W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Some of the most macabre and wonderful of all Chinese stories, including 'The Golden Goblet', 'Scorched Moth the Daoist' and 'The Black Beast'
Introducing Little Black Classics: 80 books for Penguin's 80th birthday. Little Black Classics celebrate the huge range and diversity of Penguin Classics, with books from around the world and across many centuries. They take us from a balloon ride over Victorian London to a garden of blossom in Japan, from Tierra del Fuego to 16th century California and the Russian steppe. Here are stories lyrical and savage; poems epic and intimate; essays satirical and inspirational; and ideas that have shaped the lives of millions.
The tragic, epic love affair that allowed Jason to get the Golden Fleece.
Introducing Little Black Classics: 80 books for Penguin's 80th birthday. Little Black Classics celebrate the huge range and diversity of Penguin Classics, with books from around the world and across many centuries. They take us from a balloon ride over Victorian London to a garden of blossom in Japan, from Tierra del Fuego to 16th-century California and the Russian steppe. Here are stories lyrical and savage; poems epic and intimate; essays satirical and inspirational; and ideas that have shaped the lives of millions.
Pięknie ilustrowany leksykon duchów, zjaw i upiorów straszących w polskich miastach i zamkach. Autorzy odszukali w polskiej historii i legendach postacie najbardziej znane, ale też te zapomniane, a ciekawe duchy i widma.
Tomik zawiera najnowszy polski przekład. i opracowanie Elektry Sofoklesa dokonane przez Roberta R. Chodkowskiego badacza teatru i tragedii greckiej, profesora zwyczajnego KUL. Elektra Sofoklesa po Choeforach Ajschylosa i Elekrze Eurypidesa jest trzecim dramatycznym opracowaniem problemu Orestesa matkobójcy. Do znanego tematu poeta podszedł w sposób nowatorski, wysuwając na plan pierwszy Elektrę oraz jej przeżycia i dzięki temu stworzył wielkie dzieło o oryginalnej kompozycji i nowym wyrazie ideologicznym. Stary mit stał się przez to podstawą jednej z najlepszych, i najbardziej znanych tragedii antycznych, wciąż obecnej w kulturze europejskiej i światowej
"Mity greckie" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom świata bogów i herosów starożytnej Grecji. Czytelnik znajdzie tu najbardziej znane mity – m.in. o początku świata, Syzyfie, Ikarze i Dedalu czy stajni Augiasza.
Zbiór jedenastu legend, które przetrwały w pamięci wielu pokoleń; opowieści o znanych i nieznanych miejscach na mapie Polski, historycznych i baśniowych postaciach. Wszystkie one, spowite magią, zdradzają tajemnice świata, w którym zawsze zwycięża dobro.
Epoka wikingów nie należała wyłącznie do mężczyzn, a ówczesne kobiety nie zajmowały się jedynie gospodarstwem i opieką nad dziećmi. Najnowsze badania nad światem Północy pokazują, że skandynawskie kobiety odgrywały kluczową rolę także „poza progiem” domostwa, a ich wyjątkowe predyspozycje niejednokrotnie sprawiały, że stawały się ważnymi postaciami na szerokiej arenie społecznej. Niniejsza książka pokazuje kobiety w wielu różnych rolach, między innymi jako uzdolnione prządki i tkaczki, a także jako specjalistki od działań magicznych, posiadające moc kształtowania ludzkiego losu. Oprócz szczegółowych dyskusji nad praktykami rytualnymi, wiele uwagi poświęcone zostało złożonym okolicznościom, w których kobiety sięgały po broń. Korzystając ze źródeł archeologicznych oraz literatury staronordyckiej, podjęta została próba udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy w świecie Północy faktycznie istniały wojowniczki, które z własnej woli uczestniczyły w działaniach militarnych. Rozważania podjęte w tym tomie uzupełniają interdyscyplinarne studia dotyczące wojny, śmierci i zaświatów, przyczyniając się do pokazania świata wikingów w prawdziwie wszechstronny sposób.
