W tej strefie nasz czytelnik znajdzie mnóstwo tytułów w atrakcyjnych cenach do swojej domowej biblioteczki. Najciekawsze tytuły książkowe z legendami, podaniami i mitami z różnych stron świata . To nie tylko literackie opracowanie ludowych czy fantastycznych motywów, które funkcjonują w naszej kulturze. To również nauka o tym, skąd pochodzą nasze korzenie.
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci.
Sir Tristan opuszcza Camelot, by bronić Tintagelu przez irlandzkim najeźdźcą. W trakcie walki odnosi groźną ranę, której nie da się uleczyć na miejscu. Pomóc mu może tylko podróż to Irlandii. Tam Tristan poznaje Izoldę, która zostanie prawdziwą miłością jego życia... Niestety nie wszystkie historie miłosne mają szczęśliwe zakończenie. Szczególnie gdy w grę wchodzą eliksiry i trucizny.
Imponujący zestaw haseł europejskiego i śródziemnomorskiego dziedzictwa. Pośród wątków i tematów znajdziemy w nim m.in.: mitologiczne bóstwa, bohaterów sag, legend, epopei, romansów, poematów, pieśni, żywotów, bajek, folkloru, dzieł literackich, legendarnych i historycznych twórców cywilizacji, słynne dynastie, rody, kobiety...
Wejdź do magicznej krainy smoków i zobacz najbardziej niesamowite ziejące ogniem stwory z każdego zakątka globu.Kryją się w głębinach mórz i oceanów, mrocznych jaskiniach, na niedostępnych szczytach najwyższych gór. Niektóre potrafią latać, inne pływać, jeszcze inne pełzają jak węże. Są piękne, mądre i niebezpieczne.Przepięknie ilustrowana księga smoków zaprowadzi cię prosto do ich niezwykłego świata. Poznaj rzadkie gatunki i ich zwyczaje, zajrzyj do ich legowisk, odkryj skarby, których strzegą. Przekonaj się, jak je rozpoznać, wyśledzić, schwytać albo narysować. Tylko uważaj na ogniste podmuchy!
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich: opowieść o chłopcu, który sprawdza na własnej skórze, jak to jest być bohaterem.To miał być ostatni jego pobyt w starożytnej Grecji, ale Tim zamiast się żegnać, wymyśla tytuły piosenek dla Apolla, dostarcza Narcyzowi przesyłkę, ucieka przed Herą i ojej! zachowuje się jak świnka przy stole u Kirke! Jego przyjaciele zupełnie go nie poznają, więc kto mu pomoże, gdy wszystko pójdzie nie tak?
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich: opowieść o chłopcu, który sprawdza na własnej skórze, jak to jest być bohaterem.Agata trafiła do niewoli! Tim musi ją uwolnić z pomocą przyjaciół. Ale jak? Trzeba wykiwać Herę, zakraść się do jej fortecy, ominąć jej armię... to przecież niemożliwe! A czy ja mówiłem, że coś jest niemożliwe, gdy... Nie przechwalaj się, Odyseuszu! Żołnierze Hery są uzbrojeni po zęby, nastroje sięgają zenitu, i czy ktokolwiek słyszał o Pawiu Trojańskim?
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci.Kiedy dwaj chłopcy ratują starszego mężczyznę przed rabusiami, dowiadują się o turnieju w Londinium, który rozstrzygnie, kto zostanie następnym królem Brytanii.Starszy, Kay, bardzo chce okazać się godnym tej roli. Młodszy, Artur, jest zadowolony ze swego wiejskiego życia, ale pewnego dnia odkrywa miecz wbity w kamień...
Cykl klasycznych legend arturiańskich w uproszczonych adaptacjach dla dzieci.Artur Pendragon musi obronić swoją koronę przed czyhającymi na nią monarchami. Pomoże mu w tym magiczna pochwa i nowy miecz od Pani Jeziora. Jeśli wygra, czy piękna Ginewra wróci z nim do Camelotu, by go poślubić? I kto zasiądzie przy Okrągłym Stole?
