Książki o astronomii i astrofizyce: atlasy nieba, podręczniki, książki fachowe i popularnonaukowe. Astronomia, kosmos, nauki ścisłe- wszystkie książki o tej i podobnej tematyce znajdziesz w naszej księgarni internetowej DobreKsiazki.pl
Album Cuda Wszechświata jest zaproszeniem do pasjonującej wyprawy po najwspanialszych skarbach, jakie odkrywa przed nami gwiezdny firmament. Wystarczy uruchomić wyobraźnię i dać się ponieść narracji, by poczuć w sobie zew odkrywcy świadomego piękna natury. Żyjąc w coraz bardziej zwariowanym świecie, bez chwili wytchnienia i relaksu, oderwania od wszechobecnego zgiełku i w pogoni za nieuchwytnym, współczesny człowiek rzadko ma okazję zastanowić się nad tym, kim właściwie jest i jakie miejsce przygotowała mu natura w wielkiej kosmicznej układance. Tylko nieliczni dostrzegają, że świat orbitujących ciał niebieskich i ogromnych liczb, które uczą dystansu do codzienności, jest bardzo blisko, wręcz na wyciągnięcie ręki. W dodatku Wszechświat udostępnia swe skarby każdemu człowiekowi za darmo, nie trzeba należeć do elitarnego grona naukowców, a wbrew pozorom nawet nieuzbrojony w teleskop wzrok bez problemu wystarcza, aby rozpocząć wspaniałą przygodę - wędrówkę po rozgwieżdżonym firmamencie. Izaak Newton powiedział kiedyś, że ludzie budują za dużo murów, a za mało mostów. Astronomia, która jest ze wszech miar nauką, której piękno łączy zarówno profesjonalistów z amatorami, ale też ludzi różnych wiar, wyznań i statusów majątkowych, może być, a nawet powinna stać się kolejnym mostem na drodze do pokojowej współpracy. Niniejszy album wychodzi naprzeciw tej idei, przybliżając Czytelnikowi najpiękniejsze skarby naszego nieba!
Fizyk kwantowy i gospodarz programu BBC ujawnia, w jaki sposób osiem lekcji z samego serca nauki może nam pomóc pełniej korzystać z życia Dzisiejszy świat jest nieprzewidywalny, skomplikowany i pełen sprzeczności, a poruszanie się w nim i podejmowanie optymalnych decyzji niełatwe. W tym krótkim przewodniku po bardziej racjonalnym życiu Jim Al-Khalili namawia czytelników do wypracowania sobie podejścia do świata typowego dla naukowców. Metoda naukowa pomaga ludzkości w tworzeniu prawdziwego obrazu rzeczywistości i opiera się na zbiorze podstawowych zasad, które mogą nam wszystkim pomóc pewniej poruszać się po współczesnym życiu. Omawiając naturę prawdy i niepewności, rolę wątpliwości, zalety i wady uproszczeń, wartość wystrzegania się błędów poznawczych, znaczenie myślenia opartego na dowodach i inne zagadnienia, autor pokazuje, że fundamenty metody naukowej mają wielkie znaczenie w stawiających nas przed trudnymi wyborami skomplikowanych czasach, w których żyjemy. „Ta trafna i wnikliwa książka w przystępny sposób przedstawia czytelnikom cały wachlarz ciekawych i aktualnych koncepcji”. Sean Carroll, autor książki Stąd do wieczności i z powrotem: Poszukiwanie ostatecznej teorii czasu
Kosmos to przeogromna przestrzeń otaczająca naszą planetę Ziemię. Choć dużo już wiemy na jego temat, wciąż jest odkrywany przez człowieka. W kosmicznych przestworzach skrywają się gwiazdy, planety, księżyce i wiele innych fascynujących ciał niebieskich. Ta książka pomoże Ci zgłębić i uporządkować wiedzę o wszechświecie. Dowiesz się, jak nazywa się nasza galaktyka, z czego składa się Układ Słoneczny, ile księżyców ma Mars, kto pierwszy wybrał się w podróż pozaziemską i wiele więcej.
