Piękny ogród jest integralną częścią domu i jego najbardziej reprezentacyjnym elementem. Zaprojektowanie tej przestrzeni wymaga wiedzy i cierpliwości, jednak przy niewielkim wysiłku każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi może się stać wyjątkowym. Serdecznie zapraszamy miłośników przyrody do zapuku książek o tym jak zakłada się i prowadzi ogród, rośliny ogrodowe, uprawa kwiatów i roślin jadalnych. Dzięki szerokiej ofercie poradników o prowadzeniu ogrodu dowiecie się Państwo jak z łatwością zaplanować urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki. Fachowe porady dotyczące uprawy kwiatów i roślin. Atlasy, encyklopedie, poradniki, albumy, katalogi pełne pięknych fotografii.
Krzewy i drzewa to trwałe elementy ogrodu. Wiele z nich pięknie kwitnie, inne mają ozdobne liście, pędy, owoce lub korę, bądź wspaniale przebarwiają się jesienią. W książce tej zamieszczono wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru, sadzenia, uprawy, cięcia oraz rozmnażania najrozmaitszych krzewów i drzew ozdobnych.
Uprawa roślin w pojemnikach to szybki i łatwy sposób ozdabiania ogrodu, podwórka, sieni, tarasu, balkonu okna lub ganku. W książce tej zamieszczono wszystkie niezbędne informacje dotyczące wyboru odpowiednich pojemników i roślin oraz podano szczegółowe zalecenia, jak należy się nimi zajmować.
Ogródek skalny to najczęściej naturalne zbocze umocnione kamieniami i obsadzone roślinami, ale także sztuczny, specjalnie w tym celu usypany pagórek. Skalniaki powstają również na terenach niemal zupełnie płaskich z kilkoma głazami narzutowymi, można też obłożyć kamieniami oczko wodne czy obsadzić roślinami murki lub wały.
Miniaturowy skalniaczek można też urządzić w dużej donicy, misie czy korycie. Sprawdzi się on znakomicie jako ozdoba tarasu czy małego przydomowego ogródka. Skalniak można więc założyć w wąskim pasie ogrodu przed domem, przy umocnieniu schodów, a także na skarpie tarasu. Piękny ogródek skalny, suchy murek czy obsypana kwiatami ścianka mogą też być w ogrodzie samodzielnymi elementami dekoracyjnymi.
W książce znajdziesz informacje o zakładaniu ogródka skalnego (alpinaria, suche murki, ozdobne pojemniki) i przegląd roślin idealnych do tego typu aranżacji (byliny i rośliny cebulkowe, niskie krzewy, „czarcie miotły”). Dzięki wskazówkom doświadczonych ogrodników dowiesz się, jak wybrać odpowiednie rośliny i jak je pielęgnować, w którym miejscu ogrodu założyć skalniak i od czego zacząć pracę nad nim.
Przystępując do pracy nad planowaniem ogrodu czy wprowadzeniem do niego jakichś pomysłowych rozwiązań, powinniśmy mieć świadomość, że ktoś robił to już wcześniej. Kiedy odwiedzamy inne ogrody, wiejskie domy czy lokalne ogródki, zdajemy sobie sprawę, że to najlepszy sposób, by podchwycić dobre pomysły - gdyby tylko można było przechować je na później; gdyby znaleźć ich tak wiele, by mieć swobodny wybór przy rozwiązywaniu każdego problemu w naszym ogrodzie, wobec jakiego kiedyś zapewne staniemy; gdyby można zebrać je wszystkie w formie albumu pomysłów na ogród. I oto spełniły się twoje życzenia. Masz właśnie w rękach książkę, która jest efektem czterdziestu lat odwiedzania ogrodów i oglądania ich okiem projektanta, by wytropić najbardziej zmyślne rozwiązania, najlepsze podpowiedzi, najoryginalniejsze wybory, i by w końcu przedstawić je wszystkie w postaci najobszerniejszej kolekcji pomysłów na ogród, o jakiej dotąd można było tylko pomarzyć.
Książka adresowana do wszystkich miłośników ogrodów i pięknych fotografii. Czytelnik oprócz zdjęć znajdzie tu krótkie opisy znanych światowych ogrodów i pałacowych parków.
Zdjęcia podzielono m.in. według kategorii: rajskie ogrody, ogrody orientalne, wodne ozdoby, ogrody francuskie, budynki ogrodowe, skanseny
Porady ekspertów - przewodnik po świecie chorób i szkodników zagrażających roślinom doniczkowym.
