W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Kompendium wiedzy o wampirach i wilkołakach występujących w literaturze, sztuce i filmie, ilustrowane fragmentami tekstów literackich i przedstawieniami graficznymi. Obejmuje dzieje wampirów od antyku po XX wiek oraz uwzględnia mitologie germańskie, słowiańskie, romańskie, skandynawskie, węgierskie.
Wilkołactwo i wampiryzm, dwa aspekty mitu przemiany człowieka w niebezpieczną, „obcą” istotę, to fascynujący fenomen szeroko rozumianej historii kultury. Erberto Petoia śledzi wyobrażenia wampira i wilkołaka występujące zarówno w literaturze (od Homera, Petroniusza, Owidiusza, po Polidoriego, Hoffmana, Stokera, Pavesego...), jak i w wyobraźni ludowej. Ten przegląd jest wynikiem skrupulatnych badań naukowych (m.in.: lingwistycznych, kulturowych, psychopatologicznych), pozostając jednocześnie zapisem niezwykłej przygody w krainie ludzkiej wyobraźni – przygody odbywającej się zarówno w czasie (od dzieł klasycznych do wytworów kultury masowej), jak i przestrzeni (w krajach skandynawskich, we Francji, Włoszech, Rumunii, wśród ludów słowiańskich...). Poprzez itinerarium trwające tysiąc lat i przebiegające przez najważniejsze kultury europejskie, niniejsza książka prezentuje historię tych dwóch niepokojących zjawisk, których personifikacje poruszały duszę ludzką począwszy od zamierzchłych czasów i które były obecne w prawie wszystkich kulturach.
Przenieś się do świata wyjątkowych i niezapomnianych historii!Najpiękniejsze Mity greckie to niesamowita książka, która przeniesie dziecko w starożytny świat mitologii greckiej. Przejdź Labirynt Minotaura, wybierz się w ryzykowną podróż z Odyseuszem, poznaj przebieg wojny trojańskiej oraz wiele innych niezapomnianych historii.Seria Opowieści ze złotą wstążką to wspaniale zilustrowane zbiory najpiękniejszych baśni, bajek i mitów opracowanych z myślą o najmłodszych.
"Oddajemy do rąk Państwa zebrane w jednym tomie teksty Spiszaka, pasjonata historii Spisza i kultury ludowej Spisza, Michała Balary: Na południowych kresach. Obrazki z przeszłości Spisza, Szkice spiskie z czasów niedawnych, Z historii Spisza i Podhala naszego stulecia. Teksty były już wydane w pojedynczych tomikach. Dzisiaj – w nowej redakcji – wydajemy je w jednym wolumenie, który jest jednocześnie uzupełnieniem, trzecim tomem wydanych przez nas wcześniej pozycji Balary "Na Spiszu" oraz "Spiski kotlik dukatów". Jako tytuł do tej tak ułożonej całości wzięliśmy częściowy tytuł książeczki Balary – "Szkice spiskie", który dobrze oddaje zawartość tej publikacji. Warto zapoznać się z tymi tekstami także dzisiaj, gdyż stanowią doskonałe przybliżenie historii Spisza. Mamy nadzieję, że poznanie przeszłości „południowych kresów” umożliwi Czytelnikom także dzisiaj szersze spojrzenie na niejednoznaczną historię tego pięknego kawałka Polski, wcześniej ziemi i polskiej, i węgierskiej, i słowackiej.
Niezwykle ważne i cenne są przypisy podane przez prof. Tadeusza M. Trajdosa, wielkiego znawcy historii Spisza. Zamieszczamy je także dzisiaj za uprzejmą zgodą ich autora, ufając, że dopełnią bogate w treści pisma Michała Balary." - od Wydawcy
Ilustrowany przewodnik po mitologii. Frazeologizmy mitologiczne to książka dedykowana dzieciom, które są ciekawe świata i chcą poznać znaczenie nowych słów. W codziennym życiu często posługujemy się frazeologizmami, które w obrazowy sposób ilustrują różne zachowania i sytuacje. Jednak dzieci nie zawsze znają właściwe znaczenie słów, używanych przez dorosłych. Celem tej książki jest zapoznanie najmłodszych z popularnymi frazeologizmami, których korzeni należy dopatrywać się w mitologicznych opowieściach. Publikacja na przykładzie historii z codziennego życia wyjaśnia pochodzenie związków frazeologicznych, a także tłumaczy ich znaczenie. Wybrane frazeologizmy zaprezentowane na łamach książki: nić Ariadny, ósmy cud świata, domowe ognisko, cienie elizejskie, przeciąć węzeł gordyjski, ciskać gromy, ikarowe loty, jabłko niezgody, olimpijski spokój, paniczny strach, złote runo, syzyfowa praca, koń trojański, tytaniczny wysiłek, złoty wiek, argusowy wzrok, suknia Dejaniry, w objęciach Morfeusza, pyrrusowe zwycięstwo, męki Tantala.
