Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Bądź wrażliwy na drugiego człowieka! Rozpoznaj emocje, potrzeby własne i bliskich! Autor – doświadczony rekolekcjonista i kierownik duchowy – w bardzo przystępny sposób odpowiada na pytania dotyczące miłości, małżeństwa i rodziny. W swoich rozważaniach podejmuje tematykę relacji międzyludzkich, w szczególności zaś miłości małżeńskiej, rodzinnej, a także wychowania dzieci i młodzieży. Podpowiada co robić, kiedy mamy wrażenie, że wzajemna miłość bywa bardzo trudna? Jak obiektywnie ocenić i poprawić wzajemne relacje? Książka jest cennym poradnikiem, próbującym rozpoznać emocjonalną stronę życia, a także relacji międzyludzkich. Zawiera praktyczne porady w postaci pytań i odpowiedzi, które pozwolą Czytelnikowi w zrozumieniu wzajemnych relacji. Dodatkowym walorem książki jest płyta CD z nagranymi konferencjami autora, poświęconymi tematyce, dotyczącej miłości.
Osiem Błogosławieństw to drogowskaz dla chrześcijan i doskonałe wypełnienie Dekalogu. Jan Paweł II bardzo często, w swym nauczaniu, odwoływał się do Kazania na Górze, podczas którego słuchacze usłyszeli słowa Jezusa o tym, kto może być błogosławionym, czyli szczęśliwym.
Album zawiera wybór z papieskiego nauczania poświęconego istocie przesłania chrześcijańskiego – Ośmiu Błogosławieństwom. Jest uniwersalnym wprowadzeniem w to co najistotniejsze w chrześcijaństwie.
Książka pochodzi z najpłodniejszego okresu, z lat pięćdziesiątych XX wieku, klasyka historii judaizmu Gershoma Scholema (1897–1982). Urodzony w Berlinie, już w 1923 roku osiadł na resztę życia w Jerozolimie. Stał się autorytetem w dziedzinie badań nad mistycyzmem żydowskim, a zwłaszcza nad jego najważniejszym nurtem – kabałą, której wspołczesna postać narodziła się pod koniec średniowiecza i od tego czasu współistnieje z tradycyjnym kultem. „Kabała…” jest nie tylko znakomitym, lecz także przystępnym wprowadzeniem do zagadnień mistycyzmu religijnego. Scholem rozważa tu naturalne i dotyczące nie tylko judaizmu pytanie o relacje między zawsze w jakiejś mierze wywrotowym mistycyzmem a religijnym establishmentem, między mistyczną wykładnią pism a ich tradycyjną lekcją. To także kwestia relacji między ezoteryczną symboliką a skłonną do racjonalizmu ortodoksją. Mistycyzm, zawsze młody, dynamiką swego żywego doświadczania Boga rozbija skupioną na prawie, kostniejącą w zakazach i nakazach ortodoksyjną tradycję. Te napięcia, jak pokazuje Scholem, nie mają tylko negatywnego charakteru. Kabała przysparza żywotności Torze. Mistyczne i ezoteryczne praktyki pogłębiają jej sens o żywe doświadczenie. Także golem, jak wynika z badań Scholema, wbrew ludowej legendzie nie był wcale stworzonym przez człowieka monstrum, lecz formą takiego doświadczenia – medytacyjnym ćwiczeniem kabalistów.
Najmłodszy potomek Stelnickich - Józef - angażuje się w spisek podchorążych, który w konsekwencji doprowadza do wybuchu wojny polsko-rosyjskiej. Pomimo usilnych prób Michałowi nie udaje się odwieść brata od powziętej decyzji. Niebawem, na trop spiskowców wpada carska tajna policja i funkcjonariusze znienawidzonego przez wszystkich Polaków Trzeciego Departamentu, na czele którego stoi, ukrywając ten fakt w tajemnicy przed bliskimi, mąż Barbary, Wiktor. Czy Michał zdoła ocalić młodszego brata od wojennej zawieruchy, tak jak poprzysiągł to matce? Czy Wiktor pokrzyżuje śmiałe plany spiskowców w nadziei na awans?James Conroyd Martin urodził się i mieszka w Chicago. Studiował na Saint Ambrose University i DePaul University. Obecnie uczy literatury angielskiej w Marian Catholic High School.
