Edukacja diabetologiczna jest elementem całościowego postępowania terapeutycznego w cukrzycy. Jej głównym celem jest kształtowanie kompetencji pacjenta do samozarządzania cukrzycą, we współpracy z zespołem interdyscyplinarnym, rodziną i najbliższym otoczeniem, zorientowanych na osiągnięcie indywidualnych celów leczenia oraz zadowalającej jakości życia. Przygotowanie pacjenta do samoopieki, samokontroli i jego rodziny do świadczenia opieki nieprofesjonalnej jest jednym z zadań zawodowych pielęgniarki i położnej mających swoje uregulowania prawne.
Podstawą do stworzenia niniejszego opracowania jest podjęcie próby doskonalenia jakości edukacji diabetologicznej prowadzonej przez pielęgniarkę i położną na stanowisku edukatora ds. diabetologii. Stanowi pracę twórczą grupy pielęgniarek i położnych zaangażowanej w opiekę nad osobą z cukrzycą.
Niezmiernie ważnym elementem prezentowanego standardu są: „Mierniki i instrumenty oceny jakości edukacji diabetologicznej prowadzonej przez pielęgniarkę i położną na stanowisku edukatora ds. diabetologii”. Uwzględniono również propozycję kryteriów kategoryzacji pacjentów według zdolności do samokontroli i samoopieki oraz zapotrzebowania na edukację diabetologiczną. Pomocne w praktyce mogą być indywidualne karty edukacji diabetologicznej oraz procedury.
Standard to pożądany i osiągalny poziom wykonania, według którego jest oceniana rzeczywista praktyka. Celem standardu jest zapewnienie dostępu do aktualnej wiedzy pielęgniarskiej/położniczej, poprawienie procesu podejmowanych interwencji pielęgniarskich/położniczych, poprawa jakości świadczonych usług pielęgniarskich/położniczych, zabezpieczenie przed prawnymi skutkami niepowodzeń procesu pielęgnowania, w przypadku postępowania zgodnego z wytycznymi, optymalizację kosztów i jakości pielęgniarskich świadczeń zdrowotnych w obszarze diabetologii.
Standard praktyki klinicznej na stanowisku edukatora ds. diabetologii wskazuje na konkretne kompetencje profesjonalisty odpowiedzialnego za edukację pacjenta diabetologicznego, które gwarantują odpowiedni poziom jego wiedzy i umiejętności, a także kształtują otwartą, kreatywną postawę.
Standard umożliwi edukatorom ds. diabetologii optymalny udział w realizacji zadań systemu ochrony zdrowia w stosunku do osób chorych na cukrzycę przez zmiany sposobu organizacji i udzielania świadczeń zdrowotnych.
Wydanie drugie, rozszerzone o najnowsze dane epidemiologiczne oraz zakres leczenia choroby. Publikację wzbogacono o nowy materiał ilustracyjny związany z klinicznymi aspektami choroby. W drugiej części książki szczegółowo opisano postacie zakażeń dotyczące skóry, układu kostno-stawowego, mięśnia sercowego, siatkówki i naczyniówki, układu nerwowego oraz różnicowanie przypadków. Materiał ten został stworzony na podstawie wieloletniego klinicznego doświadczenia autorek, które w osobnym rozdziale odpowiadają również na najczęściej zadawane pytania lekarzy.
Choroby przenoszone przez kleszcze stanowią istotny problem medyczny ze względu na zwiększającą się zachorowalność. Jednocześnie istnieją ugruntowane mity dotyczące samego zakażenia, leczenia i następstw. Borelioza z Lyme jest najczęstszą chorobą wśród zakażeń odkleszczowych. W porę rozpoznana i prawidłowo leczona jest w pełni uleczalna. Nie można jej uważać za przyczynę wszystkich objawów i zespołów chorobowych o niewyjaśnionej etiologii.
Książka przygotowana z myślą o praktykujących lekarzach i klinicystach. Treść zainteresuje również personel medyczny oraz ambitnych pacjentów chcących poznać charakterystyczne aspekty choroby.
