W tym dziale znajdziecie Państwo szeroki wybór fachowych książek, poradników, atlasów o różnego rodzaju chorobach i schorzeniach - wszystkie rodzaje chorób i schorzeń, profilaktyka, wykrywanie, leczenie, zapobieganie. Zapraszamy do naszego sklepu internetowego, tylko tutaj znajdziecie najlepszy i największy wybór książek z dziedziny zdrowia - DobreKsiazki.pl
Publikacja SARS-CoV-2 i COVID-19. Plotki, dezinformacje i narracje spiskowe w polskim dyskursie publicznym to praca istotna przede wszystkim ze względu na wagę tematu, jego aktualność oraz syntetyczne ujęcie. O tym, jak temat jest istotny, Autorka przypomina słowami: Tsunami dezinformacyjne stało się groźne w równym stopniu, co sama pandemia. [] Od początku trwania pandemii, a zatem nieco od ponad roku, w literaturze przedmiotu pojawiają się coraz to nowe teksty poświęcone dezinformacji i propagandzie dotyczącej tematyki covidowej, jednak, jak słusznie zauważa Badaczka, nadal brakuje syntetycznego, polskojęzycznego opracowania na ten temat. [] Niniejsza publikacja wypełnia tę lukę. Tym samym Autorka [] włącza się swoją pracą w ten obszar badawczy, mogąc z perspektywy czasu odnieść się do przeprowadzonych w ciągu pierwszego roku trwania pandemii i infodemii badań ilościowych i jakościowych, i połączyć w swej pracy wyniki różnych badań. Z tego względu zastosowała podejście triangulacyjne.Struktura książki jest przejrzysta i czytelna. [] Jako szczególnie wartościowy należy uznać pomysł nadania podobnej struktury poszczególnym częściom pracy. Ten trafny zamysł Autorki znacznie ułatwia czytelnikowi podążanie za Jej myślą i przeprowadzoną przez Nią analizą. W swej pracy Autorka snuje swe rozważania wokół trzech głównych obszarów: plotek, dezinformacji i narracji spiskowych dotyczących SARS-CoV-2 i COVID-19, występujących w polskim dyskursie publicznym. Na uwagę zasługują także wielopłaszczyznowy charakter omawianej problematyki oraz [] bogata baza źródłowa.Z recenzji dr hab. Agnieszki Łukasik-Tureckiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II
Kolejny numer z serii „W gabinecie lekarza specjalisty. Onkologia”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Pawła Wiechno, został poświęcony nowoczesnym formom leczenia raka stercza.
Opracowaniem poszczególnych rozdziałów zajęli się najlepsi polscy specjaliści w tej dziedzinie. W bieżącym wydaniu szczegółowo omówiono program wczesnego wykrywania raka gruczołu krokowego oraz androgeny i sygnalizację androgenową. Przedstawiono także leczenie chirurgiczne raka stercza z punktu widzenia urologa oraz napromieniowanie radykalne z punktu widzenia radioterapeuty. Kolejne istotne zagadnienia jakie znalazły się w monografii to efekty uboczne leczenia hamującego sygnał androgenowy, miejsce leczenia cytostatycznego w raku stercza oraz nawrót biochemiczny po leczeniu radykalnym i choroba oligometastatyczna. Opracowanie porządkuje oraz pogłębia dotychczasową wiedzę na temat terapii raka stercza i może być z powodzeniem wykorzystywane w codziennej praktyce klinicznej. Publikacja dedykowana jest przede wszystkim urologom, onkologom klinicznym, ale także studentom medycyny oraz lekarzom wszystkich specjalności zaangażowanych w opiekę nad chorymi na raka gruczołu krokowego.
