Potrzeby i wyzwania społeczne stają się coraz bardziej "naglące" i nie mogą być już zaspokajane tylko przez innowacje techniczne, które często generują i pogłębiają te potrzeby. Globalny kryzys pokazał, że coraz więcej wyzwań stojących przed społeczeństwem ma wymiar społeczny. Dotyczy to także przedsiębiorstw. W niektórych z nich pogłębiają się zjawiska związane z dehumanizacją pracy, co stanowi swoisty paradoks naszych czasów, w których dalszy postęp ma się opierać na kapitale ludzkim, jednocześnie zaś zasobem tym gospodarujemy nieefektywnie.
Lata 2011–2012 były okresem wielu gorących wystąpień i niepokojów społecznych na całym świecie. Od rewolucji, jaka przetoczyła się przez północną Afrykę, przez hiszpański ruch indignadas, po okupowanie przestrzeni w Stanach Zjednoczonych przez ruch Occupy Wall Street – wszystkie te formy mobilizacji obywatelskiej miały jeden wspólny mianownik: ich celem była zmiana reguł gry.
Najnowsza książka Manuela Castellsa jest poświęcona właśnie tym rewolucjom i ruchom społecznym. Castells, wykorzystując wypracowane siebie w pracy Władza komunikacji narzędzia analityczne, krytycznie przygląda się nowym wystąpieniom, odbywającym się z jednej strony w autonomicznej przestrzni internetu, z drugiej zaś na placach i głównych ulicach miast. Ich cechą charakterystyczną jest wykorzystanie nowych środków komunikacji, takich jak portale społecznościowe. Nieprzypadkowo o rewolucjach na północy Afryki mówi się „twitterowe rewolucje”, a oburzeni są wszędzie – nie tylko na Wall Street. Sieci oburzenia i nadziei nie znają bowiem granic politycznych, tak jak nie znają ich marzenia o lepszym jutrze.
„Ruchy społeczne zawsze były – i nadal są – motorem zmiany społecznej. Zwykle pojawiają się w wyniku kryzysu, który sprawia, że życie codzienne większości ludzi staje się nie do zniesienia. Napędza je głęboka nieufność do instytucji politycznych na czele społeczeństwa. Kiedy pogorszeniu warunków materialnych towarzyszy kryzys legitymizacji władzy, zarządzającej sprawami publicznymi, ludzie przejmują inicjatywę i angażują się w działania zbiorowe [...], żeby bronić swoich żądań, a ostatecznie zmienić rządzących, a nawet reguły kształtujące ich życie”.
[z tekstu]
Bezpieczeństwo jest jednym z najważniejszych determinantów działania państwa w XXI stuleciu. W książce opisano sposoby i kierunki myślenia o tym zagadnieniu, a także wyjaśniono kwestie związane z zarządzaniem bezpieczeństwem narodowym. W pracy przedstawiono uwarunkowania realizacji Strategii Bezpieczeństwa Narodowego RP, ukazano jej funkcje oraz konsekwencje decyzji podejmowanych przez państwo.
Nowoczesny podręcznik akademicki, dedykowany studentom uczelni ekonomicznych, w pełni dostosowany do programów takich przedmiotów, jak: zarządzanie, podstawy zarządzania, zarządzanie przedsiębiorstwem, planowanie i zarządzanie. Autor w jasny i przystępny sposób wyjaśnia zawiłe kwestie związane z zarządzaniem przedsiębiorstwem, sięgając po przykłady zaczerpnięte z polskiej gospodarki, co pozwala Czytelnikowi na lepsze zrozumienie praktycznego wykorzystania przedstawionych zagadnień. Dużą zaletą książki jest jej struktura, w której zostały wyodrębnione pytania i polecenia, kwestie dyskusyjne i studia przypadków, umożliwiające łatwe powtórzenie materiału.
