Rozkład
-
Autor: Franczak Jerzy
- ISBN: 9788308063811
- EAN: 9788308063811
- Oprawa: Miękka ze skrzydełkami
- Wydawca: Wydawnictwo Literackie
- Format: 12.3x19.7cm
- Język: polski
- Liczba stron: 160
- Rok wydania: 2017
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
21,91złCena detaliczna: 34,90 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 21,91 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Mężczyzna na ostrym życiowym zakręcie
Historia rozpadającego się małżeństwa opowiedziana z męskiej perspektywy
Maksimum emocji, minimum słów
Ogryzek rozkłada się trzy miesiące, a guma do żucia pięć lat. Metalowy klucz sto lat, a pusta butelka cztery tysiące lat. Papier, podobnie jak miłość, rozkłada się najkrócej, bo od trzech do pięciu miesięcy.
(fragment)
Małżeństwo Kaśki i Michała przetrwało trzynaście lat. Zwyczajne życie w dużym mieście. Dzieci, kredyt, większe lub mniejsze problemy, większe lub mniejsze radości i kolejne dni wpisujące się w znany schemat. Aż w końcu w trzynastym, pechowym, roku małżeństwa wybucha kataklizm. On odkrywa, że ona ma romans… z ich wspólnym znajomym. Dotychczasowe życie bohaterów w mgnieniu oka wyparowuje, a scena zamienia się w ring, na którym małżonkowie toczą wojnę. O wszystko. I za każdą cenę.
Rozkład to kameralna, ale pełna emocji opowieść o rozpadzie związku. To lektura zaskakująca i bolesna, rozpięta między skrajnymi uczuciami – od czułości przez rozpacz aż do furii i żądzy zemsty. Ze skomplikowanego splotu wzajemnych urazów i krzywd wysnuwa się niezwykły obraz współczesnych 30- i 40-latków, pogubionych młodych ludzi, którzy nie potrafią sprostać rolom, jakie im narzucono.
Jerzy Franczak swą nową powieścią zaskakuje z jeszcze jednego powodu. Całą historię ukazuje z perspektywy mężczyzny. Zdradzonego i obolałego. To rzadki obraz w polskiej literaturze. Franczak, podobnie jak jego wielki mistrz Philip Roth, staje po stronie mężczyzny, ale jednocześnie zadaje ważne pytania o męskość we współczesnym świecie - na czym miałaby polegać? I czy w ogóle jeszcze istnieje?
Jerzy Franczak (ur. 1978) – pisarz, eseista. Człowiek wielu aktywności, wykłada historię literatury współczesnej i historię kultury XX wieku na UJ, prowadzi warsztaty creative writing. Kiedyś recenzent literacki w TVP Kultura, dziś redaktor dodatku o książkach do „Tygodnika Powszechnego”. Autor powieści, opowiadań i krótkich form. W WL wydał dwie powieści Nieludzka komedia (2009) oraz Da capo (2010). Jego teksty były tłumaczone na języki włoski, francuski, niemiecki, angielski, czeski i słoweński.