Co zrobić, by nasze pelargonie, azalie i hortensje kwitły długo, miały zdrowe liście oraz pędy? Jak postępować, gdy zostaną zaatakowane przez choroby czy szkodniki?
Wybitni specjaliści z Instytutu Ochrony Roślin w Skierniewicach przekonują, że zamiast pochopnie się ich pozbywać, możemy je skutecznie leczyć.
Książka "Jak pielęgnować rośliny doniczkowe - choroby i szkodniki" to kompendium wiedzy o zagrożeniach i jednocześnie poradnik dla producentów roślin, a także amatorów uprawiających je w domach.
Zawiera ona:
* zasady pielęgnacji 63 najpopularniejszych gatunków roślin doniczkowych,
* zdjęcia porażonych roślin ułatwiające rozpoznanie patogenów,
* sposoby zapobiegania występowania chorób lub szkodników oraz ich zwalczania,
* wykaz najnowszych preparatów polecanych do stosowania w uprawie profesjonalnej i amatorskiej
Chroń swoje rośliny w szklarni i w domu.
Właściwe cięcie gwarantuje harmonijny rozwój roślin.
Dostosowanie cięcia do cech właściwych danemu gatunkowi rośliny ułatwia osiągnięcie zamierzonego efektu.
Najważniejsze zasady i prawa rządzące wzrostem oraz narzędzia tnące
Opis 40 gatunków roślin z podaniem właściwego terminu i sposobu postępowania przy cięciu
Liczne fotografie i rysunki poglądowe
Dzięki fachowemu cięciu roślin rozkwita cały ogród !
Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od starożytności do końca XX wieku. Omówiono w nim cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podano przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów.
Publikacja bogato ilustrowana.
Tom 1
Opisuje ogrody od starożytności po barok. Uzupełnienia i rozszerzenia dotyczą przede wszystkim obszerniejszego przedstawienia obiektów ogrodowych i tendencji projektowych różnych epok.
Ogród wrzosowiskowy - czyli złożony z roślin, które łączy jedna cecha - przystosowanie do gleb o kwaśnym lub bardzo kwaśnym odczynie. Podstawowym składnikiem takiego ogrodu są gatunki określane jako rośliny wrzosowate. Ogrody wrzosowiskowe zdobywają coraz większą popularność. Tworzące go w głównej mierze wrzosy i wrzośce urzekają nie tylko obfitością kwitnienia, ale, przede wszystkim, niezwykłą jego porą. Przypada ono na koniec zimy, kiedy większość roślin zaczyna dopiero budzić się z zimowego snu i jesień, gdy się do niego układa. Z uwagi na różnorodność ekologiczną roślin wrzosowatych niemal w każdym ogrodzie znajdzie się miejsce dla ogrodu wrzosowiskowego. Jego styl może być bardzo różny w zależności od upodobań właścicieli. Może to być wrzosowisko naturalistyczne, bardzo zbliżone do wrzosowiska naturalnie występującego w naszym rejonie, ale może też przybrać formę nowoczesną. Bogactwo form i różnorodność pór kwitnienia wrzosowatych krzewinek można również wykorzystać na balkonie i tarasie, obsadzając nimi donice lub skrzynki balkonowe. Granice wyznacza tylko nasza wyobraźnia.
Historia upraw i pochodzenie powojników
Zasięg występowania powojników
Walory dekoracyjne powojników
Charakterystyka gatunków i odmian
Powojniki botaniczne
Powojniki wielkokwiatowe
Zastosowanie powojników w ogrodach
Powojniki przy ogrodzeniach
Przy ścianach
Powojniki przy naturalnych podporach
Powojniki jako rośliny okrywowe
Powojniki na balkony i tarasy
Wymagania klimatyczne i glebowe powojników
Stanowisko
Wymagania glebowe
Zakup roślin i sadzenie
Uprawa i pielęgnacja powojników
Podlewanie
Nawożenie
Cięcie powojników
Zimowanie
Sposoby rozmnażania powojników
Ochrona powojników
Najczęstsze problemy w uprawie
Lilie to jedne z najstarszych i najpiękniejszych roślin ozdobnych towarzyszących człowiekowi. Są one powszechnie uprawiane zarówno przez rzesze miłośników-amatorów, jak i ogrodników-profesjonalistów. O skali zainteresowania nimi świadczy olbrzymia liczba odmian uprawnych, przekraczająca już 8000. Popularności tych roślin sprzyja łatwość ich uprawy i rozmnażania. Książka ta przybliży Państwu lilie od strony botanicznej i ogrodniczej i być może zachęci do kolekcjonowania tych roślin.
