Książki o różnych religiach: chrześcijaństwo, islam, judaizm, historia religii i teologia, księgi kanoniczne i teksty święcone, religie Dalekiego Wschodu, religie pierwotne i starożytne, sekty, sanktuaria i cmentarze. Praktyczne przewodniki odnośnie wiary, kazania dla dzieci. Ksiązki o Maryi, o świętych, pisma święte nowego i starego testamentu, ewangelie, śpiewniki - zapraszamy.
Masz nieraz problem z nazwaniem swoich czynów grzechami. Gdy stajesz przed Bogiem, łatwiej Ci dziękować za dobro, którego doświadczasz, niż żałować za to, co uważane jest za grzech. Chcesz się pojednać, ale uczciwie, bez fałszywych oskarżeń i sztucznych żali.
Czerpiąc inspiracje z nauczania papieża Franciszka i św. Ignacego z Loyoli, Autor proponuje, by w tej sytuacji spojrzeć na siebie i swoje życie oczami miłosiernego Boga, widzieć najpierw Jego miłość, a nie własne winy. Dopiero taka perspektywa daje wolność w ocenie samego siebie.
ks. Jacek Siepsiak SJ - przez wiele lat był duszpasterzem akademickim. Obecnie pełni funkcję kapelana ZHR. Jest redaktorem naczelnym kwartalnika "Życie Duchowe" oraz publicystą portalu Deon.pl. W Wydawnictwie WAM opublikował wcześniej książkę "Między deszczem a rynną. Dylematy postaci biblijnych".
Każdy z nas ma negatywne doświadczenia związane z niewłaściwym spotkaniem z drugim człowiekiem. W sercu powstają rany, które często zamykają na spotkanie z drugim, budzą żal, pretensje, a nawet chęć odegrania się. Ta spontaniczna reakcja jednak nie leczy, ale jeszcze bardziej pogrąża człowieka w głębokim zranieniu, wyrasta bowiem z niezrozumienia zasadniczej prawdy, dotyczącej ludzkiej egzystencji, z zapomnienia o potrzebie przywrócenia miłości, aby żyć w pełni. Przebaczenie przełamuje fatalne skoncentrowanie się na sobie, na swoich ranach, żalach, pretensjach, zamykające człowieka na pełnię osobowego życia.
Przebaczenie przełamuje fatalne skoncentrowanie się człowieka na sobie, na swoich ranach, żalach, pretensjach, zamykając nas na pełnię osobowego życia.
Książka gromadzi wyniki badań prowadzonych w polu problemowym wyznaczonym przez trzy kluczowe pojęcia: religię, religijność i duchowość. Badania te dotyczą najrozmaitszych aspektów zjawisk religijnych, a podejmowane są z wielu perspektyw teoretycznych – psychologicznej, socjologicznej, historycznej i filozoficznej.
Swoistym zwornikiem i punktem odniesienia tych różnorodnych tematycznie i dyscyplinarnie tekstów jest osoba i twórczość polskiego pioniera badań nad psychologią duchowości – dr. hab. Pawła M. Sochy. To właśnie Jemu dedykują swoje prace koledzy i uczniowie, penetrujący niewystarczająco zbadane lub w ogóle dotąd pomijane obszary poznawcze i poszukujący nowych perspektyw badawczych. Wielość poruszanych tematów, mnogość przyjętych stanowisk teoretycznych oraz różnorodność zastosowanych metod badawczych pozwalają na ukazanie fascynującego spektrum problemów wyłaniających się na stykach dyscyplin naukowych zajmujacych się zjawiskiem religii. Wszystko to sprawia, że książka może stanowić źródło inspiracji nie tylko dla przedstawicieli dyscyplin podejmujących naukową refleksję nad religią, lecz w ogóle dla wszystkich czytelników zainteresowanych bogactwem współczesnych przejawów religii, religijności i duchowości.
To najnowsza praca wybitnego teologa, która domyka jego twórczość naukową. Zawarte w niej eseje inspirowane są namysłem głównie nad Ewangelią galilejską (znaną też jako Źródło Q), a kontekst badawczy został poszerzony o apokaliptyczne piśmiennictwo żydowskie okresu międzytestamentalnego, aramejskie targumy i teksty apokryficzne.
