NIE JESTEŚ SAM Programy edukacji dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokimProgramy edukacji dla dzieci i młodzieży... zostały opracowane w oparciu o podstawę programową z Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej (MEN) z dnia 23 grudnia 2008 roku. Umożliwiają wykorzystywanie różnorodnych rozwiązań merytoryczno-metodycznych. Pozwalają na swobodę w zakresie doboru zagadnień, ćwiczeń, celów, zadań oraz metod i form pracy wspomagających proces uczenia się i wychowania dzieci.Książka składa się z czterech rozdziałów. W pierwszym zawarte są wybrane definicje upośledzenia umysłowego oraz ogólna charakterystyka uczniów niepełnosprawnych intelektualnie w stopniu znacznym i głębokim. W drugim rozdziale omówiono cele i zadania specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego oraz organizację zajęć rewalidacyjnych, a także zaprezentowano wybrane metody i ćwiczenia charakterystyczne dla pedagogiki specjalnej. W kolejnej części przedstawiono wskazówki dotyczące planowania i konstruowania programów edukacji oraz zaprezentowano przykłady programów edukacji dla dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym, znacznym i głębokim. W czwartym rozdziale zebrano przykłady indywidualnych programów zajęć rewalidacyjno-wychowawczych dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu znacznym lub głębokim.
Publikacja Myślę, mówię, opowiadam zawiera tematycznie pogrupowane ćwiczenia, ilustracje oraz zestawy wyrazów przeznaczone do terapii i rewalidacji mowy. W teczce znajduje się zbiór ponad 300 kolorowych obrazków przedstawiających podstawowe przedmioty, miejsca, osoby, zwierzęta, cechy, czynności, a nawet relacje przestrzenne, przyczynowo-skutkowe czy historyjki obrazkowe. Do ilustracji opracowano zestaw 23 scenariuszy z ćwiczeniami uszeregowanymi według stopnia trudności oraz zasad postępowania terapeutycznego. Materiał słowno-ilustracyjny został dobrany tak, aby zarówno uczyć, jak i bawić. Proponowane ćwiczenia rozwijają mowę pod względem leksykalnym, gramatycznym, semantycznym, a także usprawniają naukę czytania i pisania.
Niniejsza publikacja ma charakter uniwersalny. Kierowana jest w szczególności do osób dorosłych z afazją, ale pomocna będzie także w terapii wymowy, opóźnionego rozwoju mowy oraz usprawnianiu komunikacji językowej dzieci.
Niniejsze opracowanie będzie świetnie służyć do budowania oraz przywracania umiejętności językowych pacjentów zarówno w gabinetach terapeutycznych, jak i w terapii domowej.
Z recenzji dr Anny Walencik-Topiłko
Książkę tę kierujemy do rodziców, których dziecko ma iść do przedszkola. Autorzy zbioru próbują odpowiedzieć na najczęściej zadawane pytania. Rodzic dowie się, jakie ma możliwości i prawa w przedszkolu, jak przygotować dziecko do rozstania, czego nauczyć malucha, by dobrze sobie radził. Ponadto książka porusza takie tematy, jak prawidłowe żywienie, rozwój mowy, sposoby na wspomaganie rozwoju ogólnego malucha. Autorzy wyjaśniają, dlaczego dziecko kłamie i jak je tego oduczyć. Znajdą się tu też podpowiedzi, jak nauczyć sztuki rozwiązywania konfliktów i jak wytłumaczyć mu, że ma dbać o bezpieczeństwo swoje i innych.
„Walorem publikacji są kompetentni i zróżnicowani jej Autorzy. Są to młodzi pracownicy naukowi i praktycy (dyrektor przedszkola, pedagog z poradni psychologiczno-pedagogicznej). Dzięki nim recenzowana praca łączy opis doświadczeń pedagogicznych z teoriami naukowymi. (...) publikacja z pewnością pomoże rodzicom i nauczycielom zrozumieć problemy dzieci i je w porę rozwiązać, zanim pojawią się następstwa trudne do pokonania”.
