Rodzina jest dla nas niezmiennie ważna, a nawet najważniejsza. Rodzina jest wyzwaniem. W tej sferze zapraszamy po mnóstwo książek psychologicznych właśnie o rodzinie, roli rodziny w naszym życiu. Proponujemy szereg poradników, podręczników , powieści i opowieści opowiedzianych z dużym wyczuciem i wrażliwością, poruszajacych problemy zdrowia psychicznego dzieci i rodziców. Prezentowane publikacje opisują jak takie problemy, których jest przecież niemało w rodzinie są postrzegane i rozwiązywane. Autorzy proponowanych przez nas publikacji przedstawiają ciekawe pomysły na mierzenie się z problemami typowo małżeńskimi: seks, finanse, wychowywanie dzieci. Polecamy książki dla każdego, kto chce przyglądnąć się swojemu funkcjonowaniu w rodzinie. Polecamy ciekawą lekturę Anny Bimer dla wszystkich kobiet, bo wszystkie jesteśmy córkami : Być córką i nie zwariować.
Dzieci, które doświadczyły straty, odczuwają wiele różnych emocji, niekiedy równocześnie. Jednego dnia smutek i poczucie zagubienia mogą się u nich przeplatać ze strachem i złością, ale także z radością czy zaskoczeniem. W ich wnętrzu wiele się dzieje – i jest to całkowicie normalne.
Ta książka pomoże im lepiej poznać i zrozumieć nowe dla nich uczucia oraz myśli pojawiające się w ich głowie.
Mia Roldan to specjalistka z ponad trzydziestoletnim doświadczeniem w pracy z dziećmi i nastolatkami. Stworzony przez nią wspieralnik to przyjazne dziecku i bezpieczne miejsce, w którym ono może zapisywać i rysować wszystko, co czuje w związku ze stratą.
Dziecko może pracować ze wspieralnikiem w swoim tempie i wykonywać zawarte w nim ćwiczenia w dowolnej kolejności. Jest to wyjątkowa książka, ponieważ nie trzeba zaczynać jej od początku. Można też wielokrotnie do niej wracać.
Dzięki tej książce dziecko otrzyma niezbędne wsparcie w najtrudniejszych chwilach oraz:
- odnajdzie spokój,
- zrozumie swoje uczucia,
- poczuje się bezpieczniej.
Dzieci, przeżywając silne emocje takie jak strach, lęk, smutek czy złość, mogą doświadczać dystresu, niepokoju, dyskomfortu. Choć nie zawsze werbalizują trudne doznania, to ich zachowanie i emocjonalna ekspresja komunikują, że trudno im znieść własne przeżycia emocjonalne. Aby uniknąć nieprzyjemnych odczuć, podejmują działania nastawione na ich stłumienie, ucieczkę od nich lub odwrócenie od nich uwagi. Zachowania te z czasem są wzmacniane negatywnie, ponieważ za każdym razem, gdy uda się uniknąć przeżywania przytłaczających emocji i wywołującej je sytuacji, dyskomfort znika. Niestety stosowanie strategii opartej na unikaniu na dłuższą metę nie pozwala nauczyć się skuteczniejszych i bardziej pomocnych sposobów radzenia sobie z intensywnymi emocjami. Program terapeutyczny opisany w niniejszym poradniku jest przeznaczony dla osób w wieku 7–13 lat dotkniętych zaburzeniami emocjonalnymi (m.in. zaburzenie lękowe uogólnione, fobia społeczna, zaburzenie paniczne, fobie swoiste, agorafobia, zaburzenia depresyjne). Pomaga dzieciom zrozumieć odczuwane emocje i działania podejmowane w reakcji na nie. Zmierza do zmiany nawyków związanych z regulacją emocji, aby zmniejszyć intensywność i częstotliwość narzucających się, przytłaczających uczuć. Uczy, że emocje – nawet te trudne i niewygodne – pełnią ważną funkcję, dlatego tak istotna jest ich akceptacja, pozwalająca zapanować nad odruchową reakcją, aby reagować skuteczniej. Kształtowane w jego ramach umiejętności bazują na strategiach i zasadach zaczerpniętych z terapii poznawczo-behawioralnej, terapii behawioralnej oraz terapii opartych na uważności i akceptacji. Niniejszy poradnik – stanowiący uzupełnienie podręcznika terapeuty – służy do powtarzania i utrwalania wiadomości zdobytych podczas sesji. Zawiera wszystkie materiały niezbędne do wykonywania zadań