Wydanie pierwsze ukazało się w 1894 r. Zbiór legend o Matce Boskiej opracowany przez Mariana Gawalewicza (1852-1910). Przygotowanie dzieła poprzedziło kilka lat własnych stara"" autora i korzystania ze ""wskazówek osób z przedmiotem najbardziej obeznanych"", takich jak Eliza Orzeszkowa, Jan Karłowicz, S. Jarzębowski (ze wstępu). Największym atutem książki są wyjątkowej urody ilustracje wykonane w technice heliograwiury wg rysunków Piotra Stachiewicza (1858-1938), do których pozowała żona artysty. Sam autor opracowania napisał o nich: ""Kiedy zobaczyłem pierwsze szkice rzucone na papier, powiał na mnie od razu jakby czar jakiś, wnikający do duszy coraz głębiej, im dłużej się w nie wpatrywałem"". Książka zyskała wielkie uznanie czytelników, a obrazy olejne przygotowane do prezentowanego albumu zachwyciły polską publiczność, wystawiano je wielokrotnie w Warszawie, Krakowie, a także w Wiedniu, gdzie krytyka chwaliła narodowy sposób ilustracji legend. Kartony przygotowane do wydania ich w książce znajdują się obecnie w MN w Krakowie.
Pięknie i subtelnie ilustrowana książka będąca próbą upowszechnienia szczególnego polskiego dziedzictwa kulturowego, jakim jest polski folklor zawarty w rodzimych legendach. Ze względu na fakt, iż jest to wydanie dwujęzyczne (język polski i angielski), zresztą obie wersje cechuje bardzo wysoka kultura słowa, a tłumaczenie oddaje znakomicie nie tylko treść, ale i charakter opowieści, ma szansę trafić tak do dzieci polskich, dzieci polskich emigrantów, ale także za ich pośrednictwem do ich rówieśników w krajach angielskojęzycznych. Co istotne, legendy nie są tu przekazywane w przypadkowym wariancie, ale w takim, który umożliwi młodemu czytelnikowi zapoznać się bliżej z krajem ich pochodzenia, zatem są uzupełnione niezbędnymi informacjami, które konkretnie umiejscawiają, wyjaśniają czym są dane miejsca w historii Polski i przez to czynią opowieści zrozumiałe także poza polskim kontekstem kulturowym.
From Sunday Times-bestselling author Neil Gaiman and Eisner Award-winning artist P. Craig Russell, Scott Hampton, and Paul Chadwick comes a fantasy graphic novel anthology of essential Gaiman stories.
Two stories and two poems. All wonderous and imaginative about the tales we tell and experience. Where the incarnations of the months of the year sit around a campfire sharing stories, where an older college professor recounts a Narnian childhood, where the apocalypse unfolds, and where the importance of generational storytelling is seen through the Goldilocks fairytale. These four comics adaptations have something for everyone and are a must for Gaiman fans!
For Hugo, Eisner, Newberry, Harvey, Bram Stoker, Locus, World Fantasy and Nebula award-winning author Neil Gaiman, P. Craig Russell (The Sandman, The Giver), Scott Hampton (American Gods), and Paul Chadwick (Concrete) comes a graphic novel not to be missed!
‘It’s virtually impossible to read more than ten words by Neil Gaiman and not wish he would tell you the rest of the story.’ Guardian
Legendy polskie to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również prezent dla rodziców, aby przypomnieli sobie własne dzieciństwo.Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Wars i Sawa, O Smoku Wawelskim.
Polskie legendy to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również prezent dla rodziców, aby przypomnieli sobie własne dzieciństwo. Książka zawiera bardzo znane legendy, m.in.: Kwiat paproci, O Popielu i Mysiej Wieży.
Mity greckie"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom świata bogów i herosów greckich. To również obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, którą powinien znać każdy uczeń.
"Mity greckie" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom świata bogów i herosów greckich. To również obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, którą powinien znać każdy uczeń.
Legendy i baśnie polskie"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, którą powinien znać każdy uczeń.
Legendy i baśnie polskie"" to zbiór opowieści powstały z myślą o przybliżeniu dzieciom odległych czasów. To również obowiązkowa lektura w szkole podstawowej, którą powinien znać każdy uczeń.
