The monograph manuscript demonstrates an interesting and coherent research into ABC and ABM issues in Poland. The book provides evidence that the author conducted original research, has made a significant contribution to the knowledge of the subject concerned.
Toomas Haldma
Niniejsza publikacja stanowi rezultat badań empirycznych nad kształtowaniem się postaw młodzieży szkolnej wobec pracy i jej otoczenia instytucjonalnego. Została ona podzielona na dwie części. W pierwszej, teoretycznej Autorka przedstawia stan wiedzy i badań przeprowadzonych przez specjalistów z różnych dziedzin nauki, których dokonania miały wpływ na prowadzone przez nią badania. Część druga ? empiryczna ? stanowi prezentację przeprowadzonych badań porównawczych, polskiej i norweskiej młodzieży licealnej, w zakresie prezentowanych przez nią postaw wobec pracy i jej otoczenia instytucjonalnego. Autorka docieka, czy i jakie znaczenie w formułowaniu oczekiwań i postaw młodzieży mają płeć, narodowość, wyznanie, zaangażowanie religijne i wcześniejsze doświadczenia w wykonywaniu pracy zarobkowej, tzn. zmienne, które w oparciu o dokonane wszechstronne analizy mogą mieć znaczący wpływ na postawy młodzieży.
?Autorka wybrała okres interesujący, zarazem dramatyczny, w którym występowały zasadnicze antagonizmy ideowe, prowadzące niejednokrotnie do masowych prześladowań
i rozlewu krwi. [?] Zajęła się wydawnictwami, które ówczesne władze traktowały jako przejściowe, tymczasowe, jako instytucje, które w przyszłości trzeba będzie zlikwidować lub należycie ubezwłasnowolnić. Uwarunkowania polityczne nie tylko wywierały wpływ na funkcjonowanie badanych periodyków, na ich zawartość, kształtowaną m.in. przez liczne interwencje cenzury. Niejednokrotnie decydowały o ich losie. [?] Na tym tle dr Evelina Kristanova ukazała kulturotwórcze funkcje wybranych czasopism katolickich, ich rolę w upowszechnianiu książki. Przedstawiła rozległą panoramę ówczesnego piśmiennictwa
i dorobku wydawniczego w wielu dziedzinach. [?] Stworzyła obszerne dzieło o charakterze bibliologicznym, prasoznawczym oraz historycznym. Zgromadzona przez nią dokumentacja ma charakter unikatowy i wydatnie wzbogaca wiedzę o kulturze polskiej XX wieku?.
Z recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Oskara S. Czarnika
Książka powstała jako wynik badań prowadzonych w ramach finansowanego przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego projektu „Symptomy upadku małej firmy. Konsekwencje społeczno-
-gospodarcze. Polityka przeciwdziałania” (1 H02D 055 30, nr umowy 0926/H03/2006/30). Składa się z obszernej części teoretycznej odnoszącej się m.in. do doświadczeń krajów europejskich w zakresie zapobiegania niepowodzeniom gospodarczym, w tym istniejących modeli umożliwiających szacowanie prawdopodobieństwa niepowodzenia gospodarczego, studiów literaturowych opisujących: pojęcia i przyczyny niepowodzeń, zjawiska kryzysowe oraz symptomy im towarzyszące. Zawiera również analizę progów rozwojowych i barier funkcjonowania małych firm uwzględniającą warunki prowadzenia działalności w regionach zmarginalizowanych. Część empiryczna obejmuje wyniki badań odnoszących się do przyczyn, symptomów upadku małych przedsiębiorstw, konsekwencji społeczno-gospodarczych oraz wnioski z zaprezentowanych analiz, a także wnioski i rekomendacje dla tworzenia strategii ich wczesnego ostrzegania.
Książka prezentuje ideał kobiety wykreowany przez najwybitniejszych twórców czwartowiecznej patrystyki greckiej.
Bogata spuścizna literacka Ojców Kapadockich i Jana Chryzostoma pozwala na szerokie ujęcie tematu.