SPIS ROZDZIAŁÓW
Słowo wstępne – Paweł Wiechno
1. Programy wczesnego wykrywania raka stercza. Krytyczna analiza okiem epidemiologa - Joanna Didkowska
2. Androgeny i sygnalizacja androgenowa w raku stercza. Podstawy biologiczne – Ewa Sarnowska
3. Leczenie chirurgiczne raka stercza - punkt widzenia urologa - Antoni Antoniewicz
4. Napromienianie radykalne w raku stercza - punkt widzenia radioterapeuty - Piotr Milecki
5. Nawrót biochemiczny po leczeniu radykalnym i choroba oligometastatyczna – Jacek Fijuth
6. Zastosowanie kliniczne leków modyfikujących sygnał androgenowy w raku stercza – Paweł Wiechno
7. Miejsce leczenia cytostatycznego w raku stercza - Jakub Kucharz
8. Działania niepożądane terapii hormonalnej w raku stercza – Paweł Wiechno
Pierwsza publikacja całościowo przedstawiająca zagadnienia anestezji i intensywnej terapii oraz problemy leczenia bólu, napisana wyłącznie przez polskich Autorów. Zawarto w niej tematy z zakresu anestezjologii ogólnej i szczegółowej z odniesieniem ich do fizjologii i patofizjologii. We wprowadzeniu do intensywnej terapii omówiono etiopatogenezę zaburzeń. Przedstawiono nowoczesne metody badania i leczenia bólu. W pierwszym tomie zawarto dwie części – podstawy anestezjologii i anestezję szczegółową. Omówiono takie tematy, jak fizjologię i fizjopatologię układów organizmu człowieka, środki stosowane w anestezjologii, problemy anestezji ogólnej, anestezji regionalnej, ryzyko związane z anestezją, np. zespół hipertermii złośliwej. W anestezji szczegółowej uwagę zwrócono na specyfikę postępowania anestezjologicznego w różnych grupach pacjentów (anestezja dziecięca, wieku podeszłego) oraz w różnych dziedzinach medycyny (w chirurgii jamy brzusznej, naczyniowej, w kardiochirurgii, torakochirurgii, neurochirurgii, w położnictwie i ginekologii, urologii, ortopedii i traumatologii, okulistyce, laryngologii oraz w chirurgii jednego dnia). Omówiono mechanizmy powstawania bólu i jego leczenie. Zagadnienia tomu drugiego to problemy intensywnej terapii – począwszy od organizacji, funkcjonowania, ekonomiki, problemów etycznych związanych z intensywną terapią, przez postępowanie w stanach ostrych, monitorowanie funkcji różnych układów, leczenie różnych zaburzeń (farmakologiczne, żywieniowe i płynami), aż po stany sepsy, wstrząsu i anafilaksji oraz rozpoznanie śmierci mózgowej. Jest to unikatowa publikacja uwzględniająca specyfikę polskiej anestezjologii i intensywnej terapii, przeznaczona dla specjalistów tych dziedzin, lekarzy robiących specjalizacje, terapeutów zajmujących się problemem zwalczania bólu oraz lekarzy wszystkich innych specjalności, w pracy których stosowane jest znieczulenie lub leczenie bólu.
Podręcznik w sposób nowatorski opisuje etiopatogenezę otyłości i jej powikłań, ich leczenie oraz aspekty społeczne i etyczne związane z otyłością.
Książka zawiera 47 rozdziałów napisanych przez uznanych specjalistów z różnych dziedzin, nie tylko medycyny.
Publikacja zawiera opis zagadnień:
- definicja i podział krótkowzroczności,
- podstawy epidemiologii,
- obraz kliniczny i metody diagnostyczne,
- profilaktyka krótkowzroczności i jej postępu
- ćwiczenia wzroku,
- krótkowzroczność a ciąża,
- uprawianie sportu,
- leczenie zachowawcze,
- chirurgia refrakcyjna,
- szkła okularowe i soczewki kontaktowe,
- zakażenia SARS-Cov-2,
inne.
100 faktów to seria prezentująca tematy z różnych dziedzin życia. Treść została podzielona na sto najciekawszych faktów i najbardziej zaskakujących ciekawostek na dany temat. Krótkie, łatwe, interesujące teksty opatrzone są wspaniałymi zdjęciami oraz ilustracjami. Tom Ciało człowieka to ogrom wiedzy o funkcjonowaniu i tajemnicach ciała ludzkiego. W książce znalazło się mnóstwo informacji o tym, jak działa organizm człowieka. Zdjęcia i ilustracje pomogą zobrazować i zrozumieć, co kryje w sobie ciało ludzkie oraz jak przebiegają w nim różne skomplikowane procesy.