Oddajemy do rąk Czytelników kolejne dzieło bł. abpa Antoniego J.Nowowiejskiego. Nie należy ono bezpośrednio do korpusu wykładu Liturgii Kościoła Katolickiego, którego edycję Centrum Kultury i Tradycji kontynuuje, jednakże przez swój przedmiot wpisuje się w tematykę korpusu...?
Człowiek świadomy kruchości i niedoskonałości własnej egzystencji szuka kontaktu z Bogiem. Sprzyja temu miejsce święte i wydzielone, poświęcone wyłącznie Bóstwu. Najpierw jednak należy stanąć na jego progu i przekroczyć granicę. Niezbędne okazuje się wówczas istnienie drzwi, które dzielą przestrzeń, ale ostatecznie jej nie zamykają, stając się łącznikiem między różnymi obszarami. Drzwi rozdzielają i łączą jednocześnie – wydzielają zróżnicowane aksjologicznie obszary, stanowiąc między nimi wyraźną granicę, ale ustanowione są po to, aby możliwe było przekroczenie owej granicy. Przekroczyć próg oznacza wejść do innego świata, do innej rzeczywistości. Łączą się z tym ryty przejścia, które uświadamiają konsekwencje działań podjętych przez człowieka, zaakcentowanie miejsca przejścia poprzez formę lub dekorację podkreśla ich wagę.
Artykuły w prezentowanym tomie, trzecim w serii Fides ex visu, koncentrują się wokół chrześcijańskiej symboliki związanej z drzwiami / bramą, podejmując jej tematykę z różnych perspektyw badawczych i odsłaniając przed czytelnikiem różne oblicza tytułowej metafory.
Fundamentem źródłowym przywołanej symboliki jest jej obecność w Starym i Nowym Testamencie, różnie jednak postrzegana w obydwu księgach. O ile metaforyczny sens bram jest rzadko spotykany w Starym Testamencie, a wyjątkowo ma religijne zabarwienie, choć nie brakuje wzmianek o nich samych, o tyle Nowy Testament wprowadza fundamentalną zmianę myślenia. „Bramy” stają się w nauczaniu Chrystusa i apostołów metaforyczną ilustracją prawd religijnych dotyczących zbawienia. Wynika stąd stała obecność metafory w kerygmie Kościoła, który powtarza za Ewangelią, że Chrystus jest bramą, ale także Maryję postrzega symbolicznie jako bramę do nieba.
Symbolika bram oraz dekoracja ich skrzydeł mają oczywiście rodowód starszy niż chrześcijaństwo oraz szerokie spektrum znaczeń, także poza kontekstem sakralnym. Pisano o tym wielokrotnie, zarówno w ujęciu teoretycznym, jak i analizując konkretne zabytki z różnych stron świata. Pomimo istnienia obfitej literatury przedmiotu nadal można pogłębiać wiele interesujących wątków badawczych, ponieważ liczba realizacji artystycznych, różnorodność praktyk i wierzeń z nimi związanych, ogromny obszar symbolicznych odniesień w każdej epoce dziejów, generują wiele pól badawczych.
Pustelnik Jano przekazuje w ręce Czytelnika swą mistyczno-filozoficzną książkę, zakotwiczoną w klimacie ziemi bieszczadzkiej. Jest to autobiografia, w której Jano, oprócz swego szczególnie ciekawego życia, prezentuje również sylwetki ludzi, których napotkał na swojej drodze; dużo miejsca poświęca bohemie bieszczadzkiej – artystom i zakapiorom – oraz Bieszczadzkim Zlotom Leśnych Ludzi.