Innowacyjna publikacja poruszająca problem występowanie alergii u kobiet w ciąży. W wyczerpujący sposób opisana została charakterystyka alergii (wraz z wpływem ciąży na jej obecność), występowanie astmy (w tym postępowanie terapeutyczne w stanach zaostrzenia choroby) i sposoby leczenia w czasie porodu. Autorzy w publikacji uwzględnili również zasady immunoterapii alergenowej, sposoby jej wykorzystania (wraz ze wskazaniami, przeciwwskazaniami, ryzykiem i bezpieczeństwem) – oraz problem alergicznego nieżytu nosa, pokrzywek i obrzęków naczynioruchowych. Na szczególna uwagę zasługuje rozdział poświęcony stosowaniu leków u kobiet w ciąży, gdzie poruszono kwestię diagnostyki nadwrażliwości i wskazania do desensytyzacji. Publikacja stworzona z myślą o alergologach i ginekologach. Treści zainteresują również lekarzy POZ.
Astma i inne choroby alergiczne, jako choroby przewlekłe, mogą również występować u kobiet w ciąży. Z merytorycznego punktu widzenia leczenie każdej przewlekłej choroby w tym okresie życia kobiety wymaga szczególnej troski ze względu zarówno na zdrowie matki, jak i rozwijającego się płodu. Problemy bezpieczeństwa stosowanego leczenia, którym współcześnie nadano tak szczególne znaczenie, w tej sytuacji stają się wielopłaszczyznowe. Obecne standardy badań leków przed rejestracją nie przewidują jakichkolwiek badań u ciężarnych. Wobec strachu, jaki już wytworzono w świadomości społecznej w zakresie niebezpieczeństw związanych z leczeniem i współczesnymi lekami, obecnie trudno wyobrazić sobie kierunek przyszłych regulacji prawnych mających na celu jak najlepsze zabezpieczenie interesu chorego w tym zakresie. Na pewno jednak nie ułatwią one pracy lekarzom i nie wiadomo też, jakie będą miały konsekwencje dla kobiet ciężarnych. Opracowanie, czworga znakomitych autorów prof. Barbary Rogali, prof. Jerzego Jarząba dr. hab. Andrzeja Bożka i dr. hab. Joanny Glück, będące kompendium obecnej wiedzy dotyczącej wybranych, ważnych z praktycznego punktu widzenia zagadnień, z jakimi spotkać się może lekarz u kobiety ciężarnej chorej na astmę i choroby alergiczne, jest bardzo cenne. Uwzględnia ono najnowsze wytyczne w aktualnych międzynarodowych opracowaniach. W aspekcie innych chorób alergicznych ma charakter pionierski i również adoptuje do warunków polskich te fakty, które obecnie udało się ustalić metodami naukowymi. W przyszłości specjalistów alergologów i pulmonologów zajmujących się ciężkimi postaciami astmy i chorób alergicznych czekają do tej pory jeszcze nierozwiązane problemy wynikające z wprowadzania nowych grup leków, szczególnie coraz nowszych leków biologicznych, których skuteczność jest znakomita, a bezpieczeństwo u ciężarnych niestety nieznane.
Prof. Jerzy Kruszewski, Kierownik Kliniki Chorób Infekcyjnych i Alergologii WIM
To nie jest kolejna nudna i niestrawna publikacja medyczna, jakich wiele nadal krąży na rynku wydawniczym. To żywy, realistyczny i niezwykle praktyczny przewodnik lekarza każdej specjalności, którego praca, np. w charakterze lekarza dyżurnego, w pewnej chwili zmusi do udzielenia pomocy choremu, potrzebującemu kompetentnej interwencji w polu zagadnień moczowo-płciowych, stanowiących treść współczesnej urologii.
Urologia jest ważną dziedziną medycyny, na którą w trakcie zajęć na uczelniach medycznych przeznacza się za mało czasu. Zdecydowanie więcej uwagi poświęca się jej w szpitalnych oddziałach ratunkowych, gabinetach lekarzy opieki podstawowej czy oddziałach chirurgicznych.
