Szeroki wybór książek, multimediów z zakresu szeroko pojętej kultury: architektura, duchowy wymiar twórczości, szlaki kajakowe, współczesne media, przemoc w mediach, polityka. Odnajdziesz tu również książki i podręczniki idealne dla uczniów oraz studentów. Szeroki wybór beslsellerów i nowości.
Podręczniki akademicki, który powstał w Zakładzie Historii Kultury i Zakładzie Antropologii Słowa w Instytucie Kultury Polskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Głównym celem podręcznika jest zapoznanie studentów z historycznymi i społecznymi determinantami rozwoju językowych praktyk twórczych od oralności przez kulturę druku po ich funkcjonowanie w wielomedialnym świecie współczesnym. Autorzy pracy podjęli trud:
- omówienia twórczości słownej jako części składowej środowiska komunikacyjnego
- rozpatrzenia twórczości słownej w perspektywie antropologicznej z zastosowaniem systematów historycznych, społecznych, medialnych itd.
- prezentacji komunikacyjnych aspektów twórczości słownej oraz jej strukturyzacji
- dyferencjacji gatunków twórczych w obrębie poszczególnych, dawnych i współczesnych środowisk medialnych.
„Antropologia twórczości słownej nie jest jednak skoncentrowana na praktykach językowych, lecz na gatunkach, trwałych lub ulotnych i tymczasowych efektach tych praktyk, które mogą na przykład istnieć jedynie w trakcie realizacji danego gatunku, jak dzieje się w twórczości oralnej. Wszystkie one mają właściwą sobie formę estetyczną, budowę formalną, będącą szczególnym punktem zainteresowań antropologii twórczości słownej, jednak z uwzględnieniem roli medium i funkcji, od której po części zależy to, jak zbudowany i skonstruowany jest dany gatunek”.
Ze Wstępu
Całkowite przeobrażenie, jakiemu podlega środowisko ponowoczesnego miasta oraz rozwój społeczeństwa konsumpcyjnego sprawiają, że odniesienie do XIX-wiecznej postaci miejskiego obserwatora/włóczęgi wydaje się nie tylko uzasadnione, ale również wyjątkowo interesujące.
Celem niniejszej książki jest zbadanie kontekstów, w jakich obecnie funkcjonuje Baudelaire'owska figura wraz z jej współczesnymi odmianami. Podążanie tym tropem nieuchronnie prowadzi do rozważań nad celowością dalszego posługiwania się metaforą flanerie w obliczu jej "rozlania się" w całokształcie konsumpcyjnego stylu życia.
Jak się okazuje, architektura Wrocławia może być inspiracją przy projektowaniu ubrań! Hala Stulecia, Iglica, Stadion Miejski, Panorama Racławicka, fontanna w Rynku, most Zakochanych na Ostrowie Tumskim, Teatr Lalek i wiele innych obiektów stały się tematami zjawiskowych strojów, które zaprojektowali i wykonali studenci architektury wnętrz Wyższej Szkoły Humanistycznej we Wrocławiu pod kierunkiem Beaty Fertały-Harlender. W albumie prezentujemy zdjęcia z pokazów tych strojów „Ubrać Wrocław”, które odbyły się podczas VII Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu 10 maja 2012 roku i w Rynku podczas obchodów EURO 2012 na Święto Wrocławia 17 czerwca 2012 r.
Teksty w albumie w językach polskim i angielskim.
Prezentowana książka jest zaproszeniem do spotkania z Fiodorem Dostojewskim w kręgu problemów kultury nie tylko rosyjskiej, lecz także europejskiej i azjatyckiej - od drugiej połowy XIX stulecia po pierwsze dziesięciolecie XXI wieku. Krąg ten obejmuje kilka epok kultury: okres realizmu i neorealizmu, modernizm i jego dwudziestowieczne transformacje oraz postmodernizm. Każda z nich potwierdza niesłabnącą kulturotwórczą rolę autora Braci Karamazow. Mówią o tym zgromadzone w niniejszym tomie prace nie tylko cenionych znawców Dostojewskiego, ale również przedstawicieli najmłodszego pokolenia jego badaczy, reprezentujących różne temperamenty naukowe i warsztaty. Tom stanowi monograficzne ujęcie zawartej w tytule problematyki, dla której zarysowane zostały trzy płaszczyzny: 1) filozofii, antropologii i aksjologii, 2) religii, metafizyki i eschatologii, 3) inspiracji, wpływów i paralel.