Głównym tematem książki są doświadczenia mistyczne (widzenia i ekstazy) Pustelnika Jano, oparte na fenomenie Christophorosa, skonfrontowane z naukami zawartymi w Biblii oraz duchowością największych mistyków chrześcijańskich: św. Jana od Krzyża, św. Teresy z Avila i św. Faustyny. Pustelnik Jano zajmuje się również studiowaniem dzieł wybitnych filozofów, dając swą oryginalną interpretację idei w nich zawartych. Zgłębia przemyślenia Pascala, Nietzschego, Simone Weil i Bierdiajewa.
Książka adresowana jest do Czytelników lubiących literaturę zmuszającą do myślenia oraz głębszej refleksji.
Tom zbiera zmodyfikowane wersje referatów wygłoszonych na konferencji naukowej zorganizowanej w 2007 roku w klasztorze na Św. Krzyżu. Prace koncentrują się na problematyce kontynuacji miejsc kultu w okresie chrześcijańskim w dawnych miejscach kultu pogańskiego (szczególnie w odniesieniu do świętych gór i wód). Na tom składają się teksty historyków, którzy wskazują na złożoność omawianej problematyki i przydatność analiz źródłoznawczych w tym zakresie oraz prace archeologów, w których odnaleźć można informacje o najnowszym stanie badań w tej dziedzinie.
Zakon Kapucynów istnieje już blisko 500 lat. Niniejsza książka to pierwsze wydanie w j. polskim całościowe opracowanie pięciowiekowej historii braci w brązowych habitach ze spiczastym kapturem. Mamy nadzieję, że będzie ona cennym źródłem dla tych, którzy zechcą zgłębiać dzieje życia zakonnego oraz dla wszystkich Czytelników zainteresowanych historią Kościoła powszechnego.
4 ogólne zdania o książce:
Odważnie stanąć przed wizerunkiem
swego oblicza w lustrze prawdy o sobie.
Ominąć wyobrażenia o tym, jak chcielibyśmy się widzieć?
Skupić się na tym, jacy jesteśmy?
Nieszablonowe spojrzenie na codzienną drogę za Chrystusem.
Unikatowa Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II jest pierwszym od czasów Biblii Wujka przekładem dokonanym przez jedną osobę. To owoc długiej pracy tłumacza ks. bp. Kazimierza Romaniuka. Jest także duchowym skarbcem Papieża-Polaka, a zarazem niepowtarzalną pamiątką jego kanonizacji. Wydanie tej wyjątkowej Biblii wzbogacono o liczące 320 stron objaśnienia Jana Pawła II. Ponadto na pierwszych kartkach znajduje się błogosławieństwo Ojca Świętego skierowane do rodzin.
Biblia Papieska z komentarzami Świętego Jana Pawła II to niezwykła rodzinna pamiątka, posiadająca specjalne karty, na których możemy wypisać imiona i dane naszych najbliższych wraz z informacjami o najważniejszych wydarzeniach z życia rodziny.
Ta najważniejsza z ksiąg zasługuje na godną oprawę. Walorem tego wydania Pisma Świętego jest uszlachetniona, skóropodobna okładka ze złoconą czcionką. Zdobiony grzbiet sprawia, że ta ekskluzywna publikacja stanie się perłą w domowej biblioteczce.
Dbałość o szatę graficzną jest cechą charakterystyczną tej Biblii. Zawiera ona 83 piękne, całostronicowe ilustracje autorstwa Gustave’a Dorégo oraz kolorowe średniowieczne mapy Ziemi Świętej.
„Największym zwycięstwem diabła jest przekonanie nas, że on nie istnieje”. Przez wiele lat ojciec Amorth powtarzał te słowa, przestrzegając współczesność, która już dawno temu zabiła zarówno Boga, jak i Jego nieprzyjaciela.
W tej ostatniej książce, napisanej ze szczególnym oddaniem, słynny egzorcysta streszcza całą swoją myśl, kreśląc niejako rysopis diabła, niezwykle przydatny dla rozpoznania i wypędzenia Złego, który zakrada się w nas i wokół nas.
