Gotycka architektura sakralna na Śląsku w latach 1200-1420
Główne kierunki rozwoju
-
Autor: Adamski Jakub
- ISBN: 9788365548207
- EAN: 9788365548207
- Oprawa: Twarda
- Wydawca: Towarzystwo Naukowe `Societas Vistulana`
- Format: 21.0x29.5cm
- Język: polski
- Liczba stron: 798
- Rok wydania: 2018
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
109,44złCena detaliczna: 149,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 109,44 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Publikacja Jakuba Adamskiego jest pierwszą w polskiej nauce kompleksową monografią gotyckich kościołów historycznego Śląska. Obszerna rozprawa stanowi wnikliwe opracowanie historii oraz zagadnień artystycznych wszystkich gotyckich świątyń miejskich i cysterskich z XIII i XIV wieku na Śląsku w jego najszerszych granicach historycznych, od Żagania na zachodzie po Oświęcim na wschodzie.
Niemal każda z ujętych w publikacji budowli otrzymała nową interpretację, przynoszącą ważne ustalenia w zakresie historii budowy, pochodzenia twórców oraz historycznego znaczenia w śląskiej i międzynarodowej perspektywie. Autor szczególnie wnikliwie zbadał regionalne centra architektoniczne, nadające ton sztuce budowlanej średniowiecznego Śląska. Jednym z kluczowych zagadnień omówionych w książce jest aktywny udział Śląska w nurcie „awangardy” architektonicznej około roku 1300, która odmieniła oblicze gotyckiej architektury w tej części Europy, a także wykształcenie się specyficznego języka form tamtejszych kościołów w kolejnych dekadach XIV stulecia.
W opinii recenzentów książka Jakuba Adamskiego wypełnia lukę w badaniach nad historią architektury i sztuki gotyckiej, jej arcydzieł oraz warsztatów czynnych na terenie Śląska i ziem sąsiednich, pokazuje zasięg wpływów artystycznych oraz kierunki oddziaływań i powiązań miast oraz regionu w skali lokalnej i ponadregionalnej.
Niemal ośmiuset stronicowe opracowanie dopełnia bogaty materiał ilustracyjny (ponad tysiąc ilustracji).