Podręcznik jest podzielony na 14 rozdziałów-wykładów, w których autor omawia m.in.:
· teorie zarządzania,
· społeczny kontekst działania przedsiębiorstwa,
· środowisko przedsiębiorstwa,
· proces podejmowania decyzji,
· planowanie,
· organizowanie,
· zarządzanie kadrami,
· zachowania organizacyjne,
· przewodzenie,
· przedsiębiorczość,
· kontrolowanie.
Eugeniusz Michalski jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Zarządzania na Wydziale Nauk Ekonomicznych Politechniki Koszalińskiej, gdzie był dyrektorem Instytutu Ekonomii i Zarządzania i kierownikiem Katedry Marketingu Międzynarodowego. Prowadził wykłady w Akademii Ekonomicznej w Katowicach, Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu, na Politechnice Gdańskiej i Uniwersytecie Gdańskim.
Światowy bestseller przetłumaczony na kilkadziesiąt języków! Książka znanego psychiatry amerykańskiego o wielkich walorach dydaktycznych. Przedstawia zagadnienie stosunków międzyludzkich w kategoriach tzw. analizy transakcyjnej. Omawia typowe sytuacje społeczne, ujmując je w konwencji "gier". Uczy sposobów poprawy wzajemnych kontaktów między ludźmi, pozwalając czytelnikowi lepiej zrozumieć zarówno siebie, jak i drugiego człowieka. W książce przedstawiono 30 typowych sytuacji społecznych, analizując je w konwencji tzw. "gier". Pozycja składa się z 3 części: * część 1 zawiera teorię potrzebną do analizy i jasnego zrozumienia gier, * część 2 prezentuje opisy poszczególnych gier, * część 3 mieści w sobie materiał kliniczny i teoretyczny, który pozwala zrozumieć, co znaczy być wolnym od gry. Obecne, piąte wydanie pracy, zawiera zmiany w terminologii i ujęciu tematu, oparte na głębszych przemyśleniach autora, dalszych lekturach oraz nowym materiale klinicznym. Pozycja stanowi interesującą lekturę przede wszystkim dla psychologów, terapeutów i pedagogów.
Kiedy seksuolożka dr Brandy Engler otworzyła prywatną praktykę, spodziewała się, że terapią będą zainteresowane głównie kobiety. Paradoksalnie większość telefonów pochodziła jednak od mężczyzn. Chcieli rozmawiać o impotenci, lęku przed bliskością, prostytutkach, uzależnieniu od pornografii, ale przede wszystkim? o miłości. Terapeutka podąża w głąb erotycznego umysłu mężczyzny. Pozwala wziąć udział w poufnych sesjach i poznać treść jej szokujących rozmów z pacjentami. Odkrywa ich silne emocje i rzeczywiste motywacje, dla których seks jest tylko maską. Pokazuje, co myślą i czują mężczyźni, czego pragną, a czego się boją, oraz jakie mechanizmy kierują zachowaniami kompulsywnych kobieciarzy. Dowodzi, że mężczyźni zdradzają nawet piękne żony, tłumaczy, dlaczego korzystają z usług prostytutek, i wyjaśnia, do czego mogą doprowadzić kompleksy i traumy z przeszłości. Choć każdy pacjent opisany w książce jest inny, wszystkich łączy wspólna cecha: to zwyczajni faceci z różnych środowisk, zmagający się z prawdziwymi problemami, którzy mogliby być chłopakami, mężami, braćmi czy przyjaciółmi każdej z nas. O nich kobiety chcą wiedzieć więcej.