Nowe, zaktualizowane i uzupełnione wydanie uhonorowanej prestiżową Nagrodą Klio Mitologii greckiej i rzymskiej prof. Katarzyny Marciniak. Autorka przybliża postaci i wydarzenia z mitologii, bez których nie sposób zrozumieć współczesnej kultury. Poznamy różne oblicza Meduzy, dowiemy się, czy bóg wina Bachus chorował na żółtaczkę, dotrzymamy towarzystwa Arnoldowi Schwarzeneggerowi, gdy jako Herkules będzie przemierzał ulice Nowego Jorku. Książka prezentuje treści na zasadzie leksykonu, co ułatwia poruszanie się w gąszczu mitologicznych postaci i wydarzeń. Zawiera liczne ilustracje i ciekawostki, a także informacje o funkcjonowaniu motywów związanych z daną postacią w literaturze, filmie, sztukach plastycznych czy muzycznych, co uatrakcyjnia lekturę oraz poszerza wiedzę. Autorka zagłębia się w niuanse, których nie sposób znaleźć w klasycznych opracowaniach mitologii. Zabiera czytelnika w fascynującą podróż po kulturowych nawiązaniach do mitologii.
Katarzyna Marciniak przedstawia recepcję kultury – zarówno elitarnej, jak i popularnej – pamiętając o tym, że mitologia jest obecna niemal w każdej dziedzinie życia. Autorka rozumie, że odniesienia do mitologii odgrywają istotną rolę społeczną. Traktuje antyk nie jako zamierzchłą przeszłość, ale jako element naszej współczesności, który podlega ciągłym przemianom, odzwierciedlającym transformacje obyczajowe, polityczne i kulturowe. Bada między innymi recepcję bajek Ezopa w różnych regionach świata, odniesienia mitologiczne w serii przygód Harry’ego Pottera i nawiązania do historii starożytnej w grach komputerowych w kontekście kształtowania tożsamości młodych ludzi.
Kolejne rozdziały książki dotyczą poszczególnych bogów i bohaterów, poczynając od Achillesa i Afrodyty, a na Prometeuszu, Tezeuszu i Zeusie kończąc. Autorka prezentuje plejadę mitologicznych sław, ale nie zapomina także o innych bohaterach antycznych wierzeń. Na przykład w rozdziale poświęconym Erosowi przeczytamy o jego mniej znanym bracie, Anterosie – bogu ze skrzydłami motyla, symbolizującym miłość odwzajemnioną. Przeczytamy nie tylko o dwunastu pracach Heraklesa, ale też o popularnym kiedyś serialu z Kevinem Sorbo w roli głównej. O Medei dowiemy się, że była barbarzyńską czarodziejką, ale też inspiracją dla XIX-wiecznej sztuki Catulle’a Mendesa (1898) z najsłynniejszą aktorką tamtych czasów, Sarą Bernhardt, w roli głównej. Narcyza poznamy zarówno w wersji „oryginalnej”, jak i w licznych wizualizacjach tej postaci powstających w ciągu stuleci, aż po obraz Salvadora Dalego i przedstawienia teatralne z końca XX wieku. Odyseusz pojawia się w roli zagubionego podróżnika, ale także… samuraja, gdy autorka pisze o projekcie artystycznym Andrzeja Pellera z 2004 roku. Liczba tych kulturowych, a często także popkulturowych nawiązań imponuje.
Legenda o Tristanie i Izoldzie w opracowaniu Josepha Bdier, uznanym za najpełniejsze i najznakomitsze, należy do kanonu literatury światowej. Utwór uważany jest za arcydzieło literatury miłosnej. Tematem legendy arturiańskiej jest tragiczna i niespełniona miłość pomiędzy Tristanem rycerzem króla Marka, jednym z rycerzy Okrągłego Stołu i księżniczką irlandzką Izoldą Jasnowłosą. W czasie jednej z wypraw wojennych Tristan zobowiązuje się wobec króla Marka, że przywiezie mu jego wybrankę Izoldę. W czasie podróży rycerz i towarzysząca mu księżniczka wypijają nieświadomie napój miłosny i zakochują się w sobie. Miłość, która nie może się spełnić, pogrąża niepocieszonych kochanków w bezmiarze wzniosłości i kłamstw, szczęścia i rozpaczy, życia i śmierci.Lektura dla szkół średnich
Książka wprowadza w egzotyczny i tajemniczy świat Eskimosów, przedstawiony w ponad stu opowieściach mitologicznych liczących kilka tysięcy lat. Jednocześnie informuje, jak szybko współcześni Inwit, zapóźniony cywilizacyjnie lud tubylczy, przekształca się w nowoczesny naród, budując swoje „małe ojczyzny” w czterech państwach swego zamieszkania: Rosji, USA, Kanadzie i Danii. Eskimosi dokonali niezwykłego skoku cywilizacyjnego okresu paleolitu i epoki lodowcowej wprost w erę atomu i kosmosu, bez żadnych okresów przejściowych.