W swoim śledztwie dokumentuje liczne przypadki opętania i szatańskiej machinacji w różnych miejscach, które nie budzą podejrzeń współczesnego społeczeństwa.
Kim jest zły duch? Jak działa w świecie? A zwłaszcza gdzie się ukrywa w naszych czasach? Jak udaje mu się opętać duszę i co się dzieje, kiedy osoba zostaje opętana?
Magowie, jasnowidze, wróżbici, okultyści są mrocznymi bohaterami wielu historii, ale są nimi również matki, nastolatki, nieskazitelni pracownicy, ludzie Kościoła i ludzie władzy.
Autor dostarcza wielu wskazówek pozwalających rozpoznać, kiedy dana osoba stacza się w przepaść szatana i satanistów.
Intrygujący rozdział poświęca Kościołowi: walka dobra ze złem będzie bardzo zacięta, ale końcowe zwycięstwo Chrystusa zapoczątkuje nowy czas, w którym władca ciemności zostanie pokonany.
Pierwsza w polskim piśmiennictwie książka na temat architektury krzyżackiej późnego średniowiecza. Jej autor skupia się przede wszystkim na klasyfikacji trzydziestu ośmiu zamków-klasztorów - wznoszonych na terenie Prus w latach 1246-1409 - które były nie tylko centrami władzy komturii, ale także siedzibami konwentu. Książka zawiera również szczegółową analizę ponadregionalnych rezydencji zakonu krzyżackiego: Elbląga, Malborka i Królewca.
W książce tej o. Leon prostym, zabawnym językiem mówi o podstawowych prawdach wiary - o miłości Pana Jezusa do dzieci, o Mszy Świętej, o Matce Bożej i św. Teresce, o modlitwie, o cudach, o niebie, o przykazaniach, a także o zwierzątkach i o zabawie. Wszystko to jest przeplatane ciekawymi historyjkami oraz pięknie zilustrowane przez Artura Nowickiego.
Ten album to artystyczna relacja o sprawach dziś najistotniejszych, które decydują o być lub nie być całego świata, odrzuceniu odwiecznych waśni i nienawiści w obliczu jednego Boga. Do tego nakłania w swych homiliach największy autorytet moralny naszych czasów Ojciec Święty Jan Paweł II, o tym pięknie opowiada Jego ulubiony fotograf Adam Bujak. Książka zawiera oprócz zdjęć wielkiego mistrza obiektywu wszystkie wypowiedzi Ojca Świętego z asyskich spotkań 1986 i 2002 roku oraz wprowadzenie do wiedzy o głównych religiach świata.
Pokonaj swoje słabości i uwolnij się od nałogu!
Zakopiańska „Górka” to dla górali miejsce szczególne – tu decydowały się i wciąż decydują losy wielu osób
i rodzin. Przed obliczem Matki Bożej Nieustającej Pomocy osoby uzależnione ślubują abstynencję od alkoholu
i innych uzależnień.
Alkoholizm jest na Podtatrzu prawdziwą plagą. Kilka lat temu media informowały o tym, że mieszkańcy Podhala, według przeprowadzonych badań, należą do grupy naszych rodaków szczególnie mocno zagrożonych depresją i samobójstwami,
a w piciu alkoholu dochodzą do stanów delirycznych.
Jednym ze sposobów zapobiegania alkoholizmowi są uroczyste ślubowania od alkoholu, szczególnie popularne na południu Polski, zwłaszcza wśród górali. Wzmacnia je modlitwa, która zawsze stanowi pomoc w walce przeciw zasadzkom Złego, dodaje sił, wytrwałości w postanowieniu poprawy, pomaga podnieść się w momentach upadku.
Niezwykłym walorem proponowanej książki jest rozmowa z o. Andrzejem Gęgotkiem, jezuitą, przełożonym
Domu Rekolekcyjnego „Górka” w Zakopanem, który przyjmuje ślubowanie wstrzemięźliwości od alkoholu.
