Piękny ogród jest integralną częścią domu i jego najbardziej reprezentacyjnym elementem. Zaprojektowanie tej przestrzeni wymaga wiedzy i cierpliwości, jednak przy niewielkim wysiłku każdy, nawet najmniejszy skrawek ziemi może się stać wyjątkowym. Serdecznie zapraszamy miłośników przyrody do zapuku książek o tym jak zakłada się i prowadzi ogród, rośliny ogrodowe, uprawa kwiatów i roślin jadalnych. Dzięki szerokiej ofercie poradników o prowadzeniu ogrodu dowiecie się Państwo jak z łatwością zaplanować urzekające rabaty kwiatowe oraz urocze ogrodowe zakątki. Fachowe porady dotyczące uprawy kwiatów i roślin. Atlasy, encyklopedie, poradniki, albumy, katalogi pełne pięknych fotografii.
Autorka prowadzi popularny portal OGRODOWISKO, gdzie jest ceniona za niezwykle celne i praktyczne porady. Współpracuje z programem telewizyjnym ,,Maja w ogrodzie"" i wiodącymi pismami ogrodniczymi. Jak zaprojektować ogród marzeń? Odpowiedź jest w tej książce. o Praktyczne rady tworzenia projektów pięknych ogrodówo Najważniejsze tajniki projektowania o Przykładowe projekty, niezawodne zestawienia roślinne o Inspirujące fotografie pięknych ogrodów o Sprawdzone sposoby, jak zamienić stary ogród w ogród marzeń o Niebanalne pomysły odpowiednie do każdego ogrodu Danuta Młoźniak jest doświadczoną projektantką i wykonawczynią ogrodów, wielbicielką pięknych ogrodów i właścicielką jednego z nich. Jej prywatny ogród został wyróżniony w książce Emmy Reuss GARDEN DESIGN CLOSE UP 2014 brytyjskiego wydawnictwa Thames& Hudson oraz GARDENS IN DETAL 100 Contemporary Designs amerykańskiego wydawnictwa The Monacelli Press. Kilka innych realizacji uzyskało dyplomy za najpiękniejszy ogród.
Książka po raz pierwszy prezentuje szeroką panoramę kształtowania się form ogrodowych w XVIII wieku, zarówno regularnych, francuskich, jak i krajobrazowych.- dr hab. Tadeusz Bernatowicz, prof. ucz.W bogato ilustrowanej monografii autor omawia XVIII-wieczne założenia ogrodowe w kontekście kulturowym, filozoficzno-artystycznym i społecznym, na podstawie materiałów kartograficznych, ikonograficznych, inwentarzy, opisów oraz dzieł literackich. Rodzime rozważania konfrontuje z przemyśleniami zagranicznych badaczy. Publikacja, ukazująca się w cyklu Kurs na Kulturę, jest dziełem kompleksowym i erudycyjnym. Miłośnikom i teoretykom sztuki ogrodowej umożliwia zgłębienie interesujących ich zagadnień i dostarcza wskazówek do własnych studiów. Książka powstała na podstawie pracy doktorskiej dr. Seweryna Malawskiego pt. Polskie ogrody rezydencjonalne XVIII wieku w świetle materiałów źródłowych. Rośliny i kompozycje, obronionej w 2019 r., napisanej pod kierunkiem dr hab. Ireny Rolskiej, prof. ucz., w Instytucie Historii Sztuki Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie. Rozprawa otrzymała I nagrodę w Konkursie NCK na najlepszą pracę doktorską z dziedziny nauk o kulturze.
Claude Monet was undoubtedly the most important of all the Impressionist painters and his water-lily paintings represent the culminating moment in his career. Monet’s famous garden at Giverny provided the inspiration for the paintings.
This book brings to life the importance and beauty of his garden through archival photographs, including of Monet painting outdoors in his garden. Monet’s Water Lilies reunites the three panels of an exceptionally impressive water lily triptych created by Monet between 1915 and 1926. The Nelson-Atkins Museum of Art, the Saint Louis Art Museum, and the Cleveland Museum of Art each own one panel of the triptych; this book celebrates an exhibition bringing the works together.
