W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Rip van Winkle is an amiable man whose home and farm suffer from his lazy neglect; a familiar figure about the village, he is loved by all except his wife. One autumn day he escapes her nagging to wander up into the mountains, and there after drinking some liquor offered to him by a band of very strange folk, he settles down under a shady tree and falls asleep. He wakes up twenty years later and returns to his village to find that not only is his wife dead but war and revolution have changed many things. He, on the other hand, although older is not appreciably wiser and soon slips back into his idle habits.
The Legend of Sleepy Hollow tells of conscientious schoolmaster Ichabod Crane. Orderly and strict in school, out of school his life is disorderly and his head full of fearful fantasies. He is in love with the beautiful Katrina but has a rival for her hand, a dashing young hero who, together with his prankster friends, plays on Ichabod's superstitions, notably with the story of a headless horseman who haunts the region. Tragedy strikes when their hapless victim encounters just such an apparition when returning home one dark and especially dismal night . . .
Three equally compelling stories, The Spectre Bridegroom, The Pride of the Village and Mountjoy, complete this collection of classic tales from the inspired pen of Washington Irving, one of America's greatest writers.
Czym jest mit? Po co ludzie wymyślali mity? Czy starożytni Grecy i Rzymianie mieli tych samych bogów? Jak egipski bóg Anubis stał się patronem balsamistów? Jak hinduski bóg Indra uratował ludzi od głodu? Dlaczego Tęczowy Wąż jest ważnym bóstwem dla Aborygenów?
Odpowiedzi szukajcie w tej bogato ilustrowanej książce, która prezentuje też głównych bogów i herosów najważniejszych mitologii świata.
W serii Odkrywanie świata: Mitologie, Wielki odkrycia, Wulkany, Las, Wynalazki, Cuda świata, Średniowiecze, Ekologia, Dinozaury, Zwierzęta.
Opowieści inicjacyjne z czterech stron świata
Jak opowiadać nastolatkom o odwiecznych problemach związanych z dorastaniem? Czym różni się miłość od seksu? Dlaczego seks jest taki pociągający? Jak nie skończyć w łóżku z potworem? Jakie zagrożenia czyhają na dziewczynki i młode kobiety? Czy duma, krnąbrność i egzaltacja popłacają w dorosłym życiu? Odpowiedzi na te pytania Marita de Sterck, belgijska pisarka i antropolożka, postanowiła poszukać u źródeł, czyli w dawnych opowieściach pochodzących z różnych zakątków świata. De Sterck połączyła swój pisarski talent z antropologiczną pasją i stworzyła fascynujący zbiór legend i baśni Afryki, Ameryki, Azji, Europy i Oceanii.
Jej książka w ciekawy sposób mówi o kształtowaniu się osobowości, a także sztuce adaptowania się do życia w społeczeństwie. Zebrane opowieści uczą empatii i poszanowania dla odmienności, w niecodzienny sposób pokazują, jak dostosować się do otaczającego świata i żyć w zgodzie z innymi, a jednocześnie zachować odwagę, samodzielność, wewnętrzną przekorę i nie zatracić indywidualności. Zakwitające dziewczęta pięknie także unaoczniają to, że stopniowe wchodzenie w dorosłość nie musi pogłębiać konfliktu pokoleń, lecz może łączyć ze sobą generacje i pomagać w przekraczaniu różnic między dziećmi, rodzicami i dziadkami.
Legendy zamków karpackich to zbiór 65 ludowych i literackich podań, na nowo opracowanych piórem Bartłomieja Grzegorz Sali. Związane są one z zamczyskami polskich Karpat, wznoszącymi się od przedpola Beskidu Śląskiego po Bieszczady. Dotyczą warowni wyrosłych przed wiekami w głębi gór, w śródgórskich kotlinach lub w najbliższej okolicy karpackich wierchów; obiektów do dziś zachowujących swój blask, jak i pozostających w ruinie. Na kartach książki na nowo ożywają duchy i zjawy, święci i diabły, okrutni panowie i dzielni junacy, namiętni kochankowie i bezwzględni zbójcy.
Autor, historyk i etnograf, uzupełnia swe opowieści krótkim zarysem dziejów zamków, a także komentuje wykorzystane motywy w kontekście kulturowym, sięgając do źródeł poszczególnych wątków. W ten sposób praca nabiera elementów popularnonaukowych i edukacyjnych, nie tracąc swego literackiego charakteru.
Siódma klasa była dla Percy?ego Jacksona wyjątkowo spokojna. Żaden potwór nie przedostał się na teren jego nowojorskiej szkoły. Ale kiedy niewinna gra w zbijanego z kolegami z klasy zmienia się w śmiertelną rozgrywkę z brutalną bandą olbrzymów-ludożerców? sprawy przyjmują paskudny obrót.
