Podstawowym założeniem [Autorki] (…) jest przekonanie, że komunikowanie może być rozumiane jako specyficzny rodzaj działania, do którego odnoszą się prakseologiczne kryteria oceny sprawności. Skoro tak, to można podjąć próbę zintegrowanego podejścia do komunikacji na gruncie prakseologii. Jednocześnie Autorka podejmuje starania, aby jej praca (…) mieściła się jednoznacznie w problematyce nauk o zarządzaniu i zapowiada spojrzenia na komunikację z punktu widzenia celu organizacji.
prof. zw. dr hab. Czesław Sikorski
Ta książka to fascynująca historia kulturowa Łodzi. Autorzy z niesamowitą starannością opisują detale nie tylko stricte historyczne, ale przede wszystkim kulturowe, tak ważne przecież dla Łodzi. Piszą w sposób zrozumiały, czytelny i wiarygodny, podpierając się przy tym licznymi źródłami. W ciekawy sposób podkreślają wyjątkowość Łodzi.
(...) Wnosi wiele ustaleń faktograficznych. Z całym przekonaniem stwierdzam, że praca jest ciekawym wkładem w zrozumienie skomplikowanej historii Łodzi oraz wpływu kultury na jej rozwój.
Z recenzji prof. dr. hab. Łukasza Sułkowskiego
In recent years, a new cultural sphere based on instant exchange of information has led to new kinds of communication, not merely for practical purposes but also for entertainment, social contact, the exchange of beliefs and opinions, and even the expression of emotions. Online life has become an integral part of people?s existence and therefore merits ethnological research.
This volume presents selected papers from a panel session on virtual lives held at the 10th Congress of the International Society for Ethnology and Folklore (SIEF) titled People Make Places: Ways of Feeling the World, 17-21 April 2011, Lisbon, Portugal.
The authors investigate a range of topics: rules, rituals, morals and self-representations in the worlds of social media and gaming; how avatars are used for self-representation on dating sites; the rivalry between the inhabitants of Moscow and St. Petersburg as expressed on an Internet forum; websites for mourning over and remembering suicide victims in two countries; and the way the Internet can be used by new vernacular religious movements.
Tematyka rozprawy ma charakter innowacyjny, o istotnych walorach utylitarnych. (...) Praca wypełnia lukę wiedzy w obszarze budowania marki pracodawcy w polskiej literaturze z dziedziny zarządzania. Istotnym walorem monografii jest interdyscyplinarne podejście do analizowanego zagadnienia, przejawiające się w twórczym połączeniu dorobku marketingu oraz zarządzania zasobami ludzkimi.
Z recenzji prof. dr hab. Marty Juchnowicz
Autor porusza szereg ważnych kwestii związanych ze zjawiskiem terroryzmu, jego definiowalnością i współczesnymi formami jego manifestowania. Koncentruje się na ukazaniu religijnej motywacji, stojącej za zamachami terrorystycznymi dokonywanymi przez islamistów w rożnych częściach świata. Istotę rozważań stanowi refleksja nad tym, dlaczego i w jaki sposób stosowany jest terror w imię Boga, jakie przesłanki towarzyszą jego wyrazicielom i jakie formy on przybiera. Towarzyszy temu omówienie poglądów głównych myślicieli, którzy są przywoływani przez współczesnych islamistów. Autor wielokrotnie zwraca uwagę na to, że mechanizmy identyfikacji i tożsamości oparte na pojęciu sacrum generują tak sprzeczne z jego istotą treści interpretacyjne, co niejednokrotnie prowadzi do podejmowanej w imię wiary przemocy. Podkreśla fundamentalne różnice między zasadami islamu a terroryzmem, wykrzywiającym jego przesłanie. W bardzo interesujący sposób charakteryzuje postawy i działania terrorystów oraz społeczno-psychologiczne uwarunkowania kształtujące ich motywację i tożsamość. Socjologiczna, analiza, diagnoza i interpretacja oświadczeń liderów Al-Kaidy pozwoliła Autorowi publikacji przedstawić w sposób niezwykle pogłębiony sposoby prezentowania antagonizmów i obowiązków adresowanych do wiernych przez islamistycznych terrorystów. W swojej pracy Stanisław Kosmynka dotyka również takich kwestii, jak męczeństwo czy wymiary percepcji „świętej wojny” i jej orędowników.