Co siać w lutym a co do ziemi włożyć dopiero w kwietniu? Jak zadbać o ogród jesienią i jak przygotować grządki po zimie. No i najważniejsze – co z tymi wszystkimi plonami zrobić. Sebastian Kulis, autor bloga Roślinne Porady, zabiera nas w roczną podróż po swoim ogrodzie. Miesiąc po miesiącu podpowiada co warto wysiać, jak zadbać o ziemię i jak zaplanować kolejne miesiące w ogrodzie, na balkonie i na parapecie, bo jako miejski ogrodnik, żadnych wyzwań się nie boi. Co więcej, w swojej książce, nie tylko zaraża pasją do ogrodnictwa, ale też równie silnie szerzy idee zero waste. Z Kulisem nic się nie zmarnuje, nawet najnędzniejszy pomidorek z parapetowej hodowli. Szpadle w dłoń i do piachu!
Whether you are planning a brand-new garden or looking for complementary plants to add to your existing one, RHS Colour Companion is an inspirational and highly practical sourcebook of ideas for incorporating colour into your garden. An introductory section explains the basics of colour in plants and how it can be harnessed, and colour-themed chapters then focus on each colour's uses in the garden. A gallery of garden elements for each colour then follows - from foliage and flowers to bark, fruit, berries and even hard landscaping materials.
Each plant in the gallery is supported with cultivation guidance and suggestions for incorporating it into a planting plan for maximum impact. Advice is accompanied by tips for planting plans and photographs to help you visualize the finished effect.
Sadzić. Zbierać. Nie marnować! Chcesz, by świat żył bardziej ekologicznie? Zacznij od siebie. I swojego ogrodu. Zasady zero waste są proste, w języku angielskim sprowadza się je do pięciu "r": refuse, czyli odmowa reduce, czyli ograniczanie reuse, czyli ponowne używanie recycle, czyli poddawanie recyklingowi rot, czyli kompostowanie W praktyce ogrodniczej zasady zero waste także nie są skomplikowane. Co więcej, oszczędni ogrodnicy stosowali je od dawna - zanim zjawisko otrzymało nazwę. Michał Mazik doradza, jak robić to mądrze i efektywnie. Tak aby ogród był prawdziwym zielonym azylem, własnym kawałkiem dzikiej przyrody, ale też by gospodarować tym skrawkiem planety w sposób jak najbardziej dla niej przyjazny. Przy czym nie chodzi o to, by wracać do czasów prehistorycznych, nie korzystać w ogóle ze zdobyczy cywilizacyjnych i technologicznych, ale by czynić to rozsądnie i uważnie. Wtedy Twój ogród rozkwitnie, a Ty będziesz się cieszyć zasłużonym relaksem w stylu eko.
Bogaty wybór sprawdzonych, dekoracyjnych i wytrzymałych krzewów, bylin i kwiatów ciętych. Zawiera opisy i ilustracje 333 roślin uporządkowane alfabetycznie według nazw gatunkowych. Najbardziej istotne informacje uzupełnione zostały czytelnymi piktogramami opisującymi najważniejsze cechy roślin. Dzięki tej książce szybko dokonasz wyboru roślin najbardziej pasujących do twojego ogrodu.
Świat roślin pełen jest tajemnic i zagadek. Na przykład jak kwiaty wabią zapylające je owady? Dlaczego róże są czerwone, a fiołki fioletowe? Czy wśród kwiatów są drapieżniki? Wielka księga kwiatów to prawdziwa skarbnica wiedzy o świecie kwiatów w której znajdą się odpowiedzi na te oraz inne pytania dotyczące kwiatów z różnych stron świata. Czytelnicy dowiedzą się dlaczego rosną, jak się rozmnażają, z czego się składają. Zdobywaj wiedzę. Poznawaj fakty i ciekawostki, oglądaj piękne ilustracje i baw się w szukanie szczegółów. Poza dużą dawką wiedzy książka zawiera piękne ilustracje, które pomogą dzieciom zapamiętywać nowe fakty i informacje. W serii znalazły się również: Wielka księga robali, Wielka księga ssaków, Wielka księga ptaków.
