Historia medycyny w sześciu niepełnych odsłonach. Część trzecia, czyli odsłona szósta i ostatni
Część trzecia, czyli odsłona szósta i ostatnia
-
Autor: Ryszard W. Gryglewski
- ISBN: 978-83-233-5398-0
- EAN: 9788323353980
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
- Format: 240x170x15mm
- Język: polski
- Liczba stron: 318
- Rok wydania: 2024
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
37,48złCena detaliczna: 51,45 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 36,73 zł
Historia medycyny w sześciu niepełnych odsłonach jest propozycją spojrzenia na dzieje nauki i sztuki lekarskiej przez pryzmat sześciu, zdaniem autora, głównych problemów, z jakimi w przeszłości mierzyła się medycyna i z jakimi nadal przychodzi jej się mierzyć.
Pierwsza odsłona to rozważania o konstrukcji (lub inaczej - budowie) organizmu człowieka, nad którą dyskutowali badacze zajmujący się takimi dyscyplinami, jak anatomia, histologia, cytologia i genetyka. Druga odsłona jest próbą zrozumienia funkcji życiowych, czyli przedmiotu badań nauk eksperymentalnych, przede wszystkim fizjologii i biochemii. Trzecia wiąże się z poznaniem przyczyn i mechanizmów, które uszkadzają lub niszczą strukturę i zaburzają funkcje organizmu, czyli zdarzeń i procesów stojących u podstaw nauki o chorobach - patologii wraz z anatomią patologiczną, patomorfologią i patofizjologią, mikrobiologią i bakteriologią lekarską. Dzięki czwartej odsłonie zbliżamy się do historii prób rozpoznania procesów chorobowych oraz zdolności przewidywania ich dalszego biegu. To świat diagnostyki i prognostyki medycznej. Piąta ukazuje zaś poszukiwania metod i środków, których celem staje się przywrócenie zaburzonej homeostazy organizmu - a więc to, co określamy mianem terapii. Ostatnia, szósta, przedstawia dzieje chirurgii - nauki i sztuki poszukującej sposobów bezpośredniego wniknięcia w przestrzeń konstrukcji organizmu i przywrócenia właściwego biegu funkcji życia.
Obecnie do czytelników trafia trzecia i za razem ostatnia część monografii poświęcona w całości historii jednej z najstarszych specjalności lekarskich - chirurgii. Od krzemiennego noża naszych prehistorycznych przodków aż po ramię robota chirurgicznego możemy śledzić wysiłki całych pokoleń by naprawić to co zostało uszkodzone, czy to w wyniku choroby czy też na skutek urazu. Stąd też tytuł ostatniej odsłony - Naprawa.