zaleconych przez terapeutę. Jest źródłem rzetelnej wiedzy dla dzieci oraz ich rodziców, wspierając ich działania między sesjami. Prezentowany program terapeutyczny wpisuje się w podejście transdiagnostyczne w terapii zaburzeń emocjonalnych – lękowych i nastroju (depresyjnych). Stworzono go z myślą o efektywnej pracy z młodymi osobami wykazującymi objawy kilku zaburzeń, objawy podprogowe lub mieszane. Jego modułowa struktura umożliwia terapeucie realizację całego cyklu terapeutycznego bądź zmodyfikowanie go w taki sposób, by jak najlepiej dostosować interwencję do odbiorcy. Poszczególne techniki są nakierowane na podstawowe problemy leżące u podstaw zaburzeń emocjonalnych
„Nie lubię łaskotek” to opowieść o prawie dziecka do powiedzenia „nie”, kiedy jest dotykane w sposób, który sprawia, że odczuwa przykrość lub zakłopotanie. Także wtedy, gdy kochający członek rodziny zdaje się niewinnie z nim bawić.
Łaskotanie, chociaż może się wydawać nieszkodliwą zabawą, często stanowi ogromną przykrość. Fizycznie bywa bolesne i nadmiernie pobudzające, a pod względem emocjonalnym budzi złość, żal, poczucie utraty panowania nad ciałem i światem.
Z tej książki dziecko dowie się, że:
jego ciało należy wyłącznie do niego
musi powiedzieć o tym rodzicom lub innym opiekunom, jeśli czuje dyskomfort albo ma poczucie zagrożenia
ma prawo powiedzieć „nie”, gdy nie ma na coś ochoty.
Dodatkową wartość publikacji stanowi komentarz psychologa skierowany do rodziców i opiekunów.
Miłość jest jedynym skarbem, jaki możemy gromadzić na tym świecie i zabrać ze sobą na tamten świat (św. Charbel) Świętego Charbela znamy przede wszystkim jako mnicha, za przyczyną którego Bóg uzdrowił tysiące chorych i zranionych. Rzadziej jednak myślimy o nim jako o orędowniku, który ma moc wyprosić u Pana uzdrowienie relacji małżeńskich. Ines i Paweł Dobrowolscy, zaangażowani członkowie Domowego Kościoła i propagatorzy duchowości libańskiego świętego, proponują dziesięciodniowy program rekolekcji dla małżeństw na podstawie życia i duchowości św. Charbela. Oprócz modlitw i rozważań książka zawiera ćwiczenia warsztatowe dla małżonków na każdy z dziesięciu dni. Pewnego dnia otrzymaliśmy natchnienie, aby (...) prosić Boga o uzdrowienie naszego małżeństwa, oddając je w ręce Stwórcy za przyczyną nieprzeciętnego cudotwórcy i uzdrowiciela, jakim jest św. Charbel. Tak też się stało. Zostaliśmy poprowadzeni najlepszą dla nas drogą. (...) Wierzymy, że narzędzie, które proponujemy, (...) przyniesie wam korzyść duchową – bo skoro zadziałało w naszym przypadku, to dlaczego nie miałoby pomóc także innym małżeństwom poszukującym większej bliskości i jedności ze sobą nawzajem i z Bogiem? (Fragment książki)
Bądź od małego. Holistyczne spojrzenie na zdrowie psychiczne dzieci Twoje dziecko jest całością. Zadbaj o nie w pełni! Książka, którą trzymasz w ręku, to nietypowy, bo holistyczny poradnik dotyczący zdrowia psychicznego dzieci. Napisany w przystępny sposób, bierze pod uwagę kluczowe czynniki wpływające na stan psychiki najmłodszych. Porusza kwestie dotyczące ich dobrostanu społecznego, emocjonalnego i behawioralnego, warunkujące zdrowy rozwój i szczęśliwe życie. Z lektury dowiesz się między innymi, jak wielkie znaczenie ma sen w rozwoju dziecka i jak na jego wewnętrzny spokój wpływa dieta, a jak ruch. Ekspertki i eksperci, którzy w poszczególnych rozdziałach dzielą się swoją wiedzą, zwracają uwagę na kwestię emocji i na to, jak my, dorośli, możemy pomagać dzieciom sobie z nimi radzić. Przyglądają się roli prawidłowego oddychania jako czynnika dobrostanu. Zachęcają, by więcej czasu spędzać z najmłodszymi w naturze, i podpowiadają, jak mądrze wprowadzać je w świat nowych mediów. Bądźmy w zdrowiu i równowadze od najmłodszych lat.