Stany nagłe w urologii można skutecznie opanować bez udziału urologa, jednak wymaga to odpowiedniej wiedzy i umiejętności, a przybliżenie ich Czytelnikom jest celem tej książki.
Stany nagłe w urologii są zazwyczaj omawiane powierzchownie podczas nauczania chirurgii ogólnej lub analizowane dogłębnie w obszernych podręcznikach urologii. Książka ta jest inna: zawiera krótkie, dobrze zorganizowane rozdziały pisane przystępnym i łatwym do zrozumienia językiem. Usystematyzowanie zawartości pod względem istotności klinicznej oraz przytoczenie zdjęć i obrazowania rentgenowskiego służą podkreśleniu i przekazaniu najistotniejszych informacji. Wszystkie rozdziały zostały napisane przez ekspertów w danych dziedzinach.
Publikacja zainteresuje wszystkich lekarzy, łącznie z tymi, którzy odbywają kursy specjalizacyjne w zakresie chirurgii lub medycyny ratunkowej, a także specjalistów przystępujących do międzynarodowych egzaminów kwalifikacyjnych w zakresie urologii.
Będzie użyteczna dla studentów uczących się urologii czy medycyny ratunkowej. Także lekarze pierwszego kontaktu oraz personel pielęgniarski z oddziałów urologii, chirurgii, medycyny ratunkowej i innych specjalności znajdą tu ważne dla nich kliniczne aspekty przedstawianych problemów urologicznych.
Karmię, przewijam, usypiam, zasypia, DZWONEK DO DRZWI, uspokajam, nie zasypia, karmię, przewijam, bawię, marudzi, karmię, przysypia, wrzeszczy, karmię, JAKI MAMY DZISIAJ DZIEŃ, przewijam, bawię, marudzi, karmię, przysypia, PRZYSYPIAM (3 minuty), marudzi, śpiewam, karmię, przewijam, CHCĘ SPAĆ!!!!!!
Pojawienie się maluszka w domu może przewrócić życie rodziców do góry nogami. Suzy Giordano w książce Wyspani rodzice przekonuje, że nie musi tak być. To dziecko ma dopasować się do rodziny a nie na odwrót. Wystarczy odrobina chęci i konsekwencja.
To obowiązkowa lektura dla niedoświadczonych rodziców. Pomoże dziecku w osiągnięciu jednego z najważniejszych rozwojowych kamieni milowych, jakim jest przesypianie całych nocy. Zawiera informacje na temat korzyści z tego, że dziecko przesypia całą noc, a także konsekwencji braku odpowiedniego snu, jednak w większości stanowi praktyczną instrukcję. Metoda jest opisana zrozumiale i zawiera liczne praktyczne przykłady.
Światowy bestseller, napisany przez najsłynniejszą specjalistkę od snu dzieci, mogącą pochwalić się ponad dwudziestopięcioletnim doświadczeniem w pracy z nimi, zbiera pozytywne recenzje za przejrzystość, zwięzłość i skuteczność. Kilka godzin poświęconych na przeczytanie tej książki zmieni życie Twoje i Twojego malucha na zawsze – zaczniecie się wysypiać i cieszyć sobą nawzajem, a dodatkowo wygospodarujesz nareszcie czas tylko dla siebie. Dwanaście nieprzerwanych godzin snu niemowlaka każdej nocy brzmi jak bajka? Przekonaj się, że jest to możliwe!
Kompendium wiedzy z zakresu opieki nad osobami starszymi. W podręczniku przedstawiono aktualne wiadomości dotyczące wybranych aspektów starzenia się, leczenia i pielęgnowania. Opisano również zagadnienia funkcjonowania w społeczeństwie i zaprezentowano wybrane aspekty rehabilitacji oraz zasady dietoterapii u osób w starszym wieku.