Gdzie jest najlepsze miejsce na budowę supermarketu? Czego możemy nauczyć się od ryb w stawie? W jaki sposób sieci społeczne łączą ze sobą ludzi z całego świata? Jak uczą się maszyny? Dlaczego w lustrzanym wszechświecie nasze życie wyglądałoby inaczej? Co zrobić, by ułożyć idealny plan lekcji? Na czym polega paradoks urny wyborczej?Matematyka jest wszędzie, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy: pomaga rozwiązywać codzienne problemy, ułatwia prowadzenie interesów, odkrywa niedostatki demokracji, dostarcza amunicji w walce z chorobami, obnaża słabostki ludzkiej natury. Richard Elwes, pokazując 35 często dziwacznych i nieoczekiwanych zastosowań matematyki ujawnia ,,ukryte okablowanie"" naszego świata. Przedstawiając zdumiewające twierdzenia sterujące pracą komputerów i wzory opisujące rynek akcyjny, rysując podwaliny internetu i objaśniając matematyczne zasady funkcjonowania aparatury medycznej, udowadnia, że matematyka kieruje każdym aspektem życia, aż po cząsteczki, z których składają się ludzkie ciała. Przekonaj się, w jaki sposób!Dr Richard Elwes (ur. 1078 r.) jest brytyjskim pisarzem, nauczycielem matematyki oraz stypendystą na uniwersytecie w Leeds. Współpracuje z czasopismami ,,New Scientist"" i ,,Plus Magazine"", publikuje również wyniki badań z zakresu teorii modeli. Jest gorliwym popularyzatorem matematyki, regularnie prowadzi wykłady otwarte oraz audycje radiowe.
Historia ogrodów. T. 1 (oprawa twarda)Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od starożytności do końca XX wieku. Omówiono w nim cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podano przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów.Obecne wydanie podzielono na 2 tomy.Tom 1Opisuje ogrody od starożytności po barok. Uzupełnienia i rozszerzenia dotyczą przede wszystkim obszerniejszego przedstawienia obiektów ogrodowych i tendencji projektowych różnych epok.Tom 2 (w przygotowaniu)Prezentuje tendencje w sztuce kształtowania przestrzeni ogrodowej od XVIII wieku do końca XX wieku.Publikacja bogato ilustrowana.
Prawo, jako zespół norm ustanowionych przez państwo, w szeroko pojętysposób reguluje życie społeczne. Jeśli organy państwa mają działać racjonalnie,to muszą zarówno w procesie tworzenia prawa, jak i w toku jego stosowaniauwzględniać rzeczywisty stan rzeczy. Toteż tworzenie prawa i jego stosowaniewymagają znajomości bardzo rożnych zagadnień mających faktyczne znaczenieprawne. Wśród tych zagadnień ważne miejsce zajmuje znajomość psychologicznychmechanizmów zachowania się człowieka funkcjonującego zgodniez wymaganiami prawnymi, oraz zwłaszcza łamiącego normy prawa karnego, czylidokonującego przestępstw.Psychologia sądowa w kompleksowy i uporządkowany sposób porządkuje te wiedzę, dostarczając Czytelnikowi informacji na temat mechanizmów regulujących zachowanie oraz psychologicznych i socjologicznych koncepcji przestępczości i asocjalności.Prof. nadzwyczajny dr hab. Jan M. Stanik jest kierownikiem Zakładu Psychologii Klinicznej i Sądowej Instytutu Psychologii Uniwersytetu Śląskiego. Główne obszary jego zainteresowań naukowych to psychologia sądowa, metodologia oraz psychometria a także etyczno-zawodowa problematyka biegłych sądowych. Jest autorem ponad 100 prac naukowych opublikowanych w języku polskim, angielskim, czeskim i bułgarskim. Ostatnio koncentruje się na badaniach funkcjonowania osobowości asocjalnej (w tym przestępczej) w ujęciu strukturalno-kognitywistycznym.
