Moc słów
O językach żydowskich
-
Autor: Sztyma Tamara
- EAN: 9788397659476
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
- Wydawca: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
- Język: polski
- Liczba stron: 188
- Rok wydania: 2025
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
41,27złCena detaliczna: 60,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 41,27 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Moc słów to opowieść o językach żydowskich i ich roli w życiu społeczności żydowskiej. W centrum tej historii stoi hebrajski – starożytny język świętych tekstów i język współczesny. Wędrując i osiedlając się w różnych krajach, Żydzi tworzyli nowe języki i dialekty, zawsze w dialogu z hebrajskim i językami otoczenia. Żydowskie wspólnoty były zazwyczaj wielojęzyczne, co sprzyjało szczególnej wrażliwości na kwestie językowe.
Historia żydowskich języków to jednocześnie opowieść o różnorodności i o ciągłości kulturowej. Nowe języki zapisywano alfabetem hebrajskim i wplatały one elementy starszych, dzięki czemu nic nie ginęło – każdy dawny język żył dalej w następnym. Ta opowieść pokazuje przywiązanie do alfabetu, szacunek dla języka i zaprasza do refleksji nad rolą i zmiennością języków w historii i dziś.
Publikacja towarzyszy wystawie w Muzeum POLIN. Autorzy tekstów: Monika Adamczyk-Garbowska, Sarah Bunin Benor, Oded Ezer, Monika Krajewska, Anna Michałowska-Mycielska, Piotr Paziński, Tamara Sztyma, Karolina Szymaniak, Anna Elena Torres, Lenka Uličná