś naturalnym, a także, że to od nas samych zależy, jak dalece pozwolimy im zawładnąć naszym życiem.
Wczesne żywoty Wojciecha Sławnikowica były nie tylko wyrazem kultu, ale również skupiły jak w soczewce toczone ówcześnie spory wokół życia i śmierci nowego świętego. Najważniejszym wnioskiem wyłaniającym się z książki jest konstatacja, że debata ta, toczona przez środowiska odległe tak ideowo, jak i geograficznie, była niedługo po śmierci praskiego biskupa niesłychanie żywotna.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?