Siedzenie przy biurku, przed czystą kartką papieru lub pustym dokumentem w laptopie dla wielu osób może być prawdziwą gehenną. Poprawiane po raz setny pierwsze zdanie wydaje się ciągle brzmieć niedoskonale. Termin oddania pracy zbliża się niepokojąco, a proces przelewania myśli na papier trwa coraz dłużej i wymaga ogromnego wysiłku. Nie musi tak być! - przekonuje Howard S. Becker - przedstawiając bezpretensjonalny i prosty zestaw rad, jak unikać problemów z pisaniem, które trapią studentów, profesorów i każdego, kto chce przekazać wyniki swoich badań społecznych. Wskazówki i przykładowe historie wplecione w ten barwy przewodnik mają sprawić, by pisanie było przyjemniejsze, nawet zabawne, a w każdym razie mniej stresujące i bolesne. Studenci, doktoranci, a nawet osoby na wyższych szczeblach kariery akademickiej znajdą w nim bezcenne porady, których na próżno szukać w podręcznikach metodologicznych. Inspirująca lektura. Howard S. Becker - profesor socjologii, muzyk jazzowy, fotograf. Ukończył Uniwersytet w Chicago, gdzie jego promotorem był Everett Hughes, który namówił go do badania środowiska muzyków jazzowych. Związany później w Northwestern University, University of Washington oraz University of California w Santa Barbara. Jest autorem licznych prac, między innymi szeroko komentowanych Outsiderów, oraz podręczników metodologicznych. Uhonorowany wieloma nagrodami za całokształt pracy naukowej, między innymi Charles H. Cooley Award w 1980 roku i George Herbert Mead Award w 1987 roku.
Czy można napisać filozoficzną książkę z przymrużeniem oka i na dodatek w sposób trafiający do szerokiej publiczności?
Tomasz Mazur, filozof, stoik, wykładowca ze stopniem doktora w Instytucie Filozofii UW, ulubieniec mediów, za swój cel postawił upowszechnienie stoickiej myśli i pokazanie, że nauka Marka Aureliusza może być bardzo współczesnym narzędziem życia.
Robi to w sposób przebiegły, a miejscami nawet pikantny – tworząc postać Tony’ego Kysto, którym może być każdy z nas.
Fiasko to przewrotny antyporadnik, który pokazuje wykroczenia współczesnego człowieka przeciwko samemu sobie, prowadzące go do klęski. W trzynastu rozdziałach – Nie lubić siebie, Uważać, że inni nas nie lubią, rozpamiętywać przeszłość, robić zbyt wiele rzeczy na raz, stawiać sobie zbyt ambitne cele, romansować, pogrążać się w lęku, wieść jałowe życie, nie szukać dla siebie pomocy, nie starać się dogadać z innymi ludźmi – autor stawia bezkompromisową diagnozę i odpowiada na pytania: Jakie są powody naszych niepowodzeń? Czemu marnujemy życie?
Opowieść można odczytać na wielu poziomach. Z jednej strony – na tym zupełnie podstawowym: jako zabawną relację z nieudanego, marnego życia – ale też można ją zinterpretować głębiej, np. jako zachętę do postawy stoickiej lub przewrotną próbę pokazania, że warto sobie radzić z przeciwnościami.
Fiasko to także obraz współczesnych społeczeństw, które pochłania konsumpcjonizm, rosnąca niepewność i brak wartości, a ludzka egzystencja pozbawiona jest sensu – przedstawiony w ironiczny i parodiujący poradniki sposób.
Dlaczego mamy za dużo przyjaciół na Facebooku?
Czy w sprzyjających okolicznościach każdy może stać się mordercą?
Jak przestać gubić klucze, telefony i parasolki?
Czemu tak trudno zatrzeć pierwsze wrażenie?
Jakie jest ulubione badanie stosowane przez psychologów?
Niezależnie od tego, czy przymierzasz się do zakupu nowego auta, czy decydujesz, na kogo zagłosujesz w wyborach, wydaje ci się, że jesteś istotą rozumną, której każdy wybór jest efektem świadomego osądu. Ale prawda jest inna: wcale nie jesteś taki mądry. Rządzą tobą złe nawyki i okłamujesz się tak samo jak wszyscy inni.
Argumenty, które przywołujemy dla usprawiedliwienia naszych działań, często nie są prawdziwe. Zwodzimy samych siebie, by poradzić sobie z brutalną rzeczywistością. Jesteśmy sterowani przez podświadomość. Dorabiamy ideologię do z góry przyjętych założeń. Przypadkowym zdarzeniom przypisujemy niewłaściwe znaczenia. Formułując opinie, polegamy na emocjach.