Dwadzieścia siedem legend związanych z najsłynniejszymi zamkami znajdującymi się na terenie Polski - jurajskimi orlimi gniazdami, krzyżackimi warowniami, stolicami królów, siedzibami książąt i magnatów. Niezwykle wydarzenia, tajemnicze postaci, zagubione skarby, tajne przejścia, zamkowe, lochy, opowieści o wielkiej miłości i tajemniczych zjawach... Legendarne opowieści zostały wspaniale zilustrowane oraz wzbogacone o informacje dotyczące historii i aktualnego stanu zamków opisywanych w przedstawionych tu opowieściach. Bogactwo baśniowych opowieści związanych ze starymi polskimi zamczyskami to świadectwo barwnego życia Polski z czasów odległych.
Książka Joanny Goreckiej-Kality zabiera czytelnika w fascynującą podróż do świata średniowiecznej hagiografii. Opowieść została zbudowana wokół pełnej dramatycznych zwrotów akcji legendy o życiu pustelnika, który popełnił ciężki grzech, a następnie odbył surową i skuteczną pokutę. Autorka w sposób kompetentny prowadzi czytelnika przez świat średniowiecznych wyobrażeń, odsłaniając na kolejnych kartach swej książki niezwykłe bogactwo treści nie tylko, obecnie nieco zapomnianego, Żywota Świętego Jana Paulusa, ale także wielu innych dzieł.
Zamysł umieszczenia w Aneksie tłumaczenia analizowanej legendy należy uznać za ze wszech miar uzasadniony. W ręce polskiego czytelnika trafia bowiem zarówno tekst godnego uwagi, a dotąd niemal nieznanego, średniowiecznego źródła, jak i atrakcyjny utwór literacki.
Dr hab. Wojciech Mruk
Frapujące dzieło znalazło w osobie Joanny Goreckiej-Kality najlepszą komentatorkę. Nie traktuje ona omawianego żywota jako przykładu tekstu ściśle utylitarnego, które to podejście dominuje wśród badaczy hagiografii, tylko stara się, z wielkim powodzeniem, ukazać i jego wymiar religijny, i wartość literacką. Autorka sprawnie porusza się w dziedzinie wschodnich i zachodnich tradycji duchowych, literatury patrystycznej, problemów teologicznych, tradycji ludowych oraz literatury wernakularnej.
Niebagatelną zaletą książki jest jej język. Nie odrzucając terminologii literaturoznawczej czy teologicznej tam, gdzie jest ona użyteczna, autorka posługuje się jednocześnie bardzo swobodnym i osobistym stylem, co bynajmniej nie jest ze szkodą dla naukowego obiektywizmu, a za to sprawia, że lektura jej książki jest nie tylko pożyteczna, ale i przyjemna.
