Jak mówi popularne powiedzenie bez kopyt nie ma konia, a ci, którzy nie mieli z nimi problemów, są bez wątpienia nielicznymi szczęśliwcami. Kiedy coś niedobrego zaczyna się dziać z kopytami twojego konia, desperacko szukasz pomocy u podkuwacza i lekarza weterynarii, którzy na koniec wizyty zasypią cię mnóstwem zaleceń na przyszłość. O ponad połowie z pewnością zapomnisz, a wtedy z pomocą przyjdzie ci ta książka.Kopyta to rzetelne źródło informacji, dzięki którym problemy twojego konia po prostu się rozwiążą, a w przyszłości uda ci się uniknąć podobnych, przykrych sytuacji. Ta niezwykła książka to nowoczesny przewodnik będący kwintesencją wiedzy o kopytach. Właściciele koni, jeźdźcy, podkuwacze, specjaliści od pielęgnacji kopyt i wszyscy zainteresowani zagadnieniami z dziedziny końskiej podologii znajdą w niej wyczerpujące informacje na temat:anatomii wewnętrznych i zewnętrznych struktur kopyta,prawidłowego wyglądu zdrowych kopyt, czyli ich kształtu, rozmiaru, skątowania ścian i piętek,balansu i symetrii puszki kopytowej,typowych chorób występujących w obrębie puszki kopytowej,rozwoju, leczenia i zapobieganiu ochwatu,syndromu trzeszczkowego i innych chorób dotyczących wewnętrznych struktur kopyta,sposobu werkowania zdrowych i chorych kopyt,żywienia wspierającego wzrost zdrowych kopyt,zalet i wad użytkowania koni w podkowach i boso,sposobów werkowania mułów, osłów, koni miniaturowych oraz zimnokrwistych.Kopyta to wyjątkowo cenna pozycja, która powinna się znaleźć na półkach wszystkich zawodowo lub hobbystycznie związanych z końmi.
Zaklinaczka koni to pełna emocji, fascynująca opowieść odsłaniająca historię starań Andrei o zdobycie zaufania koni i porozumienia z nimi. Poznając jej drogę do sukcesu w naturalnym treningu koni, od dziecięcych fascynacji kucykiem, poprzez pierwsze próby jeździeckie, spotkanie z Robertsem, aż do otwarcia własnego ośrodka szkoleniowego, odkrywamy, jak prawdziwa pasja prowadzi do spełnienia marzeń. Przedstawione w drugiej części książki sylwetki koni trafiających na jej treningi, pomagają rozwiązać problemy z tymi zwierzętami oraz u dowadniają wartość więzi z koniem.Andrea Kutsch ponad cztery lata poświęciła na studiowanie moich metod. Jestem bardzo dumny, że zdecydowała się nauczać zgodnie z moimi założeniami. Świat miłośników koni na pewno z tego skorzysta i stanie się dzięki temu lepszy. Andreę charakteryzuje niezwykła wrażliwość w podejściu do koni potrafi znakomicie z nimi pracować. Jestem jednak przekonany, że jej prawdziwym powołaniem jest uczenie innych ludzi. Jej studenci szybko zauważą, że Andrea ma tylko jeden cel: najwyższą jakość nauczania.Monty Roberts
"Koń na Podlasiu" to pierwszy album wydany po śmierci wybitnego artysty Wiktora Wołkowa, z przygotowanych przez niego zdjęć do tego wydania.Był jednym z najbardziej znanych na całym świecie polskich fotografików, specjalizujący się w fotografii pejzażu i przyrody Polski północno-wschodniej.
„Koń na Podlasiu" to album o świecie, którego już nie ma. Przez niemal pół wieku Wiktor Wołkow fotografował podlaskie konie. Powstała z tego przepiękna, magiczna opowieść o jednym z najbliższych przyjaciół człowieka, dzielącym nasz, ludzki los od tysięcy lat.
Album wstępem opatrzył Andrzej Strumiłło, związany z Podlasiem malarz, rzeźbiarz i grafik, który przygotował także projekt graficzny albumu.