David McRaney pokazuje, jak dzięki psychosztuczkom wyzwolić się ze złych nawyków oraz lepiej rozumieć siebie i innych. To obowiązkowa lektura dla każdego, kto chce się dowiedzieć, dlaczego wciąż popełniamy głupstwa
Znakomita bezkonkurencyjna książka o propagandzie, napisana przez światowej sławy psychologów amerykańskich!
Ukazuje rosnącą rolę informacji i propagandy we współczesnym świecie,
Pozwala rozróżnić propagandę, perswazję i edukację,
Przedstawia formy i mechanizmy skutecznej perswazji zarówno w bezpośrednich kontaktach międzyludzkich, jak i upośrednianych przez media,
Uwzględnia najnowsze badania w tej dziedzinie,
Napisana w sposób wyjątkowo ciekawy i żywy, ilustrowana licznymi przykładami z historii i współczesności,
Ma dwojaki charakter: dla studentów kursu podstawowego jest podręcznikiem, może też stanowić lekturę do zajęć typu seminaryjnego.
Najnowsza książka najważniejszych współczesnych niemieckich socjologów. Beck i Beck-Gernsheim wracają po sukcesie swojej książki Das ganz normale Chaos der Liebe, która stała się światowym bestsellerem, do tematyki bliskich związków i ich zmieniającej się natury w czasach globalizacji. Wprowadzają w niej pojęcie ?rodziny światowej?, pokazując, jak niewiarygodnie zmieniły się relacje rodzinne, które w przeważającej mierze są dzisiaj zapośredniczone przez nowe media. Niegdyś rodzina była definiowana przez pryzmat miejsca ? gospodarstwa domowego ? i wzajemnej bliskości swoich członków. Obecnie, jak mówią socjologowie, musimy dokonać redefinicji tej koncepcji: rodzina wcale bowiem nie przestaje być rodziną, nawet jeśli komunikację bezpośrednią zastępują czaty, skype, facebook, a jej członkowie są rozsiani po całym świecie. Dziadkowie z Grecji mailujący z wnukami znajdującymi się w Wielkiej Brytanii, małżeństwa pracujące w różnych miejscowościach, a nawet krajach, które utrzymują kontakty przez większość czasu wyłącznie przez telefon komórkowy, związki osób różnych krajów, narodowości i ras, a nawet adopcja dzieci z innych regionów świata ? to są nowe oblicza rodziny, którym znaczna część społeczeństwa musi stawiać czoła.
?W naszej nowej książce otwieramy horyzont na globalny chaos miłości, ze wszelkiego rodzaju związkami na odległość: parami dwunarodowymi, migrantami zarobkowymi i matrymonialnymi, matkami zastępczymi ? a także zwykłymi dramatami związków miłosnych utrzymywanych przez Skype?a. Dokonujemy analizy tego, co nazywamy ?rodzinami światowymi?: związków miłosnych i krewniaczych między ludźmi żyjącymi w różnych krajach, a nawet na różnych kontynentach, względnie pochodzącymi z różnych krajów czy kontynentów. Takie związki mogą przyjmować rozmaite formy i powstawać z najróżniejszych powodów. Wszystkie odmiany rodzin światowych mają jedną cechę wspólną: stanowią miejsce, w którym dosłownie ucieleśniają się różnice zglobalizowanego świata. Światowe społeczeństwo wprowadza do światowych rodzin sprzeczne rzeczy naraz: niepokój, zaburzenie, zaskoczenie, pożądanie, radość, załamanie i nienawiść. Żyjemy w świecie, w którym ten ukochany jest często daleko, a ktoś daleki nierzadko bywa tym najbliższym?.
Ulrich Beck ? jeden z najbardziej znanych współczesnych socjologów niemieckich, który należy do najczęściej cytowanych przedstawicieli nauk społecznych. Profesor monachijskiego Ludwig-Maximilians-Universitat oraz London School of Economics and Political Science. W Polsce znany z takich prac, jak Społeczeństwo ryzyka. W drodze do innej nowoczesności (2002), Władza i przeciwwładza w epoce globalnej (2005), Europa kosmopolityczna (z Edgarem Grande, 2009), Modernizacja refleksyjna (z Anthony Giddensem i Scottem Lashem, 2009), Społeczeństwo światowego ryzyka (2012), Niemiecka Europa (2013).