Integralną częścią tej wyjątkowej książki jest umieszczona w okładce gra zręcznościowa, w której dziecko kieruje statkiem kosmicznym i jednocześnie pomaga astronautom unikać zderzenia z planetami i kometami! Ta zabawa świetnie wpływa na rozwój motoryki, koordynacji i spostrzegawczości gracza.Na kolejnych stronach młody czytelnik będzie odkrywał zaskakujące tajemnice kosmosu i pozna mnóstwo fascynujących faktów o wszechświecie.To fantastyczna książka-gra, które gwarantuje świetną zabawę!Inne tytuły w serii:Zwierzęta. Pierwsza książkowa gra zręcznościowa
Krótkie odpowiedzi na wielkie pytania Światowej sławy kosmolog i autor bestsellera nad bestsellerami Krótka historia czasu pozostawił nam swoje odpowiedzi na najistotniejsze pytania o nasze miejsce i przyszłość we wszechświecie Skąd się wzięliśmy? Czy ostatecznie przetrwamy? Czy postęp techniki uchroni nas przed zagładą? W jaki sposób moglibyśmy w pełni rozwinąć skrzydła? Stephen Hawking został uznany za jeden z największych umysłów naszych czasów, a jego heroiczne zmagania z chorobą, odkąd w wieku dwudziestu jeden lat zdiagnozowano u niego stwardnienie zanikowe boczne, stanowią trwałe źródło inspiracji dla nas wszystkich. Zasłynął zarówno z przełomowych dokonań w dziedzinie fizyki teoretycznej, jak i z nadzwyczajnej umiejętności objaśniania skomplikowanych pojęć w sposób przystępny dla każdego. Uwielbiano go również za szelmowskie poczucie humoru. Bezpośrednio przed śmiercią pracował nad swym ostatnim dziełem – zestawieniem odpowiedzi na „wielkie” pytania, które tak często stawiał, wykraczając poza granice ściśle akademickich badań. W swojej ostatniej książce Hawking przedstawia poglądy dotyczące najpoważniejszych zagrożeń, przed jakimi stoi ludzkość, oraz tego, jaka przyszłość zarysowuje się przed ziemskim globem. Każdą część rozpoczyna wprowadzenie pióra wybitnego intelektualisty, który nakreśla swoją własną ocenę wkładu profesora Hawkinga do gmachu naszej wiedzy. Książka zawiera również przedmowę laureata Oscara Eddiego Redmayne’a, który grał postać Hawkinga w filmie Teoria wszystkiego oraz posłowie napisane przez córkę Hawkinga, Lucy Hawking, a ponadto prywatne zdjęcia i inne materiały archiwalne.
Laureat Nagrody Nobla i jeden z największych fizyków XX wieku, Richard Feynman, miał niezwykły talent do wyjaśniania ogółowi społeczeństwa trudnych zagadnień. Kolejna część jego wykładów to znakomite źródło wiedzy na temat relatywistycznej teorii grawitacji. Książka powstała na podstawie notatek sporządzonych podczas kursu z fizyki grawitacyjnej prowadzonego przez Richarda Feynmana w California Institute of Technology w roku akademickim 1962/63. Wykłady te stanowią użyteczny zapis poglądów i spostrzeżeń słynnego Noblisty na temat grawitacji oraz jej zastosowania w kosmologii, supergwiazdach, tunelach czasoprzestrzennych i falach grawitacyjnych w tamtym konkretnym czasie. Feynman przedstawił tu fundamentalne aspekty klasycznej teorii grawitacji Einsteina oraz zawarł szereg swoich fascynujących dygresji dotyczących fizyki.
Czym są fale grawitacyjne, skąd pochodzą, dlaczego są tak ważne i dlaczego nikt nie mógł udowodnić, że istniały wcześniej? Odpowiedzi na wszelkie pytania dotyczące natury tych fal znajdziecie w niniejszej książce. Napisana prostym językiem i przeplatana dodatkowymi samouczkami objaśniającymi, spodoba się czytelnikom, entuzjastom nauki (w tym astronomii szczególnie), studentom fizyki oraz astronomom – zarówno amatorom, jak i naukowcom.
Chris Kitchin jest emerytowanym profesorem na Uniwersytecie Hertfordshire (Wielka Brytania) i niezależnym autorem książek z zakresu astrofizyki. W latach 1987–2001 był dyrektorem obserwatorium uniwersyteckiego w Bayfordbury oraz kierownikiem Zakładu Fizyki i Astronomii. Napisał czternaście książek oraz setki artykułów z zakresu astronomii popularnej i specjalistycznej.