Rozwój nauk medycznych i nauk o zdrowiu wymaga ustawicznego doskonalenia i dokształcania się w każdym zawodzie medycznym. Aby spełnić oczekiwania Czytelników Redaktorzy Naukowi zaprosili do współpracy w tworzeniu podręcznika: lekarzy specjalistów, pielęgniarki, nauczycieli akademickich, psychologów, fizjoterapeutów, dietetyka, którym tematyka opieki geriatrycznej jest bardzo bliska.
Autorzy dołożyli starań, aby wiedza zawarta w podręczniku była jak najbardziej aktualna i praktyczna oraz przedstawiona w dostępny sposób, co pozwoli łatwiej zrozumieć trudne zagadnienia związane z leczeniem, opieką i pielęgnacją osób w najstarszej grupie wiekowej. Nadrzędnym celem podręcznika jest przygotowanie studentów pielęgniarstwa i innych kierunków wydziałów nauk o zdrowiu i nauk medycznych do sprawowania profesjonalnej opieki i pielęgnacji osób w podeszłym wieku w zdrowiu i chorobie.
Okres po 60. roku życia może być czasem doświadczania życia we wszystkich jego barwach poprzez nowe wyzwania, spełnianie swoich oczekiwań i marzeń, intelektualną przygodę oraz korzystanie z różnych form aktywności fizycznej.
Autorzy w bardzo przystępny sposób pokazują możliwości wspierania aktywnego starzenia się w trzech sferach: psychicznej, fizycznej i społecznej, w tym również podpowiadają, jak aktywnie zadbać o dodatkowe dochody. Wszystko po to, aby prowadzić samodzielne, niezależne i satysfakcjonujące życie.
Komu zatem jest dedykowana ta książka? Na pewno wszystkim zainteresowanym problematyką pomyślnego starzenia się. Będzie też ciekawą lekturą dla praktykujących fizjoterapeutów, specjalistów wychowania fizycznego i rekreacji oraz lekarzy, a także dla pracowników opieki społecznej i decydentów administracyjnych, których zadaniem jest kreowanie polityki społecznej w odniesieniu do starszych osób. Powinni po nią sięgnąć również ci, którzy nie myślą jeszcze o starości, ale o swoich przyszłych pacjentach lub podopiecznych: studenci medycyny, fizjoterapii, wychowania fizycznego, psychologii, socjologii czy pielęgniarstwa.
Pierwszą osobą, do której zgłasza się pacjent ze swoimi dolegliwościami, jest lekarz POZ. Jego zadaniem jest rozpoznać chorobę i zastosować właściwe leczenie. Czasami konieczne jest określenie, czy istniejące objawy mają swoje źródło w psychice pacjenta, czy odwrotnie – są związane z jego stanem somatycznym.
Zespół autorów pod kierunkiem prof. Marka Jaremy (byłego konsultanta krajowego w dziedzinie psychiatrii) podjął się przygotowania cyklu publikacji, które będą wsparciem dla lekarza POZ w jego codziennej praktyce w takich sytuacjach.
Zawarta w książce wiedza pomoże podjąć decyzję, czy leczyć samemu, czy skierować pacjenta do lekarza psychiatry.
„Uzależnienia i substancje psychoaktywne w praktyce lekarza POZ” są trzecią publikacją z tego cyklu.
W książce obok:
- niezbędnych informacji z zakresu etiologii i patogenezy schorzeń,
- uproszczonego opisu objawów oraz obrazu klinicznego,
- podstawowych wiadomości na temat leczenia farmakologicznego,
- opisu działań pozafarmakologicznych (np. psychoterapii)
czytelnik znajdzie:
- definicje,
- omówienie zasad profilaktyki,
- orzecznictwo.
Know-how ginekologii plastycznej – przetłumaczone i dostosowane do warunków polskich przez najlepszych specjalistów w kraju.
Zasadniczym celem autorów było skupienie się na procedurach plastycznych i kosmetycznych dedykowanych pacjentkom w celu zwiększenia komfortu, podniesienia samooceny i poprawy jakości życia seksualnego.