Elisabeth Beck-Gernsheim ? niemiecka psycholog i socjolog, publicystka związana z Friedrich-Alexander-Universitat Erlangen-Nurnberg (FAU). Zajmuje się głównie tematyką rodziny i na ten temat publikuje. Jej najważniejsze prace to: Was kommt nach der Familie? (1998), Wir und die Anderen (2004, 2007), Die Kinderfrage Heute (2006).
Tematem wiodącym monografii są postępy i zmiany, jakie dokonały się w medycynie transplantacyjnej w przeciągu ostatnich lat. Dlatego dużo uwagi poświęciliśmy stosowaniu komórek macierzystych w terapii ludzi i wynikającym z tego potencjalnym zagrożeniom, korzyściom i problemom związanym z xenoprzeszczepami, postępom w przeszczepianiu nerek, wątroby, serca, trzustki a także rogówki. Poruszany był problem żywego dawstwa narządów, ale także problemy prawne towarzyszące pobieraniu narządów ze zwłok. Przedstawiono także nowe możliwości transplantologii wynikające z zastosowania udoskonalonych technik przechowywania narządów.
Pączek Leszek, Foroncewicz Bartosz, Mucha Krzysztof
Japonia to raj dla smakoszy. Japończycy zadają sobie nadzwyczaj dużo trudu i ponoszą spore koszty, by jeść najlepszą i absolutnie najdziwaczniejszą żywność, jaką tylko można sobie wyobrazić. Ich unikatowa kuchnia, niestroniąca od takich dań, jak choćby pączki z nadzieniem z ośmiornicy, wielorybie lody czy sashimi z kurczaka, jest niedoceniana w Europie, gdzie jedynym jej symbolem pozostaje sushi.
Michael Booth postanawia więc wyruszyć na podbój Kraju Kwitnących Wiśni, by sprawdzić, gdzie bije kulinarny puls współczesnej Japonii, poznać przepisy, w jakie wtajemniczono nielicznych mieszkańców Zachodu, i dzięki temu odsłonić oblicze tego fascynującego kraju.
W towarzystwie niesfornych dzieci i wyrozumiałej żony podróżuje ? korzystając m.in. z superszybkiego pociągu pocisku Shinkansen ? od wysuniętej najdalej na północ, ogromnej wyspy Hokkaido przez tętniące życiem metropolie, jak Tokio i Osaka, po leżącą na uboczu, różniącą się od reszty kraju Okinawę. Po drodze dowiaduje się, skąd biorą siłę zawodnicy sumo, odkrywa sekret nadzwyczajnej długowieczności Japończyków, robi masaż najdroższym krowom świata i poi je piwem, zdradza, jak polubić surową rybę i jak powinno smakować perfekcyjne sushi, a ponadto je obiad w najlepszej restauracji w kraju w towarzystwie mistrza tamtejszej kuchni i przekonuje się, jakie korzyści może przynieść tradycyjna japońska dieta.
Z rzeczy mniej przyjemnych ? niszczy ogrody Kioto, jest świadkiem masowej rzezi fugu, ma uraz po spotkaniu z gigantycznymi krabami, lekkomyślnie podejmuje się pokazu gotowania dla pań z socjety Kioto, który okazuje się katastrofą, a najsłynniejszym gwiazdom japońskiej telewizji zadaje nieopacznie pytanie: ?Kim wy jesteście??.
Co Japończycy wiedzą o jedzeniu? Okazuje się, że być może więcej niż ktokolwiek na świecie?
Michael Booth ? dziennikarz i autor książek podróżniczo-kulinarnych, m.in. Jedz, módl się, jedz (PWN, 2012). Regularnie pisuje do licznych brytyjskich i zagranicznych czasopism, takich jak: ?Independent on Sunday?, ?Condé Nast Traveller?, ?Monocle? czy ?Time Out?. Sushi i cała reszta otrzymała Nagrodę im. Kate Whiteman od brytyjskiego Związku Pisarzy Kulinarnych (Guild of Food Writers) dla najlepszej publikacji o jedzeniu i podróżach w 2010 r.