Domowy ogród w stylu zero waste
Pięknie ukwiecony, ozdobny balkon - wszyscy znamy ten widok. Może nawet sami mamy na balkonie namiastkę ogrodu. Rośliny ozdobne pomagają się zrelaksować i mają pozytywny wpływ na samopoczucie - to wiadomo nie od dzisiaj. Jednak uprawianie warzyw w domowych warunkach to jeszcze stosunkowo świeży, choć zyskujący coraz większą popularność trend.
Skąd ta wzrostowa tendencja? Przede wszystkim jesteśmy coraz bardziej świadomymi konsumentami. Unikamy żywności z niepewnych źródeł, chemicznie wzbogacanej, spryskiwanej, produkowanej nierzadko w sposób mający więcej wspólnego z przemysłem niż ogrodnictwem. Nic nie daje takiej pewności jak własna uprawa. Balkonowy ogród warzywny zapewne nie uwolni nas całkowicie od konieczności wizyt w sklepach, ale dostarczy radości i satysfakcji ze spożywania wyhodowanych własnymi rękami warzyw i ziół. A przy tym nasza balkonowa grządka wciąż może spełniać funkcję dekoracyjną - rośliny spożywcze z powodzeniem można łączyć z ozdobnymi.
Michał Mazik, praktykujący ogrodnik, dziennikarz i bloger od lat specjalizujący się w tematyce ogrodniczej, pomoże w zbudowaniu ogrodu warzywnego od podstaw i doradzi w najważniejszych kwestiach, które zebrał w tej książce:
dobór sadzonek i odpowiednich pojemników
wybór ziemi i podłoża do wysiewu
nawadnianie i nawożenie
zabiegi pielęgnacyjne
walka z chwastami i ze szkodnikami
Powodzenia i smacznego!
Podpowie także, co zrobić z ogrodem w czasie urlopu, jak zabezpieczyć go zimą, a latem osłonić przed skwarem. Jednym zdaniem - wyposaży w komplet wiedzy niezbędnej do tego, by cieszyć się smakiem własnoręcznie wyhodowanych na balkonie warzyw i ziół. Reszta, droga Czytelniczko, drogi Czytelniku, w Twoich rękach.
Bestsellerowa książka uznanej brytyjskiej psycholożki i psychoterapeutki to fascynujące spojrzenie na wpływ przyrody na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne. Opierając się na licznych badaniach i własnych doświadczeniach, Sue Stuart-Smith w niezwykle przekonujący sposób dowodzi, że kontakt z przyrodą stanowi skuteczną terapię dla osób zmagających się z różnorakimi traumami oraz efektywnie wpływa na nasz codzienny dobrostan.
Hortiterapia przynosi znakomite efekty w postaci redukcji stresu, poprawy samopoczucia oraz rozwoju zdolności poznawczych. Autorka powołując się na współczesną neuronaukę, psychoanalizę i historie z życia, ukazuje niezwykły wpływ przyrody na nasze zdrowie i samopoczucie Stuart-Smith dowodzi, że więźniowie, którzy mają szansę hodować rośliny, są mniej skłonni do ponownego popełnienia przestępstwa. Zbuntowani nastolatkowie, którzy rozpoczynają przygodę z ogrodnictwem, chętniej kontynuują naukę. Osoby starsze, które pracują w ogrodzie, żyją dłużej i cieszą się lepszym zdrowiem. Książka zawiera liczne opisy przypadków, z którymi Stuart-Smith miała do czynienia w swojej praktyce, jak również ciekawe anegdoty z życia sławnych osób zafascynowanych ogrodnictwem. Zdaniem Stuart-Smith nasz coraz bardziej zurbanizowany styl życia i uzależnienie od zdobyczy techniki, sprawiają, że nawiązanie bliższego kontaktu z ziemią staje się zadaniem o wiele ważniejszym niż kiedykolwiek.
21 Celebrated Gardens from the Alhambra to Highgrove and Beyond
The book is a sumptuous exploration of 21 of the world's most celebrated royal gardens, from the formal splendour of Versailles to the organic, sustainable Highgrove.
In mainland Europe you can journey from the formal splendour of Het Loo in the Netherlands and Fontainebleau in France to the Baroque World Heritage Site of the Royal Palace of Caserta in Southern Italy. Further afield still lies the Taj Mahal in India and the Peterhof Palace in Russia.
