
Przywiązanie do organizacji a kontrakt psychologiczny
-
Autor: Wołowska Agata
- ISBN: 9788323130987
- EAN: 9788323130987
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Wydawnictwo Naukowe UMK
- Format: 16.0x23.0cm
- Język: polski
- Liczba stron: 216
- Rok wydania: 2013
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
27,41złCena detaliczna: 32,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 27,41 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Przez ostatnie 30 lat organizacje pozostają pod wpływem gwałtownie dokonujących się przemian. Zmiany gospodarcze, polityczne, kulturowe i społeczne będące efektem globalizacji i rewolucji informatycznej stawiają przed nimi nowe wyzwania, a przede wszystkim konieczność sprostania konkurencji światowej. Jest to możliwe zarówno dzięki radykalnej rewizji strategii zatrudnienia ze strony organizacji, jak i zaangażowanym, kreatywnym pracownikom.
Prezentowana publikacja koncentruje się na trzech zmianach charakterystycznych dla dzisiejszego rynku pracy i ich konsekwencjach dla jednej z najczęściej analizowanych postaw związanych z obszarem pracy ? przywiązania do organizacji. Pierwsza zmiana dotyczy wzrostu liczby organizacji prywatnych na polskim rynku pracy w stosunku do państwowego sektora gospodarki; druga ? odnosi się do sposobu zatrudniania pracowników, w którym obserwuje się wyraźny wzrost zatrudnienia czasowego w stosunku do stałych umów o pracę, natomiast trzecia rozpatrywana zmiana związana jest z naruszeniem kontraktu psychologicznego, do którego często dochodzi w warunkach dynamicznego działania współczesnych organizacji.
Na strukturę książki składają się dwie części: teoretyczna i empiryczna. Rozdziały części teoretycznej zawierają obszerne omówienie ewolucji pojęcia przywiązania do organizacji z perspektywy etologicznej i fenomenologicznej, przegląd jego różnych koncepcji z ukazaniem łączących ich podobieństw i dzielących różnic, a także charakterystykę kontraktu psychologicznego traktowanego w niniejszej pracy jako ważny mechanizm regulujący stosunki między pracownikiem a pracodawcą. W części empirycznej autorka weryfikuje hipotetyczne założenia o wpływie konsekwencji obecnych zmian na przywiązanie pracownika do organizacji oraz podaje praktyczne zastosowanie wyników badania.