Mózg konia, mózg człowieka to książka, która rzuca nowe światło na wiedzę o tym, jak konie się uczą, myślą, postrzegają świat i funkcjonują, oraz wyjaśnia, jak pracować w zgodzie z końskim umysłem zamiast wbrew niemu. W tym pouczającym poradniku autorka Janet Jones, będąca zarówno naukowcem i doświadczoną trenerką, opisuje, jak pracują ludzkie i końskie mózgi. Prostym językiem wyjaśnia różnice i podobieństwa między sposobem widzenia świata przez ludzi i konie. Procesy i stany psychiczne - postrzeganie, skupianie uwagi, uczenie się, zaufanie czy strach - omawiane są zarówno z perspektywy człowieka, jak i konia. Wszystkie przedstawione w książce tezy ilustrowane są prawdziwymi historiami koni i ich opiekunów oraz prezentowane tak, by praktycznie pomóc w rozwiązywaniu codziennych problemów na ujeżdżalni lub w terenie. Każdy rodzaj jeździectwa uzależniony jest od wzajemnej komunikacji człowieka i konia. Kiedy poznamy, jak funkcjonują końskie mózgi, opanujemy bardziej zrozumiałe dla koni metody porozumiewania się. Dzięki temu: o poprawimy osiągnięcia koni, o oszczędzimy czas poświęcony na trening, o zbudujemy głębsze relacje z końmi, o stwierdzimy, że przenikliwą uprzejmością można osiągnąć więcej niż wymuszaniem, o łatwiej uporamy się z problemem złego zachowania koni, o ograniczymy ilość własnych błędów popełnianych podczas pracy z końmi. Książka Mózg konia, mózg człowieka oferuje rewolucyjne pomysły, z którymi powinien się zapoznać każdy, kto ma do czynienia z końmi.
Przeczytałem od deski do deski i jestem zachwycony. Łapię się na tym, że często cytuję tę książkę, ucząc na kursach i sympozjach. Carl Hester, wielokrotny medalista olimpijski w ujeżdżeniu Zrównoważony i wspierający konia dosiad jest podstawą udanego partnerstwa konia i jeźdźca.
Beth Baumert podejmuje ten dość złożony temat, ekspercko wyjaśniając dynamikę utrzymywania równowagi przez jeźdźca oraz zastosowanie pozytywnego napięcia w tworzeniu „linii mocy”.
W drugiej części omawia ten sam temat z perspektywy budowy i zachowań konia, ponownie podając wiele przykładów i sugerując ćwiczenia. Następnie po mistrzowsku łączy wcześniejsze tematy w jeden i demonstruje magię dwóch kręgosłupów układających się w jednej linii dla wspólnego dobra konia i jeźdźca. Z pokorą przyznaję, że dzięki niej nawet dla mnie pewne tematy stały się jaśniejsze, choć przez całe życie zajmuję się ujeżdżaniem. Książka Beth to równowartość niezliczonych kursów prowadzonych przez najlepszych na świecie trenerów.
z Przedmowy: Axel Steiner, sędzia ujeżdżenia FEI 5*, obecny sędzia ujeżdżenia klasy „S” USEF, członek komitetu programu klasy „L” USDF Natura nie przewidziała, że koń będzie dźwigał na swoich plecach człowieka. Kręgosłup konia wyspecjalizował się w drodze ewolucji nie w dźwiganiu ciężaru, ale w umożliwianiu koniowi maksymalnie szybkiego biegu. Na szczęście świadomy jeździec, wykorzystując naturalne właściwości kręgosłupa konia, może sprawić, że mimo dodatkowego ciężaru będzie on funkcjonował w pełni sprawnie. Książka pozwoli lepiej zrozumieć rolę dosiadu (dosiad – „miejsce, gdzie spotykają się dwa kręgosłupy”) i rozwiać wątpliwości, co w praktyce oznacza często używane określenie „jechanie konia od dosiadu”. Człowiek – doskonaląc się w umiejętnościach jeździeckich i wykorzystując całą wiedzę o budowie i zachowaniu koni – jest w stanie spowodować, iż dwa kręgosłupy (koński i ludzki) będą podczas jazdy wchodzić w interakcję i osiągną harmonię. Wojciech Mickunas Na grzbiecie konia dzieją się rzeczy magiczne. Nie jest tak za każdym razem, ale może się zdarzać, kiedy koń i jeździec stają się jednością. Ich kręgosłupy spotykają się w idealnej równowadze, umysły osiągają doskonałe porozumienie, a obydwoje poruszają się w cudownej harmonii. Magia może mieć miejsce, kiedy koń jest szkolony (zarówno fizycznie, jak i mentalnie) z uwzględnieniem jego natury – jeździec pomaga mu używać jego ciała w naturalny sposób, koń pracuje swobodnie i chętnie dla jeźdźca, który doskonale panuje nad swoją równowagą. To właśnie nazywam „dynamiką ujeżdżenia”, a kiedy ona działa, mięśnie konia są wykorzystywane w sposób, który powoduje poprawę jego giętkości i wzmocnienie, a także zapewnia mu dłuższe życie w zdrowiu. Pod względem umysłowym wierzchowiec czuje się wolny i niczym nie ograniczany. To odnosi się do wszelkich ras koni, trenowanych w każdej możliwej dyscyplinie jeździeckiej. z Wprowadzenia Jakąkolwiek dyscypliną jeździecką się zajmujesz, czy to western, skoki, czy jazda na kucach – zachęcam, żebyś pogłębił swoją wiedzę na temat dresażu i stosował ją podczas szkolenia, choćby dlatego, by zachować jego logikę. Mam to szczęście, że w trakcie całej mojej kariery jeździeckiej i trenerskiej nigdy nie stosowałem treningu skokowego bez pracy na czworoboku.