Dr hab. Agata Sobczyk
Bohater niniejszej książki jest w gruncie rzeczy mało typowy. W odróżnieniu od znamienitej większości świętych opisywanych w średniowiecznych żywotach nie jest od początku do końca nieodmiennie doskonały. Wręcz przeciwnie, popełnia nie tylko grzech przeciwko moralności, ale też odrażającą zbrodnię. Nie wpisuje się jednocześnie w stosunkowo popularny motyw „nawróconego łotra”, czyli kogoś, kto zaczynał od bycia grzesznikiem i zbrodniarzem, by potem nawrócić się i wejść na drogę świętości. Tutaj upadek następuje niejako „w życia wędrówce, na połowie czasu”, jako swoisty kryzys, który zostaje przezwyciężony ku jeszcze większej chwale. Nietypowość tej opowieści nie czyni jej bynajmniej oryginalną w dzisiejszym rozumieniu tego słowa: w istocie sprawia ona wrażenie swoistej hagiograficznej „składanki”, kompilacji łączącej w jedną opowieść elementy pochodzące z heterogenicznych źródeł i sytuujące się w bardzo różnych tradycjach, od starożytnego toposu podróży w zaświaty i „widzeń” piekieł, przez ideał wschodniego anachoretyzmu, oraz „wielokulturowy” dramatyczny motyw przyczynowo-skutkowego łańcucha pokusy, upadku, nawrócenia i pokuty, aż po silnie zakorzeniony w średniowiecznym folklorze wątek „dzikiego człowieka” – by wymienić jedynie te najważniejsze.
Ze Wstępu
Legenda o Lechu, Czechu i Rusie, Legenda o Piaście i postrzyżynach jego syna Ziemowita, Legenda o Wandzie i Kraku to trzy legendy opowiadające o wczesnych latach istnienia państwa Polskiego. Pierwsza z nich wiąże się z początkami państwa polskiego i symboliką godła, a także powstaniem Gniezna - pierwszej stolicy Polski. Druga legenda opowiada o losach pierwszej polskiej dynastii Piastów. Piasta Kołodzieja, w dzień postrzyżyn jego najstarszego syna, odwiedzają dwaj tajemniczy wędrowcy, którzy nadaja chłopcu imię Ziemiowit i wróżą mu szlachetną przyszłość. Trzecia legenda to historia dzielnej księżniczki Wandy, która wybrała heroiczną śmierć niż małżeństwo z niemieckim księciem Rydygierem i opuszczeniem rodzinnego Krakowa. Tekstom legend towarzyszą barwne, kolorowe ilustracje.
„Legendy polskie” to zbiór powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom tych opowieści, które z pewnością każdy z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Lech, Czech i Rus, O szewczyku Dratewce czy Waligóra i Wyrwidąb, które uczą morałem i pokazują ważne w życiu wartości.
„Legendy polskie” to zbiór powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom tych opowieści, które z pewnością każdy z nas pamięta z własnego dzieciństwa. Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Kwiat paproci, O Smoku Wawelskim czy O Popielu i Mysiej Wieży, które uczą morałem i pokazują ważne w życiu wartości.
Dzieci, ich rodzice, babcie i dziadkowie pokochają tę książkę od pierwszego... otworzenia. Na jej kartach spotkamy bohaterów najpiękniejszych, najzabawniejszych i najciekawszych polskich wierszy dla małych czytelników. Znajdziemy tu znane i lubiane utwory mistrzów gatunku: Aleksandra Fredry, Stanisława Jachowicza, Bronisławy Ostrowskiej i Wandy Chotomskiej. Niespodzianką będą wesołe i pełne uroku wierszyki autorów nieco mniej znanych, których twórczość z pewnością warto przypomnieć. Polskie wiersze bawią, wzruszają i zachwycają także szatą graficzną. Zarówno dzieci, jak i dorośli docenią niezwykłość przepięknych ilustracji autorstwa Aleksandry Michalskiej-Szwagierczak, Marcina Minora i Tomasza Pląskowskiego.
Fascynująca podróż po świecie pełnym przerażających monstrówz legend i… rzeczywistości Mieszkają w cieniu - w głębi lasu, w mroku nocy, w ciemnych zakamarkach naszych umysłów. Mówią o nich legendy i przesądy, średniowieczne zabobony i bajania przekazywane z pokolenia na pokolenie: o wilkołakach i wendigo, poltergeistach i wampirach, goblinach i mściwych duchach. W tej pięknie ilustrowanej książce gospodarz bestsellerowego podcastu „Lore” i serialu jest naszym przewodnikiem w fascynującej podróży po historii tych przerażających stworów, badającym nie tylko legendy, ale także to, co one mówią o nas samych. Aaron Mahnke prowadzi nas na odludne tereny Pine Barrens w New Jersey, zamieszkiwane przez osławionego diabła o czerwonych ślepiach. Pokazuje potworne przypadki kanibalizmu - niektóre oficjalnie udokumentowane, inne będące jedynie wytworem wyobraźni... być może. Odwiedza słabo oświetlone pokoje, w których odbywają się seanse spirytystyczne, europejskie wioski nękane przez gremliny, a nawet Key West na Florydzie, siedzibę demonicznej lalki imieniem Robert. W swojej książce Aaaron Mahnke uświadamia nam, że czasem prawda jest bardziej przerażająca niż najbardziej wyszukane fantazje.