Each featured garden will include the history, plantings and evolution of the garden as well as plant portraits of key plants and information about the design and layout of each. Countries included are: England, Scotland, Germany, France, Italy, Spain, Austria, the Czech Republic, the Netherlands, Sweden, Denmark, Russia, India, Bali and Japan.
This inspiring global selection of royal gardens is a perfect gift for any gardening enthusiast or armchair traveller and takes the reader on a journey of architecturally significant houses and their classic gardens as well as providing planting ideas that range from modest to grand, simple to ornate.
Książka przeznaczona przede wszystkim dla amatorów; dla tych którzy już mają kilka krzewów jak i dla tych którzy chcieliby je sobie posadzić, ale obawiają się czy sobie poradzą.
Książka zawiera:
- wymagania winorośli i opis możliwości ich zaspokojenia,
- omówienie specyfiki winorośli, jaka jest i na czym polega jej "inność",
- bardzo dokładny (na 60 stronach) opis cięcia, zarówno opis form jak i cięcia krok po kroku, a wszystko poparte licznymi schematycznymi rysunkami,
- dokładne omówienie ważnego dla indywidualnego hodowcy cięcia letniego,
- poza tym pozostałe informacje: choroby, rozmnażanie, uprawa itp. oraz podstawy wyrobu wina,
- i ani słowa o winnicach.
Wszystko poparte ok. 150 schematycznymi rysunkami oraz 50 zdjęciami
Posiadam duże doświadczenie. Pierwsze krzewy posadziłem ponad 60 lat temu. Trudno wtedy było o literaturę na ten temat. Uprawy, a głównie cięcia winorośli, uczyłem się sam, metodą prób i błędów, można powiedzieć "na piechotę". Ponieważ sam ciężko przechodziłem początki, sądzę, że wiem jakich informacji oczekuje amator i starałem się je dostarczyć.
Od Autora
Jak się pozbyć z domu mrówek faraona?Co zrobić, żeby ślimaki nie zjadały naszych upraw?Jak odróżnić przędziorki od wełnowców?Jeśli w twoim domu pojawili się nieproszeni goście ten poradnik pomoże ci się ich pozbyć.Ponad 120 najczęściej występujących i najbardziej uciążliwych gatunków owadów, gryzoni, pajęczaków i innych szkodników, które atakują nasze domy i ogrody. W książce znajdziesz szczegółowe opisy wraz ze zdjęciami poszczególnych gatunków a także informacje o ich szkodliwości. Autor przedstawia ekologiczne, mechaniczne i chemiczne sposoby zwalczania każdego opisywanego gatunku. Ta książka to praktyczny poradnik i prawdziwe kompendium wiedzy przydatne w każdym domu. Poznaj najskuteczniejsze metody zwalczania szkodników i pozbądź się nieproszonych gości raz na zawsze!
Reprint oryginału wydanego we Wrocławiu w 1805 r., drukiem Wilhelma Bogumiła Korna Każdy, kto marzy o własnym ogrodzie, szuka doskonałych wzorów do naśladowania. Prostoty bliskiej natury. Projektowanie ogrodów przechodziło przez tysiąclecia różne fazy i mody. Są jednak pewne fundamentalne zasady. Izabela Czartoryska, wielka znawczyni tematu, dzieli się swoimi spostrzeżeniami i doświadczeniem na łamach swojej książki. Rezydencja Czartoryskich w Puławach słynęła z założonego przez nią wspaniałego ogrodu angielskiego, który zdobiły liczne budowle, m.in. stylizowana na antyczną Świątynia Sybilli oraz tzw. domek gotycki. Książka zawiera Katalog drzew, krzewów, roślin i kwiatów
As our lifestyles become more sustainable, so does the way we interact with our gardens. No matter what size your patch is, it’s easy to create diverse and rich environments for plants and insects, or to grow your own fruits or vegetables. The Gardens of Eden introduces you to over 20 imaginative projects, featuring interviews with garden designers, insightful texts, and plans to show what contemporary garden culture looks like. In addition, this title offers information about different climate zones and soil types and gives tips for sustainable gardening and self-sufficiency. Get creative with native plants, and design greener corners within urban areas. The Gardens of Eden looks at fascinating examples of gardens around the world, teaching what you can do for nature while revealing what a green space can do for you.