Najnowszaksiążka Reinera i Ingrid Klimke to doskonała publikacja na temat treninguz wykorzystaniem koziołków, zwanych z włoskiego cavaletti. Zapełniaona lukę w polskojęzycznej bibliotece trenerskiej. Wielu trenerówi jeźdźców podczas szkolenia stosuje drągi i koziołki, odnoszę jednakwrażenie, że tylko kilku z nich tak naprawdę zna zasady i znaczenieich użycia. Niniejszy poradnik systematyzuje wiedzę w tym zakresiei dostarcza odpowiedzi na wiele pytań, m.in. czy kawaletki jeździ siępółsiadem czy ćwiczebnym.Wojciech MickunasDla mistrzyniolimpijskiej Ingrid Klimke praca na koziołkach jest kluczem do sukcesu zarównodla konia, jak i jeźdźca, niezależnie od ćwiczonej formy jazdy. Podczastreningu na koziołkach koń poprawia nie tylko chody, rytm, rozluźnieniei kadencję ruchu, ale także swoją kondycję. Jeździec natomiast utrwaladosiad i szlifuje swoje jeździeckie umiejętności. W niniejszymporadniku dwoje światowej klasy jeźdźców Reiner Klimke i jego córkaIngrid Klimke omawiają pracę na koziołkach na lonży, bez jeźdźca i podjeźdźcem. Swój wywód ilustrują licznymi zdjęciami i nowymi, cennymipropozycjami pracy ujeżdżeniowej oraz zaktualizowanymi schematami ustawieńprzeszkód na potrzeby gimnastyki skokowej.Dla wieluznawców tematu nazwisko Klimke jest równoznaczne z kompetentnymi wszechstronnym szkoleniem konia. Reiner Klimke jest najbardziejutytułowanym jeźdźcem ujeżdżeniowym wszechczasów, a jego córka Ingridkontynuuje rodzinną tradycję. Jest wielokrotną złotą medalistką olimpijską,mistrzynią Świata i Europy w WKKW (Wszechstronnym Konkursie KoniaWierzchowego), jedyną na świecie amazonką zawodową odnoszącą sukcesy na areniemiędzynarodowej zarówno w ujeżdżeniu, jak i we wszechstronnymkonkursie konia wierzchowego. Za nadzwyczajne osiągnięcia w roliszkoleniowca i jeźdźca otrzymała tytuł mistrzowski.
Rozwiązywanie problemów posturalnych, poprawa wzorców ruchowych i stabilizacji oraz zapobieganie kontuzjomW ostatnich latach nastąpił bardzo szybki rozwój fizjoterapii, osteopatii i chiropraktyki końskiej. Pojawiło się w tych dziedzinach wielu specjalistów, natomiast brakowało opisów konkretnych zestawów ćwiczeń, a także zaleceń, w jaki sposób przywracać sprawność koniom po przebytych kontuzjach. Książka Jec Aristotle Ballou tę lukę wypełnia. Autorka proponuje 55 ćwiczeń do wykonania z ziemi lub z siodła, na tyle prostych, że może z nich skorzystać każdy właściciel konia. Przedstawia gotowe zestawy ćwiczeń dla koni pracujących nad odzyskaniem formy po kontuzjach lub po dłuższym okresie roztrenowania, a także zalecenia dla koni w różnym wieku, starszych i młodzieży, przygotowywanych do pracy pod siodłem.