Bohaterkami prezentowanej publikacji są zarówno postaci kobiece znane ze Starego i Nowego Testamentu, na czele z Ewą, mieszkanką rajskiego ogrodu, jak i krewne samych biskupów, ich matki i siostry, wreszcie - wpływowe przyjaciółki duchownych.
Autorka stawia również pytanie o źródło poglądów biskupów na temat kobiet w tej przełomowej dla chrześcijaństwa i Kościoła epoce.
Autorka książki podjęła bardzo ważny, bardzo aktualny, istotny teoretycznie i mający olbrzymie znaczenie praktyczne temat. Zauważalny brak zwartych opracowań teoretycznych oraz badań empirycznych dotyczących skutecznego przywództwa w szkołach na obszarach defaworyzowanych stawia badacza wobec poważnych wyzwań, z którymi Autorka, jako doświadczona badaczka, posiadająca bogatą i zasługującą na uznanie biografię naukową, doskonale, wręcz mistrzowsko, sobie poradziła. (...) Przedłożoną do recenzji pracę należy uznać za niezwykle wartościowe, oryginalne dzieło, które zasługuje na wysokie wyróżnienie. Książka w sposób znaczący wypełnia istniejącą lukę w piśmiennictwie pedagogicznym i stanowi istotny przyczynek do dalszych poszukiwań w tym obszarze problemowym.
Z recenzji wydawniczej Profesora Stefana Michała Kwiatkowskiego
Kompetentna, inspirująca i nowatorska praca uczy i znakomitego rzemiosła badacza, i drogi ku byciu Mistrzem. (...) „Stawanie się skutecznym przywódcą" /rozdz. V/. Rekonstrukcja tego procesu, upór, by uchwycić ową procesualność, to prawdziwa miara ambitnego przedsięwzięcia badacza - uczonego! Robota w każdym sensie profesorska, wykonana znakomicie; czytać „równocześnie" owe indywidualne biografie i prowadzić ich porównywanie, uchwycić podobieństwa i różnice, odnieść je do różnych podejść teoretycznych, to wielka trudność i sztuka jednocześnie. (...) Ocena końcowa pracy jest jednoznacznie pozytywna zarówno w wymiarze poznawczym, jak i kreatywnego wkładu wiązania studiów teoretycznych z tak potrzebnymi badaniami empirycznymi. Jest też potrzebnym i pedagogice, i edukacji dowartościowaniem ludzi trudu i czynu – dyrektorów! Oceniam całość bardzo wysoko, gratuluję Pani prof. J. M. Michalak inspirującego nas warsztatu i widzenia problemów, które pedagogika raczej pozostawiała... dyrektorom szkół!?
Z recenzji wydawniczej Profesora Ryszarda Macieja Łukaszewicza
Pomysł tematu udokumentowanego tutaj projektu badawczego Uniwersalia kulturowe w międzykulturowym porównaniu powstał w 1999 r. podczas spotkania w Łodzi, kiedy bilansowaliśmy wyniki dotychczas zrealizowanych wspólnych projektów badawczych. Wyszliśmy wówczas z założenia, że poznanie "uniwersaliów kulturowych" umożliwiłoby w pewnym stopniu pokonanie swoistych problemów badań dwunarodowych, skoro uniwersalia, qua definitionem, istnieją we wszystkich kulturach i mają te same znaczenia. Teza wyjściowa projektu brzmiała zatem: "uniwersalia kulturowe" mają coś wspólnego z "istotą ludzką" lub też z "zasadniczymi potrzebami człowieka", przy czym wiążą się one z rzeczami i fenomenami wspólnymi dla wszystkich ludzi lub istniejącymi i ważnymi we wszystkich kulturach.
Idea leżąca u podstaw studium Katarzyny Orszulak-Dudkowskiej jest ideą metodologiczną. To wszakże myśl, by z rozważaniami poświęconymi ogłoszeniu matrymonialnemu znaleźć się na pograniczu dwóch naukowych dziedzin: folklorystyki i antropologii kultury.