Jak zachęcić ptaki do odwiedzania naszego ogrodu
Zaprojektujemy nasz ogród tak, by stał się ptasim rajem. Odpowiednie rośliny zapewniające pożywienie, skrzynki lęgowe i karmniki zachęcą ptaki do tłumnych odwiedzin.
Poradniki z tej serii pomogą ci w codziennej pielęgnacji roślin.
Storczyki to rośliny odporne, jednak potrzebują opieki. Co zrobić, by ponownie zakwitły w mieszkaniu?
Z ta książką poznasz tajemnice uprawy storczyków.
1. Rodzaje i sposoby nawodnień
Zraszanie
Nawadnianie kroplowe
2. Źródła i rodzaje wody
Woda wodociągowa
Woda ze studni indywidualnych
Woda z ujęć powierzchniowych
Woda opadowa
Retencjonowanie wody
Jak samodzielnie ocenić jakość wody?
3. Najważniejszy dobry projekt naniesień – „projekt roboczy”
4. Szczegółowe zalecenia nawadniania poszczególnych grup roślin
Nawadnianie warzywnika
Nawadnianie części sadowniczej
Nawadnianie części ozdobnej
Nawadniane trawnika
5. Elementy instalacji nawodnieniowej
Pompa
Filtr
Rury i węże doprowadzające
Złączki i kształtki
Zawory i rozdzielacze
Zraszacze
Systemy nawadniania kroplowego
Urządzenia wyposażenia dodatkowego
6. Budowa instalacji nawodnieniowej
Określanie parametrów technicznych źródła wody
Wykonanie projektu rozmieszczenia instalacji nawodnieniowej
Montaż instalacji nawodnieniowej
7. Technika nawadniania
Kiedy rozpocząć nawadnianie roślin
Jednorazowa dawka wody
Intensywność podlewania
Optymalna pora podlewania
8. Podstawowe zasady konserwacji instalacji nawodnieniowej
Niewielu z nas zna, a jeszcze mniej rozumie procesy zachodzące w naszych ogrodach. W jaki sposób rośliny stają się takie, jakie są? Dlaczego mają takie piękne kwiaty? Jak bardzo zmieniłoby się to wszystko, gdyby przewagę uzyskały niewłaściwe gatunki owadów zapylających? Dlaczego nazwy łacińskie są takie skomplikowane i w ogóle dlaczego są łacińskie? Dlaczego trawnik bez chwastów jest ekologiczną niemożliwością?
Ta zabawna książka zawiera odpowiedzi na powyższe pytania oraz wiele innych. Pokazuje, jak nawet skromna wiedza botaniczna pozwala osiągnąć nie tylko lepsze rezultaty w uprawie, ale również spokój ducha. Dowodzi, że nie warto nadmiernie zamartwiać się takimi odwiecznymi problemami jak chwasty, szkodniki i przycinanie.
Chcesz udekorować wnętrze roślinami, ale nie wiesz, które wybrać?
Potrzebujesz fachowych porad pielęgnacyjnych?
Nowa formuła ilustrowanego leksykonu i jednocześnie poradnika ułatwi Ci dobór roślin do warunków panujących w Twoim mieszkaniu oraz pomoże w ich codziennej pielęgnacji. Znajdziesz tu gatunki najbardziej poszukiwane, najefektowniejsze, łatwe w uprawie oraz dobrze znoszące domowe warunki.
W szybkim odnalezieniu informacji pomoże czytelny układ książki:
rośliny są ułożone w porządku alfabetycznym,
każdy ze 124 gatunków został ciekawie i przystępnie opisany,
opis każdego gatunku zawiera rozbudowane porady pielęgnacyjne,
duże, efektowne zdjęcia ukazują prawdziwe piękno kwiatów,
odnalezienie gatunku ułatwi indeks nazw.
Nie musisz się zastanawiać, czy masz rękę do kwiatów – po prostu skorzystaj z poradnika.
Natura kieruje się własnymi prawami. Jeśli nauczymy się je dostrzegać, rozumieć i akceptować, nasze życie stanie się pełniejsze, spokojniejsze, a przede wszystkim zdrowsze.
Już starożytni wiedzieli, że Księżyc i inne ciała niebieskie oddziałują na Ziemię, a tym samym mają wpływ na życie na naszej planecie. Powszechnie wiadomo, że ogród uprawiany zgodnie z fazami Księżyca daje obfitsze plony.