Szczegółowo zdefiniowano i opisano poszczególne zabiegi, wskazania, ryzyko, aktualną wiedzę dotyczącą rezultatów zabiegów. Omówiono także zagadnienia etyczne i psychoseksualne. Autorzy podkreślają znaczenie dokładnej znajomości anatomii, odpowiedniego i adekwatnego wyszkolenia chirurgicznego, jak również w zakresie seksuologii i psychoseksualnych następstw zabiegów.
Podniesiona została też konieczność odpowiedniego doboru pacjentek, przygotowania do zabiegu i zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa, jak również wpływ procedur chirurgicznych na seksualność pacjentek. Innym istotnym zagadnieniem jest określenie indywidualnej „normalności” anatomicznej przy jednoczesnym uznaniu prawa pacjentki do rekonstrukcji chirurgicznej.
Pierwszy na rynku podręcznik przygotowany z myślą o lekarzach zdobywających specjalizację z zakresu endokrynologii i diabetologii dziecięcej opracowany na podstawie najnowszej wiedzy specjalistycznej. Zawiera wiedzę z zakresu podstaw genetyki, chorób gruczołów dokrewnych u dzieci, odrębności obrazu klinicznego, diagnostyki klinicznej i postępowania terapeutycznego oraz rzadkich zespołów ujawniających się w różnych okresach rozwojowych dziecka. W każdym rozdziale książki przedstawione zostały najnowsze osiągnięcia na podstawie aktualnej literatury światowej w tym także najnowsze wytyczne procedur postępowania omawianych zagadnień. Publikacja jest połączeniem kompletnej i wyczerpujące wiedzy z praktycznym podejściem do trudnych zagadnień diagnostyki i terapii chorób wydzielania dokrewnego.
Podręcznik zgodny jest z wytycznymi kształcenia opisanymi w planach kształcenia specjalistycznego.
Książka adresowana jest głównie do endokrynologów dziecięcych. Pomocna będzie również endokrynologom dorosłych, pediatrom, internistom czy ginekologom. Stanie się na pewno podstawowym podręcznikiem lekarzy przygotowujących się do egzaminu specjalizacyjnego oraz dla ambitnych studentów medycyny. Treść książki obejmuje najważniejsze zagadnienia spotykane w codziennej praktyce pediatry - endokrynologa, a wiec zmiany w układzie podwzgórzowo – przysadkowym, problemy okresu noworodkowego i wzrastania. Szeroko omówiono zaburzenia wielogruczołowe, dojrzewania płciowego, odżywiania i rozwoju płci oraz choroby tarczycy i nadnerczy. Obok wiadomości podstawowych autorzy zaprezentowali obraz kliniczny uwzględniając najnowsze osiągnięcia w danej dziedzinie, a także swoje doświadczenia własne wynikające z codziennej praktyki lekarskiej. Przejrzystość i logiczny układ zawartych treści pogłębiają czytelne tabele i wykresy oraz przykłady diagnostyki obrazowej. Bogate i aktualne piśmiennictwo dokumentuje przekazane przez autorów informacje. Redaktorzy książki słusznie sięgnęli do doświadczeń autorów z wielu polskich ośrodków naukowych i dokonali wspaniałego wyboru. Ta różnorodność spojrzenia na niektóre zagadnienia wzbogaca wartości merytoryczne dzieła, których nie mam odwagi krytycznie oceniać będąc endokrynologiem dorosłych. Uważam, ze przedstawiona mi do oceny książka jest niezwykle potrzebna naszemu środowisku i przyczyni się do poszerzenia wiedzy i zwiększenia zainteresowania tą tak dynamicznie rozwijającą się dziedziną medycyny.
Prof. dr hab. med. Jerzy Sowiński,
Publikacja została przygotowana z myślą o specjalistach wykorzystujących w swojej codziennej pracy techniki laparoskopowe. Jest niezbędnym źródłem wiedzy z zakresu wykorzystania technik ergonomii w czasie realizowania zabiegów i operacji laparoskopowych. W przystępny sposób opisane zostały zasady prawidłowej postawy operatora, ułożenia dłoni i narzędzi oraz przeprowadzenie skutecznej asysty. Szczegółowo ujęte zostało również wykorzystanie technologii FMEA w zabiegach z użyciem laparoskopu. Książka wzbogacona została licznymi rycinami, zdjęciami oraz schematami ułatwiającymi zastosowanie ergonomii w codziennej pracy specjalisty.