Każdy ruch konia – drgnięcie skóry, rozszerzenie nozdrzy, mrugnięcie, machnięcie ogonem – może być gestem o wielkim znaczeniu. Ludzie zazwyczaj nie zauważają, lekceważą albo mylnie interpretują te sygnały, co nieuchronnie prowadzi do dezorientacji konia i do naszej frustracji. Sharon Wilsie oraz Gretchen Vogel rozkładają subtelny język mowy ciała konia na najbardziej podstawowe elementy, które dzięki temu łatwiej dostrzeżemy i zinterpretujemy. Podpowiadają nam również, jak komunikować się z końmi za pomocą zaplanowanych, celowych gestów. Doradzają, jak oddychać i jaką postawę przyjmować, aby łatwiej „wsłuchiwać się” w język koni oraz „mówić” do nich tak, aby nas rozumiały, zamiast oczekiwać, że to one zrozumieją nas. Ten praktyczny system może stosować każda osoba pracująca z końmi: instruktor jeździectwa, ujeżdżacz młodych koni, jeździec rekreacyjny lub zapalony zawodnik.
Cherry Hill jest autorką wielu bestsellerowych książek. Jest znaną na całym świecie instruktorką i trenerką, a także sędzią kilku amerykańskich organizacji ras koni. Każda chwila, którą spędzasz z koniem, stanowi okazję, żeby nauczyć go dobrych nawyków i rozwinąć jego szacunek do ciebie, zaufanie i chęć do współpracy. Wszystkie konie potrzebują nauki i treningu w postaci pracy z ziemi, która ma za zadanie zwiększyć bezpieczeństwo zarówno w stajni, ujeżdżalni i na padoku, jak i podczas jazdy w terenie.
Kolekcja 101 ćwiczeń z ziemi autorstwa Cherry Hill poprowadzi ciebie i twojego konia od schwytania i przywołania go na padoku, przez lonżowanie, ustępowanie od nacisku, skręcanie, odczulanie, cofanie, pracę na długich wodzach z ziemi po pracę na przeszkodach i wiele innych czynności. Wszystkie ćwiczenia są przedstawione krok po kroku, żebyś mógł do nich wrócić podczas pracy z ziemi. Każde ćwiczenie ma jasno określone cele, warianty i opis problemów, które mogą często występować przy jego wykonywaniu, do każdego jest też zestaw ilustracji, ułatwiających jego wykonanie. Znajdziesz tu też zestawy ćwiczeń, sprawdzające postępy w szkoleniu.
W pracy z ziemi nie chodzi o wytresowanie zwierzęcia, by stało się posłuszną "małpką cyrkową". To czasochłonny proces: najpierw wychowywanie konia, a następnie przygotowywanie go do roli towarzysza człowieka - konia wierzchowego. Dzięki tej książce dowiesz się, jak najlepiej z nim postępować, by mu w tym pomóc.
Wojciech Mickunas
Ile radości może dawać praca z koniem, wiedzą wszyscy, którzy postrzegają relację ze swoim wierzchowcem jako związek oparty na szacunku i porozumieniu. W takiej sytuacji koń przestaje być niewolnikiem ze strachem spełniającym nasze polecenia i staje się współpracującym partnerem. Korzyści płynące z wykonywania logicznego ciągu ćwiczeń, opisanych w tej książce, docenimy nie tylko w trakcie jazdy, ale również obserwując poprawę zachowania konia podczas codziennej obsługi, wykonywania zabiegów medycznych czy wizyty u kowala. A ponieważ konie uczą się przez całe życie, nigdy nie będzie za późno na wykorzystanie wiedzy z tej książki.
Małgorzata Waliszka, redaktorka naczelna miesięcznika "Konie i Rumaki"
Jeśli poszukujemy głosu dziecka, które mieszka w naszej duszy to gorąco polecam tę książkę. Piękne i wzruszające opowiadania o losach psich i konnych bohaterów. Poznamy ich trudną i niejednokrotnie niebezpieczną pracę na rzecz ludzi i ich bezpieczeństwa. Kiedy trzeba przywrócić porządek, uratować osobę, znaleźć ciało czy rozpoznać ślad, to stają na wysokości zadania, czasem poświęcając swoje zdrowie, a nawet i życie. Zwierzęta w służbie człowiekowi są mu bezgranicznie oddane. I pomimo tak wymagającej pracy, są to zwierzęta radosne, pełne miłości do dzieci, osób niepełnosprawnych czy chorych. Te wszystkie wspaniałe cechy ich charakteru i historie poznajemy dzięki wielkiemu zaangażowaniu Autorek, które objeździły całą Polskę, by mogła powstać ta książka. Jest ona hołdem oddanym zwierzętom w służbie człowiekowi i ich prawdziwej przyjaźni.