Pierwszy polski podręcznik do Metod organizacji i zarządzania! Jedyna na rynku kompleksowa praca do obowiązkowego przedmiotu na kierunku: Zarządzanie i marketing. Książka koncentruje się przede wszystkim na: - relacjach organizacji z otoczeniem, - relacjach w strukturze organizacyjnej, - relacjach w procesie pracy, - relacjach społecznych, - relacjach w procesie kształtowania kapitału społecznego organizacji, - relacjach w procesie wprowadzania zmian. Atuty podręcznika to: - przejrzysta struktura wykładu i przystępny język, - przykłady oparte na doświadczeniach polskich firm, - duża liczba rysunków i tabeli ilustrujących przedstawiane zagadnienia, - indeks rzeczowy i indeks nazwisk, - bogata bibliografia. Zespół autorski tworzą pracownicy naukowi i wykładowcy Katedry Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego. Są nimi: Wanda Błaszczyk, Grażyna Broniewska, Tomasz Czapla, Marek Firkowski, Maciej Malarski, Joanna Michalak, Zofia Mikołajczyk, Czesław Sikorski, Ilona Świątek-Barylska, Magdalena Zalewska.
Historia ogrodów. T. 2 (oprawa twarda)Fundamentalny podręcznik poświęcony historii ogrodów. Jedyna publikacja w języku polskim, która przedstawia rozwój sztuki ogrodowej na świecie z uwzględnieniem polskich dokonań. To kompendium wiedzy dotyczącej rozwoju sztuki ogrodowej od XVIII do końca XX wieku. Omawia cechy charakterystyczne obiektów ogrodowych różnych epok, zmieniające się trendy w zakresie kształtowania przestrzeni oraz podane przykłady najwybitniejszych parków i ogrodów. Realizacje II połowy XX wieku cechuje nieustanna chęć poszukiwania nowych, oryginalnych rozwiązań. I choć często wykorzystując doświadczenia z przeszłości, koniec XX wieku wprowadził te oryginalne rozwiązania. Czy tendencje, które zaznaczyły swą obecność w końcu XX wieku, uzyskają trwałe miejsce w sztuce ogrodowej, czy będą kontynuowane przez następne pokolenia architektów krajobrazu, czy też staną się jedynie chwilą w nieustannym procesie kształtowania ogrodów? Choć chcielibyśmy wiedzieć już dziś, to jednak odpowiedź na to pytanie przyniesie dopiero przyszłość. (Z Przedmowy) Tom 2 prezentuje ostatnie 250 lat rozwoju sztuki ogrodowej. Rok 2000 stanowi cezurę czasową dla przedstawianych ogrodów. Prezentuje zmiany w rozwoju sztuki ogrodowej, jakie zaszły w okresie ostatnich 250 lat w Europie: odejście od założeń ogrodowych, w których główną rolę odgrywała geometryzacja (w planie i bryle) i kształtowanie postaci ogrodu podporządkowane budowli oraz tworzenie parków krajobrazowych inspirowanych przez naturę. Opisuje także ogrody Chin i Japonii, których sposób tworzenia od początku niezmiennie wiązał się z wykorzystaniem wzorca natury i znacząco wpłynął na kształtowanie założeń ogrodowych w Europie w XVIII wieku. Ukazuje również tendencje i przemiany w rozwoju sztuki ogrodowej i krajobrazu w XIX i XX wieku, aż do zaistnienia rozwiązań postmodernistycznych. Całość wzbogacają przykłady najwybitniejszych obiektów ogrodowych. Książka polecana wszystkim miłośnikom sztuki ogrodowej; przydatna szczególnie studentom kierunków: architektura krajobrazu, architektura i urbanistyka, historia sztuki, a także pracownikom służb konserwatorskich, właścicielom i opiekunom historycznych parków i ogrodów, architektom krajobrazu oraz historykom sztuki. Bardzo potrzebna pozycja zarówno na poziomie kształcenia, jak i do wykorzystania w trakcie pracy zawodowej architekta krajobrazu. (dr inż. Małgorzata Milecka, Katolicki Uniwersytet Lubelski) Na kompendium prof. Majdeckiego wychowało się całe pokolenie polskich architektów krajobrazu, ale z przyjemnością przeczyta ją każdy, kto kocha ogrody. (Ogrody, 11/2007)