Wędrówki po Polsce z baśnią i legendą... to seria czterech popularnonaukowych książek, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. W książkach zawarto wiele ciekawych informacji, dotyczących polskiej historii, kultury, przyrody, zabytków. Interesujące
i rzeczowe teksty są przeplatane legendami i baśniami, dzięki którym młody czytelnik nie tylko pozna przeszłość naszego kraju, ale również pobudzi wyobraźnie. To nietypowa, lecz bardzo ciekawa propozycja dla wszystkich pasjonatów historii i kultury polskiej.
Mity greckie dla dzieci to książka przeznaczona dla młodszych dzieci, zaprezentowano w niej sfabularyzowane wersje greckich mitów, m.in. o początku świata, i historie dotyczące greckich bogów i herosów. Książka opatrzona nietuzinkowymi ilustracjami Marii Wróbel.
"Mitologia w obrazach to bardzo obszerna, bogato ilustrowana reprodukcjami dzieł sztuki, publikacja omawiająca świat greckich bogów i herosów. Wewnątrz niej czytelnik znajdzie informacje, dotyczące mitologii, pozna mitologiczną historię stworzenia świata, rodowód
i atrybuty bogów, zamieszkujących Olimp. Książka składa się z 22 rozbudowanych rozdziałów: Pokolenia bogów, Bogowie olimpijscy, Dzieje Heraklesa, Opowieści z Krety, Opowieści z Aten,
Wyprawa Argonautów, Opowieści z Koryntu, Opowieści z Teb, Opowieści z Argolidy, Łowy
kaledońskie, Opowieści ze Sparty, Wojna trojańska, Dzieje Odyseusza, Dzieje Eneasza i początki
Rzymu, Legendy rzymskie, Panteon rzymski, Mitologia i język potoczny, Etymologia nazw i imion, Bogowie, Sztuka, Literatura i muzyka, Bibliografia. Końcowa część publikacji stanowi wykaz związków frazeologicznych i cytatów, odnoszących się do mitologii, tabelaryczny spis bogów
wraz z dziedzinami, którym patronowali oraz ich atrybutami, sumaryczny wykaz wszystkich zabytków kultury antycznej i dzieł powstałych wiele lat po jej zakończeniu, lecz swą tematyką nawiązujących właśnie to mitologii."
„Magiczne zawody. Kowal, czarodziej, alchemik” to kolejna książka autorstwa Witolda Vargasa i Pawła Zycha, stanowiąca kontynuację niezwykle popularnej serii Legendarz. Autorzy „Bestiariusza słowiańskiego” skupiają się tym razem na mitycznym zawodzie kowala. Wśród najczęściej powtarzających się wątków w etnicznej historii kowalstwa pojawiają się bogowie-kowale, czarownicy, pakt z diabłem, niebiańskie pochodzenie żelaza oraz transmutacja, polegająca na przemianie surowca w szlachetny kruszec. Książka, zawierająca wiele ciekawych opowieści, jak również kilkadziesiąt ilustracji autorstwa znanego tandemu, jest wspaniałą pozycją dla każdego miłośnika kultury słowiańskiej.
Najsłynniejsze mity greckie - tym razem adresowane do najmłodszych czytelników, spisał je bowiem ceniony twórca literatury dziecięcej Dimiter Inkiow. Dzieci będą miały okazję poznać historie o narodzinach Ateny, początku wojny trojańskiej czy walce cyklopów w interpretacji Piotra Fronczewskiego, która jest tak zajmująca, że wprost nie można oderwać się od słuchania!