Tomasz Rożek, dziennikarz i popularyzator nauki, tym razem skupie się na człowieku. Ale nie tworzy atlasu anatomicznego czy typowego kompendium wiedzy. Próbuje raczej odpowiedzieć na pytanie: skąd jesteśmy, kim jesteśmy i dokąd zmierzamy? Opowiada zarówno o ewolucji człowieka, czyli przeszłości i teraźniejszości, jaki i o biocybernetyce, czyli o przyszłości.Fakty zostały przedstawione w bardzo ciekawej a jednocześnie przystępnej dla młodego czytelnika formie. Dzięki czemu nie tylko nie będzie miał problemu z zapamiętaniem nowych informacji, ale przede wszystkim odkryje w sobie dalszą chęć poszukiwania.Książka zawiera mnóstwo ilustracji, infografik tłumaczących najbardziej skomplikowane zagadnienia oraz przykładów, analogii i ciekawostek oraz propozycji doświadczeń do samodzielnego wykonania.To idealna książka dla czytelnika w każdym wieku!
Publikacja Olejki eteryczne w profilaktyce i leczeniu chorób infekcyjnych została przygotowana pod redakcją prof. dr hab. n. farm. Anny Malm wspólnie z zespołem specjalistów z zakresu analizy fitochemicznej, mikrobiologii, wirusologii, mykologii i parazytologii, a także klinicystów stosujących olejki i ich składniki w praktyce lekarskiej.
Stanowi pierwszą w Polsce pozycję, która obejmuje aspekt zarówno teoretyczny, jak i praktyczny (kliniczny) olejków eterycznych w zakresie chorób infekcyjnych. W publikacji zostały przedstawione znane i tradycyjnie stosowane olejki eteryczne, nowoczesne metody ich otrzymywania, ilościowa i jakościowa analiza fitochemiczna głównych składników, a także wyniki badań prowadzonych nad ich aktywnością przeciwdrobnoustrojową i możliwością jej skutecznego wykorzystania w praktyce lekarskiej i stomatologicznej. Szeroko omówiono także właściwości przeciwdrobnoustrojowe olejków eterycznych (w tym przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze, przeciwwirusowe oraz przeciwpasożytnicze).
Publikacja stanowi cenne źródło wiedzy dla farmaceutów i lekarzy, ale także jest przeznaczona dla studentów zarówno kierunku lekarskiego, jak i lekarsko-dentystycznego, którzy chcieliby poszerzyć wiedzę zdobywaną na studiach – zwłaszcza w dobie zainteresowania przetworami i produktami leczniczymi roślinnymi.
Książka zawiera:- pełne, kompleksowe opracowanie optymalne do nauczenia się badania klinicznego dzieci od podstaw oraz do doskonalenia wiedzy w czasie dalszej pracy zawodowej- najczęstsze pułapki diagnostyczne oraz specyfikę diagnostyki najmłodszych pacjentów- unikalne algorytmy, tabele i ryciny opatrzone wyczerpującym komentarzem i ułatwiające podejmowanie decyzji- diagnostykę najczęstszych objawów neurologicznych.
Koronawirus SARS-CoV-2 - zagrożenie dla współczesnego świata to pierwsza w Polsce książka opisująca aktualny stan wiedzy na temat koronawirusa SARS-CoV-2 oraz wywoływanej przez niego choroby COVID-19.
Publikacja opisująca epidemiologię zakażeń i leczenie chorób współistniejących u pacjentów w związku z zachorowaniem na Covid-19, została uzupełniona suplementem zawierającym najnowsze doniesienia dotyczące diagnostyki, farmakoterapii i szczepień.
Rozdziały poświęcone chorobom z danej dziedziny zostały omówione przez największych ekspertów w kraju.
Ta jest niezwykle ważna i jakże aktualna w obecnym czasie problematyka dotyczy nie tylko lekarzy i pozostałego personelu medycznego, lecz także wszystkich obywateli krajów dotkniętych pandemią.