prof. dr hab. Jadwiga Kuczyńska-Kwapisz
Tradycyjna sztuka masażu z Indii. Odkryjcie prastarą wiedzę hinduskiej medycyny i masażu niemowląt
Łatwe czułości. Proste opisy i naturalna pomoc w częstych dolegliwościach. Wiele ajurwedyskich przepisów na olejki do masażu
Dobre samopoczucie matki. Cenne rady dotyczące wypoczynku, sprawności fizycznej i pielęgnacji po porodzie
Od piosenki do literki część 1. to program opracowany z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę czytania i pisania, zarówno rozwijających się prawidłowo, jak i tych, u których występują różnego rodzaju niepełnosprawności. Podręcznik Od piosenki do literki część 1. zawiera 48 scenariuszy zajęć i tyle samo piosenek (obok zapisów nutowych zamieszczono literowe oznaczenia akordów dla grających na gitarze)
Od piosenki do literki - część 1. to program opracowany z myślą o dzieciach rozpoczynających naukę czytania i pisania, zarówno rozwijających się prawidłowo, jak i tych, u których występują różnego rodzaju niepełnosprawności. Podręcznik Od piosenki do literki - część 1. zawiera 48 scenariuszy zajęć i tyle samo piosenek (obok zapisów nutowych zamieszczono literowe oznaczenia akordów dla grających na gitarze). W zestawie oprócz podręcznika znajdują się: Od piosenki do literki - ćwiczenia, czyli teczka dla dziecka (zawierająca 47 kart A4 z literami wielkimi i małymi do uczenia się polisensorycznego, 48 kart ćwiczeń utrwalających, obrazki z literami). Do książki można dokupić płyty o tym samym tytule.
Aby pisanie stało się dla dzieci łatwe i przyjemne, muszą one wykonać wiele ćwiczeń, dzięki którym usprawnią rękę i ukształtują właściwe nawyki dotyczące prawidłowego kreślenia liter i łączenia ich w wyrazach. Ćwiczenia powinny także sprawiać dzieciom przyjemność, dlatego między innymi przygotowano zeszyty pod tytułem Lubię ładnie pisać.
Wszystkie dzieci chcą ładnie pisać. Pomóżmy im opanować tę sztukę !
Pozycja ta adresowana jest przede wszystkim do terapeutów prowadzących zajęcia z dziećmi z dysleksją, ale także do nauczycieli, pedagogów i rodziców.
W książce znajduje się kilkadziesiąt propozycji ćwiczeń wraz z materiałem językowym, ułożonych od najprostszych do najtrudniejszych. Zagadnienia ćwiczone to: budowa i różnicowanie samogłosek, spółgłosek i sylab graficznie podobnych (a – o, b – d, g – p, l – ł – t, ma – na itp.), liczne operacje na sylabie dwu- i trzysylabowej, operacje na wyrazie (dodawanie, usuwanie, przestawianie liter) i wiele innych. Całość ma na celu poprawienie umiejętności płynnego i bezbłędnego czytania.
Wiele ćwiczeń przypomina szarady, dzięki czemu dziecko nie będzie się nudzić, a ich rozwiązanie da uczniowi wiele satysfakcji i motywację do wykonania kolejnego ćwiczenia.
Opowieści detektywistyczne i eseje o literaturze dla młodzieży... Nazywa się Marc Lou. Urodził się bodajże w Kanadzie i chyba nie stracił z nią więzi. Jednak młodość spędzał w Londynie, w każdym razie skończył tam podstawówkę. Z wykształcenia jest historykiem, specjalistą od średniowiecza, coś nawet dalej z tym roki. Całkiem z niego, muszę przyznać, bystry facet, umysł analityczny. Ile ma lat? Nie stary, nie młodzieniec, sam właściwie tego nie wiem.
,,Kramik"" powstał z myślą o uczniach młodszych klas szkoły podstawowej, których rozwój przebiega nieharmonijnie lub z opóźnieniem. Ćwiczenia służą doskonaleniu umiejętności czytania i pisania, rozwijaniu percepcji wzrokowej i słuchowej, kształceniu orientacji przestrzennej, usprawnianiu motoryki małej i trenowaniu pamięci. Zadania mają urozmaicony charakter: polegają na rozwiązywaniu krzyżówek i łamigłówek, uzupełnianiu diagramów czy wyszukiwaniu różnic. Książeczka zawiera też zabawne wierszyki i sympatyczne ilustracje. Całość została opracowana tak, aby uczeń wykonując polecania, nie tylko doskonalił ważne umiejętności szkolne, ale także przyjemnie spędzał czas. Z książki mogą korzystać nauczyciele na zajęciach korekcyjno-kompensacyjnych zarówno indywidualnych, jak i grupowych.