Za tematyczne bieguny refleksji można uznać motyw Gehenny oraz przypowieść o Dobrym Pasterzu. W nich i między nimi jest miejsce na niezmierzone pokłady nadziei, zdumiewającą Bożą pedagogię, uzdrowienie, zadośćuczynienie i poprawę, wychowującą łaskę i miłosierną sprawiedliwość. Sąd nad człowiekiem dokonuje się już teraz, codziennie, w ludzkim sumieniu i sercu, w podejmowanych w naszej wolności decyzjach, w niedoskonałości naszej miłości do innych i do Boga. Ostatnie słowo należy do Tego, który jest Prawdą, Mądrością i nade wszystko Miłością. Jak czytamy w ostatnich zdaniach książki, „On jest Sędzią rozumiejącym i miłującym ludzi. Nie przychodzi, aby porażać strachem, lecz aby szukać zagubionych, przemieniać, ocalać i zbawiać. Przyjdź, Panie Jezu! Marana tha, Przyjdź, Panie nasz!”.
Książka księdza Hryniewicza, ukazująca się w Roku Miłosierdzia, to ukoronowanie jego wytrwałych, wieloletnich poszukiwań sensu spraw ostatecznych.
O Autorze:
Wacław Hryniewicz (ur. 1936), ks. prof. dr hab., wybitny teolog i ekumenista. Zakonnik ze Zgromadzenia Misjonarzy Oblatów. Współtwórca Instytutu Ekumenicznego KUL (1983) oraz jego dyrektor w latach 1997–2005. Wieloletni kierownik Katedry Teologii Prawosławnej w tymże Instytucie. Członek Międzynarodowej Komisji Mieszanej ds. Dialogu Teologicznego między Kościołem rzymskokatolickim i Kościołem prawosławnym (1980–2005).
Należał do zespołu roboczego (1998–2000), który przygotował tekst dokumentu "Karta Ekumeniczna. Wytyczne dla rozwoju współpracy między Kościołami w Europie". Karta została oficjalnie przyjęta i podpisana 22 kwietnia 2001 roku w Strasburgu przez Konferencję Kościołów Europejskich (zrzeszającą 123 Kościoły chrześcijańskie) oraz Radę Konferencji Biskupów Europy (reprezentującą Kościół rzymski).
Od lat stale współpracuje z „Tygodnikiem Powszechnym” i miesięcznikiem "Znak".
Laureat Nagrody im. Jana Długosza (2004) i Nagrody im. ks. Józefa Tischnera (2005), a także Medalu św. Jerzego (2010). Doktor honoris causa Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie (2009) i Uniwersytetu Opolskiego (2014).
Jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej znanych w świecie polskich teologów. Jego książki często budzą ożywioną dyskusję wśród współczesnych katolickich myślicieli. Autor ponad 30 książek. Publikował w językach: polskim, francuskim, angielskim, rosyjskim i włoskim.
Wybrane fragmenty
„Chętnie porównuję Jezusa do Wielkiego Magnesu, który przyciąga i przemienia serca siłą Ewangelii.”
„W ciągu ponad czterdziestu lat oddanych ekumenii dana mi była łaska uczestnictwa w trudnym procesie dialogu między Kościołami. Dialog żyje nadzieją na pojednanie. Ekumenia stanowi dobroczynną terapię na nasze wyznaniowe zacieśnienia i partykularyzmy. Na tej właśnie ekumenicznej drodze odkryłem także nadzieję najśmielszą – nadzieję zbawienia dla wszystkich.”
„W świecie Bożym nie ma pośpiechu. Cierpliwość Boga nie zna granic. Miłując swoje stworzenia nigdy się od nich nie odwraca. Nigdy nie przestanie pociągać ich ku sobie i przywracać im prawdziwą wolność wyboru. Nie bez powodu nazywamy Go nie tylko Stwórcą, ale także Zbawicielem i Lekarzem.”