Kosmochemia. Ewolucja i budowa Wszechświata, jest pierwszą książką dotyczącą kosmochemii, która ukazała się po blisko 50 latach od wydania popularnej pracy B. Kuchowicza pod tytułem Kosmochemia. Omówiono w niej zagadnienia dotyczące ewolucji Wszechświata i jej implikacje dla ogólnej chemii Wszechświata. Obok wstępu historycznego przedstawiono chemizm na poszczególnych stopniach budowy Wszechświata. Zaczynając odogólnej budowy chemicznej całego Wszechświata jako konsekwencji Wielkiego Wybuchu, a następnie poszczególnych stopni jego struktury to znaczy galaktyk, gwiazd i planet oraz materii rozproszonej występującej w postaci obłoków pyłowo-gazowych, aż po chemię pozostałości po stworzeniu Układu Słonecznego w postaci komet, meteoroidów czy planetoid. Osobny rozdział poświęcono wpływowi budowy chemicznej Wszechświata na możliwość powstania życia nie tylko na Ziemi ale także na innych planetach. Publikacja jest skierowana do wszystkich zainteresowanych szeroko pojętą astronomią, planetologią, astrofizyką czy kosmochemią. Ograniczenie do minimum aparatury matematycznej powoduje, że będzie zrozumiała dla młodszych wielbicieli astronomii. Przedstawiony materiał jest bogato ilustrowany, co ułatwia zrozumienie wielu trudnych zagadnień a większość danych starano się przedstawić w tabelach. Odnośniki do ponad półtora tysiąca cytowanych publikacji w postaci artykułów i książek, czynią ją także pomocniczym źródłem wiedzy dla studentów astronomii czy geochemii.
Przystępniejsza wersja klasyki literatury popularnonaukowej Bardziej zwięzła Ilustrowana Uzupełniona o najnowsze wyniki badań Krótka historia czasu, światowy bestseller Stephena Hawkinga, weszła do kanonu literatury popularnonaukowej. Do jej sukcesu przyczyniły się zarówno renoma autora, jak i zagadnienia, którymi się w książce zajmuje: natura przestrzeni i czasu, rola Boga w akcie stworzenia, historia oraz przyszłość wszechświata. Czytelnicy wielokrotnie zwracali uwagę profesorowi Hawkingowi na trudności ze zrozumieniem niektórych spośród najbardziej istotnych koncepcji omawianych w jego książce. Takie też były przyczyny powstania Jeszcze krótszej historii czasu - dążenie autora do uczynienia jej zawartości bardziej przystępnej dla czytelników, a także uzupełnienie o najnowsze obserwacje oraz odkrycia naukowe. Niniejsza książka jest wprawdzie w najbardziej dosłownym sensie "krótsza", lecz niektóre spośród głównych zagadnień są w rzeczywistości potraktowane bardziej szczegółowo niż pierwotnie, pominięto natomiast pewne czysto techniczne zagadnienia, takie jak choćby matematyka chaotycznych warunków brzegowych. Jednak niektórym spośród bardziej popularnych zagadnień - między innymi teorii względności, zakrzywieniu czasoprzestrzeni, teorii kwantowej - które były trudne do zrozumienia, ponieważ były porozrzucane w różnych częściach książki, poświęcono osobne rozdziały. Zmiany te pozwoliły autorom rozwinąć szczególnie interesujące tematy, jak również włączyć do książki wyniki bieżących badań, od najnowszych odkryć w teorii strun po fascynujące osiągnięcia w poszukiwaniach jednolitej teorii wszystkich sił natury. Podobnie jak poprzednie wydania książki - a może nawet w większym stopniu - Jeszcze krótsza historia czasu będzie dla niespecjalistów przewodnikiem po aktualnych tematach badań, odkryciach oraz poszukiwaniach tajemnic natury i sekretów kryjących się w zakamarkach przestrzeni i czasu. Tekst uzupełnia trzydzieści siedem kolorowych ilustracji, które czynią z Jeszcze krótszej historii czasu równie wartościową pozycję literatury popularnonaukowej, jak jej poprzedniczka.