Autor bestsellera PIĘĆ JEZYKÓW MIŁOŚCI odsłania tajemnice męskiej duszy!
Jeśli masz już za sobą próby zbudowania szczęśliwego małżeństwa, wciąż chcesz być najlepszym przyjacielem swojej żony, pragniesz zrozumieć wysyłane przez nią tajemnicze sygnały, często nie wiesz, jak radzić sobie ze złością i jak sformułować przeprosiny – ta książka jest dla ciebie.
Poznaj 5 pięć niezwykłych języków miłości!
Gary Chapman, znany i ceniony amerykański terapeuta, tym razem pomaga mężczyznom poznać języki miłości, którymi posługują się ich ukochane. Ciekawe historie i zabawne rysunki składają się na poradnik, który powinien przeczytać każdy mężczyzna, jeśli chce zbudować dobry, trwały i szczęśliwy związek.
Druga cześć znakomitego poradnika dla rodziców. Doktor Brazelton, wybitny amerykański pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, w sposób przyjazny i fachowy omawia rozwój fizyczny, emocjonalny i poznawczy dziecka w wieku od 3 do 6 lat. Skupia się przy tym na przełomowych momentach, które budzą największy niepokój rodziców, a które często łączą się z regresem rozwojowym. Jednocześnie uspokaja, że każde dziecko rozwija się w indywidualnym tempie i nie istnieje tak zwany rozwój książkowy. Omawia najważniejsze problemy wychowawcze i rozwojowe. Nieustannie też podkreśla, że rodzicielstwa najlepiej uczyć się na błędach, gdyż dzięki nim dokonujemy analizy własnego podejścia, by zaradzić trudnej sytuacji. Całość napisana z empatią i humorem stanowi doskonały przewodnik dla współczesnych rodziców.
Ta książka to kompendium wiedzy na temat procesów rozwojowych, jakim podlega dziecko od narodzin do trzeciego roku życia, a także źródło sprawdzonych porad. Doktor Brazelton, wybitny amerykański pediatra z niemal pięćdziesięcioletnią praktyką, omawia najważniejsze zagadnienia dotyczące zdrowia i rozwoju dziecka oraz funkcjonowania rodziny. Pokazuje, jak mądrze prowadzić dziecko przez problemy z karmieniem, usypianiem, dyscypliną czy nauką korzystania z toalety. Skupia się na przełomowych momentach w rozwoju, które budzą największy niepokój rodziców, a które często łączą się z regresem rozwojowym. Nieustannie też podkreśla, że rodzicielstwa najlepiej uczyć się na błędach, gdyż dzięki nim dokonujemy analizy własnego podejścia, by zaradzić trudnej sytuacji.