(...) Autor monografii skoncentrował się na stworzeniu bardzo istotnego poznawczo, rzadko weryfikowanego empirycznie modelu teoretycznego na temat roli jakości życia w przebiegu i efektach terapii osób uzależnionych od alkoholu. (...) Doceniam doskonały warsztat badawczy dr. J. Chodkiewicza, który przeprowadził wszystkie niezbędne analizy statystyczne dla zweryfikowania modelu roli jakości życia w uwarunkowaniach efektywności leczenia alkoholików, pomijając te nieistotne. (...)
Autor nadaje uzyskanym rezultatom określone znaczenie pokazując, na tle wiedzy z zakresu psychologii klinicznej, zdrowia i psychoterapii, ich wartość opisową i wyjaśniającą względem różnych zjawisk zachodzących podczas terapii i po jej zakończeniu. Pogłębiona refleksja psychologiczna pozwala zobaczyć niektóre z mechanizmów zmiany u leczących się alkoholików z nowej, nieznanej dotąd perspektywy.
(...) monografia (...) jest bardzo wartościową merytorycznie i interesującą poznawczo pozycją, w której autor próbuje w sposób całościowy - procesualny i strukturalny ? przedstawić zagadnienia uwarunkowań efektywności terapii osób uzależnionych od alkoholu, ze szczególnym uwzględnienie bezpośredniej i pośredniej roli poziomu jakości życia w kontekście innych czynników osobowościowych i czynników związanych z głębokością alkoholizmu. (...)
Z recenzji prof. dr hab. Lidii Cierpiałkowskiej.
?Unia Europejska przykłada dużą wagę do wzrostu innowacyjności gospodarki europejskiej oraz do sektora MŚP jako motoru rozwoju przedsiębiorczości, kreatywności, w konsekwencji przekładającej się na tempo wzrostu gospodarczego krajów członkowskich. Znaczenie innowacyjności i sektora MŚP zostało przyjęte jako czynniki wzrostu konkurencyjności gospodarki europejskiej zapisane w dokumencie UE zwanym Strategia lizbońska. Między innymi z tego powodu nowe publikacje dotyczące rozwoju MŚP oraz innowacyjności stanowią ważne pozycje na rynku wydawniczym. W krąg takich tematycznych publikacji wpisuje się opracowanie M. Krawczyk Finansowanie działalności innowacyjnej MŚP. Wybrane zagadnienia obejmujące swym zakresem problematykę innowacyjności rozwoju sektora MŚP ze zwróceniem szczególnej uwagi na źródła finansowania działalności podmiotów tego sektora. (...)
Z całym przekonaniem stwierdzam, że opiniowana praca będzie wartościową pozycją na rynku wydawniczym, zarówno dla badaczy problemów innowacyjności, jak i badaczy sektora MŚP oraz rynków finansowych. Będzie także bogatym i przejrzystym źródłem informacji dla studentów na kierunkach ekonomia, zarządzanie oraz finanse i rachunkowość.?
Z recenzji dr hab. Krystyny Brzozowskiej, prof. UŚ
Celem tej książki jest przedstawienie roli rachunkowości zarządczej w polskich elektrowniach. Dodatkowym celem jest opracowanie modelu wykorzystania narzędzi strategicznej rachunkowości zarządczej dla elektrowni stanowiących ogniwa w łańcuchu wartości dostarczania energii klientom.
W rozdziale pierwszym przedstawiono istotę rachunkowości jako systemu informacyjnego oraz jej rolę w procesie zarządzania przedsiębiorstwem.
Rozdział drugi został poświęcony prezentacji roli rachunkowości zarządczej w procesie tworzenia wartości dla akcjonariuszy. Analizując metody pomiaru wartości przedsiębiorstwa, szczególną uwagę poświęcono dochodowym metodom wyceny oraz czynnikom tworzącym wartość. W końcowej części rozdziału został przedstawiony i objaśniony model integracji narzędzi strategicznej rachunkowości zarządczej zorientowanych na tworzenie wartości dla akcjonariuszy i klientów.
W rozdziale trzecim opisano strukturę i zasady funkcjonowania sektora elektroenergetycznego w Polsce oraz przesłanki zmian zachodzących w Polsce i na świecie, które sprowadzają się do liberalizacji rynku energii elektrycznej. W rozdziale tym przedstawiono również wymagania stawiane obecnie systemowi rachunkowości w elektrowniach, które wynikają z obowiązujących przepisów prawnych.
