Spiesz się powoli
Więcej czasu w zwariowanym świecie
-
Autor: Lothar J. Seiwert
- ISBN: 9788360528730
- EAN: 9788360528730
- Oprawa: miękka
- Wydawca: Kos
- Format: 205x145x11mm
- Język: polski
- Liczba stron: 228
- Rok wydania: 2019
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Średnia ocena: 4,00 (1)
-
22,13złCena detaliczna: 34,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 21,36 zł
Prof. dr Lothar Seiwert to „czołowy niemiecki ekspert w dziedzinie zarządzania czasem” (FOCUS). W roku 1999, jako pierwszy Niemiec, został wyróżniony międzynarodową nagrodą „Excellence in Practice” przyznawaną przez ASTD (American Society for Training and Development) w Atlancie. Jego firma coachingowa i konsultingowa Seiwer-Institut GmbH w Heidelbergu specjalizuje się w takich zagadnieniach jak Time-Management, Life-Leaderschip© i Work-Life-Balance. www.seiwert.de Czujesz się zagoniony i masz wrażenie, że twoje codzienne życie staje się coraz bardziej gorączkowe? Zadajesz sobie pytanie, jak to stałe przyśpieszanie zgrać z potrzebą czasu wolnego i spokoju, jak pogodzić wyzwania zawodowe z twoimi dążeniami w życiu prywatnym? Czołowy ekspert w dziedzinie zarządzania czasem Lothar J. Seiwert pokaże ci, dlaczego oszczędzanie czasu od dawna już nie wystarcza: zarządzanie czasem należącym do przyszłości oznacza całościowe zarządzanie własną osobą oraz aktywne kształtowanie swojego życia. Książka obejmuje między innymi: - rozwijanie wizji, wzorców, projektowanie celu życia - ustanawianie ról w życiu - efektywne cotygodniowe planowanie priorytetów - wydajne wykonywanie codziennej pracy
Pożegnanie z gospodarowaniem czasem?
„Don't work hard, work smart". (Nie pracuj ciężko, pracuj mądrze). Mądrość amerykańskich menadżerów
Na temat właściwego gospodarowania czasem dyskutowano w ostatnich latach coraz częściej. Zewsząd też docierały głosy krytyki: „Zerwijcie z tym szaleńczym tempem", „Epidemia zabójczej konkurencji", „Wyrzuć swój terminarz" - takie i podobne nagłówki ukazywały się w prasie.
„Od-spieszaj się!", „znajdź czas tylko dla siebie" albo „wolniej znaczy ładniej" - oto nowe ekologiczno-czasowe hasła. „Członkowie zobowiązują się zatrzymać, przyjąć zaproszenie do zastanowienia się"... - tak zaczyna się jeden z rozdziałów statutu Związku Opóźniania Czasu. Zjednoczenie Slow Food broni się przed zredukowaniem jedzenia do poziomu fast foodu, przeciwstawiając mu bogactwo smaków wszelkich kuchni regionalnych. Bestseller Stena Nadolnego pt. Odkrycie powolności stał się podręcznikiem kultowym; bohater jego powieści, notorycznie powolny człowiek odkrywa, że jego wrodzone, ślimacze tempo nie jest bynajmniej upośledzeniem, lecz niewyczerpanym źródłem energii i kreatywności.
W międzyczasie i u nas w Europie pojawili się slobbies (wyraz ; ten składa się z pierwszych liter hasła: „Slower but better working \ people" - ludzie pracujący powolniej, ale wydajniej). Chodzi tu o ludzi, którzy wzbraniają się uznać szybkość za jedyne kryterium wydajności, a zamiast pośpiechu starają się uwypuklić kreatywne i produktywne strony powolności.
Czy to znaczy, że okres uczenia się gospodarowania czasem już minął? Z pewnością nie! To wszystko odzwierciedla jedynie zmianę trendu w gospodarowaniu czasem.
Time management, czyli gospodarowanie (zarządzanie) czasem jako technika pracy, jako metoda, albo jako maksyma, sposób życia jest bardziej aktualne dziś niż kiedykolwiek. Oczywiście nowa gospodarka czasem musi brać pod uwagę nowe modele myślenia, a także nowe treści.
Historia o powolności duszy
W czasie gdy jeszcze szosy nie przecinały pól i po drogach nie pędziły samochody, aby przenosić ludzi z szybkością wiatru od morza w góry, pewien misjonarz przedzierał się z kilkoma swoimi tragarzami przez afrykański busz. Ponieważ strasznie się spieszył, popędzał swoich przewodników, albowiem postanowił w ciągu trzech dni dotrzeć do celu. Zaświtał trzeci poranek, słońce świeciło na niebie, powietrze drgało, wysoka trawa poruszała się łagodnie, a ptaki śpiewały. Misjonarz zaczął znowu poganiać swoich ludzi, jednak tragarze tym razem nie chcieli się ruszyć z miejsca. Nic nie pomagało. Ani prośby, ani groźby, ani rozkazy. W końcu misjonarz spytał, dlaczego tak się guzdrzą. Tragarze odpowiedzieli mu, że „wprawdzie ich ciała są tu, gdzie je położyli, jednak muszą zaczekać, aż ich dusze dogonią je po tych trzech dniach".
Szybkość to nie wszystko. Zmiana tradycyjnego na nowy sposób gospodarowania czasem stanowi treść niniejszej książki. Tradycyjne metody zarządzania czasem, w obliczu wymagań współczesności, zostają postawione pod znakiem zapytania i opracowane na nowo.
O gospodarowaniu czasem decydują dwa różne, absolutnie przeciwstawne sposoby myślenia:
• gospodarowanie czasem w celu jego maksymalnego wykorzystania,
• gospodarowanie czasem jako środek ekologii czasu, jako umiarkowane zarządzanie czasem.
Zarządzanie czasem i szybkością
Każdy szef chce mieć wszystko natychmiast, i to najlepiej na przedwczoraj. Szybkość jest nakazem chwili i staje się czynnikiem decydującym w konkurencji.
Spiesz się powoli
Spis treści
Spis treści
Słowo wstępne do 9., kompletnego, przeredagowanego wydania 9
Jak powstała ta książka 11
Część l
W poszukiwaniu nowej kultury czasu 13
Pożegnanie z gospodarowaniem czasem? 15
Od-spieszać, czyli zyskiwać czas 20
Time-Shift - przesunięcie czasu - zmiany w sposobie
gospodarowania czasem (autorka: Ann McGee-Cooper) 23
Od gospodarowania czasem do zarządzania życiem 66
Całościowe, wszechobejmujące zarządzanie czasem i życiem:
Work-Life-Balance (zachowanie równowagi między pracą
a życiem prywatnym) 74
Część II
Cztery kroki do osobistej suwerenności
i efektywnego działania 83
Twoja osobista piramida sukcesów i skutecznego działania 85
Pierwszy krok: rozwiń wizję, schemat i cel życia 94
O Drugi krok: Zadecyduj: Role lub cele w moim życiu 131
O Trzeci krok: Planuj priorytety każdego tygodnia 146
Czwarty krok: Wykonuj efektywnie pracę codzienną 163
Część III
Zarządzanie czasem jako klucz do równowagi
między pracą a życiem prywatnym 173
O Skoncentruj się na prowadzeniu zrównoważonego trybu
życia 175
O Twoja droga do szczęścia 195
Życzę Ci czasu 210
Podziękowania 213
Bibliografia 215