Niezastąpiona pozycja w wyprawce każdego malucha, must-have dla rodziców i opiekunów niemowląt i małych dzieci. Po lekturze tego poradnika będziecie wiedzieli, jak ze spokojem reagować w trudnych sytuacjach, kiedy wasze dziecko będzie potrzebować pomocy.Adrianna Cienkusz, ratownik medyczny, instruktorka pierwszej pomocy i mama małej Helenki, doskonale wie, jak ważne jest szybkie i skuteczne udzielenie pomocy w przypadku zagrożenia. Czerpiąc ze swojej wiedzy, opowiada w jasny i przystępny sposób:- jak przygotować bezpieczny pokój dla dziecka?- jak pomóc małym niemowlętom przy gorączce, zachłyśnięciu, bezdechu?- na co zwracać szczególną uwagę przy rozszerzaniu diety niemowlęcia?- jak postępować przy oparzeniach, upadkach i krwotokach?- jak sprawnie i skutecznie wezwać pomoc?Książka zawiera także praktyczne schematy krok po kroku w udzielaniu pierwszej pomocy w różnych przypadkach, listę wyposażenia apteczki domowej i apteczki do wózka oraz liczne historie ""z życia wzięte"", które pozwalają dobrze przygotować się na niespodziewane zdarzenia.Adrianna Cienkusz - ratownik medyczny, instruktorka pierwszej pomocy w firmie TwójRatownik pl. Doświadczenie zdobywała podczas pracy w pogotowiu ratunkowym oraz na Szpitalnych Oddziałach Ratunkowych w Warszawie.Specjalizuje się w tematyce dziecięcej, prowadzi warsztaty z pierwszej pomocy w ramach szkoły rodzenia. Pomaga rodzicom zbudować wiarę w siebie, która pozwoli na bezbłędną pomoc dziecku w przypadku zagrożenia życia.
Jihye mnóstwo czasu i pieniędzy poświęca na to, by dopasować się do kanonu koreańskiego piękna. Jiyoung wiele lat zajęło zrozumienie, że nie musi spełniać oczekiwań mężczyzn. Yoona trafiła w tryby brutalnego świata usług seksualnych. Eunju po dzieciństwie spędzonym na emigracji miała problem z dostosowaniem się do rygorystycznych wymogów rodzimej kultury. Singielka Haesoo realizuje się w branży producentów gier VR.Anna Sawińska, która przez kilkanaście lat mieszkała w Seulu, poznała świat koreańskich kobiet od podszewki. To świat, który zmienia się zaskakująco powoli, jest pełen nierówności i szowinizmu, przemilczanej przemocy domowej i presji, by dostawać się do sztywnych struktur rodzinnych i społecznych. Bywa zaskakujący, z daleka wydaje się też bardzo odmienny od naszego.Jednak - jak mówi autorka - na poziomie tego, co prawdziwie istotne, jest to książka o o kobietach, bez względu na to, gdzie się urodziły i jakim językiem mówią."Korea Południowa należy do krajów o największym rozwarstwieniu społecznym na świecie. Anna Sawińska chce zrozumieć, dlaczego kobiety na tej drabinie zawsze stoją o kilka szczebli niżej od mężczyzn. Zbiera więc historie Koreanek, w których polskim czytelniczkom - mimo różnic kulturowych - łatwo ujrzeć losy swoich matek, sąsiadek czy przyjaciółek. Nie pamiętam, kiedy poczułam się tak blisko z bohaterkami książki." Anna Piekutowska
O radości z dojrzałości. I o tym, skąd ją brać
Anna Augustyn-Protas, po sukcesie napisanej z dr. Tadeuszem Oleszczukiem książki O menopauzie. Czego ginekolog Ci nie powie, wraca z kolejną znakomitą publikacją dla kobiet, które chcą czerpać z życia to, co najlepsze. To pełna kobiecości książka o plusach dojrzałości, a także o mitach, które ją otaczają. Zawiera zbiór wskazówek i trików, jak uczynić z okresu 45+ najlepszy rozdział życia. Co robić – jak jeść, jak się ruszać, jak odpoczywać – żeby mieć mnóstwo energii i błysk w oku. I jak tę dobrą formę utrzymać przez kolejne dekady.