Niniejsza pozycja to kontynuacja książki „Kombinatoryka wyrazowa. Spostrzegaj, pomyśl, działaj”. Zadania w niej zebrane mają na celu pomóc dziecku jeszcze sprawniej czytać na poziomie zdania i tekstu. Dzięki działaniom podejmowanym w trakcie wykonywania kolejnych ćwiczeń uczeń lepiej poznaje budowę zdania. To z kolei prowadzi do szybszego rozumienia przeczytanej treści. Wśród propozycji ćwiczeń proponowanych przez Autorkę warto wymienić choćby: budowanie logicznych zdań w oparciu o określone zasady, rozwijanie zdań prostych w oparciu o wzorzec i bez niego, tworzenie logicznych związków wyrazowych i zdań opartych o nie, tworzenie dłuższych tekstów (opisów, historyjek) w oparciu o podane zdanie i wiele innych.
Karty pracy powstały z myślą o nauczycielach i terapeutach pracujących z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębszym i ze sprzężeniami. Można je wykorzystywać jako pomoc edukacyjną w szkołach specjalnych, klasach integracyjnych, na zajęciach rewalidacyjnych, a także w domu jako materiał podtrzymujący proces dydaktyczny. Karty zawierają ćwiczenia z zakresu rozumienia mowy, nazywania i poznawania przedmiotów, czynności i zjawisk. Kształtują one u uczniów funkcje percepcyjne, poznawcze oraz emocjonalno-motywacyjne niezbędne w procesie nauki. Zadania są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, a układ stron i ćwiczeń odpowiada potrzebom uczniów o znacznie obniżonej sprawności funkcji percepcyjno-motorycznych i poznawczych.Karty składają się z trzech teczek podzielonych według pór roku: Jesień, Zima, Wiosna?Lato. Układ i treść ćwiczeń odpowiadają rozkładowi zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i są zgodne z podstawą programową MEN z 23 grudnia 2008 roku.Teczka 3: WIOSNA, LATO zawiera ćwiczenia tematyczne dotyczące: cech charakterystycznych wiosny i lata, ważnych świąt przypadających na okres wiosny i lata, odpowiedniego ubioru na daną porę roku, miejsca Polski w Europie i Unii Europejskiej, najważniejszych polskich miast, domu, pomieszczeń i obowiązków domowych, bezpieczeństwa na co dzień, wakacji i podróżowania.
Jest to doskonała pozycja dla rodziców, terapeutów, pedagogów. W przystępny sposób wyjaśniono w niej, skąd mogą brać się kłopoty wielu dzieci z nauką i zachowaniem i jak z nimi walczyć.
Problemy szkolne są w tej terapii traktowane jako efekt blokad spowodowanych stresem, na który współczesne dzieci są narażone. Blokady hamują prawidłowy przepływ informacji w mózgu i utrudniają opanowanie niezbędnych umiejętności i wiedzy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia kinezjologii edukacyjnej pozwalają znieść te przeszkody i tym samym umożliwiają poprawę wyników szkolnych.
Autorzy dokładnie omawiają, jakie są symptomy blokad, jak je rozpoznać i jakie ćwiczenia zastosować, by daną blokadę usunąć. Szczegółowo opisują każdy ruch, dzięki czemu wykonanie ćwiczeń nie jest trudne. W kolejnych rozdziałach znajdują się specjalnie ułożone programy dla dzieci, by ćwiczenia przyniosły jak najlepsze skutki.
W książce jest także rozdział poświęcony terapii dorosłych, którzy pracując z dziećmi, mogą mieć blokady energetyczne. Im pomoże program zamieszczony na końcu.
Karty pracy powstały z myślą o nauczycielach i terapeutach pracujących z dziećmi i młodzieżą niepełnosprawną intelektualnie w stopniu głębszym i ze sprzężeniami. Można je wykorzystywać jako pomoc edukacyjną w szkołach specjalnych, klasach integracyjnych, na zajęciach rewalidacyjnych, a także w domu jako materiał podtrzymujący proces dydaktyczny. ""Karty..."" zawierają ćwiczenia z zakresu rozumienia mowy, nazywania i poznawania przedmiotów, czynności i zjawisk. Kształtują one u uczniów funkcje percepcyjne, poznawcze oraz emocjonalno-motywacyjne niezbędne w procesie nauki. Zadania są zróżnicowane pod względem stopnia trudności, a układ stron i ćwiczeń odpowiada potrzebom uczniów o znacznie obniżonej sprawności funkcji percepcyjno-motorycznych i poznawczych. ""Karty..."" składają się z trzech teczek podzielonych według pór roku: Jesień, Zima, Wiosna-Lato. Układ i treść ćwiczeń odpowiadają rozkładowi zajęć dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną i są zgodne z podstawą programową MEN z 23 grudnia 2008 roku. Teczka 2: ZIMA zawiera ćwiczenia tematyczne dotyczące: cech charakterystycznych zimy, ważnych świąt przypadających na okres zimy, odpowiedniego ubioru, zdrowego trybu życia, członków rodziny, zwierząt i roślin w okresie zimy, zwiastunów wiosny.