„Bóg nie dopuści do tego, aby istota przez Niego umiłowana wyrządziła niepowetowaną szkodę sobie i innym. Potrafi wyzwolić ją z zamknięcia w sobie samej.”
Moja Matka – Anna Kamieńska – była pewna, że rozumieć Biblię i tym samym nakazy Boga można najpełniej, znając język hebrajski. Uczyła się go pod koniec życia przez kilka lat od dobrego nauczyciela i opanowała na tyle, że przekładała nie tylko fragmenty Talmudu, lecz także liczne psalmy oraz Księgę Koheleta. Tłumaczenie tego biblijnego poematu ukazuje się niemal trzydzieści lat po jej śmierci. Kohelet, zdaniem Kamieńskiej, był prorokiem zwątpienia w sens życia i sens ładu. Poetka widziała w jego słowach zapis „dramatu człowieka myślącego, szukającego, wątpiącego i nienasyconego w swoim szukaniu. Może to właśnie jest nam tak bliskie w synu Dawidowym: mądrość, która nie jest skrzepem myśli ani żadnym systemem, mądrość otwarta, w stanie wrzenia, w stanie niepokoju”. A z niepokoju właśnie zbudowana jest poezja, jeśli nie ma być tylko grą. Poetę-mędrca tłumaczyła poetka ciemności i wiary.
Paweł Śpiewak
„Tym, którzy wystawiają Ci żydowskie zagrożenie, odpowiedz atakiem na kapitał jakiegokolwiek rodzaju, żydowski czy chrześcijański. Kapitał bez określników. Tym, którzy chcą, byś krzyczał «Precz z Izraelem!» , odpowiedz «Precz z kapitałem! Precz z własnością!» i nie posuwaj się dalej; nie pozwól, by odciągnęli cię z Twej drogi ludzie, którzy chcą impasu, co do niczego nie doprowadzi. Finanse, spekulacje, kapitał, własność, jednym słowem wszyscy Twoi wrogowie nie są Żydami; są uniwersalni, są chrześcijanami, muzułmanami, buddystami. Uważaj, by ich nie wspomóc i nie zaszkodzić sprawie, nieświadomie idąc za nimi. Wyśmieją cię, gdy będziesz im służyć jak głupiec, i skorzystają ze swego zwycięstwa, by bardziej Cię zniewolić. Do widzenia, mój drogi Jeanie. Jeśli masz jeszcze jakieś pytania, nie wahaj się. Wieczorem będę miał czas, by Ci odpowiedzieć”. Anti-Semitism and Revolution, 1899. Książka ta wywraca ideologiczne podstawy zarówno antysemityzmu, jak żydowskiej literatury apologetycznej. Wychodzi od faktów i dogłębnych badań stosunków społeczności żydowskich z ich otoczeniem społecznym. Stanowi odpowiedź na chaotyczny antysemityzm Drumonta i jego odzwierciedlenie – fantazyjne obrazy, które dla wielu Żydów są ich historią. Lazare zmarł w 1903, nie mógł więc ocenić rozwoju syjonizmu, którego był współtwórcą, ale i jednym z pierwszych krytyków. Książki Lazare’a cytuje się na licznych internetowych stronach antysemickich i w wielu publikacjach tego rodzaju. Ich autor stworzył bowiem wielki przegląd historii antysemityzmu, co powszechnie uważa się za obwinianie samych Żydów. Takie odczytanie jego dzieł jest jednak błędne. Cytowanie go przez antysemitów może zaskakiwać, gdy okaże się, iż ten dziennikarz zdobył sławę jako pierwszy obrońca kapitana Dreyfusa, pierwszy dreyfusista. Co więcej, Lazare był zapewne pierwszym francuskim Żydem i intelektualistą, który w pełni oddał się sprawie syjonizmu jako rozwiązania politycznego. Oto komentarz Arona Rodrigue’a: „Bernard Lazare interesował komentatorów i historyków nie tylko ze względu na wkład w rewizję procesu Dreyfusa, ale także rolę pierwszego francuskiego Żyda, który przeszedł od niemal nienawistnego swej rasie poparcia całkowitej asymilacji do pełnej akceptacji sprawy syjonizmu. Jego zasłużona reputacja jako pierwszego dreyfusisty w sferze publicznej wzrosła jeszcze dzięki wyśmienitemu pióru Charles’a Péguy, który wyniósł Lazare’a do rangi żydowskiego proroka, wcielenia istoty żydowskiej «mistyki» i żydowskiej tradycji «proroczej»”. Aron Rodrigue, Rearticulations of French Jewish Identities after the Dreyfus Affair, Jewish Social Studies, t. 2, nr 3
Specjalnie opracowane najważniejsze historie biblijne, wzbogacone pięknymi ilustracjami, przybliżą młodym czytelnikom świat Starego i Nowego Testamentu. Książka opatrzona
imprimatur.
