Nietoperz w świątyni
Biografia Jerzego Nowosielskiego
-
Autor: Czerni Krystyna
- ISBN: 978-83-277-1594-4
- EAN: 9788327715944
- Oprawa: twarda
- Wydawca: WAM
- Format: 245x170x35mm
- Język: polski
- Liczba stron: 472
- Rok wydania: 2022
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
34,65złCena detaliczna: 59,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 34,65 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Bestsellerowa biografia, finalistka Nagrody Nike
Opowieść o fascynującym malarzu i myślicielu, w którego sztuce cała rzeczywistość podlega uświęceniu
Książkę uzupełnia krótki przewodnik po malarstwie Mistrza Jerzego. Kolorowy dodatek pokazuje rozwój jego twórczości, zaskakujące spotkania form i tematów, a także kierunki poszukiwań. Ceniona pisarka, krytyk i historyk sztuki Krystyna Czerni zamyka książkę zdaniem: „Ukryta w tych obrazach zgoda ze światem może być dla oglądających wielką pociechą”.
Recenzenci o Nietoperzu w świątyni:
Rewelacyjną biografię Jerzego Nowosielskiego powinni przeczytać nie tylko miłośnicy sztuki. Ze zdumieniem, z zaskoczeniem, podziwem i zazdrością czytałem tę książkę, księgę właściwie. Najłatwiej wytłumaczyć zazdrość. Prawdziwa biografia to u nas rzadki ptak. Prawdziwą biografię pisze się latami i jest to katorga, której nie pojmie żaden górnik przodkowy. Tadeusz Nyczek, „Przekrój”
Ta książka jest rewelacją z kilku powodów. Krystyna Czerni, autorka kilku publikacji o sztuce Nowosielskiego, zbadała jego życie na wylot. (…) Przeczytała chyba całą literaturę, od książek po drobne recenzje, rozmawiała z rodziną, przyjaciółmi, świadkami. Obszar, jaki objęła, jest imponujący. Dorota Jarecka, „Gazeta Wyborcza”
Autorka nie ucieka (…) od tematów drażliwych: pytań o brak światowej kariery, powikłanych spraw damsko-męskich, jego rozlicznych słabości, w tym długoletniego alkoholizmu. Czyni to jednak z kulturą, bez chęci skandalizowania, oddając należny honor także rozlicznym zaletom jego ducha i osobowości. Piotr Sarzyński, „Polityka”
Nic nam, czytelnikom, nie zostaje oszczędzone. (…) Czytając jego biografię, czuje się niemal fizyczny ból. Ból wiary, ból poszukiwań, ból rozdarcia, grzechu. To niezwykłe uczucie: znaleźć się nagle, za sprawą lektury, tak blisko kogoś o tak niespokojnej duszy. Wojciech Bonowicz, „Tygodnik Powszechny”