Nowe, poszerzone i zaktualizowane wydanie kultowej książki znanego trenera praktyka. Autor omawia w niej wszystkie etapy treningu konia skokowego, prowadząc czytelnika od okresu wstępnego (zajeżdżanie, lonżowanie, skoki luzem, praca z ziemi), przez ujeżdżenie do skoków, do samego treningu skokowego (obejmującego pracę na cavaletti, szeregi i układy gimnastyczne, a także korektę koni). Jednocześnie przedstawia teorię i pozostałe aspekty pracy z końmi: radzi, na co zwrócić uwagę przy kupnie konia skoczka, omawia wpływ chowu, pielęgnacji kopyt i poszczególnych elementów rzędu. Książkę zamykają rozdziały dotyczące szkolenia juniorów oraz budowania parkurów ten ostatni kierowany jest zarówno do gospodarzy toru, jak i do trenerów oraz jeźdźców, którym przystępnie wyjaśnia tajniki stawiania przeszkód.Biblia skokowa Anthony'ego Paalmana bardzo ciekawie wpisuje się w aktualnie trwającą dyskusję między klasykami a naturalnymi i może zaskoczyć obie strony sporu.Wojciech Mickunas
Sławomir Szereda (ur. 1956 r.) należy do grona najbardziej uznanych artystów przedstawiających w swej twórczości wizerunek konia. Konie są zresztą jego życiową pasją, a wnikliwa obserwacja i wieloletnie zgłębianie tematu połączone jest z uprawianiem jeździectwa. Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Łodzi, w którego twórczości wizerunek koni obecny był od zawsze i to właśnie im poświęcił prezentowany album. Uczestnik licznych wystaw w kraju oraz za granicą. Jego prace znajdują się w prestiżowych prywatnych zbiorach w Polsce i w innych krajach europejskich, jak również w USA, Kanadzie i Arabii Saudyjskiej. Album ten zawiera ponad 120 prac, na których pokazane są perły polskiej hodowli koni arabskich, które swoim pięknem urzekają miłośników tej rasy na całym świecie.
Krzysztof Mikołaj Dorohostajski herbu Leliwa, o przydomku Monwid (1562 ? 1615), marszałek wielki litewski, pan na Dorohostajach na Wołyniu oraz Oszmianie Murowanej w województwie wileńskim, zaprzyjaźniony z Radziwiłłami, był postacią znaną, zarówno na królewskim dworze, jak i wśród braci szlachty. Wszelako do potomności przeszedł jako autor słynnej Hippiki, wydawanej kilkakrotnie w XVII i XVIII w. Podróżując w młodości po Włoszech, najdłużej bawił w Neapolu, gdzie zetknął się ze znakomitymi hodowcami koni i nauczycielami jazdy konnej (Caracciolo, Corte, Ferraro). Szczególnie Piero Antonio Ferraro, słynny ?hippolog? i nadworny koniuszy wicekróla neapolitańskiego, księcia de Osuna, udzielił Dorohostajskiemu lekcji konnej jazdy i niewątpliwie pierwszy zachęcił go do opracowania podręcznika hodowli tych zwierząt. Po trudach wojny inflanckiej (1602) Dorohostajski osiadł na wsi i tutaj doprowadził do końca swoje dzieło, nad którym od lat pracował: Hippika, to jest o koniach księgi. W ostatecznej redakcji rękopisu wielką rolę odegrał wojewoda trocki Mikołaj Krzysztof Radziwiłł Sierotka, także wybitny znawca hippologii. Autor wzorował się jednak na poznanych za młodu dziełach włoskich, na własnych zamiłowaniach do konia i na własnej stadninie. Tak więc Hippika miała być dziełem praktycznym (hodowla konia), a nie teoretycznym, tak dla ziemianina, jak i żołnierza w polu. Autor, przywiązując wagę do starannej szaty graficznej, zamówił miedziorytowe ilustracje bynajmniej nie za granicą, w Niderlandach, lecz u znanego radziwiłłowskiego sztycharza, Tomasza Makowskiego, popierając w ten sposób twórczość