Niewolnik w Europie
-
Autor: Paweł Brol
- ISBN: 978-83-8147-846-5
- EAN: 9788381478465
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
- Wydawca: Novae Res
- Format: 13x21 cm
- Liczba stron: 556
- Rok wydania: 2020
- Wysyłamy w ciągu: 3 - 5 dni
-
Średnia ocena: 5,00 (1)
-
28,55złCena detaliczna: 44,99 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,55 zł
x
Wzniosłe idee nie ochronią cię przed zderzeniem z rzeczywistością.
Rok 2027. Pochodzący z niewielkich Łambinowic Michał kończy studia w stolicy. Szukając pomysłu na dalsze życie osobiste i zawodowe, niespodziewanie otrzymuje propozycję pracy w Centrum Informacyjnym Rządu. Szybko staje się narzędziem bezlitosnej gry politycznej. Niedługo później poznaje piękną córkę prezydenta. Podczas jednego z wyjazdów służbowych na Maltę dziewczyna znika, a Michał postanawia ruszyć w podróż śladami zaginionej. W poszukiwaniach pomagają mu tajemnicze wizje oraz nowo poznany imigrant z Afryki.
Niewolnik w Europie to opowieść o dojrzewaniu i przebaczaniu, o wierze oraz związanych z nią wątpliwościach, o odwadze i zdradzie. Ta rozgrywająca się w kilku krajach i na egzotycznych wyspach Starego Kontynentu historia stawia pytania o najbardziej aktualne współczesne problemy, skłaniając czytelnika, by spojrzał na nie z zupełnie innej perspektywy.
– Zbyt długo utrzymujący się dobrobyt frustruje. Ile czasu można czytać w literaturze historycznej, że wśród zwykłych ludzi znaleźli się bohaterowie, którzy dzięki swojej walce o pokój odcisnęli trwały ślad w dziejach świata i pozostawać z tym w sferze wyobraźni oraz niespełnionych marzeń? Jakby tego było mało, dobrobyt zastawia pułapkę fikcji o poczuciu własnej wartości, które z biegiem czasu staje się patologiczne. Dzisiaj wśród was, Europejczyków, wielu jest takich, którzy w imię lepszej ziemi, ucywilizowanych społeczeństw, nie wpuszczają nas na swoje terytorium. Między sobą też się dzielicie. Zresztą my nie jesteśmy lepsi. Dlaczego tak się dzieje? Bo finalnie dobrobyt sprzyja pluralizmowi, ale też często sprawia, że umierają wartości. Różnorodność bez szacunku dla nich zakłada bowiem niepohamowaną tolerancję wszystkiego w tym nieprawdy i nieprawości.
Paweł Brol - rocznik '89, z pokolenia wolności. Urodził się i wychował w Krapkowicach. Ukończył studia prawnicze na Uniwersytecie Opolskim. Jego teksty ukazywały się m.in. na portalach tuba.pl, stacja7.pl, koduj24.pl. Obecnie publikuje w czasopiśmie ""Dekoder"" i prowadzi blog w serwisie internetowym natemat.pl. Zajmuje się promocją kultury, współpracuje z wydawnictwami. Od trzech lat jest członkiem Komitetu Obrony Demokracji. Mieszka z żoną i synem w Zielonej Górze.
✖ Opinia niepotwierdzona zakupem
Łucja J., ocena: 5/5
2020-05-12
"Niewolnika w Europie" otwiera cytat Philipa Zimbardo, ale równie dobrze w tym miejscu mógłby wystąpić Władysław Bartoszewski. Bo książka jest przede wszystkim rozbudowaną parafrazą jego słynnych słów, że jeśli nie wiemy jak się zachować, to najlepiej na wszelki wypadek zachować się przyzwoicie.
"Niewolnik..." to pozycja wielowątkowa, wymykająca się konkretnym szufladom gatunkowym. Zgodnie z obietnicą z okładki, autor zabiera czytelnika w podróż po Europejskich krajach. W roli doświadczonego przewodnika z czułą rzetelnością prowadzi odbiorców przez egzotyczne scenerie, które jednak w istocie są jedynie tłem dla wędrówki, którą bohaterowie odbywają w głąb swoich serc i rozumów.
Autor sprawnie i błyskotliwie kreśli obraz współczesnych zniewoleń, obnaża religijne, etyczne, społeczne schematy do których bezrefleksyjnie przywykliśmy. Zadaje pytania o ich zasadność i pozostawia przestrzeń do samodzielnych ocen.