KATEGORIE

Kategorie

Okładka książki Obniż swoje ciśnienie

Obniż swoje ciśnienie

10 prostych sposobów – bez leków – w 4 tygodnie

 • Autor: Janet Bond Brill
 • ISBN: 978-83-64278-09-9
 • EAN: 9788364278099
 • Oprawa: miękka
 • Wydawca: Studio Astropsychologii Vital
 • Format: 14.5x20.5cm
 • Język: polski
 • Liczba stron: 344
 • Rok wydania: 2013
 • Wysyłamy w ciągu: niedostępny
 • Średnia ocena: 4,00 (2)
 • 29,32

   zł

  39,90 zł

Artykuł chwilowo niedostępny
Wpisz e-mail, jeśli chcesz otrzymać powiadomienie o dostępności produktu
x

Jak donoszą raporty Światowej Organizacji Zdrowia, problemy z nadciśnieniem dotyczą co trzeciego mieszkańca Ziemi. W jeden rok przyczynia się ono do śmierci ponad siedmiu milionów ludzi stając się tym samym liderem klasyfikacji zabójczych chorób. Co sprawia, że jest ono tak niebezpieczne i jak się przed nim zabezpieczyć? Odpowiedzi znajdziesz w tej książce. Rozwój choroby nadciśnieniowej przebiega z reguły bezobjawowo. Możesz przez lata nie zauważyć żadnych oznak zmian w swoim ciele ani nie doświadczyć choćby minimalnego dyskomfortu. Niestety sama choroba prowadzi do bardzo poważnych konsekwencji, takich jak udar, pęknięcie lub niebezpieczne poszerzenie naczyń krwionośnych, choroby nerek czy zawał serca. Nie musisz jednak bezczynnie czekać na wyrok. Możesz już dzisiaj cofnąć zmiany spowodowane dotychczasowym działaniem podwyższonego ciśnienia krwi oraz zapobiec nawrotom choroby w przyszłości. Wszystko za sprawą porad dr Janet Bond Brill ? autorki przełomowych książek dotyczących zwalczania chorób układu krążenia oraz wdrażania zdrowego stylu życia. Ujawnia ona, jak wyeliminować nadciśnienie w zaledwie cztery tygodnie. Przydatnym do tego celu okaże się dziesięciokrokowy program skutecznego obniżania ciśnienia krwi bez stosowania jakichkolwiek leków. Z tej książki dowiesz się, w jaki sposób pomoże Ci włączenie do diety produktów takich jak szpinak, banany czy jogurty. Poznasz również proste ćwiczenia fizyczne i samodzielnie zredukujesz wpływ stresu na swój organizm. Obniżenie ciśnienia ułatwi Ci także szereg sprawdzonych przepisów na smaczne i zdrowe potrawy. Czas skorzystać z fachowej wiedzy!


Wybrany fragment książki

Krok 1.: Zrzuć dwa kilogramy

Jedz mniej kalorii i spalaj ich więcej

 

Niewielka utrata wagi, wielka utrata ciśnienia

Uda ci się! W tym miesiącu postaraj się zrzucić 2 kg (to zaledwie 500 gramów tygodniowo), a wykonasz najskuteczniejszy krok prowadzący do obniżenia ciśnienia. Według Światowej Organizacji Zdrowia nadciśnienie często jest wynikiem nadwagi połączonej z brakiem aktywności fizycznej25. Tak naprawdę aż 50% kobiet i mężczyzn ważących za dużo i cierpiących na nadciśnienie nabawiło się tego schorzenia właśnie z powodu nadwagi26. Uzbrojony w tę wiedzę, możesz podjąć działanie i na dobre pozbyć się zbędnych kilogramów. Wielu moich pacjentów czuje się przytłoczonych tym zadaniem, ale wiedz, że nawet niewielka utrata wagi skutkuje znacznym obniżeniem ciśnienia.

Ile powinieneś ważyć?

W ustalaniu kategorii wagowych mogących powodować problemy zdrowotne naukowcy stosują wskaźnika BMI (body mass index, czyli indeks masy ciała). Wartość BMI oblicza się przy pomocy wagi i wzrostu, u większości osób jest to wiarygodny miernik zawartości tłuszczu w organizmie. (Łatwo obliczysz BMI, jeśli posłużysz się wzorem zamieszczonym w dodatku 3). Wynik powyżej 25 oznacza silne predyspozycje do rozwinięcia się u ciebie nadciśnienia. Ale nie martw się: przy BMI wysokości 25 utrata zaledwie 5% masy ciała pomoże na dobre obniżyć ciśnienie.