Erwin to kot, który od najmłodszych lat uczył się dostrzegać w ludziach dobro. Miejscowi zwykli nazywać go widzącym duszę, czytającym w myślach lub naiwnym. Każdego wieczoru, gdy tylko kukułka w zegarze na starej kościelnej wieży zwiastowała północ, Erwin wymykał się z domu i odwiedzał umęczonych całym dniem ludzi, by ukoić ich troski spokojnym mruczeniem. Pewnej nocy jednak kukułka na kościelnej wieży zamilkła. Kot przypuszczał, że ktoś musiał mieć naprawdę ważny powód, by uciszyć zegar właśnie o północy. Wiedział bowiem, że w ludziach drzemało zamiłowanie do robienia bezsensownych rzeczy z ciekawych pobudek. W tej uroczej książce młody czytelnik znajdzie przystępną dawkę psychologii i astronomii, wplecionych w zabawną i nieco absurdalną opowieść o śledztwie prowadzonym przez kota, którego nie sposób nie polubić. To wszystko zaś w klimatycznej scenerii spiczastych dachów i ośnieżonych alejek, na które pada delikatne światło z rzadka rozstawionych latarń.
Autor bestsellerowej "Przyszłości umysłu" wkracza na niezbadane obszary astrofizyki, sztucznej inteligencji i nowoczesnej techniki, by przedstawić zapierającą dech w piersiach wizję naszej przyszłości w kosmosie i ostatecznego celu ludzkości. Światowej sławy fizyk i futurolog, profesor Michio Kaku, roztacza przed nami niezwykle szczegółową i przekonującą wizję rozwoju ludzkości prowadzącego do powstania samowystarczalnej cywilizacji w przestrzeni kosmicznej. Przewiduje, że kolejne odkrycia w dziedzinie robotyki, nanotechnologii i biotechnologii pozwolą nam przystosowywać obce światy do naszych potrzeb i budować rozwijające się prężnie miasta na Marsie i innych ciałach Układu Słonecznego. Profesor Kaku zabiera nas w podróż poza Galaktykę, a nawet poza nasz Wszechświat, rozważając najbardziej kontrowersyjne zagadnienia współczesnej nauki. Zaraźliwy entuzjazm autora i jego dogłębne zrozumienie najnowszych osiągnięć w dziedzinie lotów kosmicznych sprawiają, że podróż z profesorem Kaku jest dla wszystkich czytelników jego książki emocjonującą i inspirującą wyprawą do przyszłości, w której ludzkość znajdzie dla siebie w końcu upragnione miejsce pośród gwiazd. Michio Kaku - jeden z najbardziej prominentnych i szanowanych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, piastuje katedrę fizyki na City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Fizyki rzeczy niemożliwych", "Wizji", "Wszechświatów równoległych", "Hiperprzestrzeni", "Fizyki przyszłości", "Kosmosu Einsteina" i "Przyszłości umysłu", a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
Fascynująca opowieść o komputerach kwantowych, które całkowicie odmienią nasze życie. Dzięki nim być może w końcu poznamy najgłębsze tajemnice natury, wykorzystamy w pełni potencjał sztucznej inteligencji i rozwiążemy najtrudniejsze problemy nękające ludzkość. Komputery kwantowe wywołają ogromną rewolucję, porównywalną chyba tylko z przełomem spowodowanym pojawieniem się tranzystorów i układów scalonych. Dzięki technologii kwantowej uzyskamy dostęp do ogromnej mocy obliczeniowej, przewyższającej wszystko, co udało nam się do tej pory osiągnąć. Doprowadzi to do przemian we wszystkich dziedzinach życia. Prawdę mówiąc, nie ma chyba ani jednego problemu stojącego przed ludzkością, którego nie dałoby się rozwiązać za pomocą obliczeń kwantowych. Michio Kaku jak zwykle opisuje te fascynujące zagadnienia z ogromną przejrzystością i niezrównanym entuzjazmem, kreśląc wymowny obraz niezbyt odległej przyszłości.Michio Kaku- jeden z najbardziej prominentnych i szanowanych uczonych naszych czasów, współtwórca teorii strun, kieruje katedrą fizyki na City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Boskie równanie", "Fizyka rzeczy niemożliwych", "Wizje", "Wszechświaty równoległe", "Hiperprzestrzeń", "Fizyka przyszłości", "Kosmos Einsteina", "Przyszłość umysłu" oraz "Przyszłość ludzkości", a także licznych podręczników akademickich i prac naukowych.
Pewnego dnia z Układu Słonecznego znika jedna planeta. Co się stało?
