Miłośników i wielbiciel czworonogów zapraszamy do tej strefy po inspirujące i fachowe publikacje dotyczące zdrowia, pielegnacji, diagnostyki, kosmetyki naszych pupili. Polecamy poradniki dla opiekunów i przewodników psów pracujących, służbowych i aktywnych. Znajdziecie obszerną wiedzę na temat żywienia i dietetyki psów, kotów, koni i innych zwierząt. Przewodniki dla szczęśliwych posiadaczy jak i dla lekarzy weterynarii. Przykładowe receptury karm domowych, które można przygotować samodzielnie z powszechnie dostępnych produktów spożywczych.
Z największą przyjemnością prezentujemy Państwu drugi tom "Atlasu dermatologicznego psów i kotów", przedstawiający choroby pasożytnicze i grzybicze skóry. Omawiamy je z punktu widzenia dermatologa klinicysty zmagającego się z problemami rozpoznawania i leczenia chorób skóry, nie zaś z punktu widzenia parazytologa lub mikrobiologa.
Atlas zawiera ponad 250 zdjęć ukazujących szczegółowo zróżnicowany oraz kliniczny dermatoz pasożytniczych i grzybiczych.
Prezentujemy Państwu kolejny, trzeci już tom atlasu dermatologicznego psów i kotów. Tym razem poświęciliśmy go dwóm grupom chorób - genodermatozom i dermatozom hormonalnym. Opracowanie zawiera 250 zdjęć przedstawiających ich obraz kliniczny i histopatologiczny.
Kolejny, czwarty tom atlasu dermatologicznego poświęcono ropnym zapaleniom skóry, nowotworom skóry, dermatozom środowiskowym, psychogennym oraz dermatozom na tle metabolicznym i żywieniowym. Szczególne miejsce zajmują ropne zapalenia skóry, które jako dermatozy wikłające rozpoznawane są w przebiegu większości chorób skóry. Każdy lekarz weterynarii musi zatem zmierzyć się z tym problemem w swojej praktyce.
Piąty tom atlasu dermatologicznego poświęcono dermatozom topograficznym. Intencją autorów było zobrazowanie objawów klinicznych różnorodnych chorób lokalizujących się w poszczególnych okolicach ciała. W poprzednich tomach dermatozy klasyfikowano ze względu na etiologię. Ten tom przygotowano według odmiennej koncepcji, polegającej na usystematyzowaniu chorób w najbardziej praktyczny dla lekarzy sposób, czyli ze względu na rodzaj i lokalizację objawów.
Podręcznik, którego autorami są eksperci medycyny weterynaryjnej, to zwięzły przwodnik po metodach diagnostyki radiologicznej i ultrasonograficznej. Wraz z jasnym i wyczerpującym opisem interpretacji obrazów, zilustrowano w nim anatomię prawidłową wszystkich układów, a także zaprezentowano i opisano radiologiczne i ultrasonograficzne objawy rozmaitych nieprawidłowości występujących u psów i kotów. Książka została uzupełniona najnowszymi informacjami na temat obrazowania cyfrowego, metod tomografii komputerowej i rezonansu magnetycznego, a także medycyny nuklearnej. Autorzy wskazują też, jak uniknąć popularnych błędów interpretacyjnych. Podręcznik doskonale sprawdzi się jako pomoc w procesie diagnozowania chorób i planowania terapii.
W podręczniku:
Poszerzono treść rozdziałów
Poprzez ponad 500 szczegółowych radiogramów i ultrasonogramów przejrzyście zilustrowano zasady interpretacji obrazów
Przedstawiono anatomię prawidłową wszystkich układów
Opisano najczęściej występujące nieprawidłowe obrazy każdego z układów, aby ułatwić diagnostykę chorób częstszych i rzadszych
Omówiono problemy związane z takimi aspektami, jak gęstość, kontrast, uwidocznienie szczegółów i inne zagadnienia techniczne istotne dla uzyskania wysokiej jakości obrazów, które są niezbędne do trafnej diagnozy
Zaprezentowano kliniczne objawy chorób, pomocne w ustalaniu rozpoznania
"Odnalezione głosy" to kontynuacja rozpoczętych przed kilku laty prezentacji zadziwiających losów lekarzy zwierząt: "NN ? Nieznani Niepowtarzalni" ? książka o lekarzach weterynarii zamordowanych podczas II wojny światowej (Gdańsk 2010) oraz "Życie godne pomnika" traktujące o życiu lekarzy weterynarii w niewoli sowieckiej, niemieckiej, o deportacjach i wywózkach na Syberię i na roboty do Niemiec. W swoich poszukiwaniach Autor natrafił na lekarzy weterynarii, którzy w wyniku przeżytych traum, jakie zgotowało im życie, wybrali seminarium duchowne i święcenia kapłańskie; lekarzy weterynarii w szeregach Polski Podziemnej; lekarzy, którzy oddali swoje młode życie, walcząc z okupantem. Spotykamy lekarzy weterynarii wśród ofiar Katynia, Charkowa, Miednoje i więzień zachodniej Ukrainy i Białorusi. Walczyli m.in. w Afryce i pod Monte Cassino. Pojawia się także kobieta lekarz weterynarii, która uczestniczyła w pierwszych igrzyskach olimpijskich w Paryżu w 1924 r. jako reprezentantka Polski.