Niezwykły pejzaż polskiej dworskości. Wspomnieniowy album o 34 najpiękniejszych polskich dworach w obiektywie znakomitego fotografa Stanisława Markowskiego.
Do albumu dołączono kolorową mapę.
Jerzy Turowicz: Wiślna 12 – Tygodnik Powszechny – Kraków – Polska – świat. To niezwykłe, jak szerokie kręgi zataczały działania tego skromnego człowieka. Ta obszerna praca ma przypomnieć – również poprzez kampanię promocyjną – niezwykłą historię Tygodnika Powszechnego, jego Szefa, redaktorów, współpracowników i całego środowiska, a nade wszystko „tygodnikową” myśl. Teraz można w jednym tomie poznać najważniejsze teksty Tygodnika, które zmieniały Polskę i Polaków. Dowiedzieć się o dramatycznych decyzjach redakcyjnych i politycznych, ale i zabawnych, codziennych zdarzeniach. Poznać inną historię Krakowa i polskiej kultury. Ta barwna, anegdotyczna opowieść wiedzie czytelnika od czasów komunizmu do pierwszych lat wolnej Polski. Przez stalinizm i wybuch nadziei roku 1956. Wielki sobór w Kościele katolickim. Dramat kampanii antysemickiej w marcu 1968. Wybór papieża-Polaka. Fenomen Solidarności… I jeszcze blisko półtorej setki biogramów polskich intelektualistów, ludzi kultury i mediów z różnych kręgów, którzy związali się z Tygodnikiem. W tym takich osobowości jak ks. Karol Wojtyła, Tadeusz Mazowiecki, Zbigniew Herbert, Leopold Tyrmand czy Paweł Jasienica… A nad wszystkim górujący, uśmiechnięty Jerzy Turowicz, który potrafi też być człowiekiem twardym. To podróż przez pismo, przez historię najnowszą Polski, ale i przez życiorysy ludzi Tygodnika
Kiedy zaczyna się ludzkie życie? To podstawowe i decydujące pytanie, ponieważ odpowiedź na nie ukaże, w jaki sposób postrzegasz naturę i status ludzkich zarodków. Kształtuje również twoją postawę wobec najważniejszych współczesnych kwestii bioetycznych, jak aborcja, klonowanie i badania nad wykorzystaniem komórek macierzystych. Mnogość różnych perspektyw może skutkować poczuciem zagubienia, lecz Biblia mówi jasno, że życie ludzkie zaczyna się w chwili poczęcia. John Ling, autor tej broszury, opiera swoją perspektywę na dogłębnych wyjaśnieniach prawd Pisma Świętego, historycznych poglądach chrześcijańskich oraz współczesnych dowodach naukowych. Dr John R. Ling, pisarz i wykładowca, od ponad 25 lat zabiera głos w kwestiach bioetycznych, biorąc udział w debatach i przemawiając do różnych grup słuchaczy. Jest autorem książek Responding to the Culture of Death ? A Primer of Bioetical Issues (2001) oraz The Edge of Life ? Dying, Death and Euthanasia (2002). Wykładał biochemię i bioetykę na Uniwersytecie Walijskim w Aberystwyh.
Celem rozważań zawartych w książce jest interpretacja sposobów, za pomocą których figura, jaką jest labirynt, wpisuje się w dzieła filmowe. W publikacji trafiającej do rąk czytelnika postaram się udowodnić, że specyficzna struktura błędnika wykorzystuje środki języka filmowego aby wzmocnić ewokowane przez siebie sensy. Problem ten wydaje mi się szczególnie ciekawy, ponieważ labirynt jest symbolem bardzo głęboko zakorzenionym w historii naszej kultury i właściwie nieprzerwanie w niej obecnym od kilku tysięcy lat.
Proponowana Wydawnictwu zbiorowa książka przynosi kolejną, drugą próbę socjologicznego spojrzenia na kulturę miejską Polski i Francji. Pierwszą zaprezentowano parę lat temu (2004) w publikacji pt. Pratiques culturelles et logique des institutions, którą redakcyjnie opracowali Norbert Bandier, Anna Matuchniak-Krasuska i Bogusław Sułkowski. Polscy i francuscy socjologowie przeprowadzili w niej analizę funkcjonowania instytucji kulturalnych w porównywalnych pod wieloma względami ośrodkach miejskich Polski i Francji. Druga - obecna - kontynuuje poprzedni projekt badawczy, koncentrując uwagę na lokalnych miejskich polach kulturalnych obydwu krajów. Obie relacjonują wyniki analiz prowadzonych przez te same zespoły socjologów (Lyonu i Łodzi), według podobnych założeń teoretyczno-metodologicznych, nad bardzo przybliżonym materiałem badawczym. Z tym wszakże, że druga góruje nad pierwszą: jest opracowana przez badaczy lepiej przygotowanych, trzyma się dojrzalszych metod i przynosi pogłębione wyniki.