„Zdrowa dieta przyszłej mamy” to kompendium wiedzy niezbędne każdej kobiecie oczekującej na narodziny dziecka.
Książka porusza wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące żywienia w ciąży, prezentuje metody radzenia sobie z dolegliwościami, a także dietetycznego wspomagania leczenia chorób charakterystycznych dla tego okresu.
Odpowiada na większość najczęściej pojawiających się pytań, rozwiewa wiele wątpliwość i obala mity, które często są powodem wielu niepotrzebnych wyrzeczeń i zmartwień wśród przyszłych mam.
W publikacji znajdują się odpowiedzi na pytania co, ile i kiedy powinny jeść kobiety, jednocześnie nie narzucając rygorystycznych zakazów, ani nakazów, pozostawiając pole do indywidualnego wkomponowania poszczególnych zasad we własny tryb życia, preferencje żywieniowe i stan zdrowia.
Oficjalna publikacja Polskiego Towarzystwa Żywienia Klinicznego Dzieci (PTŻKD).
Nowelizacja „Standardów leczenia żywieniowego w pediatrii 2017. Rezultat współpracy pediatrów, gastroenterologów dziecięcych i neonatologów. Źródło niezbędne w praktyce lekarzy i dietetyków, a także organizatorów struktur leczenia żywieniowego dzieci w kraju.·
W publikacji Autorzy uwzględnili: szczegółowe zalecenia dla lekarzy i dietetyków, kluczowe pojęcia i definicje, formularze wdrażania leczenia żywieniowego i jego monitorowania.
Publikacja Zioła w Medycynie. Choroby układu ruchu została przygotowana przez prof. dr hab. Ilonę Kaczmarczyk-Sedlak, kierownika Katedry Farmakognozji i Fitochemii Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, oraz cenionego bioterapeutę mgra Arkadiusza Ciołkowskiego, twórcę receptur ziołowych.
W książce omówiono następujące dolegliwości:
- choroby kości (m.in. osteoporoza, krzywica, zapalenie szpiku);
- choroby stawów (np. reumatoidalne, idiopatyczne, łuszczycowe czy bakteryjne zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa, dna moczowa);
- choroby mięśni szkieletowych (zapalenie wielomięśniowe i mięśniowo-skórne, fibromialgia, polimialgia reumatyczna oraz stwardnienie rozsiane);
- urazy i przeciążenia (m.in. złamania, stłuczenia, skręcenia, skurcze, zespół cieśni nadgarstka czy chondromalacja).
Ponadto Autorzy zawarli rozdział dotyczący terapii ziołoleczniczych wspomagających walkę z nałogiem tytoniowym, alkoholowym i otyłością. Całość dopełniono informacjami o składnikach budulcowych, minerałach i witaminach, które mogą okazać się niezwykle przydatne w codziennej suplementacji. Istotnym aspektem opracowania są szczegółowo opisane konkretne dolegliwości wraz ze wskazaniami, przeciwwskazaniami i schematami dawkowania preparatów oraz receptur ziołowych.
Drugie wydanie alergologiczne w serii „W gabinecie lekarza specjalisty”, pod redakcją prof. dr hab. n. med. Kariny Jahnz-Różyk i dr n. med. Aleksandry Kucharczyk to przegląd najnowszych terapii w alergologii i pneumonologii. Publikacja kierowana jest to lekarzy specjalistów alergologów i pulmonologów, ale również lekarzy pozostałych specjalizacji, mających kontakt z pacjentem wymagającym diagnostyki i leczenia alergii.
Kolejna książka z serii Instrumentarium i techniki zabiegów operacyjnych. Publikacja poświęcona jest robotyce – jednej z najszybciej rozwijających się dziedzin chirurgii. Przygotowana została przez zespół specjalistów z największym doświadczeniem w zakresie operacji robotowych w Polsce.
Autorzy przedstawili opisy poszczególnych procedur operacyjnych z dziedziny chirurgii, urologii i ginekologii, poczynając od przygotowania sprzętu i sali operacyjnej, rodzaju znieczulenia, a kończąc na szczegółowych opisach etapów operacji.