Książkę polecamy również kandydatom zgłębiającym wiedzę w czasie kursów tematycznych z zakresu technik laparoskopowych.
Kompendium wiedzy z zakresu patofizjologii zostało przygotowane z myślą o studentach kierunków okołomedycznych. Repetytorium jest zbiorem najważniejszych treści niezbędnych w procesie kształcenia. W 14 rozdziałach autorzy zwięźle i w przystępny sposób przedstawili mechanizmy patofizjologiczne kluczowe dla rozwoju chorób a liczne schematy ułatwiają przyswojenie wiedzy.
Treści zostały przygotowane z uwzględnieniem zaleceń edukacyjnych określonych w podstawach programowych.
W podręczniku omówiono między innymi:
Patofizjologią układu krążenia (Niewydolność krążenia, Choroba niedokrwienna serca, Nadciśnienie tętnicze)
Patofizjologią układu oddechowego (Zaburzenia oddychania o charakterze obturacyjnym i restrykcyjnym)
Patofizjologią krwi i krzepnięcia (Patofizjologia krwinek czerwonych, Patofizjologia krwinek białych, Patofizjologia płytek krwi i układu homeostazy)
Patofizjologią przewodu pokarmowego (Zaburzenia połykania, Choroby przełyku, Choroba wrzodowa żołądka i dwunastnicy, Choroby jelita cienkiego i jelita grubego)
Patofizjologią wątroby i egzokrynnej funkcji trzustki (Choroby trzustki, Niewydolność wątroby)
Patofizjologią układu dokrewnego (Zaburzenia układu podwzgórzowo-przysadkowego, Choroby tarczycy, Choroby nadnerczy, Patofizjologia przytarczyc i gospodarki wapniowej, Patofizjologia części endokrynnej trzustki)
Zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i równowagi kwasowo- zasadowej (Zaburzenia uwodnienia ustroju, Kwasica i zasadowica)
Patofizjologią układu wydalniczego (Niewydolność nerek, Zespół nerczycowy i nefrytyczny, Kamica moczowa)
Całość uzupełnia mini słownik najważniejszych pojęć zawartych w publikacji.
Publikacja ta jest pierwszym po wielu latach nowoczesnym podręcznikiem sztuki interpretacji EKG na poziomie podstawowym, uwzględniającym wszystkie zmiany w nazewnictwie elektrokardiograficznym, a także nowe zasady rozpoznawania „starych” chorób i niedawno wykrytych schorzeń. Powstała pod patronatem Sekcji Elektrokardiologii Nieinwazyjnej i Telemedycyny Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego. Autorami poszczególnych rozdziałów są wybitni polscy elektrokardiolodzy, którzy w czytelny sposób przekazali umiejętność interpretacji tego jednego z najprostszych, ale wciąż najważniejszych badań współczesnej kardiologii. Liczne ilustracje w postaci rzeczywistych zapisów EKG pomogą zastosować przedstawioną wiedzę w codziennej praktyce.
Podręcznik ten skierowany jest głównie do internistów, lekarzy rodzinnych oraz osób rozpoczynających specjalizację z kardiologii. Będzie również przydatny dla ratowników medycznych, pielęgniarek, zainteresowanych kardiologią studentów i wszystkich, którzy chcieliby wkroczyć na trudną drogę zdobywania biegłości w sztuce interpretacji EKG.
„Praktyczna kosmetologia krok po kroku. Makijaż medyczny” to pierwsza na polskim rynku specjalistyczna publikacja zawodowa skierowana do kosmetologów zajmujących się makijażem medycznym, jak i innych osób zajmujących się tą dziedziną.