To właśnie tytułowa Górka jest tym wyjątkowym i niezwykłym miejscem, gdzie rocznie do wstrzemięźliwości
zobowiązuje się ok. 5000 osób! To prawdziwy fenomen na skalę naszego kraju, a może nie tylko… .
Dzisiejsze, osobliwe zachowania ludzkie rodzą zasadnicze pytanie, czy człowiek jest rzeczywiście wolny? Czy to, że on sam uważa się za wolnego, czyniąc niemal wszystko, co chce, jest objawem prawdziwej wolności? Czy taka egoistyczna wolność, której twórcą zdaje się być sam człowiek, nie zniewala go bardziej niż wyzwala? Już te kilka pytań sprawia, że słowo wolność jest tematem drażliwym, w którym spotykają się wszelkie potrzeby i pragnienia, cele i ideały dzisiejszego człowieka. Wtedy wolność staje się bardziej wyzwoleniem od wszelkich ograniczeń, niż wolnością woli, która dana jest osobie ludzkiej wraz ze świadomością i rozumnością. Wolność woli rozróżnia się dalej na wolność egzystencjalną jako relację człowieka do własnego bytu i na wolność wyboru jako sposobu życia.
Działacze"" i ""Pismaki"". Aparat bezpieczeństwa wobec organizacji katolików świeckich w Krakowie w latach 1957-1989 to pierwsza monografia opisująca działania krakowskiej bezpieki przeciw środowiskom ""Tygodnika Powszechnego"", ""Znaku"", KIK-u oraz Polskiego Związku Katolicko-Społecznego, a także metody kontroli operacyjnej tutejszego PAX-u oraz Chrześcijańskiego Stowarzyszenia Społecznego. Autorka z dużą pieczołowitością odsłania tajniki działania Służby Bezpieczeństwa opisując mechanizm inwigilacji krakowskich środowisk katolików świeckich, a także próby - czasem udane - inspirowania poszczególnych działaczy. Przekrojowe ujęcie działań bezpieki wobec wszystkich wspomnianych grup pozwala na ukazanie typowych i podkreślenie wyjątkowych przedsięwzięć wobec niektórych osób i środowisk. Studium jest ważnym uzupełnieniem dotychczasowej literatury dotyczącej tytułowej tematyki, ukazując drugie dno dobrze - jak się nam wydawało - znanych wydarzeń.
Pielgrzymki Jana Pawła II do Krakowa w oczach SB"" to książka ukazująca kulisy działań tajnej policji politycznej wobec papieża Polaka. Jest to pierwsza publikacja zbierająca tajne dokumenty bezpieki opisujące proces przygotowywania się do przyjazdu Jana Pawła II do Małopolski, działania podejmowane w czasie jego obecności w Krakowie oraz ocenę pielgrzymek z punktu widzenia funkcjonariuszy komunistycznego aparatu represji. Rafał Łatka prezentuje unikatowy materiał źródłowy, który pozwala zrozumieć mechanizmy rządzące totalitarnym państwem komunistycznym.
Jacques Heers, wybitny znawca średniowiecza i renesansu, ukazuje dwór papieski w Rzymie od powrotu papieży z Awinionu w XV wieku aż do sacco di Roma ( 1527). Ostentacyjny luksus i nepotyzm władców Państwa Kościelnego - co pamiętają wszyscy miłośnicy serialu "Rodzina Borgiów" - to tylko jedna strona medalu. Papieże byli mecenasami sztuki i literatury, ich dwór stal się schronieniem dla poetów i filozofów, a rozwój uniwersytetu papieskiego i biblioteki watykańskiej przyczyniły się do narodzin humanizmu.
Jacques Heers (1924 - 2013) był profesorem na Wydziale Humanistycznym Paris-Nanterre i dyrektorem studiów średniowiecznych w Paris IV, autorem takich książek, jak: Esclaves et domestiques au Moyen Âge dans le monde méditeranéen, La ville au Moyen Âge czy też tłumaczonej na polski Święta głupców i karnawały (1995).
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?