AUDYCJE HISTORYCZNE I KULTURALNE ROZGŁOŚNI POLSKIEJ RADIA WOLNA EUROPA W LATACH 1952–1975 DOKUMENTY I MATERIAŁY DO DZIEJÓW ROZGŁOŚNI POLSKIEJ RADIA WOLNA EUROPA
Dokumenty i materiały do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa. Tom IV.
-
Autor: Rafał Habielski (red.)
- ISBN: 978-83-65588-96-8
- EAN: 9788365588968
- Oprawa: twarda
- Wydawca: Ossolineum
- Format: 245x155x25mm
- Język: polski
- Liczba stron: 400
- Rok wydania: 2019
- Wysyłamy w ciągu: 48h
-
Brak ocen
-
29,69złCena detaliczna: 45,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 28,06 zł
x
Radio Wolna Europa zostało stworzone z myślą o przeciwdziałaniu propagandzie władz komunistycznych za żelazną kurtyną. Mimo politycznych celów, jakie stawiała sobie Radiostacja, dyrektor Rozgłośni Polskiej RWE, Jan Nowak-Jeziorański, doskonale rozumiał, że program musi łączyć politykę z edukacją, a także być dla słuchaczy w Polsce oknem na świat zachodniej kultury, nie wykluczając masowej. Taką właśnie rolę spełniały audycje o charakterze historycznym i kulturalnym: stanowiły przeciwwagę dla zniekształcanej przez władze komunistyczne interpretacji historii Polski oraz dostarczały informacji o najważniejszych wydarzeniach i osiągnięciach z dziedziny literatury, sztuki i muzyki. To właśnie dzięki RWE polska młodzież po raz pierwszy miała okazję posłuchać piosenek zespołu The Beatles.
Czwarty tom Dokumentów do dziejów Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa stanowi przegląd najważniejszych audycji historycznych i kulturalnych nadawanych na falach Radiostacji. Czytelnik znajdzie tu też obszerny wstęp Rafała Habielskiego, który wyjaśnia doniosłą rolę, jaką spełniały te programy.
„Próba przedstawienia procentowego udziału audycji historycznych w ogólnym czasie emisji nie jest zadaniem łatwym (…). Wypada zadowolić się wobec tego pewnością, że spełniały one w programie Rozgłośni doniosłą rolę. Dowodzą tego poruszane zagadnienia, ze względu na cenzurę zwykle nieobecne w obiegu krajowym, a także ranga autorów audycji, publicystów, naukowców i świadków historii”.
Ze „Wstępu” Rafała Habielskiego