W książce omówiono m.in.:
makijaż medyczny krok po kroku,
techniki charakteryzatorskie i zabiegowe,
inne techniki stosowane w łagodzeniu przebiegu zmian dermatologicznych,
wskazania i przeciwwskazania do stosowania makijażu medycznego,
kosmetyki, materiały, akcesoria i sposoby aplikowania preparatów,
psychospołeczne aspekty zmian dermatologicznych związane z problemem stygmatyzacji.
Publikacja, w której w kompleksowy sposób poruszono kwestię realizacji koordynacji ruchowej w opiece nad pacjentem.
Autorka przystępnie:
wyjaśnia, czym jest koordynacja ruchowa, prezentując definicje i pojęcia z nią związane, jej rodzaje oraz etapy kształtowania się w rozwoju ontogenetycznym,
omawia objawy zaburzeń koordynacji ruchowej w wybranych jednostkach chorobowych oraz metody ich oceny,
opisuje zasady i techniki pracy z pacjentem nad poprawą koordynacji na poziomie aktywności i partycypacji, ilustrując je przykładowymi ćwiczeniami.
Ważnym uzupełnieniem podręcznika są krótkie filmy instruktażowe dostępne na portalu fizjoterapia.pzwl.pl, do których stały dostęp mają posiadacze książki. Ponadto, w celu lepszego przyswojenia wiedzy, na końcu każdego rozdziału zamieszczono pytania sprawdzające.
Publikacja adresowana jest do studentów fizjoterapii i medycyny oraz do fizjoterapeutów. Będzie również przydatna dla lekarzy specjalistów rehabilitacji medycznej i neurologii, a także innych zainteresowanych tematem.
Dysfunkcje narządu ruchu są najczęstszą grupą schorzeń wśród pacjentów. Aby skutecznie im pomóc, należy sięgać po zróżnicowane środki terapeutyczne. Jedną z metod, która stanowi niezbędny element właściwie prowadzonej rehabilitacji oraz potrafi znacząco podnieść jakość życia osoby chorej nawet w sytuacji, gdy walczy ona z chorobą postępującą i niewyleczalną, jest terapia zajęciowa.
Podręcznik ten jest kolejną pozycją z serii „Terapia zajęciowa”, tak jak poprzednie, opracowaną przez praktyków i zarazem nauczycieli akademickich.
Bogato ilustrowana publikacja (ponad 160 rycin):
kompleksowo przedstawia teoretyczne i praktyczne aspekty pracy terapeuty zajęciowego z pacjentem z dysfunkcją narządu ruchu,
pokazuje możliwości i sposoby pracy m.in. w przypadkach dysfunkcji pochodzenia neurologicznego, ortopedycznego, reumatologicznego i urazowego,
zawiera krótką charakterystykę wybranych schorzeń narządu ruchu oraz opis towarzyszących im typowych objawów, mających znaczący wpływ na obniżanie funkcjonalności pacjentów,
omawia sposoby przemieszczania się chorych z dysfunkcjami narządu ruchu z uwzględnieniem podstawowej wiedzy z zakresu protetyki i ortotyki,
przedstawia studia przypadków ilustrujące postępowanie terapeuty zajęciowego oraz zastosowanych przez niego rozwiązań terapeutycznych,
zawiera treści zgodne ze standardami szkolenia i pracy terapeuty zajęciowego w krajach Unii Europejskiej.
Podręcznik polecany osobom kształcącym się na kierunkach terapia zajęciowa oraz fizjoterapia. Będzie również pomocny dla aktywnych zawodowo terapeutów zajęciowych, fizjoterapeutów i rehabilitantów.
Książka obejmuje w sposób całościowy zagadnienia parazytologii klinicznej. Jej pierwsza część zawiera podstawowe wiadomości dotyczące epidemiologii, diagnostyki i leczenia inwazji pasożytniczych. W części drugiej przedstawiono główne objawy chorobowe i ich związek z inwazjami pasożytniczymi, a także problemy, z jakimi mogą się zetknąć lekarze specjalizujący się w różnych dziedzinach medycznych, m.in. pediatrzy, lekarze rodzinni, ortopedzi, chirurdzy, okuliści, psychiatrzy, dermatolodzy oraz ginekolodzy i urolodzy. Określono też, jacy pacjenci wymagają szczególnej opieki. W części trzeciej opisano najważniejsze inwazje pasożytnicze. Publikacja jest adresowana do lekarzy pierwszego kontaktu i innych specjalistów, którzy w praktyce stykają się z inwazjami i chorobami pasożytniczymi. Może być również przydatna jako podręcznik dla studentów wydziałów medycznych, ponieważ zawiera treść objętą programami nauczania obowiązującymi na uczelniach medycznych.
