Podstawy socjologii prawa
-
Autor: Kojder Andrzej
- ISBN: 978-83-64363-29-0
- EAN: 9788364363290
- Oprawa: Miękka
- Wydawca: Oficyna Naukowa Ewa Pajestka-Kojder
- Format: 13.0x20.7
- Język: polski
- Liczba stron: 392
- Rok wydania: 2016
- Wysyłamy w ciągu: niedostępny
-
Brak ocen
-
23,74złCena detaliczna: 36,00 złNajniższa cena z ostatnich 30 dni: 23,74 zł
Artykuł chwilowo niedostępny
x
Zarys historyczny kształtowania się dyscypliny naukowej oraz idee formułowane przez jej klasyków i najwybitniejszych przedstawicieli, problemy pogranicza i demarkacji, kwestie pojęciowe i korpus tematów zasadniczych oraz przegląd stosowanych metod badawczych składają się na konkretną dziedzinę wiedzy, w tym wypadku socjologię prawa. Ich prezentacji poświęcona jest ta książka.
Socjologia prawa jest stosunkowo młodą dziedziną wiedzy. Do jej powstania i stopniowej instytucjonalizacji uniwersyteckiej przyczyniło się wiele nurtów i orientacji w samej socjologii i w zróżnicowanych — chciałoby się powiedzieć: od zawsze — naukach prawnych.
Jako odrębna, samodzielna dyscyplina akademicka socjologia prawa liczy zaledwie kilka dziesięcioleci. Pierwsze uniwersyteckie katedry socjologii prawa zaczęły powstawać pod koniec lat dwudziestych i trzydziestych XX wieku. Ekspansja dyscypliny w skali międzynarodowej nastąpiła po drugiej wojnie światowej. Już w latach siedemdziesiątych socjologia prawa dysponowała znacznym zasobem refleksji teoretycznych i dużą liczbą badań empirycznych nad rolą i funkcjonowaniem prawa pozytywnego (państwowego) i prawa intuicyjnego w różnych układach społecznych.