W ujęciu autorki prasowe ogłoszenie matrymonialne to "drobiazg", który i dla folklorystyki i dla antropologii kultury należy do obszaru codzienności. To wtopiony w życie codzienne "detal", z pozoru mało ważny, okazujący się jednak "ezystencjalnym konkretem", czyli czymś, co ujawnia podstawowe życiowe sytuacje współczesnego człowieka.
Z recenzji prof. dr hab. Andrzeja P. Wejlanda
W 2005 r. miała miejsce 60 rocznica utworzenia Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi. W tymże roku jej dyrektorem została Maria Wrocławska, a stanowiska wicedyrektorów objęli Irena Kujawska, Danuta Rokoszewska oraz Jerzy Andrzejewski.
W prezentowanej książce przedmiotem uwagi uczyniono funkcjonowanie placówek bibliotecznych UŁ w zasadzie w latach 1945-2005. Wobec istniejącego stanu publikacji poświęconych temu tematowi jest to pierwsze opracowanie ujmujące zagadnienie na przestrzeni historycznej w układzie problemowym analityczno-syntetycznym.
W niniejszym zbiorze przeważają artykuły dotyczące biblioteki głównej, niemniej jednak sprawy dotyczące bibliotek zakładowych UŁ przewijają się w obrębie całości.
Dyskursy i przestrzenie (nie)tolerancji to umysłowe twory niemniej realne niż podmioty tworzące je, z jednej strony i poddane im, z drugiej. Literatura i inne zjawiska kultury wkraczają w dyskursy i przestrzenie nawet mimowolnie. Dialog podmiotowości można uczynić lepszym i subtelniejszym, jeśli będziemy pamiętać o tej fundamentalnej i anty-fundamentalistycznej niepewności bytu i koniecznej pokorze, wynikających z nieostrego poznania i odczucia bytu charakterystycznego, jak się wydaje dla literatury.
Od redaktorów
Głównym celem pracy jest określenie roli, jaką pełnią rady zakładowe w krajowych i transnarodowych przedsiębiorstwach europejskich. Zdefiniowane zostały główne czynniki determinujące pozycję i różnorodność rad zakładowych w przedsiębiorstwach w Europie. Przedstawiona została także działalność tych instytucji w poszczególnych krajach byłej "piętnastki". Ponadto celem pracy jest zaprezentowanie teoretycznych aspektów partycypacji pracowniczej oraz modeli ekonomicznych mających zastosowanie do rad zakładowych. Dokonany został przegląd i weryfikacja dotychczasowego dorobku empirycznego, określającego wpływ rad na ekonomiczne wyniki przedsiębiorstw.
Całkowite przeobrażenie, jakiemu podlega środowisko ponowoczesnego miasta oraz rozwój społeczeństwa konsumpcyjnego sprawiają, że odniesienie do XIX-wiecznej postaci miejskiego obserwatora/włóczęgi wydaje się nie tylko uzasadnione, ale również wyjątkowo interesujące.
Celem niniejszej książki jest zbadanie kontekstów, w jakich obecnie funkcjonuje Baudelaire'owska figura wraz z jej współczesnymi odmianami. Podążanie tym tropem nieuchronnie prowadzi do rozważań nad celowością dalszego posługiwania się metaforą flanerie w obliczu jej "rozlania się" w całokształcie konsumpcyjnego stylu życia.
Człowiek przełomu XX i XXI w jest dumny z niezbywalnego prawa do wolności. Często odrzuca zatem wszelkie formy przymusu społecznego, kulturowego, co sprawia, że staje się on czasem podmiotem działań samowolnych, przyjmuje wolność wyboru myśli i postaw wyłącznie w kontekście wyzwolenia "od" wszelkiej odpowiedzialności, autorefleksji, konsekwencji.