Niniejsza książka jest kompletnym narzędziem diagnozowania i terapii dzieci od trzeciego miesiąca życia do piątego, szóstego roku życia. Adresowana jest do wychowawców, nauczycieli, terapeutów i rodziców małych dzieci z trudnościami w rozwoju.
W ramach zaproponowanego programu wczesnej interwencji, należy przeprowadzić diagnozę trudności występujących u dziecka w pięciu obszarach:
- samoobsługi i rozwoju społecznego;
- małej motoryki;
- dużej motoryki;
- mowy;
- myślenia i postrzegania zmysłowego.
Po dokonaniu oceny uwidaczniają się zarówno dysfunkcje, jak i obszary wysoko rozwiniętych kompetencji.
Zasadniczą częścią programu są propozycje zabaw, ćwiczeń i codziennych aktywności , które w sposób naturalny można wykorzystać w celu wspierania rozwoju małego dziecka.
Książka oferuje setki praktycznych sposobów na wpływanie, rozwijanie, a co najważniejsze maksymalizację zdolności poznawczych dziecka. Autorki najpierw pokazują, jak określić wrodzony styl poznawczy dziecka, a następnie pomagają uważnie wybrać zabawki, gry, oprogramowanie i strategie edukacyjne, które wzmocnią talenty oraz cechy, z którymi maluch przyszedł na świat, a także zdolności wymagające poprawy.
Dzięki tej książce rodzice zdobędą wszystkie narzędzia konieczne do pokierowania dzieckiem ku przyszłości pełnej sukcesów.
"Ja to ja i taki (-a) jestem, jestem OK."
Byłoby wspaniale, gdyby każdy mógł tak o sobie powiedzieć. Dla rozwoju poczucia własnej wartości szczególnie znaczące są doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Program wspiera dzieci w rozwijaniu pewności siebie, nabywaniu umiejętności komunikacyjnych i lepszym poznawaniu siebie i innych.
Indywidualny program edukacyjno-terapeutyczny powstał z myślą o nauczycielach, pedagogach, terapeutach oraz innych specjalistach pracujących na co dzień z dziećmi i młodzieżą z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym i znacznym. Program zawiera praktyczne informacje i wskazówki dotyczące:
zakresu wymagań edukacyjnych wynikających z programu nauczania dostosowanych do potrzeb i możliwości każdego ucznia;
rodzaju i zakresu zintegrowanych działań nauczycieli i specjalistów pracujących z uczniami z niepełnosprawnością intelektualną;
form i metod pracy;
form, sposobów i okresu udzielania uczniowi pomocy psychologiczno-pedagogicznej;
działań wspierających rodziny i bliskich ucznia z niepełnosprawnością intelektualną.
Od niedawna powstaje coraz więcej krótkoterminowych metod psychoanalizy. Jedną z najbardziej znanych i najdokładniej zbadanych jest innowacyjna intensywna krótkoterminowa psychoterapia dynamiczna stworzona przez dr. Habiba Davanloo, u którego szkoliła się autorka niniejszej publikacji. Książka została uporządkowana w sposób metodyczny, stanowiący odzwierciedlenie procesu terapii: od pierwszego kontaktu aż do badania kontrolnego po terapii. Publikacja zawiera szczegółowe przykłady kliniczne pokazujące, w jaki sposób teoria przekłada się na techniki o niespotykanej wcześniej sile i skuteczności.
Główny walor opracowania stanowi jego kompleksowość, pozwalająca widzieć czas wolny niezwykle szeroko, wieloaspektowo, interdyscyplinarnie i z różnych perspektyw epistemologicznych oraz metodologicznych. Książka prezentuje wyniki studiów literaturowych, przybliżając też wyniki empirycznych badań własnych Autorki.
Z recenzji prof. dr hab. Marii Mendel
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?