rodzimą. Grafik ten wykonał w Nieświeżu w r. 1602, na podstawie własnych rysunków, kartę tytułową i 44 tablice, w tym 24 plansze wyobrażające figury koni na tle krajobrazów. Te ostatnie ryciny są kopiami sztychów z serii Equile Joannis Austriaci Caroli V Imp., która ukazała się w Antwerpii w 1578 r. Pozostałe miedzioryty Makowskiego przedstawiały krajobrazy i zamki. Hippika, urozmaicona cytowanymi wierszami Wergiliusza, zawierała pierwszorzędne informacje o hodowli koni i przez długie lata była najpopularniejszym w tej mierze podręcznikiem, kasując konkurencyjną Hippikę Krzysztofa Pieniążka z 1607 r. Dzieło Dorohostajskiego ukazało się w Krakowie w 1603 r., u Andrzeja Piotrowczyka. Następne edycje miały miejsce w Poznaniu 1620 r.(z miedziorytami Makowskiego) oraz w Krakowie w 1647 r. w drukarni Łukasza Kupisza i w Drukarni Akademickiej (w obu tych wydaniach figurowały już gorsze ilustracje drzeworytowe). Notowane są jeszcze edycje z 1700 r . ok. 1730 r.
Szkolenie koni ma na celu poprawę ich wyników sportowych bez narażania na kontuzje ich układu mięśniowo-szkieletowego. Książka Biomechanika i trening konia dostarcza wiedzy na temat anatomii funkcjonalnej, która umożliwi trenerom jak najlepsze wykorzystanie poszczególnych ćwiczeń, wykonywanych przez konie podczas treningów – a to z pewnością zaowocuje w trakcie zawodów.
Autor przedstawia najpierw krótki opis biomechaniki najważniejszych grup mięśniowych zaangażowanych w ruch konia, potem omawia mięśnie kończyn piersiowych, miednicznych, szyi i kłody. Jest to baza dla kolejnych rozdziałów, w których skupia się na treningu i podstawowych ćwiczeniach wykorzystywanych w szkoleniu koni.
Tekst jest ilustrowany świetnymi zdjęciami, wykresami i rycinami anatomicznymi opracowanymi przez autora. Książka stanowi bardzo cenną pozycję dla wszystkich profesjonalistów pracujących z końmi: lekarzy weterynarii, trenerów i jeźdźców, naukowców, fizykoterapeutów oraz wykładowców na kursach jeździeckich, a także dla tych miłośników koni, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę o budowie i ruchu konia.
Dwutomowa reedycja dzieła wydanego po raz pierwszy w 1931 roku. W tym obszernym podręczniku Władysław Hofman zawarł wszystko to, co ówczesny kawalerzysta czy artylerzysta powinien wiedzieć o użytkowanych koniach. Autor omówił pochodzenie konia, przedstawił rasy koni najodpowiedniejsze do służby wojskowej i organizację hodowli koni w II Rzeczypospolitej. Obszerny rozdział poświęcił opisaniu całej budowy ciała zwierzęcia. Przedstawił tu m.in. funkcjonowanie zmysłów konia czy jego układów wewnętrznych. W pracy przestawił także sposoby jazdy konnej, obchodzenia się ze zwierzęciem, podkucia, treningu, dbania o jego higienę, zdrowie i dobrą kondycję.
Dwutomowa reedycja dzieła wydanego po raz pierwszy w 1931 roku. W tym obszernym podręczniku Władysław Hofman zawarł wszystko to, co ówczesny kawalerzysta czy artylerzysta powinien wiedzieć o użytkowanych koniach. Autor omówił pochodzenie konia, przedstawił rasy koni najodpowiedniejsze do służby wojskowej i organizację hodowli koni w II Rzeczypospolitej. Obszerny rozdział poświęcił opisaniu całej budowy ciała zwierzęcia. Przedstawił tu m.in. funkcjonowanie zmysłów konia czy jego układów wewnętrznych. W pracy przestawił także sposoby jazdy konnej, obchodzenia się ze zwierzęciem, podkucia, treningu, dbania o jego higienę, zdrowie i dobrą kondycję.