W rozdziale czwartym zaprezentowano narzędzia rachunkowości zarządczej wykorzystywane w elektrowniach. Przedstawiono też model wykorzystania narzędzi strategicznej rachunkowości zarządczej zorientowany na tworzenie wartości dla klientów i akcjonariuszy w polskich elektrowniach. Model ten uwzględnia dwa etapy wdrażania narzędzi strategicznej rachunkowości zarządczej w polskich elektrowniach, które umożliwiłyby im zachowanie konkurencyjności na rynku energii. Uwzględnione w opracowanym modelu narzędzia strategicznej rachunkowości zarządczej są narzędziami pozwalającymi na przeprowadzenie procesu ?wyszczuplania" elektrowni zgodnie z zasadami ?szczupłego zarządzania" (Lean Management). Model ten stanowi propozycję rozwiązań dla polskich elektrowni, a jego implementacja powinna umożliwić wzrost ich konkurencyjności na w pełni zliberalizowanym rynku energii elektrycznej.
Badania nad stanem i nierównościami zdrowia oraz ekonomicznymi konsekwencjami złej kondycji zdrowotnej w krajach o wysokim poziomie rozwoju gospodarczego prowadzone są od wielu lat. Analizy z tego zakresu z zastosowaniem odpowiednich narzędzi statystyczno-ekonometrycznych dla warunków polskich podejmowane są sporadycznie i cechują się dużym rozproszeniem.
Realizacja zadań związanych z poprawą stanu zdrowia społeczeństwa i niwelowaniem nierówności wymaga dysponowania wynikami badań wielu dyscyplin naukowych, w tym dyscyplin zajmujących się ilościowym pomiarem zjawisk społecznych i ekonomicznych.
Powstaje potrzeba poszukiwań bądź adaptacji już istniejących metod analiz i narzędzi badawczych, mogących wspierać proces racjonalnego podejmowania decyzji związanych z wdrażaniem programów prowadzących do poprawy stanu zdrowia i redukcji nierówności.
?Autorka prezentuje tu nie tylko wyniki badań nierówności w zdrowiu, lecz także wyniki badania zależności pomiędzy wzrostem gospodarczym a zdrowiem (...) oraz pomiędzy zdrowiem a wzrostem gospodarczym (...). Jej wyniki empiryczne stanowią cenny wkład do toczącej się dyskusji (...)?.
z recenzji prof. dr. hab. Stanisława Macieja Kota
Głównym celem niniejszej publikacji jest przedstawienie paradygmatów teoretycznych i podstawowych dyskusji właściwych dla socjologii, próbujących wyjaśnić miejsce religii w społeczeństwie, żywotność wiary oraz przemiany religijności zachodzące we współczesnym świecie. Należy tutaj wskazać na dwuznaczny charakter zainteresowania nauk społecznych tą problematyką. Z jednej strony, religia staje się przedmiotem refleksji niejako przy okazji, gdy dyskusja dotyczy innych zagadnień, w tym polityki, gospodarki, nauki. Z drugiej zaś, niektórzy czynią z niej centralny obiekt swych zainteresowań. Oczywistym jest, że za punkt wyjścia przyjąłem tę drugą perspektywę.
z Wprowadzenia
Rozprawa (...) dr Idaliany Kaczor wypełnia lukę w badaniach naukowych, koncentrujących się na rekonstrukcji archaicznych kultów rzymskich. W polskiej literaturze naukowej nie ma dotychczas pełnego, monograficznego opracowania archaicznych rytów Rzymian (...). Praca Idaliany Kaczor stanowi (...) kompendium wiedzy na temat starożytnych uroczystości religijnych, o których dzisiaj tak mało wiemy, a wiedzieć powinniśmy...
Z recenzji Profesor dr hab. Lucyny Stankiewicz
Prezentowana publikacja jest wynikiem dwuletniej (listopad 2004 - styczeń 2007) realizacji projektu badawczego pt. Psychologiczne wyznaczniki efektywności poszukiwania pracy i samozatrudnienia w regionach zmarginalizowanych finansowanego przez Ministerstwo nauki i Szkolnictwa Wyższego. Omówiono założenia i przyjętą metodę badawczą, badania empiryczne przeprowadzono na grupie ponad 200 przedsiębiorców i osób poszukujących pracy oraz opracowano wyniki i wnioski z dokonanych analiz.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?