Chcesz wiedzieć, czym zajmują się bogowie kiedy nikt na nich nie patrzy? Czy w zaświatach jest internet? Ile zębów ma piekielny pies? Ile lat może trwać powrót do domu? Co starożytni mieli do powiedzenia na temat pór roku? Na jakie potwory należy uważać na wakacjach w Grecji? Nie masz pojęcia? W takim razie ta książka jest dla ciebie!,,Bogowie i herosi"" to zestaw najpopularniejszych mitów starożytnej Grecji. Te historie nigdy nie wyszły z mody. Przeczytaj je i dowiedz się, jak antyczni Grecy widzieli świat, w czym przypominali ciebie i mnie, a co robili zupełnie inaczej; czego się bali i jak radzili sobie z kłopotami. Poznaj dzielnych bohaterów duszących bestie gołymi rękoma i wyrocznie znające odpowiedzi na każde pytanie. Zwiedź tajemnicze otchłanie świata podziemnego i doświadcz przygód i niebezpieczeństwa morskich podróży.Jednym słowem baw się dobrze, poznając razem z nami grecką mitologię!
Ewa K. Czaczkowska, znana autorka książek, historyczka i dziennikarka, własnymi słowami opisała najmłodszym najpiękniejsze legendy z południowej Polski. Są to niezwykłe historie, uwielbiane przez kolejne pokolenia, dzięki którym dzieci dowiedzą się… skąd wzięły się wiewiórki na krakowskim rynku? Jak powstał najpopularniejszy polski hejnał? Dlaczego jedna z wież kościoła mariackiego jest wyższa od drugiej? Jak wygląda idealna szopka krakowska? Kiedy i dlaczego Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Kraków?
Zapewne każdy zastanawiał się jakpowstało państwo polskie albo dlaczego Warszawa nosi swoją nazwę? A czy wiecie od kiedy woda w Morzu Bałtyckim jest słona i jak to w końcu było z pokonaniem groźnego Bazyliszka? Na te i wiele innych pytań na pewno znajdziecie odpowiedź słuchając wspaniałych Legend polskich Wandy Chotomskiej. Te napisane prostą, a jednocześnie niezwykle piękną i barwną polszczyzną opowieści przemówią do nas głosem znakomitego polskiego aktora Wiktora Zborowskiego. Będzie to podróż w świat pradawnych legend w bardzo współczesnej oprawie.
"
Legenda o Czechu Lechu i Rusie
Legenda o Popielu i Mysiej Wieży
Legendy o Piaście i postrzyżynach jego syna Siemowita
Legenda o smoku ze Smoczej Jamy
Legenda o czarodziejskim młynku z Wieliczki
Legenda o Warsie i Sawie
Legenda o Bazyliszku
Legenda o złotej kaczce
Legenda o sielawowym królu
Legenda o pięknej pasterce i księciu z Raciborza
"
Czy wspólna mitologia mieszkańców całej planety jest możliwa?
„Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: Dlaczego oglądasz je tak często? A on mi na to: Z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament. Znalazł się w świecie nowego mitu”.
Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem zainspirowanych przez Jacqueline Kennedy Onassis, w latach osiemdziesiątych redaktorkę wydawnictwa Doubleday. Rancza, na którym spotykali się autorzy, użyczył im sam George Lucas.
Joseph Campbell – wybitny antropolog i religioznawca – porównuje mity różnych kultur, w których poruszane są wielkie tematy ludzkości: życie, zdolność do ofiary, miłość, bohaterstwo, pragnienie wieczności... Jednocześnie podkreśla, że mitologia odgrywa w życiu współczesnego zachodniego człowieka niewielką rolę, co powoduje, że nie potrafi on żyć w zgodzie ze społeczeństwem, naturą ani – przede wszystkim – z samym sobą.
Campbell twierdzi, że mitologia Zachodu opiera się na światopoglądzie z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, który nie zgadza się ze współczesnym wyobrażeniem o wszechświecie. Dodaje też, że długo będziemy musieli czekać na nową mitologię, bo wszystko zmienia się zbyt szybko, żeby można było to zmitologizować. Wierzy jednak, że ta nowa mitologia powstanie. Ale czy wspólna mitologia mieszkańców całej planety jest możliwa?
Joseph Campbell (1904–1987) – jeden z najwybitniejszych mitografów XX wieku, antropolog, religioznawca i myśliciel, którego fundamentalne dzieła Bohater o tysiącu twarzy i Maski Boga zmieniły tradycyjne sposoby pojmowania mitologii i stały się natchnieniem naukowców, pisarzy i artystów drugiej połowy ubiegłego stulecia.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?