Sprawę stara się rozwikłać Celestynka – mała kometa o lodowym, ale wielkim sercu. Przy okazji sama wpada w kosmiczne tarapaty. Śledząc trajektorię jej przygód, poznacie nie tylko plotki z życia planet, ale i prawa rządzące Wszechświatem. Spotkanie z Celestynką, towarzyszenie jej w podróży od gwiezdnego „przedszkola“ aż po starość to lekka, zabawna i fascynująca kosmiczna przygoda, ale również inspirująca lekcja astronomii. Rozgwieżdżone niebo już nigdy nie będzie dla Was takie samo jak przedtem.
Michio Kaku, odkrywca i fizyk, autor bestsellerów, w "Kosmosie Einsteina" snuje opowieść, w której splata biografię uczonego z jego dziełem, ukazując Wszechświat takim, jakim widział go Einstein, i pozwalając nam na jedyne w swoim rodzaju wniknięcie w sposób myślenia Einsteina. Chociaż teorie Einsteina miały niezwykle rozległe implikacje, on sam myślał właściwie w kategoriach prostych fizycznych obrazów - pędzących pociągów, spadających wind, rakiet, zegarów w ruchu. I rzeczywiście, z dwóch takich obrazów wyłoniła się teoria względności, która wstrząsnęła posadami świata. Einstein pozostaje największym i najbardziej uwielbianym uczonym wszech czasów, ale jego praca i jego dziedzictwo nie zawsze są rozumiane. "Kosmos Einsteina" jest wspaniałą nowatorską drogą do poznania idei i życia Einsteina.Spis treściPrzedmowa. Nowe spojrzenie na dorobek Alberta EinsteinaPodziękowaniaCzęść I. OBRAZ PIERWSZY. W zawody z promieniem światłaRozdział 1. Fizyka przed EinsteinemRozdział 2. Wczesne lataRozdział 3. Szczególna teoria względności i "cudowny rok"Część II. OBRAZ DRUGI. Zakrzywiona czasoprzestrzeńRozdział 4. Ogólna teoria względności i "najszczęśliwsza myśl w moim życiu"Rozdział 5. Drugi KopernikRozdział 6. Wielki Wybuch i czarne dziuryCzęść III. NIEDOKOŃCZONY OBRAZ. Zunifikowana teoria polaRozdział 7. Unifikacja i kwantowe wyzwanieRozdział 8. Wojna, pokój i E = mc2Rozdział 9. Proroczy dorobek EinsteinaBibliografiaINDEKSMichio Kaku - jeden z najbardziej prominentnych i szanowanych uczonych naszych czasów. Piastuje katedrę fizyki w City University of New York. Jest autorem światowych bestsellerów: "Fizyki rzeczy niemożliwych", "Wizji", "Wszechświatów równoległych", "Hiperprzestrzeni" i "Fizyki przyszłości".
Fascynująca fizyka to z jednej strony wędrówka przez świat współczesnych badań z zakresu fizyki, a z drugiej - ilustrowana podróż przez krainę zarówno rozwikłanych zagadek, jak i niewyjaśnionych tajemnic naszego wszechświata.Zapraszamy na pełną odkryć podróż od tajemnic świata kwantowego po zorze polarne, od czarnych dziur po system GPS, od akceleratorów cząstek po wahadło Foucaulta - ta książka oferuje wciągającą podróż przez najbardziej ekscytujące i aktualne zagadnienia współczesnej fizyki!Rozpoczynamy od odpowiedzi na pytania jak powstały Słońce, Księżyc i gwiazdy? Ludzie zaczęli opisywać swoje otoczenie astronomiczne za pomocą równań fizycznych. Obecnie dzięki ogromnym teleskopom możemy obserwować coraz dalsze zakątki kosmosu, szukać planet spoza Układu Słonecznego, badać cykl życia bliższych i dalszych gwiazd, a nawet prognozować przyszłość Drogi Mlecznej i wszechświata. W rozdziale Astronomia i astrofizyka zebraliśmy niektóre z najciekawszych zagadnień i odkryć z zakresu astronomii oraz astrofizyki.Co wspólnego mają ze sobą magnes, kocie futro z ładunkiem elektrycznym i światło? Znacznie więcej, niż można byłoby przypuszczać na pierwszy rzut oka. Światło, ładunki i magnetyzm są ze sobą ściśle powiązane. Dzięki teorii elektromagnetyzmu i optyce jesteśmy dziś w stanie zrozumieć, w jaki sposób fale radiowe są odbierane przez antenę, jak powstają błyskawice w chmurach burzowych oraz czemu na gorącej pustyni możemy zaobserwować zjawisko fatamorgany. W rozdziale Elektromagnetyzm