To niezwykle wartościowa pozycja, która łączy wiedzę encyklopedyczną z solidną kwerendą źródeł, świadectwo dziejów ludzkości w najtrudniejszych dla niej momentach.
Włodzimierz A. Gibasiewicz ? dr n. wet., publicysta i badacz. Urodził się w wielkopolskich Sulmierzycach, mieszkał w Ostrowie Wielkopolskim. Ukończył Technikum Weterynaryjne we Wrześni w 1970 r., a następnie Wydział Weterynaryjny Akademii Rolniczej we Wrocławiu w 1977 r. Obronił pracę doktorską w 1983 r. Przez wiele lat redaktor naczelny ?Biuletynu Informacyjnego? Wielkopolskiej Izby Lekarsko-Weterynaryjnej. Prowadzi prywatny gabinet weterynaryjny dla małych i dużych zwierząt w Dusznikach oraz pracuje jako urzędowy lekarz weterynarii.
PATRONI:
"Życie Weterynaryjne"
Veterynaria.pl
Opracowanie jest częścią czterotomowego dzieła.
Całość podręcznika została zaprojektowana jako wydanie czterotomowe, obejmujące takie zagadnienia jak:
– chirurgia ogólna, chirurgia tkanek miękkich i anestezjologia (tom I);
– chirurgia głowy, szyi i klatki piersiowej (tom II);
– chirurgia brzucha i miednicy (tom III);
– chirurgia układu kostno-stawowego i układu nerwowego (tom IV).
W tym tomie zawarte są zagadnienia dotyczące chirurgii brzucha i miednicy. W poszczególnych rozdziałach zostały opisane: chirurgia powłok brzucha (otwarcie jamy brzusznej, przepukliny) oraz poszczególnych układów i narządów zawartych w jamie brzusznej i jamie miednicy, zaczynając od układu pokarmowego poprzez układ moczowy i rozrodczy męski oraz żeński. Omówione zostały także choroby tych narządów, które topograficznie nie są zlokalizowane na terenie brzucha. Dotyczy to szyjnej i piersiowej części przełyku oraz anomalii pierścienia naczyniowego dużych naczyń krwionośnych zlokalizowanych na terenie klatki piersiowej. W ostatnim rozdziale znalazły się opisy dotyczące chirurgii przepony miednicy, okolicy odbytu, sromu i krocza. Taka koncepcja pracy umożliwiła kompleksowe omówienie i domknięcie zagadnień związanych z chorobami tych narządów, które zlokalizowane są nie tylko w jamie brzusznej i miednicy, ale również w sąsiednich rejonach ciała.
Liczne rysunki i barwne ilustracja sprawiają, że książka jest przejrzysta i czytelna, a przyswojenie treści znacznie ułatwione.
Autorami działa są pracownicy naukowi Wydziału Medycyny Weterynaryjnej, mający wieloletnią praktykę zarówno dydaktyczną jak i kliniczną.
Autorzy w książce zawarli przegląd podstawowych zagadnień z zakresu hematologii, biochemii i immunologii klinicznej, znakomicie łącząc praktyczne wskazówki do wykorzystania nieomal od zaraz po przeczytaniu książki ze szczegółową wiedzą, konieczną dla zrozumienia omawianych zagadnień. Trafny dobór materiału, uzupełniony opisami przypadków klinicznych, algorytmami i zakresami wartości referencyjnych dla wielu parametrów sprawia, ze książka powinna być obowiązkową pozycją w biblioteczce szanującego się gabinetu lekarskiego, a także laboratorium diagnostycznego, ale nade wszystko przydatna będzie jako podręcznik akademicki do nauki patologii klinicznej.