To książka napisana przez kobietę dla kobiet – pięćdziesięciolatkę, dziennikarkę, pacjentkę, przyjaciółkę kobiet, których historie znalazły się w tej książce. To must-have każdej dorosłej kobiety. Im wcześniej przyjrzymy się sobie w pełni, tym lepiej, bo menopauza to też rachunek, jaki ciało wystawia za wcześniejsze lata życia.
Dzięki tej książce każda z nas przekona się, że najlepsze dopiero przed nami, a MENOPOWER to wybór. Wystarczy otworzyć się na tę moc i z niej korzystać.
Anna Augustyn-Protas – dziennikarka, współautorka książek poświęconych zdrowiu, m.in. Czego ginekolog ci nie powie (z dr. Tadeuszem Oleszczukiem) oraz Żyj 120 lat! czyli moc mikroodżywiania (z Martą Mieloszyk-Pawelec). Jest także autorką biografii Beaty Tyszkiewicz Portret Damy. Interesuje się tematyką kobiecą oraz zagadnieniami z zakresu dobrego życia.
Maria Montessori (18701952) włoska lekarka i pedagożka, która pod wpływem oświadczeń pracy z dziećmi z problemami psychicznymi i ubogimi stworzyła nową metodę wychowawczą. Jej podstawą jest nieskrępowany rozwój dzieci na różnych płaszczyznach zgodnie z ich indywidualnymi potrzebami i możliwościami. W Dziecku w rodzinie" Montessori omawia kluczowe aspekty wychowania i rozwoju dziecka w kontekście rodzinnym. Zwraca uwagę na potrzebę stworzenia środowiska, które sprzyja samodzielności, odpowiedzialności i rozwijaniu naturalnych zdolności dziecka. Książka kładzie nacisk na znaczenie obserwacji dziecka przez dorosłych oraz dostosowywania otoczenia i metod wychowawczych do indywidualnych potrzeb i etapów rozwoju malucha. Podkreśla rolę rodziny jako pierwszego środowiska edukacyjnego, w którym dziecko uczy się przez naśladowanie i uczestnictwo w codziennych czynnościach. W Co powinieneś wiedzieć o swoim dziecku" autorka opisuje wrażliwe etapy w życiu dziecka, kiedy jest ono szczególnie podatne na naukę określonych umiejętności i zdobywanie wiedzy. Podkreśla, jak ważne jest, aby rodzice i opiekunowie rozpoznawali te momenty i oferowali odpowiednie wsparcie. Książka zawiera również praktyczne wskazówki dotyczące tworzenia optymalnego środowiska edukacyjnego w domu i przedszkolu. Omawia także rolę dorosłych jako przewodników, którzy powinni wspierać, a nie kontrolować procesy rozwojowe dziecka. Pisma Marii Montessori to nie tylko poradniki wychowawcze, ale także głęboka refleksja nad rolą dorosłych w życiu dziecka. Autorka pokazuje, jak odpowiednie podejście do wychowania może prowadzić do harmonijnego rozwoju dziecka, które będzie pewne siebie, niezależne i gotowe na wyzwania, jakie stawia przed nim świat.
Bycie nastolatkiem to chyba najtrudniejszy okres w życiu. Na każdym kroku pytania i wyzwania. Świat i to, co w nim teraz dzieje, nie ułatwia sprawy. Szkoła tym bardziej nie staje na wysokości zadania i nie daje młodym ludziom wsparcia.Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, psycholog, nominowany do "nauczycielskiego Nobla", czyli Global Teacher Prize, fan Harry'ego Pottera i klocków Lego postanowił coś z zrobić. Zebrał od swoich uczniów, sopockich licealistów, pytania i lęki, z jakimi się borykają. Na przykład o to, czy warto się zakochiwać, co jest w życiu ważne, dlaczego wygląd ma takie duże znaczenie, skąd brać siłę do pokonywania trudności, jak znieść porażkę. Następnie sięgając po historie z literatury, filmu, a nawet gier pokazał, jak można sobie z tymi małymi i dużymi wyzwaniami poradzić. Podparł się przy tym wiedzą psychologiczną, której podstawy wykłada w wyjątkowo prosty i zrozumiały sposób. Wplata je w opowieści o znakomicie znanych czytelnikom bohaterach serii o Harrym Potterze, Gwiezdnych Wojen, "Stranger Things", "Małego Księcia", Muminków, Avengersów, "Władcy Pierścienia". Są tu też poruszające historie z jego własnego życia."Szkoła bohaterek i bohaterów" to skrzyżowanie powieści przygodowej z poradnikiem i pamiętnikiem. Bawi, wciąga, inspiruje do myślenia. A przede wszystkim dostarcza młodym czytelników konkretnych narzędzi radzenia sobie z trudnościami.Książkę ilustrowała Marta Ruszkowska, której poetyckie grafiki są jak materiał wprost na koszulki, torby czy tatuaże.