Książka zawiera bogaty materiał ilustracyjny, w tym opisy instrumentariów stosowanych podczas zabiegów.
Mamy nadzieję, że ten praktyczny przewodnik będzie doskonałym źródłem wiedzy dla pielęgniarek operacyjnych pracujących lub planujących podjąć pracę na blokach operacyjnych, na których wykonywane są operacje z użyciem systemu chirurgicznego da Vinci. Publikacja powinna również zainteresować chirurgów rozpoczynających pracę z robotem chirurgicznym.
SPIS TREŚCI
Wstęp
1. Modelowanie transportu wody i substancji w pozaustrojowym oczyszczaniu krwi
2. Modelowanie fali pulsu w naczyniach tętniczych
3. Modelowanie układu krążenia - wybrane aspekty
4. Modelowanie krążenia mózgowego
5. Modelowanie układu oddechowego
6. Modelowanie interakcji oddechowo-krążeniowej
7. Modelowanie metabolizmu mineralnego
8. Modelowanie metabolizmu węglowodanów (układ glukoza-insulina)
9. Modelowanie homeostazy cholesterolu
10. Modelowanie motoryki pęcherzyka żółciowego
11. Modelowanie mechaniki struktur tętniczych
12. Modelowanie procesów słuchowych w celu oceny ryzyka uszkodzeń słuchu
13. Modelowanie transportu wody i substancji w tkance
14. Metody modelowania propagacji światła w tkankach
15. Modelowanie transportu ciepła w tkance
16. Modelowanie przepływu krwi przez chirurgiczne zespolenia naczyniowe
17. Modelowanie przepływ krwi przez zastawki serca
18. Modele neuronu i sieci neuronów
19. Modelowanie motoneuronu
20. Modelowanie pętli wzgórzowo-korowej w układzie wzrokowym
21. Modelowanie odpowiedzi odpornościowej na rozwój nowotworu
22. Modelowanie sieci sygnałowych
SPIS TREŚCI
1. Wstęp
2. Epidemiologia chorób nowotworowych w Polsce i na świecie
2.1. Zachorowalność, umieralność wśród dorosłych w Polsce
2.2. Zachorowalność, umieralność wśród dzieci i młodzieży w Polsce
2.3. Zachorowalność, umieralność na świecie
3. Powstawanie nowotworów
4. Podział, charakterystyka nowotworów
4.1. Nowotwory wieku dorosłego
4.2. Nowotwory wieku rozwojowego
5. Etiologia chorób nowotworowych
5.1. Czynniki genetyczne
5.2. Czynniki fizyczne
5.3. Czynniki chemiczne
5.4. Czynniki biologiczne
6. Profilaktyka chorób nowotworowych
6.1. Profilaktyka pierwotna
6.2. Profilaktyka wtórna
7. Rozpoznanie chorób nowotworowych
7.1. Wywiad i badanie przedmiotowe
7.2. Diagnostyka obrazowa
7.3. Badanie patomorfologiczne
7.4. Badania biochemiczne
7.5. Badania dodatkowe
8. Leczenie chorób nowotworowych
9. Rola pielęgniarki w onkologii
10. Założenia i cel pracy
11. Materiał i metoda badań
11.1. Projekt badania
11.2. Próba
11.3. Metoda
11.4. Względy etyczne
11.5. Analiza danych
12. Wyniki badań
12.1. Pacjenci: dane demograficzne
12.2. Pacjenci: rozpoznanie choroby
12.3. Pacjenci: opieka zdrowotna
12.4. Pacjenci: wpływ psychologiczny
12.5. Pacjenci: akceptacja choroby
12.6. Pacjenci: interakcje społeczne
12.7. Pacjenci: objawy
12.8. Pacjenci: sprawność
12.9. Pacjenci: jakość życia
12.10. Pacjenci: potrzeby
12.11. Opiekunowie: dane demograficzne
12.12. Opiekunowie: potrzeby
13. Dyskusja
14. Wnioski
Piśmiennictwo
Wykaz tabel
Wykaz rysunków
Streszczenie
Abstract
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?