Strzeż się alzheimera póki czas
Jak zapobiegać i przeciwdziałać chorobie Alzheimera i innym rodzajom utraty pamięci
- ISBN: 9788361987178
- EAN: 9788361987178
- Oprawa: oprawa: broszurowa
- Wydawca: Medium
- Format: 14,5x20,5 cm
- Język: polski
- Seria: CAŁY TEN MÓZG
- Liczba stron: 312
- Rok wydania: 2012
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
30,71złCena detaliczna: 49,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 30,71 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Jak zapobiegać i przeciwdziałać chorobie
Strzeż się alzheimera póki czas - przemowa
Alzheimera i innym rodzajom utraty pamięci
Choroba Alzheimera zaczyna się średnio trzydzieści lat przed wystąpieniem pierwszych objawów. Gromadzenie się blaszek amyloidowych w mózgu -jak się podejrzewa, główna przyczyna tego schorzenia - rozpoczyna się już u trzydziestolatków. Nigdy nie jest za wcześnie na profilaktykę, dzięki której udaje się odwlekać początek choroby tak długo, że jej objawy w ogóle nie wystąpią.
W Stanach Zjednoczonych w co drugiej rodzinie ktoś cierpi na alzheimera. Schorzenie to dotyka około pięciu milionów ludzi w tym kraju, a u osób po sześćdziesiątym piątym roku życia ryzyko podwaja się co pięć lat. U ludzi w wieku osiemdziesięciu pięciu lat istnieje 50 procent prawdopodobieństwa, że dotknie ich ta choroba. W okresie ośmiu, dziesięciu lat jej trwania chory wymaga wydatków rzędu dwustu do czterystu tysięcy dolarów. Ogólnie Stany Zjednoczone kosztuje to sto miliardów rocznie. Ale jeszcze bardziej niszczące są koszty psychologiczne i społeczne. Utrata pamięci przez bliską osobę, która przy tym jest zdrowa fizycznie, i przewlekły stres wynikający z konieczności nieustannego czuwania nad chorym odciskają piętno na wszystkich członkach rodziny.
W chwili gdy piszemy tę książkę, obaj zbliżamy się do pięćdziesiątki i obaj mamy w rodzinie osoby cierpiące na poważne kłopoty z pamięcią. I od ponad dwudziestu lat zajmujemy się chorobą Alzheimera oraz związanymi z nią zaburzeniami.
Doktor Shankle miał ponad siedem tysięcy pacjentów. Kilka lat temu, gdy uczestniczył w ceremonii zorganizowanej przez stowarzyszenie alzheimerowskie na cześć Maureen Reagan, dyrektor stowarzyszenia powiedział: „Choroba Alzheimera nie tylko okrada ludzi z pamięci i godności, ale także niszczy ich rodziny". Doktor Shankle nie podejrzewał nawet, jak szybko to stwierdzenie zacznie odnosić się do jego własnego życia.
Doktor Amen stracił ostatnio przyjaciółkę - miała de-mencję płata skroniowego, która odebrała jej osobowość. Cathy była bardzo energiczną kobietą, ale w ciągu dwóch lat zmieniła się z ostoi rodziny w osobę przesiadującą godzinami samotnie, niezainteresowaną niczym i nikim. W końcu musiano ją oddać do domu opieki, gdzie zmarła. U wuja doktora Amena zdiagnozowano demencję, spowodowaną prawdopodobnie dawnym urazem głowy, oraz bezdech senny. Doktor Amen był zmuszony pomagać swojej rodzinie w wielu związanych z tym sprawach.