Niespodziewana wizyta Annabeth, przyjaciółki Percy?ego, oznacza kolejne złe wieści: magiczna granica broniąca Obozu Herosów została zniszczona przez truciznę podrzuconą przez tajemniczego wroga. Jeśli lekarstwo nie znajdzie się na czas, jedyna bezpieczna przystań dla herosów przestanie istnieć. W porywającym, dowcipnym i cieszącym się ogromną popularnością dalszym ciągu opowieści rozpoczętej w Złodzieju pioruna Percy wraz z przyjaciółmi musi udać się w rejs po Morzu Potworów, aby ocalić obóz. Najpierw jednak odkryje szokującą rodzinną tajemnicę, która każe mu się zastanowić, czy to, że Posejdon uznał go za syna, jest zaszczytem czy okrutnym żartem.
Kiedy słońe wstało, szewczyk zarzucił wypchane jagnię na plecy i wyruszył pod smoczą jamę.
Tam ustawił barana i schował się w zaroślach. Potwór obudził się.
Nie wiadomo, czy zbudził go promień słoneczny, który tańczył na jego nosie, czy też donośne burczenie w brzuchu przypomniało mu, że czas wstawać.
Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał ,,Gwiezdne wojny"" dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często? A on mi na to: Z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament. Znalazł się w świecie nowego mitu.""Kultowa już ,,Potęga mitu"" jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem, zainspirowanych przez Jacqueline Kennedy Onassis, ówczesną redaktorkę wydawnictwa Doubleday. Rancza, na którym spotykali się autorzy, użyczył im sam George Lucas.Joseph Campbell - wybitny antropolog i religioznawca - porównuje mity różnych kultur, w których poruszane są wielkie tematy ludzkości: życie, zdolność do ofiary, miłość, bohaterstwo, pragnienie wieczności... Jednocześnie podkreśla, że mitologia odgrywa w życiu współczesnego zachodniego człowieka niewielką rolę, co powoduje, że nie potrafi on żyć w zgodzie ze społeczeństwem, naturą i przede wszystkim z samym sobą.Campbell twierdzi, że mitologia Zachodu opiera się na światopoglądzie z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, który nie zgadza się ze współczesnym wyobrażeniem o wszechświecie. Dodaje też, że długo będziemy musieli czekać na nową mitologię, bo wszystko zmienia się zbyt szybko, żeby można było to zmitologizować. Campbell wierzy jednak, że nowa mitologia powstanie. Ale czy wspólna mitologia mieszkańców całej planety jest możliwa?
Claude Lévi-Strauss (1908–2009), jeden z najwybitniejszych myślicieli francuskich XX wieku, twórca strukturalizmu i strukturalnej antropologii, po sukcesach jego książek z lat 50. (Smutek tropików) zajął się badaniem mitów amerykańskich Indian spisanym w czterotomowych Mitologikach, publikowanych w latach 1964–1971. Tom pierwszy, Surowe i gotowane, ukazał się niedawno w polskim przekładzie (Wydawnictwo Aletheia, Warszawa 2010). Niniejszy tom jest drugi w tym cyklu. Podobnie jak poprzedni fascynuje nie tylko bogactwem zgromadzonego materiału w postaci indiańskich mitów, lecz także odkrywczą eksplikacją ich sensu opartą na faktach etnografii, zoologii i botaniki. Głównym przedmiotem zainteresowania autora są jednak formalne związki między mitami, ich „transformacje” czy „inwersje”. Te dwa uzupełniające się wymiary, etnografia i system formalnych związków, pozwalają ujrzeć „strukturalizm z ludzką twarzą” – wcale nie redukcję do czysto formalnej kombinatoryki, lecz żywą treść eksplikowaną z pomocą aparatury formalnej. Wbrew późniejszym przekonaniom ten strukturalizm to nie matematyka i formalizm. Jego ideowe podłoże tkwi gdzie indziej: w przekonaniu, że struktura ludzkiego umysłu jest uniwersalna i „przedkulturowa” – niezależnie od kultury ludzkie wizje świata są podobne, może nawet wrodzone. Choćby w celu weryfikacji takiej przesłanki-tezy warto śledzić ten fascynujący sequel Lévi-Str
