Dieta długowieczności. Gotowanie według Pięciu ...
Gotowanie według Pięciu Przemian
-
Autor: Barbara Kuligowska-Dudek
- ISBN: 9788388330711
- EAN: 9788388330711
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Poligraf
- Format: 14.5x20.5cm
- Język: polski
- Liczba stron: 200
- Rok wydania: 2017
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Średnia ocena: 4,50 (2)
-
20,01złCena detaliczna: 33,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 20,01 zł
Gotowanie według Pięciu Przemian
Autorka jest dietetykiem,
wykorzystującym w swojej pracy osiągnięcia
dietetyki Dalekiego Wschodu.
W swojej książce łączy mądrość liczącej sobie
ponad pięć tysięcy lat Tradycyjnej Medycyny
Chińskiej z realiami polskimi.
Autorka pokazuje, że przez jedzenie można
wzmocnić nie tylko nasze ciało i jego funkcje,
ale również psychikę.
Odżywiając ciało wzmacniamy również ducha.
Czy przez odpowiedni dobór pokarmów
można leczyć lęk i inne problemy
emocjonalne?
Dlaczego warto jeść produkty
rolnictwa ekologicznego?
W jaki sposób powinna wyglądać dieta latem,
a w jaki zimą?
Jak wspomagać dietą pracę poszczególnych
narządów?
Na te i inne pytania odpowiada książka, która
oprócz tego zawiera mnóstwo przepisów
wspierających zdrowie.
Bardzo dobra książka w szczególności dla
osób zmęczonych stosowaniem różnych
bardzo jednostronnych diet, które
wyniszczają organizm i wymyślane naprędce
niewiele mają wspólnego
ze zdrowym odżywianiem.
Dieta Długowieczności – Fragment książki
Gotowanie według Pięciu Przemian
wstęp
Zdarza się, że ktoś poczęstuje nas bardzo prostym daniem, a okazuje się, że wyśmienicie ono smakuje. Innym razem zjemy wyszukaną potrawę w drogiej restauracji i będziemy niezadowoleni. W czym rzecz? Ważne jest nastawienie kucharza, jego intencje, humor, a przede wszystkim to, czy lubi swoją pracę. Gotowanie jest sztuką i tylko przy takim do niego podejściu możemy liczyć na to, że odbiorcy tej sztuki będą w pełni usatysfakcjonowani. Taką właśnie sztuką jest gotowanie według zasad Tradycyjnej Medycyny chińskiej, wyrosłej z Ayurwedy - najstarszego systemu leczniczego na świecie. Nauka o żywieniu zgromadzona przez te dwie wielkie gałęzie medyczne ma duże tradycje i osiągnięcia. Dietetyka medycyny chińskiej jest również nazywana kuchnią według Pięciu Przemian, Pięciu Elementów lub Pięciu Pór Roku. Kładzie ona szczególny nacisk na gotowanie w zgodzie z przyrodą i z jej rytmem. W inny sposób przygotowujemy potrawy zimą, inny latem, a jeszcze inny jesienią. Okazuje się, że odżywianie się głównie surówkami w środku zimy wcale nie jest zdrowe, gdyż organizm potrzebuje w tym okresie ciepła, po to by zrównoważyć chłód panujący na dworze. Z kolei lato to czas młodych warzyw, świeżych ziół i soczystych owoców prosto z drzewa. Dlaczego by więc nie wykorzystać ich w tym okresie w kuchni?
Zależało mi bardzo na podkreśleniu roli tłuszczów w organizmie, dlatego poświęciłam im oddzielny rozdział. W szczególności kobiety, w dobie mody na bardzo wychudzone modelki, mają tendencje do ulegania stereotypom lansowanym przez media i doprowadzania się do stanu bliskiego anoreksji. Przyroda rządzi się swoimi prawami i dała kobiecie krągłości po to, by mogła śmiało przejść przez okres ciąży i porodu. Nic tego nie zmieni - dlatego warto być przede wszystkim sobą i nie dawać się sprowadzać na manowce chwilowym modom, które jutro mogą być zupełnie inne. Jedyna moda, która powinna obowiązywać całe życie, to moda na zdrowie i dobre samopoczucie.
W chińskiej nauce o odżywianiu nie istnieją jakieś sztywne nakazy czy zakazy. Nasz sposób odżywiania się zmienia się wraz z nami i jeżeli czymś warto się kierować nie tylko w kuchni, ale również w życiu, to przede wszystkim intuicją, głęboką mądrością, którą każdy nosi w sobie. Im jesteśmy bardziej dojrzali, mądrzy, wrażliwi, tym większe szansę, że to właśnie ona podpowie nam najsłuszniejsze rozwiązania. Warto potraktować kuchnię w sposób magiczny. Jedzenie jest magią - barw, kształtów, smaków, zapachów. Nawet najprostsze danie może smakować wyśmienicie, jeżeli do jego przygotowania użyjemy wyobraźni, intuicji i ...serca.