Praca niniejsza ma być, w założeniu autora, przyczynkiem do historii pierwszych lat po utracie niepodległości, które stanową jeden z najbardziej dramatycznych okresów w dziejach Polski, tym samym więc przyczynkiem do historii polskości w tym czasie, a wiec do historii upartych zmagań o przetrwanie, o zachowanie polskiej tożsamości i polskiej kultury po tragedii państwa i narodu. Ma przybliżyć te wszystkie uwarunkowania i wydarzenia polityczne, które pod każdym z trzech zaborów determinowały i określały prowadzoną nieprzerwanie przez wiele lat w niezwykle trudnej sytuacji walkę o ocalenie narodowej substancji.
Dr Krzysztof Liedel: Verba docent, exempla trahunt? ? słowa uczą, przykłady pociągają. Kierując się tą właśnie myślą postanowiliśmy uzupełnić naszą publikacją ?Analiza informacji. Teoria i praktyka? kolejnym tomem, tym razem stanowiącym zbiór przykładów tekstów analitycznych, opracowanych przez wybitnych przedstawicieli świata akademickiego, administracji publicznej oraz sfery prywatnej. Chcielibyśmy, aby skorzystali z niej ci, którzy na co dzień zajmują się analizą, traktując ją jako swoisty punkt odniesienia, pozwalający na zderzenie swoich koncepcji i wyobrażeń z podejściem stosowanym także przez innych przedstawicieli profesji analityka. Mamy jednak nadzieję, że trafi ona także do tych, którzy analizę informacji traktują jako narzędzie w zawodach innych niż tylko te, które w nazwie mają słowo ?analityk?. Informacja jest bowiem ? o czym nie możemy zapominać ? podstawą funkcjonowania niemal wszystkich sfer funkcjonowania państwa. Właściwe obchodzenie się z nią przynosi korzyści przekładające się wprost na maksymalizację efektywności realizowania różnorodnych celów, tak w sferze publicznej, jak i prywatnej.
Dzieciobójstwo? Nie ma sprawy!
W Holandii uśmierca się kilkanaścioro niemowląt rocznie ze względu na ich prorokowaną niską jakość życia. W Kandzie sprawdzono empirycznie, że spędzenie niepełnosprawnego noworodka głodem zabiera średnio 13 dni. Co dalej? KTO dalej?
Lobby aborcyjne i antykoncepcyjne jest jak lodowiec, którego jedyną widoczną częścią jest wierzchołek, ukazany Polakom dzięki sprawie sądowej Wandy Nowickiej przeciwko Joannie Najfeld. – Natalia Dueholm.
Kolejny tom wydawanej przez MCK serii Materiały do Dziejów Sztuki Sakralnej na Ziemiach Wschodnich Dawnej Rzeczypospolitej. Publikacja zawiera monografie Kościoła p. w. Znalezienia Krzyża Św. i klasztoru Bernardynów w Grodnie oraz Kościoła p. w. Zwiastowania NMP i klasztoru Brygidek w Grodnie.
Celem pracy było odkrycie składowych wszystkich elementów, które przyczyniły się do możliwości realizowania idei wychowania do czytelnictwa dzieci i młodzieży szkół powszechnych II Rzeczpospolitej. Rozprawą jest monografią o charakterze historyczno-pedagogicznym, Zakres chronologiczny rozprawy zasadniczo zamyka się w latach 1918–1939. Biorąc pod uwagę, że niektóre fakty i zjawiska były konsekwencją wcześniejszych wydarzeń, dolna cenzura czasowa została w kilku przypadkach przesunięta. Trzeba podkreślić, że rozprawa koncentruje się wyłącznie na polskich środowiskach wychowawczo-edukacyjnych. Ze względu na fakt występowania w II RP wielu mniejszości narodowych problematyka ta w tym przypadku wymaga oddzielnych badań.
