Psychoterapia sensomotoryczna
Interwencje w terapii traumy i zaburzeń przywiązania
-
Autor: Ogden Pat Janina Fisher
- ISBN: 978-83-233-5216-7
- EAN: 9788323352167
- Oprawa: miękka
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Format: 280x210mm
- Język: polski
- Seria: PSYCHIATRIA I PSYCHOTERAPIA
- Liczba stron: 592
- Rok wydania: 2024
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
102,01złCena detaliczna: 142,91 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 102,01 zł
Innowacyjna terapia oparta na pracy z ciałem, umysłem i emocjami
Historia zapisana w ciele może przekazać znacznie więcej niż słowa. Trafne odczytanie gestów, postawy, mimiki i spojrzenia pozwala ujawnić trudne doświadczenia i przeżywane emocje. Pat Ogden i Janina Fisher wskazują, jak właściwie interpretować narrację somatyczną i wykorzystywać ją w terapii traumy i zaburzeń przywiązania.
Psychoterapia sensomotoryczna to podręcznik prezentujący zasady nowatorskiej metody łączącej tradycyjną psychoterapię z praktykami somatycznymi. Autorki wyjaśniają, w jaki sposób odczytywać komunikaty niewerbalne i rozumieć reakcje somatyczne na traumatyzujące wydarzenia. Uczą, jak aktywizować ciało, zmieniać schematy ruchu i kształtować nawyki, by poprawić jakość życia.
Książka została napisana z myślą o pacjentach i psychoterapeutach, by wspólnie mogli dostosować zawarty w niej materiał do indywidualnych potrzeb i pogłębić relację terapeutyczną. Każdy rozdział zawiera przewodnik, który pomoże terapeutom wykorzystać techniki sensomotoryczne w praktyce klinicznej, oraz arkusze ćwiczeń dla pacjentów. Nowe podejście opracowane przez Pat Ogden i Janinę Fisher wesprze terapeutów traumy i zaburzeń przywiązania. Zainteresuje też osoby zajmujące się psychologią somatyczną i komunikacją niewerbalną.
Psychoterapia sensomotoryczna jest przełomową książką stanowiącą pomost między tradycyjną psychoterapią a terapiami zorientowanymi na ciało. Wyposaża czytelnika, zarówno klinicystę, jak i klienta, w narzędzia niezbędne do powiązania intuicji ciała i słów osobistej narracji.
Stephen Porges, PhD, profesor University of North Carolina, twórca teorii poliwagalnej
Psychoterapia sensomotoryczna opiera się na wiedzy z zakresu neurobiologii, neuronauki oraz badań nad traumą i przywiązaniem. Łączy teorie i techniki terapii kognitywnej, afektywnej oraz psychodynamicznej z bezpośrednimi interwencjami somatycznymi. Należą do nich: budowanie świadomości ciała, rozpoznawanie i nazywanie odczuć somatycznych, a także ćwiczenia fizyczne sprzyjające poczuciu wzmocnienia i kompetencji. Psychoterapia sensomotoryczna skupia się na tym, jak ciało przechowuje spuściznę traumy i nieprawidłowości przywiązaniowych. Daje narzędzia do obserwacji, interpretacji i zmiany utrwalonych w ciele wzorców, by usprawnić proces terapeutyczny.