Urbanistyka oddolna. Koszmar partycypacji a wytwarzanie przestrzeni
-
Autor: Łukasz Drozda
- ISBN: 978-83-235-3931-5
- EAN: 9788323539315
- Oprawa: miękka
- Wydawca: Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego
- Format: 16.3x23.5cm
- Język: polski
- Liczba stron: 272
- Rok wydania: 2019
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
27,34złCena detaliczna: 36,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 27,34 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Publikacja porusza temat oceny skutków prowadzonych współcześnie polityk miejskich, szczególnie w odniesieniu do tzw. koszmaru partycypacji. Wpisuje się w debatę dotyczącą zjawisk takich jak miejskie konflikty społeczne, rewitalizacja przestrzeni zurbanizowanej, problematyka planowania przestrzennego i polityki mieszkaniowej. Autor analizuje problem gentryfikacji w Polsce i jej związków z programami rewitalizacji.
Książka poszukuje odpowiedzi na pytania stojące przed wszystkimi aktorami organizującymi procesy polityki miejskiej i rewitalizacji w Polsce: czy partycypacyjne wytwarzanie przestrzeni sprawdza się w praktyce? Czy rezultatem urbanistyki oddolnej, czyli angażowania aktorów takich jak artyści, ruchy miejskie i mieszkańcy osiedli nieformalnych, jest zawsze poprawa jakości życia i wzmacnianie społeczności lokalnych? Czy może niekiedy zamienia się w „koszmar partycypacji” oraz podporządkowuje przestrzeń miejską najbardziej uprzywilejowanym aktorom operującym w miastach?
Autorskie badania wykorzystane w książce przeprowadzono na przykładach oddolnego wytwarzania przestrzeni w Warszawie, Nowym Jorku i Stambule.