Niesamowita książka ""Tysiąc i jedna noc z Szeherezadą"" przeniesie czytelnika w czarodziejski świat opowiadań Szeherezady... Piękna Szeherezada stała się na własne życzenie nałożnicą kalifa, godząc się, że po jednej spędzonej z nim nocy poniesie śmierć. Jednak umiała sprawić, że po każdej nocy miłosnej darował jej życie jeszcze na kolejną noc... i tak zrodziły się te najsłynniejsze w dziejach arabskie opowieści, które po raz pierwszy ukazują się tu w postaci tak bliskiej prawdy, jak nigdy dotąd. Do świadomości europejskiej dzieło to dotarło najpierw jako tzw. rękopis francuskiego orientalisty, dyplomaty i kolekcjonera Antoine?a Gallanda (1646?1715). Włączył on do swej wersji książkowej historie pochodzące z przekazów ustnych, nie brak jednak podejrzeń, że sam je wymyślił. Co więcej, w przekładzie swoim poważnie okaleczył arabski tekst, zwłaszcza przez to, że opuszczał wiele fragmentów erotycznych oraz pomijał lub przekładał na prozę prawie wszystkie nadzwyczaj ważne wstawki poetyckie. Idąc tropem Gallanda kolejni tłumacze i wydawcy tego dzieła w podobny sposób zniekształcali jego treść, przerabiając je nawet na bajki dla dzieci, co jest największym z możliwych zafałszowań. Przełom nastąpił dopiero 300 lat po zaistnieniu rękopisu Gallanda, kiedy to arabski filolog Muhsin Mahdi odszukał, opracował i wydał w 1983 roku najstarszą, nie cenzurowaną wcześniej wersję Tysiąca i jednej nocy. Na język niemiecki przełożyła ją arabistka Claudia Ott, zaś na podstawie jej tłumaczenia powstało niniejsze wydanie. (na podstawie posłowia Roberta Stillera) Przekładu dokonali Marian Leon Kalinowski oraz Robert Reuven Stiller, a całość konsultował Marek M. Dziekan. Treść książki wzbogaca 16 unikalnych kolorowych wkładek, drukowanych na specjalnym kalkowym papierze. To znakomite wydanie, w twardej oprawie, opatrzone posłowiem Roberta Stillera, na pewno stanie się nieodzowną pozycją w każdej domowej bibliotece. Patronat medialny nad książką objęli: - miesięcznik NIEZNANY ŚWIAT - portal literacki GRANICE.PL
Mimo czterech tysięcy lat dzielących nas od starożytnej Grecji i trudnego do ogarnięcia postępu cywilizacyjnego, który się w tym czasie dokonał, zręby naszej kultury i cywilizacji nadal oddziałują na nasz sposób czucia, myślenia i postrzegania świata, choć często już nie zdajemy sobie z tego sprawy. Książka Zygmunta Kubiaka pozwala wskrzesić tę pamięć, wziąć udział w fascynującym procesie tworzenia się mitów i odbyć podróż w czasie. To nie jest szkolny bryk, lecz dzieło, którego językiem i erudycją należy się rozkoszować, autor przedstawia bowiem wszystkie wersje mitów, które przetrwały do naszych czasów, zapisane przez poetów, filozofów i mitografów, od Hezjoda i Homera po Salustiosa. Zygmunt Kubiak poszukuje prawdy wyłaniającej się z mitów z precyzją filologa i wrażliwością poety.Mitologia Greków i Rzymian otrzymała Nagrodę Wielkiej Fundacji Kultury oraz Nagrodę Czytelników Gazety Wyborczej w plebiscycie książek nominowanych do Nagrody NIKE 1998 r.
Legendy polskie są zbiorem powstałym z myślą o rodzicach i dziadkach, dla których czytanie z dziećmi to czasem nie lada wyczyn. Duże, czytelne litery sprawiają, iż chwile z książką staną się wyłącznie przyjemnością. Te ponadczasowe opowieści w interesujący sposób przybliżą najmłodszym najbardziej znane polskie baśnie i podania.
Każda epoka odkrywa w mitach greckich coś dla siebie. Były skarbnicą tematów już dla starożytnych; następnie przez stulecia inspirowały poetów, malarzy, a nawet filmowców. I nic dziwnego, bo przecież w czynach bogów, ich bohaterów, odnajdujemy odbicie jakże ludzkich namiętności. Bogowie i herosi to opowieść o fascynujących perypetiach bohaterów greckich mitów, ilustrowana arcydziełami największych mistrzów europejskiego malarstwa, m.in. Rubensa, Caravaggia i Tycjana.
Olimpia, Grecja, 776 rok p.n.e. Helena jest wściekła. Jej brat bliźniak Kypselis założył się z Dużym Bakchiadem, świetnym sportowcem, że wygra biegi w szkolnych igrzyskach olimpijskich. Jeśli zwycięży, dostanie kozę, jeśli przegra-Helena zostanie niewolnicą rodziny Bakchiada. Czy Kypselis wygra? Czy Helenie uda się uniknąć smutnego losu?