Publikacja ukazuje ciekawy związek między oralnością, piśmiennictwem oraz epiką ludową a kształtowaniem się tożsamości narodowej na Bałkanach ? wśród Albańczyków i Serbów. Szczególnie interesującym zagadnieniem jest funkcjonowanie wśród tych narodów pieśni ludowych, które mogły istotnie wpłynąć na postrzeganie przez mieszkańców państw bałkańskich własnej tożsamości narodowej oraz ich motywacje polityczne, a z drugiej strony dały elitom państwowym możliwość manipulowania świadomością obywateli.
Książka Rigelsa Halilego pomoże polskiemu czytelnikowi zrozumieć, co dzieje się obecnie na Bałkanach, także z perspektywy kulturowej. Będzie niewątpliwie ważną lekturą dla studentów slawistyki, bałkanistyki, stosunków międzynarodowych, historii, kulturoznawstwa czy etnologii.
Problem podjęty w interdyscyplinarnym, dokonywanym z wielu perspektyw metodologicznych zbiorze studiów nawiązuje do znanego toposu kulturowego. W tekstach przywołane są przykłady i kategorie autorytetów, m. in. doktryn i instytucji: autorytet Kościoła i w Kościele, prawa, etyczny, wychowawczy. Przede wszystkim są to jednak autorytety społeczne, osobowe „ludzi-drogowskazów”, przewodników, „strażników wartości”, oddziałujących wiedzą i umiejętnościami, świadectwem życia i dokonaniami.
(ze wstępu)
Wartości, o których byłą tu mowa, nawet gdyby były podzielane przez wszystkich Europejczyków, wołają wszak o przekroczenie ram europejskich, wręcz o uniwersalne obowiązywanie. Tym samym jednak nas Europejczyków łączyć powinno coś, czego nie chcemy zachowywać dla siebie. Trzeba tu wyraźnie zauważyć, że tylko dlatego nie jest to paradoksem, iż wartości nie tworzą systemów i nie wykluczają innych same z siebie, lecz są przedmiotem ludzkiej wiary, są przez nich posiadane i propagowane. Wspomniana wyżej konstruktywna relacja między wartościami a doświadczeniami i interpretacjami sprawia, że można pogodzić partykularyzm każdej historii doświadczenia z uniwersalizmem wartości.
Prezentowane dzieło pełni rolę klucza do zrozumienia wielu wydarzeń i pojęć świata starożytnego. Czytelnik znajdzie tu najczęściej spotykane nazwiska, fakty i terminy z dziedziny historii, geografii, literatury, filozofii, religii, archeologii, sztuki, życia codziennego starożytnych Greków i Rzymian. Autorzy Słownika uwzględnili w swych opracowaniach najnowsze odkrycia oraz wyniki badań naukowych. Wiedza o świecie starożytnym nie stanowi bowiem zamkniętej karty: wykopaliska archeologiczne, nowe badania językoznawcze (np. odczytanie pisma kreteńskiego), nowe papirusy z nieznanymi dotychczas tekstami, rzetelna i wnikliwa praca filologów - przynoszą wciąż nowe wiadomości, pozwalają usuwać błędne, choć uświęcone pojęcia o antyku, wzbogacają naszą wiedzę.
Głównym tematem książki jest pokazanie wzajemnego związku między dwoma istotnymi problemami historii średniowiecznego królestwa Francji: jedenastowieczną apokryficzną legendą o karolińskiej translacji Korony Cierniowej do królestwa Franków i jej recepcją w literaturze XI-XIII w., a rekonstrukcją faktycznego kapetyńskiego kultu relikwii. W przekonaniu autora oba te fenomeny kultury duchowej kapetyńskiej Francji były ze sobą wzajemnie powiązane i kształtowały między stuleciem XI a XIII religijne podstawy ideowe monarchii kapetyńskiej.
Nowatorska antologia, której celem jest zapoznanie polskiego czytelnika z dotychczas nietłumaczonymi na język polski tekstami z zakresu antropologii emocji. Tom składa się z artykułów prezentujących oryginalne interdyscyplinarne ujęcie tematu i przełamujących utarte stereotypy i podziały, jak natura/kultura, uczucia/rozum, kobiece/męskie. Autorki dokonały wyboru z niezmiernie obszernej literatury przedmiotu, prezentując czytelnikowi teksty uznane już za klasyczne dla tej dziedziny wiedzy, a także najnowsze odkrycia i rezultaty badań.
Podręcznik adresowany do studentów i wykładowców akademickich etnologii, antropologii, socjologii kultury i kulturoznawstwa, a także jako lektura uzupełniająca do studentów dziennikarstwa i komunikacji społecznej, historii, gender studies, psychologii czy pedagogiki.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?