Wstęp do wydania I polskiego
Prof. dr hab. Anna Winnicka
Z niekompletnej dokumentacji medycznej wynika, że Tom przez ponad trzydzieści lat przeszedł co najmniej sześćdziesiąt trzy biopsje wątroby, szpiku i węzłów chłonnych, został zarażony wirusem HIV i wirusem zapalenia wątroby, a przytomności pozbawiono go trzysta sześćdziesiąt dziewięć razy. Niewiele lepiej wyglądają karty medyczne Regisa, cukrzyka, który nie chce przyjmować insuliny, Sue Ellen, której w młodości młotkiem wybito zęby, cierpiącej na klaustrofobię Pepper i Chance, która pierwsze pięć lat życia spędziła w kompletnej izolacji. Łączy je to, że wszystkie mają poważne zaburzenia psychiczne. I to, że wszystkie znalazły schronienie na farmie Glorii Grow. Zaczęło się pod koniec lat dziewięćdziesiątych, kiedy przed siedzibą fundacji Fauna zaparkował czarny pick-up holujący zwykłą przyczepę dla koni. W środku znajdowało się kilka szympansów, dla których był to kres długiej i trudnej podróży. Aż do tego dnia stanowiły własność Uniwersytetu Nowojorskiego, gdzie były obiektami eksperymentów biomedycznych. Wydarte matkom tuż po urodzeniu, trzymane w ciasnych klatkach, poddawane inwazyjnym operacjom, badaniom neurologicznym i toksykologicznym nigdy nie odzyskają pełnej sprawności, ale w azylu Fauna w spokoju dochodzą do siebie. Dla Andrew Westolla wolontariat w azylu miał być wielką przygodą, spotkaniem oko w oko z najbliższym kuzynem człowieka. Ale wyobrażał ją sobie zupełnie inaczej.
W II tomie Fizjologii zwierząt domowych:
• omówiono fizjologiczne aspekty funkcji przewodu pokarmowego
oraz wątroby u różnych gatunków zwierząt,
• przedstawiono zagadnienia związane z bilansem cieplnym,
gospodarką energetyczną, pobieraniem pokarmu i rytmami
biologicznymi,
• zamieszczono informacje z zakresu fizjologii zachowania,
fizjologii wysiłku ze szczególnym uwzględnieniem sportów
konnych, a także z pogranicza fizjologii i ochrony zwierząt.
W I tomie Fizjologii zwierząt domowych:? przedstawiono podstawy cytofizjologii,? omówiono zagadnienia związane z neurofizjologią, fizjologią neuronu, ośrodkowego układu nerwowego i układu nerwowego wegetatywnego (autonomicznego),? zamieszczono wiadomości z zakresu fizjologii mięśni szkieletowych gładkich oraz mięśnia sercowego,? omówiono także fizjologię serca, układu krążenia, krwi i układu oddechowego,? opisano również mechanizmy równowagi kwasowo-zasadowej, fizjologię nerek, w tym specyfikę wydalania u ptaków oraz gospodarkę wodno-elektrolitową.
Autorzy przybliżają czytelnikom m.in. przejście od Antyku do Średniowiecza, a następnie przyczyny regresu nauk w Średniowieczu i ich erupcję w Odrodzeniu. Uwagę poświęcono również osobom niezwiązanym bezpośrednio z weterynarią – Marsilio Ficino, Goethemu, Paracelsusowi czy Miguelowi Serveto, bez których postęp w nauce, w tym w naukach biologicznych, nie byłby możliwy.
Poruszono również zagadnienia związane z etyką i deontologią oraz współczesnymi problemami dotyczącymi ochrony zwierząt i środowiska. Lekarz weterynarii, jako osoba blisko związana ze zwierzętami, powinien odgrywać i na tym polu właściwą rolę. Niepokojące jest to, że kwestie ochrony i praw zwierząt omawiane są najczęściej przez biologów, lekarzy, etyków i bioetyków, ale bez udziału lekarzy weterynarii, a przecież to oni wiedzą w praktyce najwięcej o cierpieniu zwierząt i relacjach człowiek – zwierzę.