 

Utrata wagi normalizuje poziom ciśnienia tętniczego

Dodatkowe kilogramy zwiększają ciśnienie, a ich utrata - zmniejsza je. To takie proste27. W rozdziale 3. dowiedziałeś się, że ze wszystkich zmian w stylu życia mających naukowo udowodnioną skuteczność w obniżaniu ciśnienia redukcja wagi przynosi najlepsze rezultaty. Według Siódmego Raportu pozbycie się zaledwie 2 kg może zmniejszyć ciśnienie nawet o 5 mm Hg, a 4,5 kg - o całe 10 mm Hg28. (To ekwiwalent zmniejszenia ilości spożywanej soli o całą łyżeczkę dziennie i ćwiczenia pięć razy w tygodniu!).


Co, jeśli nie masz nadwagi?

Nadciśnienie występuje częściej u osób z nadwagą i - jak już wspomniano - utrata zbędnych kilogramów skutkuje obniżeniem ciśnienia tętniczego. Jeśli jednak twoja waga ciała jest prawidłowa (BMI między 18,5 a 25), ale ciśnienie masz wysokie albo u ciebie w rodzinie często występuje nadciśnienie, utrata wagi nie przyniesie w twoim przypadku żadnych korzyści. Lepiej skup się zatem na pozostałych dziewięciu krokach do obniżenia ciśnienia. Nie oznacza to, że przestrzeganie zasad zdrowego żywienia opisanych w tym rozdziale ci się nie przysłuży. Zachęcam cię więc do dalszej lektury!


Zdrowy styl życia, zdrowe tętnice

Zdaniem badaczy z Wydziału Medycznego Uniwersytetu Harvarda wszystko, co dobre dla obwodu talii, jest równie dobre dla tętnic29. Słynna druga edycja badania zdrowia pielęgniarek rozpoczęta w 1989 roku śledziła zdrowie ponad 116 000 pielęgniarek w wieku od 25 do 42 lat ze wszystkich stanów Ameryki. Przez dwie dekady co dwa lata kobiety wypełniały kwestionariusz dotyczący ich zdrowia i sposobu odżywiania. Od 1991 roku część z nich, około 80 000 młodych, zdrowych kobiet mających na początku prawidłowe ciśnienie, kontynuowała udział w badaniu do 2005 roku. W trakcie tych 14 lat odnotowano 12319 przypadków wystąpienia nadciśnienia. Po przeanalizowaniu danych naukowcy odkryli, że pielęgniarki o najniższym nadciśnieniu codziennie stosowały sześć zdrowych nawyków.

 

Cierpisz na nadciśnienie, które niełatwo poddaje się leczeniu?
Zrzuć wagę, odstaw leki

Interesujące badanie przeprowadzone w Centrum Medycznym Uniwersytetu Stanu Missisipi wykazało, że wprowadzenie programu utraty wagi u osób starszych cierpiących na nadciśnienie niełatwo poddające się leczeniu (stadium 2.) potrafi zdziałać cuda. Ponad sto kobiet i mężczyzn w podeszłym wieku z nadwagą i niekontrolowanym nadciśnieniem podzielono na dwie grupy: grupę zrzucającą wagę i grupę kontrolną. Po około dwóch latach grupa zrzucająca wagę straciła na wadze (nic dziwnego). Jednak jej członkowie zmniejszyli także zarówno ilość przyjmowanych leków, jak i dawkę środków na nadciśnienie wymaganych do kontrolowania nadciśnienia w stadium Na czym więc polega tych sześć tajemniczych obniżaczy ciśnienia? Pierwszy - ten o największym wpływie na pojawienie się nadciśnienia u uczestniczek badania - to utrzymanie zdrowej wagi ciała (w tym przypadku ustalonej na BMI poniżej 25). Pięć kolejnych to: codzienne żwawe ćwiczenia trwające średnio 30 minut, przestrzeganie zasad diety DASH (więcej o tej diecie w następnych rozdziałach), niewielkie spożycie alkoholu, ograniczenie stosowania analgetyków nieopioidowych (jak tylenol) do nie częściej niż raz w tygodniu oraz przyjmowanie codziennie suplementów z kwasem foliowym. (Zauważ, że cztery z tych sześciu czynników są częścią programu Obniż swoje ciśnienie).
Jaki więc efekt na ciśnienie pielęgniarek wywarło tych sześć elementów stylu życia? Badanie pokazało, że taki koktajl połączonych czynników zmniejszał ryzyko nadciśnienia aż o 80%! (Sama waga ciała okazała się najistotniejsza, co pewnie cię nie dziwi). Autorzy uznali, że połączenie różnych nawyków życiowych może potencjalnie zapobiec większości przypadków wystąpienia nadciśnienia u młodych kobiet.