Pięknie napisana książka o koniach uwrażliwiająca szczególnie młodzież na niepotrzebne cierpienie koni pracujących w zaprzęgu czy służących nam ludziom do rekreacji. Pokazuje również mądrość i odwagę koni służbowych pracujących w Policji jako środek przymusu bezpośredniego. Mam nadzieje, że lektura książki uzmysłowi nam wszystkim wyjątkowość koni i należny im szacunek jaki my ludzie jesteśmy im winni. Ja niewątpliwie mam to wyjątkowe szczęście i jednocześnie ogromną satysfakcję, że wszystkie te konie mogłam poznać osobiście.kom. Izabela Dobrowolska, specjalista Zakładu Kynologii Policyjnej Centrum Szkolenia Policji, koordynuje zadania związane z utrzymaniem i wykorzystaniem m.in. koni służbowych w Policji.
Sally Swift jest pionierką w nowej filozofii nauczania jazdy konnej opierającej się przede wszystkim na świadomości własnego ciała, jego równowadze oraz stosowaniu wzroku rozproszonego. Teraz jej metody, zebrane w formie książki, umożliwiają jeźdźcom i ich koniom uzyskanie harmonii we wspólnej pracy, bez uczucia bólu i niewygody.W przeciwieństwie do tradycyjnych instruktorów Sally Swift nie wierzy w siłowe techniki treningu, które wywołują jedynie poczucie usztywnienia podczas jazdy. Zamiast nich, proponuje użycie niezwykłych wyobrażeń wybiegających daleko poza sam mechanizm jazdy konnej (""wyobraź sobie, że jesteś rosnącym drzewem: korzenie rosną w dół z twojego środka ciężkości..."") oraz dzięki ogromnej wiedzy na temat anatomii ludzkiego i końskiego ciała. Ta mądra i inspirująca trenerka uczy prawdziwych jeźdźców, jak pozbyć się starych nawyków i osiągnąć naturalną pozycję, jak przełamać frustrujący stan niemocy i osiągnąć kolejne cele - z poczuciem wygody, energii i precyzji.Niezwykle dokładne ilustracje i fotografie, niestosowane nigdy wcześniej w książkach na temat jazdy konnej, bardzo trafnie tłumaczą anatomię i przedstawiają wyobrażenia, pomagając naszemu umysłowi i ciału w odnalezieniu nowego, wewnętrznego podejścia do jazdy konnej.Harmonia jeźdźca i konia jest książką zarówno dla początkujących, jak i zaliczających się do światowej klasy jeźdźców.
Piotr Kulczyna - z zawodu leśnik, człowiek wielu pasji, spośród których zamiłowanie do dalekich podróży zdają się być wyjątkowe - konno postanowił przemierzyć sporą część kraju, ponad 500 km, zdany na różne przeciwności i przygody, jakie wynikają z takiej nietypowej wyprawy. Przy tym wszystkim opisuje tu nie tylko przebieg samej eskapady, lecz także niezwykłą zażyłość z końmi, które są jego prawdziwymi przyjaciółmi. Jeśli dodać, iż smolnickie lasy (Nadleśnictwo Rybnik, gmina Sośnicowice) są miejscem organizowanych przez niego zawodów jeździeckich, a ON sam jest pomysłodawcą i twórcą odznaki ""Kawaleryjka"", to wyłania się nam również obraz pasjonata historii Polski, którego książki - zapiski z podróży - ze wszech miar polecamy wszystkim Czytelnikom.
Niezbędnik szkolenia konia Cherry Hill znana wśród miłośników koni instruktorka i trenerka wyjaśnia, jak pomóc koniowi przełamać jego naturalne obiekcje wobec ludzkiego dotyku, rozwinąć jego zdolności ruchowe i nauczyć go zaufania do jeźdźca lub opiekuna. Po opanowaniu zawartych w tej książce lekcji twój koń będzie godnym zaufania i szczerym wierzchowcem, który:jest pełen szacunku i uwagi,reaguje na bodźce, a jednocześnie jest opanowany,odznacza się pewnością siebie i ciekawością świata,cierpliwie znosi wszelkie zabiegi pielęgnacyjne,zachowuje spokój w nieprzewidywanych sytuacjach,przychodzi do człowieka i chętnie współpracuje,spokojnie stoi uwiązany na jednym lub dwóch uwiązach, także u boku innych koni,jest cierpliwy i opanowany podczas jazdy wierzchem,nie odczuwa lęku separacyjnego,jest giętki, porusza się równo i w równowadze
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?