Autorzy wykorzystali fragmenty swoich artykułów zamieszczonych w czasopismach „Medycyna Weterynaryjna” i „Życie Weterynaryjne” oraz rozdziałów monografi i „Dawna medycyna i weterynaria militarna” [102].
Książka adresowana jest przede wszystkim do studentów medycyny weterynaryjnej i lekarzy weterynarii, ale autorzy mają nadzieję, że wzbudzi ona także zainteresowanie miłośników innych dziedzin nauki.
Z miłością do świata, psa, kota, dziecka i faceta
Kontynuacja bestsellerowej Autobiografii na czterech łapach.
Dom pełen kochających się ludzi i ocalonych zwierząt. Miejsce, w którym rodzą się wspaniałe pomysły na książki, na życie i na to, jak poprawić świat. Dorota Sumińska opowiada o swoich pasjach, podróżach, o nowo poznanych ludziach i zwierzętach?
Wymarzone siedlisko pod lasem, gdzie mieszka Autorka, ma swoje legendy i dobre duchy, które strzegą ludzi i zwierzęta. Domownicy maja swoje rytuały i tajemnice. Tu się żyje, pracuje, podróżuje i powraca. Tu powstają projekty ochrony przyrody, ginących gatunków, akcje społeczne na rzecz zwierząt i wyjątkowy pomysł resocjalizacji więźniów przez opiekę nad bezdomnymi psami. Drugim domem Doroty Sumińskiej jest Indonezja. Zabiera tam w podróż swoich najbliższych. Okazuje się, że nawet na końcu świata dzikie zwierzęta wychodzą z dżungli na spotkanie i przytulanie do pani doktor Sumińskiej. Z polskiej puszczy przychodzi łoś, a zdarza się też, że lisek nocuje na werandzie.
Książka mądra, wzruszająca i pełna pozytywnej energii. Wciąga od pierwszego zdania, kiedy dowiadujemy się, o tym, jak po trzech nieudanych małżeństwach, autorka spotkała swoją licealną miłość, Tomasza, który stał się jej towarzyszem życia. Dalej na czterech łapach i dalej z miłością. Do świata, psa, kota, dziecka i faceta.
?Moi skrzydlaci pacjenci? to wyjątkowa książka o wyjątkowych ptakach.
Andrzej Kruszewicz opisuje w niej perypetie rozmaitych swoich pacjentów, podopiecznych Azylu dla Ptaków w warszawskim zoo. Część z nich Czytelnicy mieli okazję poznać z książki ?Ptaki Polski? tego samego autora.
Tutaj mamy sposobność zapoznać się z tak wybitnymi ptasimi osobowościami, a nawet osobistościami, jak:
?Wyścigówka
?Pepo
?Letricia
?Mateusz
?Marian
i wieloma innymi.
?Moi skrzydlaci pacjenci? to porywająca lektura, zabawna i wzruszająca, gdyż stworzona z pasją, humorem i miłością.
W ilustrowanym atlasie zabiegów ortopedycznych przedstawiono krok po kroku techniki leczenia złamań u psów i kotów. W publikacji zostały zawarte informacje na temat najnowszych stabilizacji złamań, naprawczych osteotomii, artrodez, a także amputacji kończyn w sytuacjach, gdy nie ma możliwości naprawy uszkodzenia. Książka ma bardzo przejrzysty układ: z lewej strony opis procedury, z prawej zaś schematy i rysunki przedstawiające zabieg. Atlas przeznaczony jest dla praktykujących lekarzy weterynarii oraz studentów medycyny weterynaryjnej.
Metody leczenia przedstawiono według następującego schematu:
krótki opis i cel zabiegu
uwarunkowania anatomiczne
instrumentarium
ułożenia pacjenta
procedura
ocena zabiegu
opieka pooperacyjna
Lekarze weterynarii pomordowani w obozach niemieckich i sowieckich,
Unikatowe fotografie ofiar terroru,
Omówienie poszczególnych grup pomordowanych,
Biogramy lekarzy w układzie alfabetycznym.