Każdy naród ma swoje legendy. Kiedyś nie były zapisywane, przetrwały tylko dzięki temu, że z pokolenia na pokolenie były opowiadane. Często rzeczywistość wydawała się gawędziarzom nudna, dlatego ubarwiali swoje opowieści, a bohaterom przypisywali niesamowite siły. Chętnie słuchane przez wiele pokoleń historie o Robin Hoodzie, Wilhelmie Tellu, Rolandzie czy o założeniu Rzymu wspaniale interpretuje Jerzy Stuhr.
Niezwykle inspirujące opowieści dla małych i dużych. Umiejętnie łączą starożytną mądrość z tematami współczesnego życia. Uczą miłości, dobroci, a także wzmacniają poczucie własnej wartości. Opowiadane z dozą inteligentnego humoru czasem bawią, jak również skłaniają do refleksji i zadumy. Rozkoszuj się ich czytaniem i otwórz wrota swojego serca.
Naucz się żyć we współczesnym świecie
Oto przed Tobą wspaniały zbiór inspirujących legend. Opierają się one na naukach Buddy i ukazują drogę do prawdziwego szczęścia. Znajdziesz tu zarówno przypowieści o nadziei, miłości, przebaczeniu jak również o wolności od strachu i przezwyciężeniu bólu.
Połączenie starożytnej mądrość z tematami współczesnego życia
Napisana została przez australijskiego, buddyjskiego mnicha, który podczas wielu lat praktyki zebrał usłyszane opowieści i anegdoty w jedną całość przytaczając je na kartkach tej publikacji. Mimo, że u podstaw każdego z tych opowiadań leży tradycyjna filozofia buddyjska, Ajahn Brahm celowo przedstawił je w formie zabawnych historii. Opowiadane z dozą inteligentnego humoru, żartobliwie, bawią, a także skłaniają do refleksji i zadumy kojąc duszę „jak ciepły, letni deszcz”. Czytane dzieciom uczą nie tylko współczucia dla innych, ale rozwijają w nich dobroć, miłość oraz wzmacniają poczucie własnej wartości. Dorośli natomiast odnajdują w nich zrozumienie, spokój, jak również pomoc w rozwiązywaniu codziennych problemów.
Ponadczasowa mądrość
Większość historii, zamieszczonych w tej książce wywodzi się ze starych pism i przekazów buddyjskich mimo to ich treść idealnie dopasowuje się do aktualnej rzeczywistości. Znajdziesz tu także współczesne anegdoty, które wzbogacają głębię starożytnych opowieści. Niech te legendy o prawdziwym szczęściu sprawią Ci mnóstwo radości, tak jak tym, którzy już je usłyszeli. Niech pomogą Ci zmienić życie na lepsze, tak samo, jak pomogły już wielu innym. Rozkoszuj się ich czytaniem i otwórz wrota swojego serca.
Otwórz wrota swojego serca.
To, o czym chcemy opowiedzieć, działo się za dni królowania Władysława Jagiełły, pana możnego i sławnego, który na tronie krakowskim zasiadał, najlepszy dar od Boga otrzymawszy: żonę mądrą, we wszystkim go wspierającą. Królowa Jadwiga wielkim się wśród poddanych cieszyła szacunkiem. Kochali ją krakowianie, a wraz z nimi cały ludLegendy polskie to seria, która powstała z myślą o najmłodszych Czytelnikach. Każda z publikacji za pośrednictwem pięknych ilustracji i barwnego stylizowanego języka przekazuje legendę związaną z naszym krajem. Zachęcając do zapoznania się z nową serią, zapraszamy na barwną lekcję historii i jednocześnie naukę języka wszystkie książki zostały wydane w wersji polsko-angielsko-niemieckiej, co czyni je atrakcyjnymi również dla turystów.
„Bestiariusz słowiański. Część pierwsza i druga” to wyjątkowe wydanie popularnych „Bestiariuszy”, w którym zebrane zostały dwie dotychczas osobne części tego tytułu, czyli „Rzecz o skrzatach, wodnikach i rusałkach” oraz „Rzecz o biziach, kadukach i samojadkach”. Dzięki temu niesamowite, pobudzające wyobraźnię historie o mitycznych stworzeniach, przekazywane z pokolenia na pokolenie przez naszych przodków, znajdziemy teraz w jednej, obszernej publikacji, którą uzupełniają jedyne w swoim rodzaju, piękne ilustracje autorstwa Pawła Zycha i Witolda Vargasa.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?