"Gorączka u dzieci" jest pierwszą na polskim rynku publikacją, przekazującą wiedzę wybitnych lekarzy i fizjologów na temat zjawiska gorączki i jej patofizjologii, zawiera również elementy współczesnej nauki o termoregulacji i pirognezie, a także etiologii drgawek gorączkowych.
Praca szeroko omawia różnorodne, nowatorskie zasady postępowania z gorączkującym dzieckiem i farmakologiczne metody leczenia gorączki.
Zofia Kossak, „primo voto” Szczucka, „secundo voto” Szatkowska, wywodziła się z niezwykłego rodu i właśnie to dziedzictwo zaważyło na jej życiowych wyborach. Wnuczka Juliusza, bratanica Wojciecha, blisko spokrewniona z Magdaleną Samozwaniec i Marią Pawlikowską-Jasnorzewską. Od początku żyła w świecie artystów, malarzy, literatów. Zgodnie z rodzinną tradycją studiowała malarstwo, w końcu jednak została pisarką, której proza historyczna, w tym „Błogosławiona wina” i Krzyżowcy, czytana jest do dziś. Wspaniałe wychowanie, empatia i głęboka wiara pisarki zaznaczyły się szczególnie podczas okupacji. Zofia Kossak z wielkim oddaniem zaangażowała się w niesienie pomocy Żydom i działalność „Żegoty”. Trafiła na Pawiak, a później do Auschwitz, skąd – jak napisała – „wyszła w najgorszej formie fizycznej, ale najlepszej duchowej”. Widziała wokół siebie kobiety załamane, zdesperowane i takie, które przy życiu podtrzymywała tylko myśl o zemście. Pokazała im sposoby przetrwania obozu. Nie tolerowała nieuprzejmego traktowania ludzi, braku szacunku dla przyrody i zwierząt. Wszyscy, którzy się z nią zetknęli, podkreślali jej prawość, zrozumienie dla drugiego człowieka, odwagę zarówno w wyrażanych poglądach, jak i w postępowaniu. „Wielu z nas kazała nazywać się po prostu Ciotką i faktycznie przyjmowaliśmy i odczuwali ją jako członka bliskiej rodziny” – wspominał Władysław Bartoszewski. „Była kobietą niezwykłą, „bożym szaleńcem”, mówili o niej: świetlana postać, najszlachetniejszy płomień, natchnienie Polski podziemnej, najdzielniejsza z dzielnych, bohaterska „Weronika”, nieustraszona „Ciotka”, osoba życzliwa, pełna wdzięku i uśmiechu, o żywych, rozświetlonych oczach, wspaniała kobieta o miłym sposobie bycia, przyciągająca ludzi młodych dzięki swej promieniującej naturze, prostocie, niezachwianej wierze i pogodzie ducha.”
To pierwszy podręcznik z zakresu diagnostyki obrazowej przygotowany pod kątem potrzeb fizjoterapii i rehabilitacji. Zawarta w publikacji wiedza daje Czytelnikowi podstawy do ogólnej interpretacji diagnostyki obrazowej mózgu oraz układu mięśniowo-kostno-stawowego. W sposób szczegółowy omówiono obrazowanie wybranych schorzeń mózgu, a także poszczególne odcinki narządu ruchu z uwzględnieniem informacji z zakresu anatomii, przykładów patologii oraz zmian pozabiegowych widocznych w różnych badaniach diagnostycznych.
Książka jest adresowana do studentów kierunku fizjoterapia oraz fizjoterapeutów i rehabilitantów.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?