i światło omówimy je dokładniej.Dlaczego samolot lata? W jaki sposób odbywa się samooczyszczanie się liścia lotosu? Dlaczego czas płynie tylko w jednym kierunku? Te pytania i wiele innych można wyjaśnić, odwołując się do mechaniki klasycznej i statystycznej - właśnie tym zagadnieniom jest poświęcony rozdział Mechanika i termodynamika.Co oznacza E = mc2? Jak mamy sobie wyobrażać wirujące czarne dziury? I jak działa GPS? Na te i inne fascynujące pytania odpowiedzi udzielają szczególna i ogólna teoria względności, które Albert Einstein sformułował na początku XX wieku.Jak głęboko w kosmos możemy zajrzeć? A jak daleko w głąb czasu? Jak powstał wszechświat i jakie informacje możemy uzyskać, analizując mikrofalowe promieniowanie tła? Tymi zagadnieniami oraz perspektywą dużych struktur kosmicznych zajmiemy się w dziale Kosmologia.Czym jest funkcja falowa i co opisuje zasada nieoznaczoności? Czym jest próżnia kwantowa i jak zachowują się nadciecze? Czy będziemy już niedługo korzystać z komputerów kwantowych? Tymi pytaniami zajmiemy się w dziale Atomy i mechanika kwantowa.Z czego składa się materia? Czym jest cząstka Higgsa, a czym antymateria i co dokładnie bada się w Wielkim Zderzaczu Hadronów? Na te pytania odpowiemy w rozdziale Świat cząstek elementarnych.Co witraże Chagalla mają wspólnego z nanocząsteczkami? Jakie występują rodzaje sieci krystalicznych i czym są kwazikryształy? A jak działają diody elektroluminescencyjne? W rozdziale Geofizyka przedstawimy pokrótce niektóre z najbardziej ekscytujących zagadnień dotyczących ciał stałych.Czym jest teoria strun, a czym zasada holograficzna? Czy żyjemy w multiwersum (wieloświecie)? Jak dokładna jest nasza aktualna znajomość praw fizyki? W rozdziale Granice wiedzy przedstawiamy najbardziej obiecujące teorie proponujące rozwiązania tych problemów.
Odkryj historię ludzkości zapisaną w gwiazdach rozświetlających nocne niebo.Czy wiesz, jakie są fazy Księżyca?Potrafisz odnaleźć na niebie Gwiazdę Polarną?Czy wiesz, skąd wzięły się nazwy gwiezdnych konstelacji?Tekst autorstwa pisarki naukowej NASA Noelii Gonzlez i piękne ilustracje Sary Boccaccini Meadows razem tworzą niezwykłą książkę, która stanowi idealny pierwszy przewodnik po nocnym niebie dla całej rodziny!
Do czarnej dziury można wejść, ale nie można z niej wyjść. Z białej dziury wprost przeciwnie można wyjść, ale nie można do niej wejść. Czym zatem są tajemnicze białe dziury, o ile naprawdę istnieją? Choć ogólna teoria względności Einsteina przewiduje ich istnienie, nie ma obserwacji potwierdzających słuszność tych przewidywań. Tylko jeden badacz na świecie może o tym dziś opowiedzieć. To fizyk teoretyczny, który zgłębianiu czarnych i białych dziur poświęcił wiele lat swojego naukowego życia i który ma wiedzę, przenikliwość umysłu i odwagę, żeby wykroczyć poza tradycyjne myślenie Carlo Rovelli. W tej wyjątkowej książce przystępnie i niebanalnie, sugestywnie i filozoficznie mówi on o tym, czym mogą być białe dziury, jeśli rzeczywiście istnieją. O tym, co zaobserwowalibyśmy, gdybyśmy znaleźli się we wnętrzu czarnej dziury, a potem specjalnym tunelem przedostali się na drugą stronę. Spróbujmy wraz z Rovellim odbyć tę niezwykłą podróż. Biała dziura na niebie jest drobna jak unoszący się włosek. W odróżnieniu od włoska nie posiada jednak ładunku elektrycznego, a zatem nie wchodzi w interakcję ze światłem nie widać jej. Posiada tylko swoją słabiusieńką siłę grawitacji. Jeśli w pierwotnym wszechświecie lub w jakiejś fazie wszechświata poprzedzającej Wielki Wybuch wykształciło się wiele czarnych dziur, które już wyparowały, to możliwe, że teraz unoszą się na niebie całymi milionami, owe niewidzialne ziarenka ważące jakiś ułamek grama. Powyższy opis pochodzi od wydawcy.
