Neurologia Crash Course
- ISBN: 9788360290712
- EAN: 9788360290712
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Urban & Partner
- Format: 16.0x24.0cm
- Język: polski
- Seria: CRASH COURSE
- Liczba stron: 394
- Rok wydania: 2012
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
44,69złCena detaliczna: 52,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 44,69 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Podręcznik dla studentów medycyny zaplanowany jako przedegzaminacyjne repetytorium. Podobnie jak w innych publikacjach z tej serii, wiadomości podano tu w sposób zwarty, z naciskiem na stronę praktyczną rozwiązywanego problemu.
Wzorem wielu anglosaskich publikacji medycznych autorzy książki operują paradygmatem „od objawu do leczenia”, poświęcając mniej uwagi zagadnieniom etiopatofizjologii chorób i zespołów objawowych. I tak, w pierwszej części zaprezentowano najczęściej spotykane objawy neurologiczne wraz z ich podstawami morfologicznymi i fizjologicznymi oraz omówiono ich znaczenie w patologii chorób układu nerwowego. W drugiej, klinicznej części książki przedstawiono najczęstsze choroby i zespoły objawowe występujące w neurologii – w zakresie objawów, podstaw diagnostyki laboratoryjnej oraz leczenia. Część trzecia zawiera uwagi dotyczące badania pacjenta chorego neurologicznie. Opisano tu sposób zbierania wywiadu i przeprowadzania badania neurologicznego, jak również – co stanowi interesujące novum w publikacjach neurologicznych na polskim rynku – prowadzenie dokumentacji choroby pacjenta z dolegliwościami i objawami neurologicznymi. W ostatnim rozdziale tej części przedstawiono zasady zlecania badań laboratoryjnych w neurologii klinicznej oraz omówiono istotę i znaczenie najpowszechniejszych z nich, takich jak badania neurobiochemiczne, neuroelektrofizjologiczne, neuroobrazowe. Czwarta, ostatnia część książki zawiera zróżnicowane moduły testów sprawdzających wiadomości przedstawione w podręczniku: od testu wielokrotnego wyboru, poprzez krótkie pytania i pytania wielopłaszczyznowo rozbudowane, do skonkretyzowanych case studies. Cennym elementem tego rozdziału są odpowiedzi pozwalające w sposób wnikliwy przeanalizować każde z pytań i zrozumieć podstawy prawidłowych rozwiązań.
Książka jest bogato, przejrzyście i adekwatnie ilustrowana; duża liczba tabel i wyróżnień tekstu ułatwia zarówno korzystanie z niej, jak i zapamiętywanie najistotniejszych wiadomości. Tak pomyślany podręcznik służyć może – co było pierwotnym założeniem wydawców – jako kompendium neurologii klinicznej, a także jako przewodnik po problemach dla lekarzy niebędących specjalistami w zakresie neurologii, ale stykających się w swojej praktyce z dolegliwościami i objawami neurologicznymi.