Łapiesz się na myśleniu, że pieniądze – co by nie mówić – są podstawowym źródłem szczęścia?
Odczuwasz, patrząc na innych, ukłucia zazdrości?
Gorączkowo sprawdzasz przychodzące e-maile i SMS-y? Masz niekiedy uczucie zamknięcia i zniechęcenia?
Ta książka podpowie Ci, jak reagować na podszepty Złego i pomoże odróżnić grzech od pokusy (która grzechem nie jest), pokaże konkretne rozwiązania i kroki na drodze naśladowania Jezusa (kuszonego wszak na pustyni); pozwoli w końcu odkryć radość zwycięstwa i szczęście osobistej wolności.
Czy człowiek, który porzucił świat, może go zmienić? Historia pewnego libańskiego mnicha coraz mocniej świadczy, że największych rzeczy dokonują ci, którzy wiernie trwają przy Bogu. Nawet jeśli w ciągu swojego życia są dla świata niedostrzegalni.
Youssef Makhlouf urodził się około 1828 roku w Libanie w rodzinie prostych i pobożnych chrześcijan. W wieku 23 lat uciekł z domu i wstąpił do klasztoru, przyjmując zakonne imię Charbel. Cuda wypraszane za jego wstawiennictwem potwierdzały jego świętość. Papież Paweł VI kanonizował go 9 października 1977 roku.
Książka przybliża nie tylko dzieje życia św. Charbela, ale także jego duchowość i przesłanie. Swoją codzienność opierał przede wszystkim na modlitwie. Żył w nieustannym dialogu z Miłością, której pozwalał się przemieniać. Asceza pomagała mu wyzbyć się tego, co mogło stanąć między nim a Bogiem i zabrać mu prawdziwą wolność. Jego życie dotąd przynosi owoce. W książce można odnaleźć świadectwa osób, które za przyczyną św. Charbela odzyskały zdrowie duszy i ciała. Dla wielu stał się patronem w przeciwnościach. Mimo że od jego śmierci minęło tak wiele lat, św. Charbel nadal prowadzi innych do Boga. Przez miłość.
„Mój Ojcze, powierzam się Tobie” – tak modlił się bł. Karol de Foucauld. Któż z nas nie tęskni za tym, żeby jego życie było przepojone Bożą obecnością? Modlitewnik, który oddajemy do rąk Czytelników, powstał z myślą o tych wszystkich, którzy pragną przeżywać swoją codzienność w bliskości Boga. Zawiera propozycje modlitw znanych i nieznanych, starych i nowych, inspirujących do osobistej rozmowy z Bogiem. Czytelnik znajdzie w nim także propozycje rozważań różańcowych i Drogi Krzyżowej, informacje katechizmowe oraz obrzędy Mszy św. Wielką zaletą modlitewnika jest przejrzysty układ treści, czytelna czcionka i poręczny, mały format.
Wyraźne litery. Mały, kieszonkowy format. Bez problemu zmieści się w kieszeni, torebce.