Prezentowana księga to jeden z tomów zbioru, w całości poświęcony duchom, demonom i tajemniczym zdarzeniom. Opowiadania w nim zawarte, przekazywane z pokolenia na pokolenie, miały na celu przestraszyć, rozśmieszyć, może zastanowić, ale przede wszystkim zapewnić rozrywkę.
Dawno, dawno temu w starożytnej Grecji na górze Olimp mieszkali bogowie i herosi. Ich liczne przygody dały początek ponadczasowym mitom o kapryśnych bóstwach i odważnych herosach, o ich wspaniałych czynach i fantastycznych podróżach. Ale mit jest nie tylko piękną i pełną fantazji opowieścią. Jest przede wszystkim bogatą znaczeniowo historią, często zainspirowaną rzeczywistymi wydarzeniami. Mity opowiadają o tajemnicach świata, o początkach rzeczy, o życiu codziennym, o kulturze, o wierzeniach i o marzeniach ludzi żyjących w przeszłości. Czyż w tych opowieściach i w losach ich bohaterów nie dostrzegamy samych siebie? Może to właśnie sprawia, że tak chętnie sięgamy po mity, że wciąż nas one zachwycają.
Odbiorcy:
? dzieci, które będą poznawać mity greckie i ich bohaterów.
? rodzice, którzy zaproponują dzieciom piękną klasyczną lekturę.
Dlaczego warto nabyć tę książkę?
? przenosi młodego czytelnika w świat wielkiej literatury ? w świat mitów greckich.
? barwny język narracji maluje przed odbiorcami przepiękne obrazy starożytnej Hellady.
? kreska znanego ilustratora Tony?ego Wolfa ożywia bohaterów czytanych opowieści i dostarcza niezapomnianych wrażeń.
Zbiór najbardziej popularnych legend plemion maoryskich z różnych regionów Nowej Zelandii. Opowieści o nimfach morskich, elementach natury, bohaterach walczących o równowagę pomiędzy światem ludzi i bogów, potworach kształtujących krajobrazy i zuchwałych półbogach. Opowiedziane po polsku przybliżają daleką i tajemniczą krainę Aotearoa, opisują jej piękno i nierozłączną od wieków więź człowieka z naturą.
Książka przeznaczona jest głównie dla młodego czytelnika, jako dodatek do pogłębienia wiedzy kulturowej o mało znanych w Polsce plemionach maoryskich. Z pewnością zainteresuje też dorosłych czytelników lubiących oryginalne opowieści przekazywane z pokolenia na pokolenie.
Do każdej legendy załączone są ciekawe ćwiczenia oraz oryginalne rysunki wykonane przez ilustratorkę z Nowej Zelandii.
Seria lektur profesjonalnie wydanych, w miękkich oprawach, z rozbudowanymi przypisami. Lektury wzbogacone są o opracowania, które zostały przygotowane przez nauczycieli polonistów z wieloletnią praktyką.
Złota kaczka i inne polskie legendy to zbiór opowieści wywodzących się z ludowych podań. Z legendy o Złotej Kaczce dowiesz się, że tylko dzieląc się swoimi dobrami z innymi, możemy osiągnąć prawdziwe szczęście. Z dwoma rybakami z nadwiślańskiej osady i zakonnikiem Barnabą udasz się do leśnego źródełka, aby schwytać syrenę, a z dzielnym Janem Ślązakiem wyruszysz na ratunek dzieciom, które zostały uwięzione w podziemiach przez strasznego Bazyliszka. Biała Dama zabierze Cię w podróż do czasów Stanisława Augusta
Poniatowskiego, skąd następnie udasz się do Kruszwicy, gdzie niegodziwy Popiel wraz z rodziną został zjedzony przez myszy. Królowa Bałtyku zaprosi Cię w morskie głębiny, a Twardowski zabierze Cię do ?Rzymu?. Zajrzysz również do Piasta, który przygotowuje ucztę z okazji postrzyżyn swojego syna, a także dowiesz się, w jaki sposób zginął św. Stanisław i skąd w Polsce wzięła się sól. Podczas podróży przez bagna spotkasz diabła
Borutę. Poznasz również smutną historię Morskiego Oka oraz królewny Wandy, która zwyciężyła niemieckiego najeźdźcę, a następnie rzuciła się do rzeki. Dowiesz się również, czym królowa Jadwiga zyskała sobie uznanie swoich poddanych oraz co tylko jeden raz w roku dzieje się w podziemiach Wawelu. Interesujące teksty i obszerne opracowanie spowodują, że nie zechcesz oderwać się od lektury tej książki.
Seria lektur profesjonalnie wydanych, w miękkich oprawach, z rozbudowanymi przypisami. Lektury wzbogacone są o opracowania, które zostały przygotowane przez nauczycieli polonistów z wieloletnią praktyką.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?