Zagrożenia cywilizacji wolności znane są pedagogom, choć nie zawsze wiedza ta prowadzi do konstruktywnych działań wychowawczych w szerszej czy lokalnej skali. Zapraszając do wypowiedzi pedagogów z różnych ośrodków uniwersyteckich, postawiliśmy pytanie: jak realizować wychowanie do wolności we współczesnej edukacji estetycznej?
Książka ta powstała z myślą o dyrektorach i nauczycielach, którzy pragną sprzyjać rozpowszechnianiu wartości, jaką jest praca na najwyższym poziomie, i dla których kształtowanie korzystnych warunków edukacji dla każdego dziecka jest zasadniczym celem dążeń pedagogicznych.
Głównym celem niniejszej rozprawy było zidentyfikowanie roli oraz charakteru postępującego od kilkunastu lat na całym świecie procesu profesjonalizacji rad nadzorczych.
Podczas badań empirycznych starano się określić czynniki wpływające na liczebność rad nadzorczych oraz ich struktury kwalifikacyjne pod względem rodzajów wykształcenia, kierunków doświadczenia zawodowego oraz profilów zawodowych członków,, a także ocenić procesy determinujące profesjonalne działanie rad.
Potrzeba zwrócenia uwagi na łączenie środków niejęzykowych z językowymi w codziennej komunikacji bezpośredniej, w teatrze, w filmie, przekazach radiowych, telewizyjnych była od dawna o tyle oczywista, że nawet w opracowaniach poświęconych tekstom pisanym, a także dokonywanych głównie na ich podstawie, zauważano np. zależność między graficznymi znakami (wielkość i kształt czcionki, podkreślenia itp.) wyróżniającymi niektóre wyrazy a wartością tych słów, między dzielącymi wypowiedzi akapitami a zmianami siły głosu czy melodii w mówionym (czytanym) wariancie odpowiedniego tekstu.
Fragment wstępu
Książka Moniki Wiśniewskiej-Kin "Miłość jest jak wiatrak" - czyli o poznawczej naturze metafor dziecięcych jest lekturą znakomitą teoretycznie, ale i mogąca zainspirować praktyków związanych z edukacją najmłodszych. Będąc świetnym przykładem rezygnacji z ogólnikowych zaleceń, haseł promujących tzw. Dobrą szkołę, w to miejsce wchodzi z jasną, precyzyjną propozycją otwarcia na lekcjach w szkole ścieżki dla rozwijania całkowicie zapomnianej i zaniedbanej kompetencji poznawczej, jaką jest umiejętność metaforyzowania, umiejętność, której rola intelektualna i emocjonalna została na nowo odkryta w psychologii i pedagogice.
Fragment recenzji prof. dr hab.. Doroty Klus-Stańskiej
The aim of this study is to explore the impact of globalziation processes on selected areas of accounting, management and marketing in Poland and Lithuania. It offers analysis of the present situation in these countries with regard to participation in globalization processes - accelerating as a result of entry to the European Union - and presentation of the authors' observations, experiences the findings of empirical research.
From foreword
"On the densely and richly populated Polish intellectual scene, Stanisław Obirek is one of the most prominent and significant, indeed outstanding actors. He stands out from the rest of actors for the role he designed and scripted for himself and has been consistently, over many years, performing; (...) a role that follows no ready-made scripts and lines, a role that Obirek originated and developed (...) and which it have succeeded by now to make an indispensable part of the Polish intellectual life.
One should be grateful to the publishers for collecting, (...) the manifold Obirek's writings on the subjects ranging from the general condition of religion in contemporary world, through the problems related to the Church's place and role in society (...). and up to the convoluted, intricate and puzzling case of the Polish-Jewish relation, which Stanisław Obirek is not the first Catholic tackling, but perhaps the first scholar attempting to approach it as a Catholic. One should be graleful to the publishers, as what they offer the readers is a genuine treasure-trove of fascinating findings, convincing interpretations and inspiring visions, which will most certainly earn a distinguished and durable place in the ongoing debates in Poland, but also all around our disunited yet struggling to unite planet."
Zygmunt Bauman
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?