Książka prezentuje 500 roślin, które doskonale spisują się w uprawie w ogrodzie. Uszeregowane alfabetycznie opisy prezentują cechy charakterystyczne, wymagania oraz fachowe porady dotyczące uprawy.
Zielone opowieści autorki bestsellerowych Sekretów roślin. Historia, botanika, językoznawstwo, entomologia, kultura, zoologia i religie odsłaniają tajemnice naszych ogrodów. Jak powstały pierwsze ogrody? Czy Ewa naprawdę skosztowała jabłka? Komu starożytni Grecy zakładali wieńce z mięty? Który z owianych złą sławą władców był nazywany „zjadaczem porów”? Gdzie rośnie jedyna na świecie katedra z roślin? Dlaczego pod koniec lata liście jednych drzew czerwienieją, a innych żółkną? Które owoce można zbierać niedojrzałe? Ile lat może spoczywać w ziemi ziarenko maku, nim wykiełkuje? Czy warto zaprosić ropuchę pomiędzy grządki i rabaty? Anne-France Dautheville trzy razy objechała na motorze świat dookoła, zanim w końcu osiadła w swoim podparyskim ogrodzie. Z jej pracy, obserwacji i lektur wyrasta ta pasjonująca opowieść o świecie roślin, od małego ziółka poprzez owoce aż po drzewa, pełna anegdot, legend, zaskakujących faktów naukowych i praktycznych porad. Mój ogród powstał w głębi jednej z dolin regionu Brie. Z początku przed domem roztaczał się kawał dzikiej, zapuszczonej łąki. Posadziłam tam drzewa, czy raczej młode samosiejki wykopane w pobliskim lesie, które i tak nie przeżyłyby w cieniu swoich matek. Potrzeba im światła by dążyć w stronę słońca, ale rodzinne listowie by im na to nie pozwoliło, a zatem uratowałam im życie. Przed domem rosły już jabłonie, ale rachityczne, zatopione w gąszczu jeżyn. Nie mogłam się z tym pogodzić. Odsłoniłam je i odtąd jabłonie odwdzięczają się co roku obfitością czerwonych lub zielonych owoców o delikatnym, kwaskowatym miąższu. Gdy byłam dzieckiem, mówiło się na takie pogardliwie „kwaśne jabłka”. Teraz nazywam je „wykwintnymi cudami mojego ogrodu". Ogródek za domem przypominał wysypisko śmieci. Pośrodku rumowiska złomu, gruzu, drewna i kamieni rósł czarny bez. Wszędzie panoszyły się jeżyny, wprawdzie mniej rozrośnięte niż te przed domem, ale o wiele bardziej uparte. Za starym kurnikiem rósł olbrzymi orzech i parę wiekowych śliw. Krajobraz przypominał pobojowisko, zielony ocean przygód w rodzaju łamania w krzyżu i odcisków na dłoniach. Krótko mówiąc - trzy tysiące metrów kwadratowych wapienno-gliniastego podłoża o bardzo średnim Ph. Mijały lata, drzewa rosły, kwiaty kwitły. Żonglowałam kolorami, zapachami, kształtami, rozmiarami. I czytałam. Zresztą każda roślina sama w sobie jest powieścią. Każda bowiem znalazła swój sposób życia, sobie właściwy, każda pełni swoją rolę wśród innych. Rośliny podróżowały, zmieniały się, zapisując się trwale w sercach i umysłach ludzi. Niosą w pamięci bliskie i dalekie krainy, z których pochodzą, rośliny i zwierzęta, które im towarzyszyły w ich wędrówce. Każda z nich – czy to w miejskim ogródku, czy w dużym parku na wsi – jest ambasadorką swojej rodziny; a ponieważ w 80 procentach przypadków pochodzi z innego kontynentu, staje się pretekstem, by snuć opowieść o naszej planecie. Gdyby rośliny potrafiły mówić, opowiedziałyby nam niesłychane historie. Spróbuję zrobić to w ich zastępstwie. Anne-France Dautheville
Ten produkt jest zapowiedzią. Realizacja Twojego zamówienia ulegnie przez to wydłużeniu do czasu premiery tej pozycji. Czy chcesz dodać ten produkt do koszyka?