Fascynująca, nieco baśniowa opowieść o astronomiiWilliam to dziewięciolatek, który ma wszystkiego dość. Są wakacje, jego rodzice muszą pracować, a on został wysłany do zrzędliwej ciotki, która nie lubi dzieci. Jednak szalona ciotka wie co nieco o astronomii. Dzięki temu zapowiadający się straszliwie tydzień zmienia się w pasjonującą przygodę wypełnioną opowieściami o grawitacji, gwiazdach, kosmosie, Galileuszu, Koperniku i innych sławnych naukowcach.Co nam mówi niebo jest dla historii astronomii tym, czym Świat Zofii dla filozofii. Książka przybliża skomplikowane zagadnienia w zrozumiały i atrakcyjny sposób. Wraz z Williamem dzieci uczą się o Ziemi i jej miejscu we wszechświecie. Dowiadują się, jak na przestrzeni wieków zmieniały się koncepcje na ten temat i którzy naukowcy mieli na to największy wpływ, jakich narzędzi używali do badań i jak dokonali swoich odkryć. Książka jest pełna fascynujących opowieści, które inspirują i poszerzają horyzonty w niezwykle wciągający sposób.Wiek 9+
Jaka jest ta książka? Magnetyczna. Urzekająca. Inspirująca. Błyskotliwa. Książka Laury Mersini-Houghton „Przed Wielkim Wybuchem” opowiada o wielkiej zmianie w sposobie myślenia, jaka dokonała się w fizyce i kosmologii na początku XXI wieku – otóż nasz Wszechświat może nie być jedynym, jaki istnieje, mamy bowiem przesłanki, aby sądzić, że w rzeczywistości stanowi część wieloświata. Jakie to przesłanki? Skąd wzięła się myśl o innych wszechświatach i jakie ma podstawy naukowe? Jak zdobyliśmy dowody na poparcie tej tezy? Autorka precyzyjnie i wyczerpująco odpowiada na te pytania, unikając wikłania się w trudne do zrozumienia szczegóły, które mogłyby zniechęcić czytelnika. Czyni to z lekkością i płynnością, zapraszając czytelnika do świata swoich naukowych fascynacji i wzbogacając opowieść elementami własnej biografii. Właśnie fragmenty dotyczące jej życiowej drogi, umiejętnie wplecione w naukowe wywody, czynią „Przed Wielkim Wybuchem” jedną z najbardziej osobistych książek popularnonaukowych, jakie kiedykolwiek napisano. Laura Mersini-Houghton jest amerykańskim kosmologiem i fizykiem teoretycznym albańskiego pochodzenia. Jest profesorem na Uniwersytecie Północnej Karoliny. Zwolenniczka hipotezy wieloświata i autorka teorii, zgodnie z którą anomalie w strukturze naszego Wszechświecie są związane z jego oddziaływaniem z innymi wszechświatami. W 2015 roku nominowana do Nagrody Nobla.
Astronomia kojarzy się z romantycznym zajęciem uprawianym przez marzycieli i nocnych marków, odzianych w białe fartuchy, wpatrujących się w niebo przez ogromny teleskop. Nic bardziej mylnego, śmieje się Emily Levesque, autorka reportażu Obserwatorzy gwiazd. Każdy astronom musi mieć żyłkę awanturnika, determinację prawdziwego odkrywcy, stalowe nerwy i refleks samuraja. Przyda się także szczypta dobrego humoru i odrobina szaleństwa. Astronomowie podróżują do stratosfery i na biegun południowy, stawiają czoła niedźwiedziom polarnym i uzbrojonym ludziom, a nawet giną w pogoni za kilkoma cennymi promieniami światła. Zasypiają obok gigantycznych pająków i z drżeniem nasłuchują niepokojących skrzypień obracającego się teleskopu. Oby tylko nic się nie zepsuło! Mimo wszystko (a może właśnie dlatego) Emily Levesque nigdy nie żałowała decyzji o poświęceniu życia astronomii. Nocne niebo zawsze urzekało ją pięknem i tajemniczością, więc każda chwila spędzona w obserwatorium to wspaniała przygoda.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?