Trening intelektu. Wyćwicz pamięć, koncentrację...
Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni
-
Autor: Paulina Mechło Jolanta Grzelka
- ISBN: 9788324630349
- EAN: 9788324630349
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Sensus Helion
- Format: 16.0x23.0cm
- Język: polski
- Liczba stron: 208
- Rok wydania: 2012
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
26,82złCena detaliczna: 39,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 26,82 zł
Wyćwicz pamięć, koncentrację i kreatywność w 31 dni
Mózg to mój ulubiony narząd mawia Woody Allen. Nie bez powodu. Galaretowata, szarobrązowa, ważąca 1,4 kilograma masa znajdująca się w naszej czaszce jest tym co tworzy naszą indywidualność. Mózg — nasze centrum dowodzenia kształtuje nas i naszą rzeczywistość. Odbiera, analizuje i przetwarza bodźce z naszego otoczenia. Jest absolutnie wyjątkowym narządem. Każdy mózg jest inny, a utrzymywanie go w dobrym zdrowiu procentuje, ponieważ sprzyja to lepszemu funkcjonowaniu poznawczemu w latach późniejszych. Przejdźmy zatem od razu do ćwiczeń. Poświęć teraz do 5 minut, by przypomnieć sobie możliwie jak najwięcej informacji o mózgu.
Możemy się założyć, że wiesz całkiem sporo. W końcu od pierwszych chwil swego życia jesteś jego aktywnym użytkownikiem. Sprawne działanie mózgu nie jest tylko efektem odpowiedniego połączenia i zgrania jego części składowych. To, jak wydajnie działa nasz mózg, zależy przede wszystkim od tego, czy i jak o niego dbamy, jakich składników odżywczych mu dostarczamy oraz jakiej stymulacji.
Od kilkudziesięciu lat grupy badawcze złożone ze specjalistów zajmujących się badaniem mózgu zastanawiają się nad zagadnieniem zdrowego starzenia się człowieka. Jeden z ich przedstawicieli, Yaakov Stern, stworzył na początku XXI wieku pojęcie rezerwy poznawczej. Wyróżnił on trzy składniki kluczowe dla powiększania rezerwy poznawczej: inteligencję, poziom i jakość edukacji oraz złożoność wykonywanej pracy. Rezerwę poznawczą można porównać do wielkiego worka, do którego w ciągu życia wrzucamy nasze zapasy poznawcze. Im więcej zapasów zbierzemy i im więcej będzie ich zgromadzonych tym worek będzie pełniejszy, a my na starość będziemy mogli czerpać z niego pełnymi garściami. W praktyce oznacza to, że osoby 0 wyższym poziomie wykształcenia, mające mocno angażującą intelektualnie pracę oraz wykonujące zadania sprzyjające rozwojowi intelektu posiadają naturalnie większą rezerwę poznawczą niż osoby, które nie przykładają takiej wagi do troski o siebie i swój mózg. Przewiduje się, że gdy osoby dbające o intelekt osiągną podeszły wiek, mniej z nich będzie cierpiało na demencję oraz dłużej będą sprawniej funkcjonowały intelektualnie.
PAMIĘĆ jest spiżarnią informacji
Pamięć pozwala nam na gromadzenie, przechowywanie i wykorzystywanie informacji. Gdy pamiętamy coś chwilę, wtedy działa pamięć krótkoterminowa, jeśli dłużej, dzieje się to dzięki pamięci długoterminowej. Co do pojemności pamięci, zakłada się, że pamięć krótkoterminowa obejmuje 7 plus/minus 2 elementy. Oznacza to, że posługując się pamięcią krótką, jesteś w stanie zapamiętać numer telefonu, krótką listę zakupów czy też nowy adres. Jeśli chodzi o pojemność pamięci długiej, zakłada się, że jest nieograniczona. Obecnie nie dysponujemy narzędziami do tego, by ją móc zmierzyć. W treningu poćwiczysz głównie pamięć krótkoterminową.