Leksykon analizy aktywności
-
Autor: Jean-Marie Barbier
- ISBN: 9788380882676
- EAN: 9788380882676
- Oprawa: oprawa: broszurowa
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Łódzkiego
- Format: 14,5x21 cm
- Język: polski
- Liczba stron: 290
- Rok wydania: 2020
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
37,05złCena detaliczna: 49,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 37,05 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Jean-Marie Barbier jest profesorem w Conservatoire National des Arts et Métiers w Paryżu, gdzie utworzył Centrum Badań nad Kształceniem oraz Katedrę UNESCO Kształcenia i Praktyk Profesjonalnych. Jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Louvain. W języku polskim opublikowano dotąd wybór jego tekstów Działanie w kształceniu i w pracy socjalnej, analiza podejść (Wydawnictwo Naukowe „Śląsk”, seria „Biblioteka Pracy Socjalnej”). Aktualnie, we współpracy z Markiem Durandem, profesorem Uniwersytetu w Genewie, prowadzi prace nad wydaniem Encyclopédie d’analyse des activités (Encyklopedia analizy aktywności), która ukaże się w wydawnictwie Presses Universitaires de France w roku 2017.
Prezentowany leksykon zawiera pojęcia kluczowe dla refleksji nad aktywnością człowieka, w tym nad jego działaniem profesjonalnym. Autor wychodzi od oczywistego, zwyczajowego znaczenia terminu, by w toku syntetycznie przedstawionej refleksji dojść często do znaczeń nowych, nieoczywistych. Leksykon jest z założenia propozycją dynamiczną, której dalszy rozwój podjęty zostałby przez środowisko naukowców oraz refleksyjnych praktyków – zamiar Autora polega na dostarczeniu badaczom narzędzia teoretycznego odpornego na skostnienie. Książka zainteresuje nie tylko badaczy zajmujących się pracą socjalną, nauczaniem, edukacją, doradztwem i doskonaleniem zawodowym, zarządzaniem, metodologią badań nad aktywnością i działaniem, lecz także refleksyjnych praktyków z tych obszarów, zwłaszcza przygotowujących plany, koncepcje. strategie rozwoju czy oceniania.
Leksykonowi towarzyszy – oprócz tekstów wstępnych Autora (w tym list do polskich czytelników) – cenne posłowie pióra Tłumaczki, Ewy Marynowicz-Hetki, prezentujące oryginalną koncepcję Barbiera, zorientowaną na doskonalenie warsztatu badacza i kształtowanie myślenia o aktywności w polu praktyki.