Modlitewnik zawiera:
- podstawowe modlitwy (Wierzę w Boga Ojca, Ojcze nasz, Zdrowaś Mario, akty strzeliste itd.) - „mały katechizm” (Dekalog, Przykazania kościelne, Główne prawdy wiary itd.) - jeden rachunek sumienia przed spowiedzią (ogólny) - obrzędy sakramentu pokuty - obrzędy Mszy świętej z Drugą modlitwą eucharystyczną - litanie - rozważania Drogi Krzyżowej i rozważania różańcowe - wybór modlitw starych i nowych, w różnych intencjach, różnych autorów - Godzinki - Gorzkie Żale
Modlitewnik został wydany z okazji Roku Miłosierdzia (2016). Znajdziemy w nim najważniejsze modlitwy związane z kultem Miłosierdzia Bożego.
-Litania do Miłosierdzia Bożego
-Koronka do Miłosierdzia Bożego
-Prośby do Miłosiernego Jezusa
-Wezwania do Jezusa Miłosiernego
-Akt zawierzenia świata Jana Pawła II
-Modlitwa na Rok Miłosierdzia Bożego
XIX-wieczny poeta William Wordsworth powiedział, że w miarę dorastania tracimy wiarę w Boga – im więcej mamy lat, tym bardziej zapominamy poprzednie życie spędzone w niebie. Z tego powodu tę książkę napisały najmniejsze dzieci, które o Bogu i niebie wiedzą najwięcej, bo niedawno były w ramionach Bożych. Dr Wayne Dyer i Dee Garnes przytaczają inspirujące rozmowy maluchów z Bogiem o tym, w jaki sposób Bóg dobrał im rodziców, o świecie duchów, zmarłych członkach rodziny, Boskiej miłości, obecnej na Ziemi jeszcze przed pojawieniem się świata fizycznego, a nawet łączności telepatycznej oraz o niewidocznych przyjaciołach i wizytach Aniołów. Ta fascynująca książka zachęca rodziców i dziadków, aby szczerze porozmawiali ze swoimi małymi dziećmi, oraz wysłuchali tego, co mają do powiedzenia podopieczni Wayne’a Dyera. Dzięki tej publikacji wszyscy zyskują niepowtarzalną szansę dowiedzenia się, że doświadczenie ziemskiego świata jest dużo szersze niż to, co postrzegamy za pomocą naszych pięciu zmysłów. Oto cała prawda o Bogu, niebie i Twoim życiu, jakiej nigdzie nie znajdziesz! --- Dr Wayne Dyer – znany jako Ojciec Motywacja; bestsellerowy autor ponad 40 książek; inspirował tysiące osób do zmiany swojego życia na lepsze. Odszedł w 2015 r. Dee Garnes – terapeutka z 13-letnim stażem, asystentka dr. Wayne’a Dyera. Wiele czasu poświęca rozmowom z dziećmi – synem i córką – którzy uczestniczyli także w warsztatach Ojca Motywacji.
Święty Józef z Nazaretu, Józef Oblubieniec, Józef Rzemieślnik, jest jednym z najbardziej czczonych świętych w Kościele katolickim. Być może przez wzgląd na jego opiekuńczość uważany jest za patrona umierających i dobrej śmierci. Oprócz tego jest patronem Kościoła powszechnego, stowarzyszeń i zgromadzeń zakonnych noszących jego imię, sprawiedliwości społecznej, małżeństw i rodzin chrześcijańskich, dzieci, młodzieży sierot, dziewictwa, robotników, rzemieślników, cieśli, drwali, stolarzy, inżynierów, grabarzy, wychowawców, podróżujących, wypędzonych. Jest patronem pracujących i poszukujących pracy, a także – o czym nie każdy wie – patronem osób poszukujących dobrego męża lub żony. Świętego Józefa wzywamy w przypadkach chorób oczu, w pokusach, sytuacjach beznadziejnych, w sytuacji braku dachu nad głową. Zebrane modlitwy pomogą w duchowej łączności ze Świętym.
Nick stwierdza, że wiara nie ma sensu…
… gdy rozpoczyna studia, nowo zdobyta wiedza powoduje, że zaczyna wątpić w to, w co wcześniej wierzył. Z jednej strony: rodzina i wspólnota z czasów szkolnych, z drugiej: wiedza naukowa i zakochanie. Nick sam już nie wie, w co wierzy i za czym podąża…
Po raz pierwszy w życiu poważnie zastanawia się nad swoją wiarą, zadaje pytania, na które nie zna odpowiedzi:
– czy chrześcijaństwo jest jedynie zlepkiem mitów i wcześniejszych pogańskich wierzeń?