Klasyczne legendy arturiańskie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Tom 2. „Mroczna czarodziejka”. Szczęśliwe dzieciństwo Morgany kończy się, gdy Król Uther wypowiada wojnę jej ojcu. Dziewczynka zostaje wysłana z ukochanego domu w Tintagel do klasztoru, w którym spędza następnych osiem lat. Tam z pomocą tajemniczej Iony odkrywa swe mroczne moce, uczy się też je kontrolować. Do dnia, gdy otrzymuje niespodziewany list, a wraz z nim szansę na zemstę...
Klasyczne legendy arturiańskie w uproszczonych adaptacjach dla dzieci. Tom 1. Niezwykły chłopiec. Młody Merlin dotąd nie opuszczał swojej wioski zajmował się sporządzaniem magicznych mikstur i śnił przedziwne sny, które czasem się spełniały. Pewnego dnia w wiosce pojawił się zakapturzony mężczyzna, który szukał niezwykłego chłopca, syna demona... Merlin zostaje pojmany i wyrusza w daleką podróż, do walącego się zamku bezwzględnego króla. Na miejscu okazuje się, że nie tylko on zna się na magii...
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich, opowieść o chłopcu, który sprawdza na własnej skórze, jak to jest być bohaterem. Tom 6. Tim szukał u Jazona porady, jak zbudować model łódki, jednak gdy Zoe została ranna, ocalić ją mógł jedynie Jazon i jego żaglowiec, Argonauta. Poluźnij żagle, ziomku! Ten rejs to nie zabawa! Tim wciąż zatapia się w myślach, jak najszybciej pomóc Zoe? Nie dość, że czeka na nich człowiek z brązu i trzy Forkidy, trzeba jeszcze poradzić sobie z torbą pełną morskich wichrów!
Aleksander Brückner (1856-1939) - polski kulturoznawca, historyk literatury polskiej i słowiańskiej, autor m.in.. ""Encyklopedii staropolskiej"", ""Dziejów kultury polskiej"", Słownika etymologicznego języka polskiego czy ""Dziejów języka polskiego"", doktor honoris causa Uniwersytetu Warszawskiego. W Mitologii słowiańskiej zajmuje się autor zarówno mitami jak i kultami oraz obrzędami słowiańskimi (zarówno ruskimi, polskimi jak i Słowian zachodnich). istotną część poświęca zarówno Perunowi jak i Swarogowi-Dadzbógowi, a także Welesowi-Wołosowi. Kolejna część poświęcona jest słowiańskiej demonologii, następna elementom obrzędowyma, ostania zaś relacjom między pogaństwem a chrześcijaństwem.
Pocałunek panny wodnejJerzego Buczyńskiego to zbiór fantastycznych opowieści odwołujących się do dawnych podań oraz legend. Dzięki tej fascynującej lekturze poznamy wiele ciekawych, intrygujących i barwnych postaci, takich jak wiedźma Ksantypa, straszliwy Duch Gór, diabły Asmodeusz i Zarostros, ale także piękna Grzymisława, tatarska księżniczka Sulejka czy waleczny rycerz Blizbor. Co ciekawe, nawet negatywni bohaterowie demony i upiory nie zawsze okazują się postaciami po prostu złymi. Tym, co dodatkowo wyróżnia książkę spośród innych publikacji tego typu, są wyjątkowe ilustracje, autorstwa Magdaleny Boffito, będące doskonałym uzupełnieniem dla wciągającej, pobudzającej wyobraźnię treści.
Książka w mądry, przyjazny i ciekawy sposób przedstawia mity starożytnych Greków i Rzymian. Autorka wybrała te, które są związane z prapoczątkami ludzkości, kiedy bogowie dopiero wyłaniali się z Chaosu, a świat był jeszcze bardzo młody.