Z książki tej dowiesz się, jak Księżyc w różnych fazach oddziałuje na rośliny i ludzi, kiedy wypadają najlepsze terminy siewu i sadzenia poszczególnych roślin, w której fazie Księżyca przeprowadzać prace gruntowe i pielęgnacyjne, zwalczać szkodniki, ciąć drzewa, przesadzać i podlewać. Oczywiście poznasz także idealny termin zbiorów. W poradniku opisano również znaczenie znaków zodiaku w uprawie ogrodu i wyjaśniono, które rośliny odpowiadają poszczególnym czterem żywiołom Ziemi.
Książka ta ma na celu służyć pomocą głównie plantatorom towarowej uprawy leszczyny, ale także pomocą dla amatorów, uprawiających ten gatunek jako hobby, ozdobę, zwłaszcza odmiany czerwonolistne, a także dla korzyści odżywczo-dietetycznych.
Brzoskwinie, morele i nektaryny należą do najsmakowitszych i zarazem najbardziej atrakcyjnych owoców. Pewną nowością w naszych warunkach jest nektaryna, która cieszy się szczególnym zainteresowaniem. Zapewne nie wszyscy wiedzą, że jej wymagania klimatyczne, glebowe i siedliskowe oraz sposób uprawy nie różnią się niczym szczególnym od brzoskwini. Ze względu na dużą atrakcyjność owoców warto zainteresować się uprawą również tego gatunku.Ryzyko uprawy brzoskwini, moreli i nektaryny jest duże, ale nie aż tak bardzo, by nie warto było spróbować. Sądzę, że będziemy nadal sadzić w naszych ogrodach przydomowych i działkowych te drzewa i czekać na własne, smakowite owoce.
Bakteriozy, stanowiące ważną grupę chorób roślin, nie doczekały się dotychczas w polskim piśmiennictwie naukowym odrębnego opracowania, uwzględniającego aktualny stan wiedzy w tej dziedzinie. Podręczniki wydane przez Państwowe Wydawnictwo Rolnicze i Leśne blisko 40 lat temu - Bakteryjne choroby roślin"" W. Izrailskiego (ttum. z rosyjskiego) i Bakteriozy roślin"" W.J. Dowsona (tłum. z angielskiego) zawierają informacje już w dużej mierze nieaktualne, nieodpowiadające wymaganiom współczesnej fitopatologii. Prowadzone badania znacznie powiększyły listę bakterii chorobotwórczych dla roślin, pozwoliły na poznanie epidemiologii i szkodliwości powodowanych przez nie chorób, jak również poznanie nowych aspektów epidemiologii i możliwości zwalczania wcześniej wykrytych bakteryjnych chorób roślin. Książka Bakteryjne choroby roślin ogrodniczych"" zawiera opisy 37 chorób występujących na roślinach sadowniczych, ozdobnych i warzywnych w Polsce lub stanowiących dla nich potencjalne zagrożenie. Sprawcy 10 spośród opisanych chorób to organizmy podlegające obowiązkowi zwalczania (obiekty kwarantannowe). Większość przedstawionych chorób nie była dotychczas opisana w żadnym polskim podręczniku. Opis poszczególnych jednostek chorobowych obejmuje następujące części: występowanie, objawy, etiologia, rozwój choroby, ochrona roślin. Szczegółowość opisu wynika ze znaczenia gospodarczego choroby, stopnia jej poznania, zasięgu występowania i ilości informacji dostępnych w literaturze. Część szczegółową poprzedza wprowadzenie, w którym przedstawiono ogólne informacje o bakteriach jako czynnikach chorobotwórczych dla roślin oraz o epidemiologii i zwalczaniu bakterioz roślinnych. Na końcu książki zamieszczono alfabetyczny spis pełnych nazw opisanych tu bakterii oraz angielskich i polskich nazw chorób przez nie powodowanych. Fotografie przedstawiające objawy chorób ułatwiają ich rozpoznawanie. Książka jest przeznaczona dla pracowników naukowych i studentów akademii rolniczych, kierunków: ochrona roślin, produkcja ogrodnicza, hodowla roślin i nasiennictwo oraz kształtowanie terenów zieleni. Będzie także pomocą dla producentów i przedstawicieli różnych służb związanych z produkcją ogrodniczą, zwłaszcza pracowników inspekcji ochrony roślin i nasiennictwa. Mamy nadzieję, że będzie pożyteczna dla wszystkich zainteresowanych.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?