– czy Biblia jest pełna błędów?
– kiedy został napisany Nowy Testament?
– dlaczego Kościół nie mówi o „innych ewangeliach”?
Profesor Peterson podważa wszystko, co mówił duszpasterz w rodzinnej parafii Nicka, i porusza kwestie, nad którymi chłopak nigdy wcześniej się nie zastanawiał. Czy jego wcześniejsza wiara była naiwna i ślepa?
Przygoda Nicka zaczyna się od pytań o Biblię i doprowadza do odkrycia zaskakujących odpowiedzi.
Wkrocz do nowego świata - pełnego niezwykłych poszukiwań, niebezpieczeństw i cudów. Wejdź do Edenu i podziwiaj piękno spektakularnych wodospadów, bujnych krajobrazów, dotrzymuj towarzystwa Noemu gdy ten buduje arkę, zobacz jak rozstępują się wody Morza Czerwonego, bądź świadkiem cudów dokonywanych przez Jezusa.
W "Nieoficjalnej Biblii dla Minecraftersów", historie biblijne zamknięte są w formie dobrze znanych "bloków". Pozycja obowiązkowa dla wszystkich fanów gry Minecraft!
Książkę z całego serca polecam wszystkim miłośnikom MINECRAFTA i BIBLII. Forma tego dzieła jest na tyle oryginalna, że warto z nią się zapoznać nie tylko ze względu na jej wyjątkowość, ale nade wszystko na fakt ukazania przez jej autorów całkowicie nowej metody promocji Pisma Świętego wśród ludzi żyjących w symbiozie ze światem gier komputerowych.
ks. Bogdan Zbroja
Zachodnie ojcostwo przechodzi kryzys, zwłaszcza od maja 1968 roku, mimo że podwaliny pod obecne przemiany zostały już położone dawno temu przez myśl oświecenia.
Jednocześnie zauważalne jest pewne oczekiwanie w stosunku do ojcostwa. Z wielu stron słychać żądanie ojców, „którzy trzymają się drogi”.
Tego pragną dzieci, które potrzebują miłości i bezpieczeństwa. Takie też jest świadectwo wielu kobiet, które chciałyby znaleźć oparcie w mocnych mężach. Takie też jest oczekiwanie wielu ludzi, którzy jednak nie wiedzą, jak zmienić słowa w czyn.
Powraca więc proste, choć podstawowe pytanie: kim jest ojciec? Używa się wielu określeń: ojciec biologiczny, żywiciel rodziny, ojciec wyśniony, symboliczny...
A co o ojcostwie mówi Biblia, poza wszelkimi zmiennymi modelami sociokulturowymi? Jakie figury ojcowskie podaje nam za przykład? Wsłuchując się w Słowo Boże, Olivier Belleil ukazuje, jak model boskiego ojcostwa pomaga mężczyźnie sukcesywnie stawać się ojcem. Wskazuje, jak ojcostwo może stać się najlepszym stanem do samorealizacji i uczynienia siebie darem.
Zawsze chciałem dojść do Miasta. Wygnaniec dąży wszak do bezpiecznego portu, a pielgrzym tam, gdzie były jego oczy, lecz jeszcze nie dotarło ciało. Stanąć pod murami Miasta, położyć na nich rękę – pozwolić, by przemówiły kamienie. Szczęście, bojaźń, niedowierzanie. Teraz trzeba jeszcze tylko uderzyć w bramy, a one się otworzą, wkroczyć. (fragment tekstu)
Marcin Cielecki – ur. 1979 r. Poeta, eseista. Autor zbioru wierszy Czas przycinania winnic (2002), Ostatnie Królestwo (2010). Publikował na łamach „Toposu”, „Twórczości”, „Znaku”, „Więzi”, „W drodze”, „Przeglądu Powszechnego”. Stypendysta Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego (2009, literatura). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2011, literatura). Mieszka w Olsztynie z żoną i synami.
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?