Przewodnikami towarzyszącymi Czytelnikowi w wędrówce śladami starożytnych bogów i herosów są zwierzęta. Dzięki nim wyprawy w głąb mitologicznych krain staną się wspaniałą przygodą.
Nowe wydanie książki Moja pierwsza mitologia zostało opracowane w pięknej szacie graficznej. Malarskie ilustracje pomogą obudzić wyobraźnię młodych Czytelników. Na końcu książki znajduje się słowniczek frazeologizmów zaczerpniętych z mitologii i chętnie używanych do dziś.
„W starożytnych czasach, gdy nie było jeszcze internetu, telewizji ani nawet kina, Grecy i Rzymianie posługiwali się magią słowa. Spotykali się wieczorami i opowiadali sobie różne historie. A opowiadali tak pięknie, że samymi tylko słowami potrafili oczarować słuchaczy – wywołać beztroski śmiech, przyjemny dreszczyk strachu i głębokie wzruszenie.
Pewien grecki drwal po powrocie z lasu opisywał swoje spotkanie z hamadriadą – leśną nimfą o pachnących żywicą włosach, która poprosiła go, by nie ścinał rozłożystego dębu. Kiedy mężczyzna posłusznie odłożył siekierę, hamadriada podziękowała z uśmiechem i wskazała mu polanę, gdzie znalazł dość drzew powalonych przez wiatr. Stary drwal ucieszył się, że będzie miał lżejszą pracę. Teraz on chciał podziękować hamadriadzie, ale nimfa zdążyła już zniknąć w pniu ocalonego dębu”.
Fragment tekstu
Mity greckie to książka zawierająca pełne wersje mitów wraz z ich kontekstami literackimi i frazeologicznymi. W początkowym rozdziale omówiono, czym są mity i mitologia, a także przedstawiono ich funkcje. W części końcowej zamieszczono wykaz postaci mitologicznych, leksykon nazw i miejsc mitycznych oraz zbiór frazeologizmów, związanych z mitologią. Zawiera m.in. Mit o Detalu i Ikarze, Mit o Syzyfie, Mit o cierpiącej Niobe, Przygody Odyseusza. Doskonały wybór na nagrody dla szkół podstawowych!
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich, opowieść o chłopcu, który sprawdza na własnej skórze, jak to jest być bohaterem.Tim wraz z Zoe zastanawiają się, jak ożywić kamienny posąg. Gdyby Jason mógł im pomóc Tymczasem ktoś traktuje ich jak muchy, które trzeba złapać na lep Takie tłuściutkie i pyszniutkie Dość tego Arachne! Przynajmniej waza trafiła w dobre ręce. A nawet boskie! Boga złodziei i kłamców O rany!
Pełne humoru i przygód wprowadzenie do mitów greckich, opowieść o chłopcu, który sprawdza na własnej skórze, jak to jest być bohaterem. Tom 4 Problemy z Pitagorasem. Tim wpadł w tarapaty. Nie radzi sobie z matematyką, a do tego naraził się Herkulesowi Tim nie ma pojęcia, jak zwracać się do nowego chłopaka swojej mamy Larry czy Pan Green? Nie wie, czy dobry ojciec ma być po prostu silny, jak chciałby Herkules, czy mądry i inteligentny? I jakie zadanie ma przed sobą Pan Green?
Mity greckie należą do ścisłego kanonu literatury światowej. W Wybranych mitach greckich zostało zebranych osiemnaście najlepiej utrwalonych w dziejowej pamięci i najważniejszych do poznania mitów: Mit o powstaniu świata, Prometeusz, Puszka Pandory, Syzyf, Demeter i Kora, Dedal i Ikar, Herakles, Tezeusz i Ariadna, Orfeusz i Eurydyka, Deukalion i Pyrra, Atalanda i złote jabłka, Meduza, Andromeda, Złote runo, Jazon i Agronauci, Pelops i Hippodamia, Antygona oraz Król Midas.Narracja i prezentacja mitów zostały specjalnie opracowane z myślą o uczniach szkoły podstawowej. Mity opowiedziane są oszczędnym stylem, klarownym językiem, w sposób, który pozwoli rozpalić w młodym czytelniku zainteresowanie pięknem i mądrością płynącą z ponadczasowych utworów. Mity zostały złożone dużą czcionką i opatrzone ilustracjami.Lektura obowiązkowa w klasie IV szkoły podstawowej
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?