Po ukończeniu studiów Luke pełen zapału rozpoczął pracę jako weterynarz w niewielkim miasteczku w brytyjskim hrabstwie Dorset. Nie spodziewał się, że pierwsza operacja kociego oka nie będzie najtrudniejszym zadaniem, jakie go czeka. W swojej kilkunastoletniej praktyce spotkał się z rozwścieczoną kozą broniącą dostępu do zakochanego w niej osła, przyklejoną do palców lekarza myszą, świątynnym słoniem w Indiach oraz wyjątkowo agresywną wiewiórką. Luke Gamble opowiada nie tylko o zabawnych utarczkach ze zwierzętami i ich właścicielami, ale przede wszystkim o przeżyciach i wyzwaniach, które pomogły mu odnaleźć swoją własną drogę. Trudna walka z epidemią dziesiątkującą bydło zmusiła go do stawienia czoła wielu ludzkim dramatom, podróż na drugi koniec świata skłoniła go do założenia międzynarodowej organizacji pomagającej zwierzętom, a chęć zdobycia ślicznej dziewczyny - do przebiegnięcia jednego z najtrudniejszych maratonów. Książka nie jest przeznaczona wyłącznie dla miłośników zwierząt, ponieważ niesie uniwersalną opowieść o trudnych wyborach, przed jakimi staje człowiek podążający za swoją życiową pasją.
Anatomia ryb jest podręcznikiem akademickim przeznaczonym dla wykladowców i studentów uczelni rolniczych oraz uniwersytetów, w tym wydziałów biologii, weterynarii i nauki o zwierzętach.
Może być również cennym źródłem wiedzy dla miłośników rybactwa i przyrody.
Książka zawiera opisy anatomiczne gatunków ryb występujących nie tylko w Polsce czy Europie, ale również ryb egzotycznych spoza naszych szerokości geograficznych. Każdy rozdział jest bogato ilustrowany szczegółowymi schematami, rysunkami i zdjęciami mikroskopowymi.
Kolejną publikację opowiadającą o losach lekarzy zwierząt i ukazującą ich starania o wolną, niepodległą Polskę pragnę rozpocząć listem Ministra Andrzeja Przewoźnika ? Sekretarza Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, datowanym na 9 IV 2010 r., to znaczy napisanym na dzień przed pamiętną katastrofą samolotu prezydenckiego w Smoleńsku w 2010 r., który autor otrzymał kilka dni po tym wypadku Andrzej Przewoźnik zginął wraz z pozostałymi pasażerami i załogą tego lotu.
Postęp wiedzy przyczynił się do poznania etiologii, wyjaśnienia patogenezy i opracowania bardziej skutecznych metod diagnostyki, profilaktyki i zwalczania chorób zakaźnych człowieka i zwierząt. Pojawiły się też nowe choroby, a niektóre z chorób zakaźnych uznanych za zlikwidowane, ponownie zaczynają odgrywać ważną rolę. Książka obejmuje zagadnienia związane z etiologią, patogenezą, symptomatologią, diagnostyką, profilaktyk ą, zwalczaniem i terapią chorób zakaźnych zwierząt domowych i towarzyszących. Jest to opracowanie zbiorowe, którego autorami są wybitni naukowcy z krajowych ośrodków akademickich i instytutów naukowo-badawczych.
W książce omówiono choroby zakaźne i, dodatkowo, choroby inwazyjne zwierząt podlegające obowiązkowi zwalczania oraz choroby zwierząt podlegające obowiązkowi rejestracji zgodnie z załącznikiem nr 2 i 3 "Ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt i zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt" oraz choroby zgłaszane do Światowej Organizacji Zdrowia Zwierząt (OIE), a także choroby zakaźne, które nie są ujęte w tych wykazach, często występują na terenie kraju i stanowią zagrożenie dla produkcji zwierzęcej i zdrowia publicznego. Rozwój handlu zwierzętami i produktami spożywczymi pochodzenia zwierzęcego oraz migracja wektorów chorób stworzyły ogromne możliwości rozwleczenia tych chorób zakaźnych zwierząt po całym świecie. Omawiając poszczególne jednostki chorobowe, uwzględniono też dyrektywy Unii Europejskiej odnoszące się do chorób zakaźnych zwierząt i ochrony zdrowia publicznego. W związku z rolą służby weterynaryjnej w ochronie zdrowia publicznego istnieje potrzeba zaznajomienia lekarzy weterynarii i studentów z podstawowymi problemami epidemiologii i chorób odzwierzęcych.
Książka jest przeznaczona dla studentów wydziałów medycyny weterynaryjnej. Będzie ona też pomocna lekarzom weterynarii w praktyce zawodowej na różnych szczeblach kariery, pracownikom weterynaryjnych laboratoriów diagnostycznych oraz służbie zootechnicznej.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?