Socjologia płci to autorska koncepcja spojrzenia na relacje płciowe we współczesnym świecie z punktu widzenia socjologii. Raewyn Connell w jasny i przystępny sposób pokazuje zakorzenione mity dotyczące różnic płciowych, analizuje znaczenie płci w codziennym życiu jednostek z różnych stron świata, nie zapominając przy tym o kwestiach makrostrukturalnych ? polityki prowadzonej prowadzonej przez rządy i organizacje ponadnarodowe. Ta bardzo ciekawa i inspirująca praca uświadamia znaczenie nadawane byciu kobietą bądź mężczyzną w życiu społecznym oraz zależność myślenia w kategoriach płciowych od kontekstu historycznego i geograficznego.
?Płeć stanowi kluczowy wymiar życia osobistego, relacji społecznych i kultury. To arena, na której mierzymy się z trudnymi problemami praktycznymi, dotyczącymi sprawiedliwości, tożsamości, a nawet przetrwania. Płeć jest również przedmiotem licznych uprzedzeń, mitów i zwykłych kłamstw. Zdaniem wielu ludzi kobiety i mężczyźni są przeciwieństwami pod względem psychologicznym, mężczyzn charakteryzuje wyższy poziom inteligencji i większa skłonność do agresji, a wzorce płciowe pozostają niezmienne. Wszystkie te przekonania są błędne. Wiele osób myśli o męskości, kobiecości i relacjach płci wyłącznie w kategoriach własnego, lokalnego systemu ról płciowych. Nie dostrzegają ogromnego bogactwa wzorców płciowych, istniejących w różnych kulturach i okresach historycznych. Analizy i teorie z dziedziny nauk humanistycznych zapewniają nam jednak narzędzia, dzięki którym możemy obalić uprzedzenia i zrozumieć rzeczywistość. W tej książce podejmuję próbę przedstawienia problematyki płci w sposób przejrzysty i spójny teoretycznie, odwołując się do badań i uwzględniając perspektywę globalną?.
[z tekstu]
Śmierć za kubek wody.
Upalny dzień. 40-letnia mieszkanka pakistańskiej wioski od wielu godzin zbiera na cudzym polu owoce. Praca jest wyczerpująca, lecz Asia i jej mąż muszą utrzymać pięcioro dzieci. Żeby się ochłodzić, pije wodę z pobliskiej studni. Ta należy do muzułmańskiej społeczności, a Asia jest chrześcijanką, dlatego w opinii innych kobiet woda staje się „nieczysta”. Wybucha kłótnia, pada słowo: „Bluźnierstwo!”. Los kobiety jest przesądzony – w Pakistanie taki zarzut to pewna śmierć.
14 czerwca 2009 roku Asia Bibi zostaje wtrącona do więzienia, gdzie do dzisiaj czeka na wykonanie wyroku śmierci przez powieszenie.
W jej obronie odważyli się stanąć gubernator Pendżabu (muzułmanin) oraz minister ds. mniejszości (chrześcijanin) – obydwaj zostali zamordowani przez fanatyków religijnych.
Poruszająca historia Asii Bibi, opowiedziana przez nią samą zza murów więzienia, uświadamia nam, jak wiele zła popełnia się w imię religii i jak ważna jest wolność przekonań, a także prawa człowieka. Dlatego jej osoba stała się ikoną walki z przemocą o podłożu religijnym, a o jej uwolnienie walczą ludzie na całym świecie.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?