Jesteś tym, czego nie jesz

Niedawno przeanalizowano dane z trzech szeroko zakrojonych długoterminowych badań, w których uczestniczyło tysiące mężczyzn i kobiet. Zauważono wyraźny związek między rodzajem spożywanego jedzenia i wagą ciała31. Ponownie uczestnikom (pielęgniarki, lekarze, dentyści i weterynarze) polecono, by przez dwanaście do dwudziestu lat co dwa lata wypełniali szczegółowy kwestionariusz dotyczący zdrowia. Co ciekawe, osoby, które przytyły najwięcej, miały podobne nawyki żywieniowe. Do wzrostu wagi najbardziej przyczyniły się (wporządku malejącym): frytki, czipsy ziemniaczane, napoje słodzone cukrem, czerwone i przetworzone mięso, inne produkty z ziemniaków, słodycze, ziarna oczyszczone, inne produkty smażone, 100% soki owocowe i masło. W dalszej części książki zorientujesz się, że oprócz ziemniaków (które są w porządku, jeśli nie doda się do nich tłuszczów nasyconych) żadnego z tych produktów nie ma w programie żywieniowym planu Obniż swoje ciśnienie. Nie dziwi także, że osoby, które przytyły najmniej, przestrzegały diety bogatej w owoce, warzywa i pełne ziarna. Również ćwiczenia odegrały ważną rolę w utrzymaniu wagi - osoby ćwiczące najbardziej regularnie tyły w ciągu czterech lat o 800 gramów mniej od swoich mniej aktywnych kolegów.

 

Odstaw płynny cukier: zgub kilogramy i milimetry

Być może wiesz, że napoje gazowane i słodzone cukrem, na przykład owocowe, to najczęściej spożywane napoje w Stanach Zjednoczonych - i główne źródło cukru w naszej diecie. Pewnie jednak n/e wiesz, że naukowcy odnaleźli związek pomiędzy nadciśnieniem a wysokim spożyciem glukozy i fruktozy. Te dwa cukry są składnikami syropu glukozowo-fruktozowego, najczęściej stosowanej substancji słodzącej w przemyśle produkującym napoje. Dobre wieści? Badania dowodzą, że jeśli wyeliminujesz z diety słodkie napoje, stracisz na wadze /jednocześnie zmniejszysz wysokość słupka rtęci!

Źródła: Brown l, et al. Sugar - sweetened beyerage, sugar intake of indMduals, and their btood pressure: International Study of Macro/Micronutrients and Blood Pressure. Hyper-tens 2011;57:695-701; Chen L, Caballero B, Mitchell DC, et al. Reducing consumption of sugar - sweetened beverages is associated with reduced blood pressure: a prospectiye study among United States adults. Circulation 2010;121:2398-2406.
 

Kacper, ocena: 5/5
2014-09-18
Niedawno zapoznałem się szczegółowo z raportem Światowej Organizacji Zdrowia dotyczącej największych zagrożeń dla ludzkiego życia. Uwzględniał on cały szereg czynników, które mogą być dla nas niebezpieczne i prowadzić do śmierci. Jakież było moje zaskoczenie, gdy okazało się, że największym chorobowym zabójcą nie jest bynajmniej rak w swoich licznych odmianach, ale dobrze nam znane i lekceważone nadciśnienie. Sam je miałem, ale nigdy nie sądziłem, że powinienem coś z nim zrobić. Teraz to już wiem, a dzięki tej książce mam świadomość, jak się do tego tematu właściwie zabrać. Kto wie? być może właśnie uratowałem swoje życie? Kacper
 
Uwaga!!!
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?
TAK
NIE
Oczekiwanie na odpowiedź
Wybierz wariant produktu
Dodaj do koszyka
Anuluj