Książka, którą powinna przeczytać młoda kobieta, dorastająca dziewczyna oraz jej matka!Tadeusz Oleszczuk, ginekolog z wieloletnim doświadczeniem i autor bestsellerowych poradników, wyjaśnia, co dzieje się z ciałem, hormonami i emocjami młodej kobiety u progu dorosłego życia.Sen, jedzenie, stres - jak zadbać o swój dobrostan?Czy miesiączka musi boleć?Jak skutecznie zwalczyć trądzik?Jak przygotować się do pierwszej wizyty u ginekologa oraz jakie badania należy wykonać?Co robić, aby uniknąć zaburzeń hormonalnych?Jak wybrać skuteczną antykoncepcję?Co każdy rodzic powinien powiedzieć swojej córce?Bądź pewna siebie, słuchaj swojego wewnętrznego głosu i pamiętaj, że zawsze możesz rozwijać się i uczyć. Chciej od życia jak najwięcej. Zapraszam ciebie - i twoją mamę - do lektury tego poradnika. Żebyś miała nie tylko marzenia, ale i zdrowie, siłę i energię do ich spełniania.Tadeusz OleszczukPoradnik dla dziewczyn w każdym wieku!
Wasze dziecko marudzi, ma napady złości albo nie chce jeść? Każda Wasza prośba kończy się awanturą? Nie jesteście sami! Tysiące rodziców też przez to przechodziło. Barbara C. Unell oraz Jerry L. Wyckoff przygotowali praktyczne rozwiązania ponad 100 najczęstszych problemów związanych z wychowaniem dzieci."Jak kochać swoje dziecko i wyznaczać mu granice" pokazuje, jak budować empatyczne relacje, okazywać dzieciom wsparcie i zapewnić niezbędną ochronę; i jak jednocześnie radzić sobie z napadami złości. Co robić w sytuacjach konfliktowych oraz jak zapobiegać przyszłym problemom.
Drodzy Rodzice! Ta książeczka nie jest tylko bajką. Jest też poradnikiem, a także miejscem na twórczą ekspresję Waszego dziecka. To przewodnik po podstawowych emocjach, nad którymi będziecie mogli razem pracować. Radość, ciekawość, ale także smutek, złość, a nawet obrzydzenie - znacie je? To są emocje Waszego dziecka i jest czymś zupełnie naturalnym, że je odczuwa. Pewnie zdarza mu się, że ich nie rozumie, czasem może nie bardzo potrafi sobie z nimi poradzić - śmieje się do rozpuku w poważnej sytuacji, płacze nie wiadomo dlaczego albo ma ochotę krzyczeć i kopnąć krzesło, mimo że dorośli patrzą z dezaprobatą. Chcecie lepiej poznać emocje Waszego dziecka? Chcecie się nauczyć prawidłowo je rozpoznawać? Chcecie się dowiedzieć, skąd się biorą i co robić, kiedy dają o sobie znać odrobinę za mocno?W takim razie spójrzcie razem w niebo. Tam czeka na Was mała chmurka Lili. Wyruszcie z nią na wędrówkę po fascynującym świecie emocji.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?