Mamy nadzieję, że nigdy nie będziesz musiał stawić czoła strasznej chorobie Alzheimera ani związanym z nią zaburzeniom. Tego schorzenia świat obawia się dzisiaj najbardziej, a tymczasem wiele można zrobić, by mu zapobiec. Niniejsza książka dostarczy tobie i twojej rodzinie praktycznych informacji, jak zapobiegać tej chorobie, odwlekać ją lub spowalniać jej rozwój. Ta wiedza może pomóc jak najdłużej utrzymać jasność umysłu i zachować niezależność, tak by nie obciążać własnej rodziny i uniknąć pobytu w domu opieki. Mimo że choroba Alzheimera jest przerażająca, wielu ludzi nie wierzy, że mogą coś zrobić, i nie wie, że wcześnie uświadamiając sobie jej ryzyko, można jej skutecznie przeciwdziałać. Wbrew powszechnemu przekonaniu, obecny stan wiedzy medycznej i naukowej pozwala opóźnić początki i rozwój tego schorzenia średnio o sześć lat. Może to zmniejszyć o połowę liczbę ludzi, u których pojawią się jego objawy, co oznacza, że możesz nigdy nie zachorować. Dzięki niezwykłemu postępowi w badaniach nad chorobą Alzheimera i związanymi z nią zaburzeniami można skorzystać z metody „zapobiegania przez opóźnianie", a to oznacza, że jeśli uda ci się wystarczająco długo odwlekać jej pojawienie się i spowalniać rozwój, to przeżyjesz całe życie, nie cierpiąc na nią. Koncepcja „zapobiegania przez opóźnianie" jest użyteczna także w odniesieniu do innych chorób związanych z wiekiem. Kiedy kończymy czterdzieści lat, zwykle spełniliśmy już swoje ewolucyjne zadanie przedłużenia gatunku. Potem, z perspektywy biologicznej, musimy radzić sobie sami. Proces codziennej odbudowy komórek zarówno w mózgu, jak i w całym organizmie zaczyna szwankować, w wyniku czego funkcjonujemy coraz gorzej. To, co czynimy, żeby chronić się przed różnymi mechanizmami, które uszkadzają nasze komórki, tkanki i narządy, pozwala zapobiegać chorobom związanym z wiekiem, opóźniając ich pojawienie się i spowalniając rozwój.
Według opinii recenzentów jest to najbardziej przyjazny dla czytelnika przewodnik na temat chorób degeneracyjnych, takich jak choroba Alzheimera, demencja, czy otępienie naczyniowe. Autorzy, neurolog William R. Shankle i psychiatra Daniel Amen, głównie radzą, jak możemy opóźnić proces starzenia się mózgu - wskazują, co sprzyja tym chorobom, jakie są główne czynniki ryzyka, jak wcześnie rozpoznawać typowe objawy i jakie stosować leczenie. Podkreślają, że im przedtem są one zauważone i zdiagnozowane, tym łatwiej z nimi sobie radzić. Dlatego opracowali użyteczny kwestionariusz, pozwalający na samodzielne określenie czynników ryzyka. Gdy zauważymy ich wiele u siebie, możemy skorzystać z podanych w książce rad, które opóźnią pojawienie się symptomów choroby i spowolnią jej postęp, co ma możliwość oznaczać, że tak de facto nigdy nie zachorujemy na te rujnujące osobowość choroby. Przytaczając historie spersonalizowanych pacjentów, autorzy zwracają też uwagę na niełatwe problemy, z jakimi zmagają się rodziny osób chorych. Bez podstawowej edukacji i rozeznania w symptomach choroby bardzo trudno jest ocalić codzienne, normalne funkcjonowanie członków rodziny chorego. Rozdziały poświęcone opiece nad chorym są wprost nieocenioną radą dla jego otoczenia. Pojawiają, jak wiele można zrobić dla chorego, używając bogatego arsenału metod terapeutycznych, medykamentów i odpowiedniej diety. Ta książka jest obowiązkową lekturą dla każdego, kto przekroczył wiek pięćdziesięciu lat i nie pragnie narazić się, poprzez nieświadomość, na ryzyko upokarzających konsekwencji związanych z chorobami degeneracyjnymi mózgu. Autorzy przekazują rewolucyjnie nowe podejście do diagnozowania, zapobiegania poprzez spowalnianie i leczenia objawów zaburzeń pamięci i choroby Alzheimera.
br/>